کد خبر 1172166
تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۷
پزشک زنان  پزشک نمایه

بودجه بخش سلامت با افزایشی بیش از ۶۰ درصدی نسبت به قانون بودجه امسال به رقم ۱۵۵ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آینده رسیده است.

به گزارش مشرق، بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۰ نشان می دهد یکی از بخش­هایی که نسبت به قانون بودجه سال ۹۹ افزایش چشمگیری داشته است، بودجه بخش سلامت است. اعتبارات این بخش از عدد ۹۶ هزار میلیارد تومان در قانون بودجه امسال با افزایشی بیش از ۶۰ درصدی به رقم ۱۵۵ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه سال آینده رسیده است.

بیشتر بخوانید:

تغییر بودجه صنفی به بودجه ملی

بررسی جزئیات اعتبارات بخش سلامت نشان می دهد که افزایش اعتبارات این بخش عمدتا از محل منابع عمومی بودجه قرار است انجام شود و رقمی که از محل این منابع قرار است به بخش سلامت داده شود با افزایشی ۲.۵ برابری نسبت به قانون بودجه امسال، به رقم ۷۳ هزار میلیارد تومان رسیده است.

بیشتر بخوانید:

روح لایحه بودجه ۱۴۰۰ قانون شکنی رندانه است

افزایش چشمگیر بودجه بخش سلامت از محل منابع عمومی بودجه در حالی رخ می دهد که:

الف- براساس پیوست های لایحه بودجه، تعداد بیماران بستری در سال آینده حدود ۴۰ درصد کمتر از امسال، تخمین زده شده است.

ب- هزینه‌­های بیماران کرونایی از طریق بیمه‌­ها پرداخت می شود و در نتیجه، شیوع کرونا نمی تواند علت افزایش هزینه های بخش سلامت باشد. ضمنا اگر افزایش هزینه‌­های بخش سلامت مربوط به بیماران کرونایی بود، باید شاهد افزایش چشمگیر منایع اختصاصی بخش سلامت بودیم ولی همچین اتفاقی رخ نداده است.

ج- استخدام نیروی کار جدید در بخش سلامت هم نمی تواند دلیل افزایش چشمگیر بخش سلامت باشد زیرا یک محاسبه ساده نشان می دهد بار مالی ناشی از استخدام حدود ۵۰ هزار نیروی جدید به شدت کمتر از میزان افزایش اعتبارات بخش سلامت در سال آینده است.

با توجه به نکات فوق، بخش اعظم افزایش اعتبارات بخش سلامت قرار است بابت پرداخت حقوق و مزایای بیشتر به پزشکان و مابقی کادر درمان مورد استفاده قرار گیرد.

حال باید دید نمایندگان مجلس بخصوص اعضای کمیسیون تلفیق مجلس هم مشابه دولت بخصوص سازمان برنامه و بودجه در نقش وکیل مدافع پزشکان ظاهر خواهند شد و با اختصاص این بودجه به بخش سلامت موافقت می‌کنند یا اینکه تصمیم به اصلاح بودجه این بخش می گیرند؟

ویدئویی درباره این موضوع در ادامه آمده است:

دانلود

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس