ماجرای کلوچه آلوده ایرانی در آلمان چه بود؟

رئیس پژوهشگاه استاندارد درباره وجود آلایندگی در کلوچه ایرانی صادر شده به آلمان توضیحاتی ارائه داد.

به گزارش مشرق، اخیرا یک رسانه آلمانی گزارش داده بود که یک تاجر بزرگ ایرانی در آلمان فروش کلوچه نادری را با نظر بازرسان مواد غذایی این کشور متوقف کرده و دلیل این اقدام این بود که به نظر بازرسان مواد غذایی آلمان خوردن این نوع کلوچه به دلیل وجود آلاینده‌هایی با اثرات ژنتیکی و سرطان زایی می‌تواند برای سلامتی خطر ایجاد کند.

در این رابطه فرزانه انصاری، رئیس پژوهشگاه استاندارد، با بیان اینکه همه محصولات صادراتی حد مجازی برای آزمون انطباق دارند،  اظهار کرد: اخیراً درباره وجود دو آلاینده در کلوچه اخباری منتشر و اعلام شده بود با استانداردهای کشور مقصد مطابقت ندارد، اما در زمینه صادرات به کشورهای اروپایی ملاک ما قوانین و ضوابط موجود در اتحادیه اروپا است.

به گفته وی بر طبق قوانین و ضوابط اتحادیه اروپا، الحاقیه به شماره ۱۸۸۱ در زمینه آلاینده های مواد غذایی در سپتامبر ۲۰۲۰ منتشر شده که در آن تاریخ اجرا از ژانویه ۲۰۲۱ است. اما تاریخ تولید کلوچه صادراتی از ایران قبل از تاریخ اجرای این الحاقیه بود.

البته رئیس پژوهشگاه استاندارد گفت که در این الحاقیه هم حد مجازی برای دو آلاینده یادشده درج نشده، یعنی محدوده اندازه گیری وجود ندارد. پس حتی اگر تاریخ اجرای الحاقیه قبل از ورود کلوچه به کشور مقصد بود، باز هم قابلیت اندازه‌گیری آلاینده‌ها وجود نداشت.

وی افزود: به طور کلی در صادرات و واردات بین کشورها خریدار می‌تواند طبق توافق با فروشنده، استانداردهای خود را مطالبه کند که در این مورد ضوابط جدیدی به تولیدکننده ایرانی اعلام نشده بود.

انصاری در پاسخ به موضوع سرطانزا بودن این محصول نیز با بیان اینکه اخیرا برای بررسی مسائل مشابه این موضوع کمیته ارزیابی ریسک تشکیل شده، اظهار کرد: در این کمیته موضوعاتی که مربوط به مسائل ایمنی است بررسی خواهد شد و زمانی که به اجماع نظر برسیم که ممکن است یک محصول خطرناک باشد، حتما اقدامات لازم انجام می‌شود.

وی افزود: در الحاقیه اتحادیه اروپا نیز در مورد فراورده کلوچه عددی عنوان نشده و به عبارت دیگر هنوز خطر آن مسجل نشده است به عبارت دیگر ممکن است آلودگی وجود داشته باشد اما در حد خطرزا نیست. ما زمانی ورود می کنیم که با اسناد و مدارک تشخیص دهیم آلودگی برای سلامت مردم خطرناک است.

به گفته این مقام مسئول در بحث ارزیابی ریسک سبد خانوار، میزان ورودی آن آلاینده از مجموع کل غذای مصرفی یک فرد و میزان بروز بیماری که ممکن است آلاینده مورد نظر در یک جامعه آماری مشخص ایجاد کند همه با روش‌های آماری پیچیده محاسبه می‌شود که در نهایت میزان بیماری‌زایی آلاینده مشخص می‌شود. بنابراین باید حداقلی در سبد غذایی خانوار ایرانی که برای ما مهم است، داشته باشد.

وی افزود: در مواردی ممکن است یک آلاینده به دلیل شرایط آب و هوا، خاک و غیره بالفطره در یک محصول وجود داشته باشد و لزوما به محصولات اضافه نمی‌شود.

انصاری  با بیان اینکه در بحث صادرات هم مسئله ارزیابی ریسک مهم است، تصریح کرد: اگر کشوری با ارزیابی ریسک متوجه شده که محصول مورد نظر در سبد خانوار مهم است و برای او خطرناک محسوب می‌شود می‌تواند از کشوری که خریداری می‌کند بخواهد که با ضوابط موردنظر کشور مقصد محصول تولید شود.

وی افزود: در حال حاضر هم خیلی از فرآورده‌هایی که در کشور ما تولید می‌شود و برای ما مهم است حد مجاز مشخص دارد. برای مثال حد مجاز آرسنیک در برنج بسیار سختگیرانه‌تر از کشورهای دیگر است، چرا که مصرف آن در سبد خانوار فرد ایرانی بسیار بیشتر از یک فرد اروپایی است.

انصاری در پایان گفت: بنابراین به طور کلی وجود آلایندگی در کلوچه مسئله نگران کننده نیست و اگر اینطور باشد حتما از طریق روابط عمومی سازمان ملی استاندارد اطلاع رسانی می‌شود و در استانداردها مد نظر قرار می‌گیرد.

منبع: ایسنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • DE ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  18 6
  از قدیم گفته اند آلاینده در کلوچه ؟ خودت رو بزن به کوچه . منظورشان همان کوچه علی چپ است . مثلا روغن پالم که برای روغن کاری درهای پلیتی قدیمی مغازه ها به درد میخورد را هم میشه باهاش نادر کلوچه ای پخت که هیچ کجا گیر نیاید. حالا تازه این جنس صادراتی اینهم به آلمان بوده خدا رحم کنه به اجناس تقلبی در این اوضاع گل و بلبل ریاست کلید و دسته کلید.
  • وطن پرست DE ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   2 1
   عزیزم برو تو اولین سوپر مارکت(لیدل نتو الدی روو و ...) که دیدی و لیبل رویه نوتلا رو بخون می بینی که توش روغن پالم هست. اخه غرب زدگی تا این حد دیگه واقعا نوبره.
 • IR ۰۷:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  21 0
  برای حفظ سلامتی خودتون و بچه هاتون طرف هیچ محصول کارخانه ای نروید چه ایرانی چه خارجی
 • جواد IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  33 18
  با سلام . ۲۵ سال است کلوچه ما خودمان در اروپا فروش داریم . من قول میدهم کلوچه اشکالی نداشته . بعضی قوانین متاسفانه. مثل مالیات شکر وغیره دولت آلمان مستقیم وارد نمی شود. وچون محصولاتی مشابه دیگری دارد. بهانه هایی الکی می گیرد. از رودش جلوگیری می کند.
  • AT ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   6 2
   لیچار نگو!>>به خاطر جیبت،سلامتی مردم را به خطر ننداز!
  • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   0 0
   الان پیراشکی کارخانه ای میفروشن که تا گاز بزنی باید زود تف کنی مزه های عجیب و غریب داره . پفک چی توز هم خریدم خوردم چیزی نفهمیدم ولی پاکتش را که بعدا بو کردم بوی شدید شبیه تینر داشت . پاکت های بسته بندی هم شدیدا سمی شده.
 • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  16 11
  من همیشه برای بچه ام میگرفتم ای خدا
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  18 10
  حالا ما چی می خوریم ، خدا داند؟
  • IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   0 0
   خودتان درست کنید .شیرینی جات
  • IR ۱۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
   1 0
   محصولات طبیعی .خرما مثلا
 • GB ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  10 10
  ماله کشیدن کار شماست
 • پرویز DE ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 0
  من چهل سال است در آلمان زندگی میکنم ، به جرات میگویم مواد غذائی که سوپر های ایرانی با مارکهای ایرانی میفروشند باعث خجالت و سر افکندگی ایران است ، چه از نظر کیفیت جنس و هم از نظر بسته بندی ، ما حتا از عراق جنگ زده عقب تر هستیم ، آیا هیچ قانون و نظارتی برای صادرات این اقلام وجود ندارد چطور اجازه میدهند هر کثافتی را با مسخره ترین بسته بندی بنام محصول غذائی ایرانی صادر کنند ، ترکها کیف میکنند وقتی محصولات با کیفیت کشور خودشان را در کنار کثافت های ایرانی در سوپر ها میبینند ، بخاطر خدا فکری برای آبروی این کشور بکنید و اجازه ندهید از هر سو تحقیر بشویم
 • رضا IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 1
  صادراتیش این باشه وای به حال مصرف داخلیش
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 0
  منحصر به کلوچه نیس همه مواد کارخانه ای ا آلاینده وخطر ناکه دلیلش این همه سرطانه
 • اسماعیل IR ۱۲:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 0
  حالا هر روز فکر کن چرا سرطان توی کشور اپیدمی شده؟ خدا ازتون نگذره
 • سعید IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  2 2
  در بازار آلمان بخصوص فروشگاههای زنجیره ای مانند لیدل و آلدی و خصوصا فروشگاه پنی و غیره ، رد پای یهودی های صیونیست نه تنها وجود داره بلکه صاحب عمده سهام یا کل سهام آنها همین طیف صهیون هستن لذا به دنبال بهانه های بسیار ریز و حتی واهی و دروغ هستن تا به هر نجو جلوی ورود کالای ایرانی به این کشور که بشدت تحت سیطره اقتصادی اسراییلی هاست رو بگیرن. البته این مانع این امر نیست که ما توجه لازم به کالاهای صادراتی خصوصا در حوزه غذا و دارو نداشته باشیم و استاندارد های کشور مقصد را رعایت نکنیم اما خواستم بگم که بهانه گیری های اینگونه کشورها که اغلب زیر بلیط امریکا هستن خودش در راستای همون تحریم های غیرقانونی امریکای جنایتکار هست و بس. یکی از روشهای تحریم یعنی همین بهانه ها. ضمنا من نه تولید کننده هستم و نه ذینفع . فقط کمی سیاست میدونم و چند سالی هم در همون کشور زندگی کردم .
 • تک سوار DE ۱۳:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۷
  0 0
  بر اساس خبری که روویچه وله منتشر کرده ایراد سازمان غذا و دارو المان به عدم درج وجود کرم بادام زمینه در کلوچه شرکت مذکور بوده چرا که بادام زمینی در برخی افارد حساسیت شدید ایجاد می کنه. مواد الاینده رو از کجا اوردید؟ ترخدا یکم تحقیق کنید قبل از درج هر مقاله ای. ضمنا این موضوع به حدود دوماه قبل بر می گرده نه الان.
 • IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۸
  0 0
  شماها دروغ میگید و مردم حرف شما را باور نمی کنند بلکه برعکس آن را قبول دارند

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس