کد خبر 1171622
تاریخ انتشار: ۴ بهمن ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۹
بورس نمایه

در اولین روز هفته اگر اقبال سهام‌داران به سهم‌های بزرگ ادامه یابد و شاهد ورود پول حقیقی به بورس باشیم می‌توان انتظار سبزپوشی شاخص کل را داشت.

به گزارش سرویس بورس مشرق، روز چهارشنبه شاخص کل بورس ۳۳ هزار و ۲۳۰ واحد رشد کرد و شاخص هم‌وزن نیز ۲ هزار و ۷۰۵ واحد بالا آمد. همچنین شاخص کل فرابورس  ۴۷۹ واحد صعود کرد و به رقم ۱۸ هزار و ۱۰ واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز چهارشنبه، ۲۹۷ نماد رشد قیمت و ۱۷۱ نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، ۶۱ درصد بازار رشد قیمت داشتند و ۳۵ درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشتر بخوانید:

بازیگران فعال بورس در هفته‌ای که گذشت

بیشترین افزایش قیمت

روز چهارشنبه در بورس شرکت‌های گلگهر (کگل)، سیمان سفید نی‎‌ریز (سنیر)، فولاد امیرکبیر کاشان (فجر) و چادرملو (کچاد) با رشد ۵ درصدی بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز پتروشیمی غدیر (شغدیر)، بیمه نوین (نوین) و توزیع داروپخش (دتوزیع) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای ثشرق (سرمایه‌گذاری مسکن شمال شرق )، غدام (خوراک دام پارس) و وپست (پست بانک) در روز چهارشنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت تهیه و توزیع غذای دناآفرین فدک (گدنا) و بازرگانی و تولیدی مرجان کار (کمرجان) و توکا رنگ فولاد سپاهان (شتوکا) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز چهارشنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌شنبه است. در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار با مازاد تقاضا ۸۸۲ میلیارد تومانی بسته شد که علامتی مثبت برای سهام‌داران بورس است.

رشد ۲۰۷ درصدی صف‌های خرید

روز چهارشنبه ارزش صف‌های خرید ۲۰۷ درصد افزایش یافت و به رقم هزار و ۹۱۶ میلیارد تومان رسید. همچنین ارزش صف‌های فروش نیز ۴۲ درصد کاهش یافت و هزار و ۳۴ میلیارد تومان شد تا پس از ۵ روز کاری شاهد ایجاد مازاد تقاضا در بازار باشیم.

بیشترین تقاضاها

روز چهارشنبه  شرکت سپیدار سیستم آسیا (سپیدار) برای هشتمین روز پیاپی بیشترین صف خرید را داشت با صف‌ خرید ۲۱۳ میلیارد تومان در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از سپیدار، شپنا (پالایش نفت اصفهان) و وتجارت (بانک تجارت) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین عرضه‌ها

روز چهارشنبه بیشترین صف فروش نیز به نماد خموتور (شرکت موتورسازان تراکتورسازی ایران) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش ۸۰ میلیارد تومانی داشت. پس از خموتور، کدما (معدنی دماوند) و گدنا (شرکت تهیه و توزیع غذای دنا آفرین فدک) و بیشترین صف فروش را داشتند. 

پیش بینی بورس امروز

در روزی که ۶۱ درصد نمادهای بازار سهام رشد قیمت داشتند، شاخص‌های کل و هم‌وزن رشد کردند. در آخرین روز کاری هفته هم شرکت‌های کوچک و متوسط و هم شرکت‌های بزرگ بازار شاهد ورود پول حقیقی بودند، اما نکته جالب توجه آن بود که ارزش پول ورودی به نمادهای بزرگ بیشتر بود. در این روز خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی ۳۴۲ میلیارد تومان بود که رقم ورود نقدینگی حقیقی به نمادهایی با ارزش بازار کمتر از ۴۰ هزار میلیارد تومان، ۱۱۰ میلیارد تومان بود و ۲۳۲ میلیارد تومان نقدینگی حقیقی به نمادهای با ارزش بازار بیش از ۴۰ هزار میلیارد تومان وارد شد.

به نظر می‌رسد سهام‌داران با بزرگان بازار سهام آشتی کرده‌اند. در نتیجه عوامل درونی بازار سهام مثل رشد تقاضا و کاهش عرضه، حکایت از بهبود وضعیت بازار دارد. در اولین روز هفته اگر اقبال سهام‌داران به سهم‌های بزرگ ادامه یابد و شاهد ورود پول حقیقی به بورس باشیم شاخص کل باز هم سبزپوش خواهد شد.

منبع:اقتصادنیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس