مغلطه حجاریان با «کلیدِ روحانی»

اگر ادعای حجاریان و همفکران وی درباره نظارت استصوابی صحیح بود، الان باید شورای شهر پنجم تهران به نمادی ویژه از کارآمدی و خدمت رسانی به مردم تبدیل می شد.

سرویس سیاست مشرق - «سعید حجاریان» نائب رئیس شورای شهر منحله اول و از دستگیرشدگان فتنه ۸۸ و از حامیان دولت روحانی به تازگی در توئیتی نوشت: «دندانه کلید شدن، یعنی کلید از خودمان نبوده است. لازمه کلیدداری دولت و مسئولیت‌پذیری سیاسی لغو ‌نظارت استصوابی و پایان ‌سیاست‌ورزی نیابتی است».

حجاریان (اردیبهشت ۹۶) : روحانی با یک دسته کلید آمده است/ حجاریان (بهمن ۹۹) : کلید از خودمان نبود!

حجاریان در این توئیت به کلید و دندانه کلید اشاره کرده. وی پیش از این در اردیبهشت ۹۶ در یادداشتی با تشویق مردم به رأی دادن مجدد به روحانی نوشته بود: «آقای روحانی چهار سال پیش با یک کلید آمد و توانست قفل تحریم‌های هسته‌ای را با آن باز کند و برجام را رقم بزند.

روحانی این‌بار با یک دسته کلید آمده است. "یک دست کلید است به زیر بغل عشق / از بهر گشاییدن ابواب رسیده"، ایشان قول داده است که سایر تحریم‌ها را نیز برطرف کند و موضوعاتی چون حصر و رکود و فساد را از میان بردارد به شرط آنکه مردم زیادی به وی رأی دهند.

فی‌الواقع دندانه‌های کلید روحانی مردم‌اند و اگر آنان به صحنه نیایند، از روحانی کاری بر نخواهد آمد ولو با رأیی شکننده پیروز انتخابات شود؛ "مفتاح شو، مفتاح را دندانه شو، دندانه شو"، من ۲۹ اردیبهشت به ادامه مسیر تدبیر و امید رأی می‌دهم».

حجاریان (اردیبهشت ۹۶) : روحانی با یک دسته کلید آمده است/ حجاریان (بهمن ۹۹) : کلید از خودمان نبود!

حالا حجاریان در مغلطه ای آشکار مدعی شده است که «دندانه کلید شدن، یعنی کلید از خودمان نبوده است. لازمه کلیدداری دولت و مسئولیت‌پذیری سیاسی لغو ‌نظارت استصوابی و پایان ‌سیاست‌ورزی نیابتی است».

این مغلطه سعید حجاریان در حالی است که مسئله طیف تندرو اصلاح طلب، اصلا نظارت استصوابی نیست، بلکه مسئله اصلی این طیف، ناکارآمدی، سوءمدیریت، نداشتن طرح و برنامه برای اداره کشور و بی توجهی نسبت به منافع ملی و عزت مردم ایران است.

نشان به آن نشان که شورای شهر اول تهران- به نائب رئیسی سعید حجاریان- در شرایطی روی کار آمد که در پروسه ثبت نام کاندیداها و برگزاری انتخابات، هیچ خبری از نظارت استصوابی شورای نگهبان نبود.

حجاریان (اردیبهشت ۹۶) : روحانی با یک دسته کلید آمده است/ حجاریان (بهمن ۹۹) : کلید از خودمان نبود!

در آن مقطع اصلاح طلبان، شورای شهر اول را به صورت کامل در اختیار گرفتند. اما جنگ قدرت در داخل شورا و فسا مالی شهردارهای وقت تهران- که با رای شورای شهر تمام اصلاح طلب انتخاب شده بودند- و حواشی روزافزون اعضای شورا و بی اعتنایی مطلق به مطالبات و مشکلات مردم در شهر تهران در نهایت موجب شد که شورای شهر اصلاح طلب تهران توسط دولت خاتمی منحل شود.

اگر اظهارنظر افراطیون اصلاح طلب درباره نظارت استصوابی و نسبت آن با شایسته سالاری و کارآمدی صحیح بود، باید شورای شهر اول تهران که امثال حجاریان در آن حضور داشتند، به یک الگوی بی نظیر از کارآمدی و رسیدگی به امور مردم در میان افکارعمومی تبدیل می شد.

حالا لازم نیست خیلی هم به سالهای گذشته رجوع کنیم. همین شورای شهر پنجم تهران که هر ۲۱ عضو آن از لیست امید(به سفارش محمد خاتمی) به شورا راه یافتند، بارها از سوی فعالین اصلاح طلب به عنوان مصداق ناکارآمدی، عدم آشنایی با مسائل شهری و سیاسی کاری معرفی شده است.

در انتخابات شورای شهر پنجم تهران هیچ خبری از نظارت استصوابی شورای نگهبان نبود. این شورا از تابستان ۹۶ تاکنون بر سر کار بوده است و ۳ شهردار برای تهران انتخاب کرد.

اگر ادعای حجاریان و همفکران وی درباره نظارت استصوابی صحیح بود، الان باید شورای شهر پنجم تهران به نمادی ویژه از کارآمدی و خدمت رسانی به مردم تبدیل می شد؛ آیا اکنون شورای شهر پنجم تهران در نزد افکارعمومی همین جایگاه را دارد!؟

حجاریان (اردیبهشت ۹۶) : روحانی با یک دسته کلید آمده است/ حجاریان (بهمن ۹۹) : کلید از خودمان نبود!

مردم چه ذهنیتی درباره «محمدعلی نجفی» شهردار منتخب شورای شهر پنجم تهران دارند!؟ از نیمه سال ۹۶ تاکنون «کلید شهر تهران» در دست دوستان حجاریان بوده است. اصلاح طلبان در «کلیدداری پایتخت» چه کارنامه ای دارند!؟

مغلطه حجاریان با «کلیدِ روحانی» در حالی است که دولت روحانی، «دولتِ اصلاح طلبان» است. به همین خاطر بود که «محمدرضا خاتمی» در سال ۹۶ تاکید کرد که «ما اصلاح طلبان تضمین روحانی هستیم».

«سعید حجاریان» - مرداد ۹۷ - در مصاحبه با روزنامه شرق در پاسخ به این سؤال که «به نظر شما اصلاح‌طلبان باید با دولت روحانی چگونه برخورد کنند؟» گفته بود: «من معتقدم می‌شود اصلاح‌طلبان بگویند دولت روحانی، دولت ما نیست؛ مشروط بر اینکه ذکر کنند دولت، متعلق به چه جریانی است».

حجاریان (اردیبهشت ۹۶) : روحانی با یک دسته کلید آمده است/ حجاریان (بهمن ۹۹) : کلید از خودمان نبود!

حجاریان در ادامه در پاسخ به این سؤال که «امروز دولت واقعاً در چه زمینی بازی می‌کند؟» گفت: «دولت کرخت و گیج است و در زمین اصلاحات بازی نمی‌کند».

متاسفانه حجاریان و دوستان وی در طیف افراطیون اصلاح طلب هیچ نسبتی با «مسئولیت پذیری» ندارند. این طیف صدالبته هیچ اعتقادی به «جمهوریت» هم ندارد. نگاه کابسکارانه و دیکتاتورمأبانه این طیف موجب شده است که علیرغم «دِروکردن صندلی های مدیریتی در دولت روحانی»، اکنون بجای پاسخگویی به افکارعمومی، از ترفند «فرار به جلو» استفاده کرده و شراکت خود در وضع موجود را از بیخ و بن منکر شده اند.

به عبارت دیگر رفتار سیاسی اصلاح طلبان بدین صورت است که در ابتدا سهم خود را تمام و کمال از دولت می‌گیرند و سپس در موعد پاسخگویی، منکر حضور در دولت شده و نسبت به وضع موجود که خود باعث و بانی آن هستند، انتقاد کرده و غر می‌زنند و مدعی می‌شوند که اگر در دولت بودند چنین می‌کردند و چنان!

«محمد عطریانفر» از فعالین اصلاح طلب چندی پیش گفته بود: «قهرا جامعه هر ناکارآمدی در حوزه دولتی را به پای نیروهای پشتیبان آن دولت می‌نویسد و حامیان را هم مورد نقد قرار می‌دهد. در این رابطه چه دولت مقصر باشد و چه ناکارآمدی‌ها با توجه به شرایط بین المللی معطوف به حوزه پیرامونی و فراتر از دولت باشد، فرقی نخواهد کرد. رویکرد جامعه نسبت به دولت و حامیانش و یکی انگاشتن آنها قطعی است».

«سید محمد غرضی» فعال سیاسی اصلاح طلب- آذر ۹۷- در مصاحبه با روزنامه آرمان گفت: «اکثر نیروهای قریب به اتفاق آقای روحانی از جناح اصلاح‌طلب انتخاب شده است...اصلاح‌طلبان هر زمانی که به قدرت رسیده‌اند نتوانستند دولت را نگه دارند».

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 13
 • SE ۰۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  29 1
  فراموشخانه باران تا کی اجازه توطعه علیه استقلال و اقتدار ایران عزیز را دارد
  • IR ۰۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
   21 2
   اگر در مورد پیشینه خانوادگی حجاریان افشاگری می شد زبان درازش بریده می گشت!!!!!!!
  • IR ۱۴:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
   9 0
   چقدر کریهی حجاریان مرده شورت ببرن زودتر
  • IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
   6 0
   مشکل اصلی ایران این کلیده است بندازید تو کوره ذوب بشه
  • IR ۱۴:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
   7 0
   اصلاح طلبان اقتصاد کشور و معیشت مردم را نابود کردند و باید از سیاست کناره گیری کنند.
  • سوخته IR ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
   3 0
   هر موقع ( ح ج ا ر ی ا ن ) را می بینم باید کفاره بدهم
 • SE ۰۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  32 2
  دسته کلیدش برای نابودی هسته و تعطیلی هوافضا و اقتصاد و خالی کردن سفره مردم به نفع استکبار بود
  • قریشی IR ۰۶:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
   16 1
   راست می گفت بنده خدا، روحانی با یه دسته کلیدی که هدفش باز کردن قفلهای غرب بود به زیر بغل عشق به صهیونیستها بازگشته بود ... بستن درهای اقتصاد و معیشت ملت یعنی باز شدن گره از کار غرب و صهیونیستها ... و او آمده بود تا همینکار را انجام بدهد .
 • حیدر صالح IR ۰۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  24 3
  سرطان اصلاحات
 • آرش IR ۰۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  18 0
  به جان خودم قسم روز قیامت از هیچ کدوم از کسایی که به این دولت رای دادن نمیگذرم...داریم با بدبختی و فلاکت زندگی میکنیم...توی نون شب زن و بچه موندیم...این آقایون هم بابت برجام به خودشون سکه جایزه میدن..آره بابام جان باید به خودتون جایزه بدهید که ملت رو به فلاکت انداختید باید به خودتون جایزه بدید که صنعت هسته ای ایران رو بابت هیچ دادید رفت..قدرت تدافعی ایران و موشک رو هم بدید یه جایزه دیگه بگیرید...خاک بر سر من کنن که توی کشوری زندگی میکنم که شماها دولتش هستید
  • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
   6 0
   زنده باشی آرش عزیز خدا ایشالله بهتون سلامتی بده چند ماهه دیگه صبر کن....................
 • Mjp IR ۰۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  16 2
  اینکه نفاق ازچهرش میباره.. ادم یادمکرهای عمروعاص میافته ونفافش
 • محمد IR ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  15 0
  دریغ از یک جو حیا!
 • IR ۰۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  19 3
  لعنت بر اصلاحات این شواری نگهبان دقیقا چیکار میکنه یا همشون رو تائید کن تا ایران رو نابود کنن و دیگه بهانه عدم تائید صلاحیت نداشته باشن یا همشون رو رد کن تا این ویروس مهلک به ارکان نظام راه پیدا نکنه.
 • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  3 10
  حجاریان درست میگه
  • IR ۱۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
   8 0
   حجاریان سلطان گندم ایران است این دولت برای مردم ایران ضرر داشت اما برای حجاریان سود هنگفت داشت.
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  9 1
  جریان اصلاحات هم در دوره خاتمی هم در دوره روحانی هم در سیاست خارجیه هم در داخل این قدر خراب کاری کرده که دیگه قابل اعتماد نیست ای کاش می گذاشتند احمدی نژاد می آمد باز کمی برای مردم کار می کرد . فائزه هاشمی و پدرش خوب خوب اصلاحات است که دوست داشت ترامپ به ایران فشار زیادی وارد کند . کار شما اصلاحاتی ها مثل کار های ابولهب است که از خاندان پیامبر بود وقریش را برای تحریم بیشتر رسول خدا ص تشویق و تحریک می کرد .
 • علیرضا IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  4 0
  آقای حجاریان شما ها وقتی از کلید حرف می زنید، ما مردم همان شاه کلید سارقان را می بینیم که قفل خانه های مان را باز و اموال مان را غارت می کنند! می افتیم.
 • DE ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  5 0
  درد اقای حجاریان و امثال او از اینه که با بودن نظارت استصوابی نمیتونن دیکتاتوربازی راه بندازن و شیرازه مملکت رو از هم بپاشن. تا میتوانی بنال! که این نظارت شورای نگهبان از اول انقلاب با تصویب قانون اساسی و تصویب نظام جمهوری اسلامی ایران تصویب ابدی شده تا امثال حجاریان ها به مستبدانی مثل رضاخان دیکتاتور ! تبدیل نشوندو اصل تفکیک سه قوه انجام بشه. این افراد امثال حجاریان ها اگر یک ذره دین و ایمون و شرف و غیرت داشتند اینقدر ذلیل و بی لیاقت و سست عنصر و راندخوار غرب گدا از اب درنمیومدن. اقا برو پی کارت! وقتی دین ات رو برای دنیا فروخته ای یک سکه سیاه هم نمی ارزی و از اعتبار ساقط هستی!
 • کیوان IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  4 0
  نفوذی و خائن تر ازاین خودشه . راست گفتن دروغگو فراموش کاره . البته ایشون هر روز با یه دروغ می یاد وسط . خجالت هم نمی کشه .
 • ناصر US ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  0 6
  همین عکس مقالتون نشان از نوع شخصیتتون داره ..دیگه تو رو خدا شعار ندین
 • عدنان IR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  3 0
  خاک بر سر حجاریان و کسایی که به حرفای این مردک گوش کردن
 • DE ۱۵:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  3 0
  باکلید امریکائی قفل محکمو مرموزی برمعیشت ملت ایران زد..وسفره ملتو کاملا قفل کرد.صاحب کلید کدخدا
 • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  2 0
  حجاریان و همپالکی ها! با اومدن تدبیریان که پهنای باند رانت شما حسابی عریض شد! اینقده مرد نیستین که تا آخر کار از دست پخت خودتون که البته از قبلش حسابی منتفع شدین دفاع بکنین؟ و برای نظام ادای اپوزسیون بازی هم در میارین؟
 • شریف زاده IR ۱۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  1 0
  حجاریان (اردیبهشت ۹۶) : روحانی با یک دسته کلید آمده است/ حجاریان (بهمن ۹۹) : کلید از خودمان نبود! جناب حجاریان !!! حتما این دسته کلید مال عمه عفت بود که اشتباهی در دست روحانی افتاده بود تا فتح الباب کند. اما ؟؟؟؟؟!!!!!
 • IR ۱۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  1 0
  , باید اصلاح طلبان باورودقوه قضاییه و محاکمه آزادراه امور کشور حذف سریع گردند
 • IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  1 0
  اینم یکی مثل زیباکلام هست که فقط به درد هوچیگری تو جمع خودی هایی که سوت و کف میزنن میخوره.
 • IR ۲۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  1 0
  حجاریان یک مرد خیال پرداز وکپیه کار غربیها

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس