کد خبر 1173783
تاریخ انتشار: ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۴
پیش دبستانی نمایه

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به تصویب اساسنامه "سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک" در جلسه روز گذشته شورای عالی انقلاب فرهنگی، جزئیات آن را اعلام کرد.

به گزارش مشرق؛ رضوان حکیم زاده در این باره اظهار کرد: اساسنامه، دوره کودکی را تعریف و مشخص می‌کند که منظور از دوره کودکی، زیر شش سالگی است.

وی افزود: همچنین اساسنامه اصولی را مورد توجه قرار داده که باید در امر تعلیم و تربیت کودک لحاظ شود. اهداف، وظایف و ترکیب ساختار نیز مشخص شده است. موضوع، تربیت به صورت یکپارچه است و این سازمان تمام امور مربوط به برنامه ریزی، هدایت، نظارت، صدور مجوز و ارزیابی تعلیم و تربیت کودکان زیر شش سال را به صورت یکجا و متمرکز بر عهده دارد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه تمام وظایف دستگاه و سازمان هایی که قبلا در این حیطه مسئولیتی داشتند از این پس در سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک دنبال می شود، در پاسخ به اینکه دوره مهدکودک و پیش دبستانی در این اساسنامه چگونه دیده شده است؟ گفت: در این اساسنامه، دوره کودکی به عنوان دو دوره درنظر گرفته می شود، یک دوره از بدو تولد تا سه سالگی است که محوریت تربیت کودکان با خانواده است و اساسنامه تاکید دارد که رویکرد اصلی تعلیم و تربیت کودکان در این دوره سنی، بودن در کنار خانواده و توانمندسازی خانواده ها برای اتخاذ روش های تربیتی مناسب کودکان است.

وی افزود: اما دوره بعدی، شامل دوره پیش دبستانی می‌شود که در سیستم قبلی دوسال را دربر می گرفت اما اینجا به سه سال ارتقاء یافته و کودکان از سن ۳ تا ۶ سال، مشمول دوره پیش دبستانی می‌شوند و رویکرد تقویت مراکز تعلیم و تربیت کودکان است تا کودکان از آموزش‌های لازم برخوردار شوند.

«اجباری» بودن دوره سه ساله پیش دبستانی فعلا مشخص نیست

 حکیم زاده در پاسخ به اینکه آیا با تشکیل سازمان تعلیم و تربیت کودکان و درنظرگرفتن یک دوره سه ساله پیش دبستانی، بحث اجباری شدن این دوره نیز مطرح شده است؟ گفت: در حال حاضر صحبتی درباره اجباری شدن این دوره مطرح نشده، البته باید آیین نامه ها و مقررات، تدوین و به تصویب برسند، اما موضوع مهم تمایز رویکرد در این دو دوره سه ساله است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: در سه سال اول تمرکز بر حضور خانواده و در سه سال دوم به اهمیت یادگیری های پایه و پرورش همه جانبه کودکان تاکید شده تا جایی که می‌توانیم دسترسی کودکان را تسهیل، حضورشان را تشویق و شرایط این حضور را در مراکز تعلیم و تربیت کودکان فراهم کنیم.

برنامه درسی دوره پیش‌دبستانی چگونه خواهد بود؟

وی درباره نحوه آموزش و برنامه درسی این دوره گفت:  برنامه درسی پیش دبستانی از قبل مشخص و در چارچوب برنامه پیش دبستانی ۱۱ هدف معین شده است اما در حال حاضر نکته مهم این است که باید مجددا متناسب با سه سال اول اهداف، دستورالعمل ها و آیین نامه ها تصویب شود. اهداف کلی دوره پیش دبستان نیز عبارت از رشد توانایی های جسمی و روانی مانند شادابی و سلامت و امنیت، برخی مهارت های پایه یادگیری، رشد مهارت کاربرد زبان فارسی، آشنایی با نمادهای ایرانی و اسلامی و احساس تعلق به آنها، انس با قرآن و علاقه به آن، پرورش ذوق هنری و زیبایی شناسی است.

حکیم زاده ادامه داد: در اساسنامه بر رشد همه جانبه کودکان در ابعاد شناختی، عاطفی، روانی، حرکتی، اجتماعی، معنوی، زیستی و بدنی و اهتمام به تکوین هویت ملی و اسلامی تاکید شده است.

وظایف سازمان تعلیم و تربیت از تدوین دستورالعملها تا صدور مجوز و شهریه مراکز نگهداری کودکان

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه متناسب با دوره سنی زیر سه سال اهداف برنامه درسی در این ابعاد تدوین خواهد شد و برای آنکه با مرحله بعدی همسو باشد قطعا هماهنگی میان اهداف دو دوره لازم  است، برخی وظایف سازمان را نیز شرح داد و اظهار کرد: برنامه ریزی، مدیریت و نظارت بر اجرای تعلیم و تربیت یکپارچه دوره کودکی، صدور مجوز، تعیین شهریه، برنامه ریزی برای ارائه خدمات کیفی مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی و سایر مراکز نگه داری و تعلیم و تربیت کودکان، تدوین دستورالعمل ضوابط ارزیابی  و رتبه بندی مراکز ارائه دهنده خدمات تعلیم و تربیت و آموزش دوره کودکی، تدوین چارچوب صلاحیت ها و شایستگی نیروی انسانی، تعیین سازوکار احراز و صدور گواهینامه حرفه ای و ... برخی از وظایفی هستند که طبق اساسنامه بر عهده این سازمان خواهد بود.

وی درباره صدور مجوزها گفت: همه امور مربوط به صدور مجوز برای مهدهای کودک، پیش دبستانی و سایر مراکز که تحت هرعنوانی برنامه هایی برای تعلیم و تربیت کودکان دارند برعهده سازمان ملی تعلیم و تربیت کودکان خواهد بود.

تدوین دستورالعملها ظرف ۶ ماه

حکیم زاده اضافه کرد: یک دوره زمانی پیش بینی شده که سازمان تشکیل شود و بعد از یک دوره سه ماهه استقرار یابد و همزمان نوشتن دستورالعمل ها و آیین نامه ها انجام شود. البته کار تدوین دستورالعمل ها از اکنون آغاز شده و ادامه می یابد تا در یک بازه زمانی شش ماهه به اتمام برسد.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 8
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  4 0
  هر دفعه یه مریضی یه طرح چلغوز مینویسه کلی پول به جیب میزنه. امکانات مدارس و بعد زیر بنای اموزش الکترونیک رو زیاد کنید و طوزی باز سازی کنید که فاجعه اتش سوزی اتفاق نیفته !!!!
 • SE ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  11 5
  بهانه ای برای بیشتر جدا کردن کودکان از والدین و فرصتی بهتر برای بهاییان که کنترل مهد کودکها را به دست گرفته اند.
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  14 0
  از قیمت کتاب ها ی پیش دبستانی هم بگید
 • IR ۱۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  8 0
  شما که نمیتونید بخاری مدارس رو تامین کنید معلومه که طرح های مسخره رو مینویسید فقط برای درآمد و سرکیسه کردن مردم
 • IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  6 0
  چرند نگید یک سالشم زیاده!
 • IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  8 0
  دست از سر مردم بردارید خونه های مستهلک شد مهد کودک و پیش دبستانی اما تا دلت بخواد تو هر شهر برج تجاری مثل قارچ سبز شده
 • IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  2 0
  خودم بچمو تربیت میکنم و ۷ سالگی میفرستم مدرسه. کشورهای خارجی بچه رو از ۳ سالگی تحویل مهد میدن چون اجباریه. و دولت بچه رو تربیت میکنه نه خانواده!!! بهتره یه گزارش قیاسی در این زمینه منتشر بشه.
 • IR ۰۵:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۹
  1 0
  بچه 4 ساله به تنهایی نمی تونه دستشویی بره حالا می گن بره مهد کودک اونجا قراره چی یاد بدن چرا برا جیب مردم نقشه می کشید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس