نادران: کمیسیون تلفیق هیچ نرخی برای ارز مصوب نکرده و اظهارات همتی صحت ندارد - کراپ‌شده

رئیس کمیسیون تلفیق گفت: تا سقف حقوق ۵ میلیون تومان را از مالیات معاف کردیم و افراد دارای حقوق ۵ تا ۱۰ میلیون تومان ۱۰ درصد مالیات باید بپردازند.

به گزارش مشرق، الیاس نادران با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری پنجشنبه شب شبکه دو سیما با اشاره به اینکه در کمیسیون تلفیق، افراد همدل، متخصص و با تجربه وجود دارد افزود: نماینده‌های دولت هم نهایت همدلی را با اعضای کمیسیون داشتند و اطلاعات تخصصی و کارشناس را در اختیار آن‌ها گذاشتند.

وی همچنین از مرکز پژوهش‌ها و دیوان محاسبات و دیگر کارشناسان نیز تشکر کرد و گفت: مجلس در ابتدا می‌خواست کلیات بودجه را رد کند، زیرا آشوب و به هم ریختگی در ارقام و اعداد بودجه، بسیار زیاد بود.

 نادران افزود: کمیسیون تلفیق کار فوق العاده‌ای کرد و اطلاعات داخل بودجه را علنی و افشاء کرد و بسیاری از ارقامی که اکنون به ارقام پیشنهادی دولت افزوده شده، ناشی از شفاف سازی ارقامی است که دولت در تبصره ها، ردیف‌ها و جاهای مختلف، پنهان کرده بود.

بیشتر بخوانید

افزایش ۲۵ درصدی حقوق کارکنان دولت در سال آینده

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 با اشاره به اینکه این کمیسیون، ساختار و روش لایحه بودجه را اصلاح کرد افزود: در آن جاهایی که اتکای به درآمدهای نفتی، بسیار زیاد بود با همراهی نمایندگان دولت تلاش کردیم آن‌ها را به اوراق مالی و به شیوه‌های دیگر تامین مالی بودجه، انتقال دهیم.

وی گفت: به همین علت درآمدهای نفتی را در حداقل وضع قابل اعتماد و شدنی بستیم و مازاد بر آن را به سقف دوم موکول کردیم که اگر این درآمدها محقق شد دولت اختیار داشته باشد آن را در سرفصل‌های تنظیم شده از جمله حوزه‌های عمرانی، محرومیت زدایی و اشتغالزایی هزینه کند بنابراین بودجه دو سقفی و دو زمانی دیده شده است.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت: مالیات‌های حقوق را به گونه‌ای در نظر گرفتیم که به نفع اقشار کم درآمد و حقوق‌های پایین‌تر باشد.

محمد رشیدی افزود: تلاش کردیم حقوق و دستمزد در این شرایط خاص تحریمی و کرونایی جبران شود همچنین مالیات‌های حقوق را به گونه‌ای در نظر گرفتیم که به نفع اقشار کم درآمد و حقوق‌های پایین‌تر باشد و افراد با حقوق پایین‌تر در مقایسه با افراد با حقوق زیادتر، مالیات کمتری را پرداخت کنند و به این ترتیب، پرداخت‌ها عادلانه‌تر شود.

وی با بیان اینکه بر اساس لایحه دولت، میزان افزایش حقوق کارکنان دولت 25 درصد در نظر گرفته شد ادامه داد: تا سقف حقوق 5 میلیون تومان را از مالیات معاف کردیم و حقوق 5 تا 10 میلیون تومان 10 درصد مالیات باید بپردازند و عمده حقوق بگیران، کمترین مالیات را می‌پردازند.

رشیدی گفت: یکی از اهداف کمیسیون تلفیق، از بین بردن تبعیض‌ها در بودجه بود و سعی کردیم در نظام پرداخت‌ها نیز همسان سازی درستی انجام بگیرد، زیرا تبعیض‌ها و بی عدالتی‌ها موجب بدبینی می‌شود.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 با اشاره به اینکه در این بودجه 7 محور را در نظر گرفتیم افزود: حفظ قدرت خرید مردم، حمایت از اقشار ضعیف، رونق تولید و اشتغال، محرومیت زدایی، حذف رانت و کاهش تبعیض، توجه ویژه به سلامت مردم، توجه ویژه به فرهنگ و خانواده و فرزند آوری و مباحث جمعیتی و تقویت انضباط مالی و اصلاح ساختاری بودجه از جمله این محورهاست.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 هم گفت: بین 70 تا 80 درصد افکار خود را درباره اصلاح ساختار بودجه توانستیم انجام دهیم که بخش زیادی از این میزان به علت ظرفیت‌های اجرایی دولت، موجود بود یعنی ظرفیت‌های اجرایی دولت هم در نظر گرفته شد.

 الیاس نادران افزود: تصمیم نهایی کمیسیون تلفیق بر این شد که افزایش 25 درصدی حقوق برای همه حقوق بگیران دولت در نظر گرفته شود با سقف 15 برابر حداقل حقوق یعنی تا حدود 33 میلیون تومان.

وی با اشاره به اینکه نظام مالیات بندی را هم به نفع طبقات پایین جامعه تغییر دادیم، اضافه کرد: دولت طبقات مالیاتی را به نحوی تنظیم کرده بود که بیشترین فشار بر روی حقوق‌های پایین بود، اما با اقدام کمیسیون تلفیق، مالیات پرداختی حدود 90 درصد کارکنان دولت، بین 10 تا 15 درصد شد.

 نادران با بیان اینکه نظام پرداخت کشور به هم ریخته است گفت: هر کسی که به مرکز قدرت، نزدیک‌تر بوده است در پی آن بود که امتیازی را بگیرد.

وی ادامه داد: از بهمن سال 98 تاکنون میزان پرداختی‌های یکی از دستگاه‌ها از 1680 میلیارد تومان در ماه به 4 هزار و سیصد میلیارد تومان رسید و این حجم تغییر پذیرفتنی نیست.

 نادران اضافه کرد: در بخش اعتباری هزینه‌ای دولت، بیش از 90 درصد پرداخت‌ها به نوعی پرداخت حقوق و دستمزد به کارکنان است.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت: بنا به اظهارات وزیر نفت، صادرات نفت و میعانات گازی در بودجه سال آینده, 2 و سه دهم میلیون بشکه در روز در نظر گرفته شد و مصرف داخلی هم 2 و دو دهم میلیون بشکه در روز است.

وی افزود: آقای زنگنه گفت اکنون حدود 900 هزار بشکه در روز صادر می‌کنیم و اگر شرایط سیاسی کشور فراهم شود و خارجی‌ها اجازه صادرات بدهند و 600 میلیون دلار هم سرمایه گذاری کنیم پس از 3 ماه می‌توانیم ظرفیت صادراتی کشور را به دو و 3 دهم میلیون بشکه در روز برسانیم.

نادران با اشاره به اینکه این‌ها اگرها و پیش شرط‌های سختی بود افزود: اینکه حاکمیت را تحت فشار قرار دهیم که شرایط سیاسی را به نحوی تغییر دهد که امکان صادرات بیشتری فراهم شود یعنی بودجه را اهرمی برای فشارهای سیاسی برای سازش و کوتاه آمدن حاکمیت قرار می‌دهیم.

وی اضافه کرد: این موضوع را تحمل نکردیم و بودجه را با حداقل وابستگی به نفت بستیم و از ساز و کارهای دیگر تامین مالی از جمله اوراق مالی و فروش دارایی‌ها استفاده می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم کشور تحت این فشارهای سیاسی قرار گیرد.

 نادران گفت: از آن طرف هم فروش نفت تا سقف پیشنهادی دولت را منع نکردیم به همین علت بودجه را دو سقفی و دو زمانی بستیم.

وی افزود: درآمد نفتی بودجه سال آینده را 261 هزار میلیارد تومان پیش بینی کردیم در حالی که دولت حجم وابستگی به نفت را 394 هزار میلیارد تومان پیش بینی کرده بود.

نادران با تاکید بر اینکه بودجه، بسیارمنعطف و روان است، اضافه کرد: امسال تلاش کردیم بودجه را به نفع مردم تغییر دهیم و به جای اینکه طبقات خاص و افراد نزدیک به مرکز حاکمیت بتوانند از رانت‌های مختلف استفاده کنند، عموم مردم بتوانند استفاده کنند تا قدرت خرید مردم نسبت به امسال کمتر نشود.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت: دولت قیمت ارز را در سال آینده بدون احتساب 8 میلیارد دلار کالاهای اساسی مبلغ 17 هزار و 500 تومان محاسبه کرده است.

 الیاس نادران افزود: دولت درآمد ارزی سال 1400 را از فروش نفت 17 میلیارد و 300 میلیون دلار اعلام کرده است که از این مبلغ 8 میلیارد دلار، ارز 4200 تومانی است و مابقی آن ارز 17500 تومان می‌باشد و ترکیب وزنی این‌ها 11500 تومان است.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت:​ مجلس عنوان کرده است دولت با هر نرخی که ارز را در بازار فروخت امکان انعطاف بودجه وجود دارد.

وی درباره طرح رتبه بندی معلمان هم افزود: در بنده (و) تبصره 2 مبلغ 90 هزار میلیارد تومان بطور کلی برای آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است که در کمیسیون تلفیق تصمیم گرفته شد این موارد را از هم تفکیک کنیم به علت اینکه سهم بخش‌های مختلف مشخص شود و به مشکل سال 99 درباره اختلال پرداختی به بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی دچار نشویم و این موارد مرتفع شود.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 درباره تکلیف یارانه‌ها هم گفت: بر اساس ایده اولیه مجلس که هنوز به جمع بندی نرسیده است پیشنهاد شد تا کارت‌های اعتباری برای خرید مردم در نظر بگیریم که ظرفیت اجرایی آن، با اراده دولت وجود دارد.

وی افزود: با اجرای این طرح، یک اعتباری را برای مردم در نظر می‌گیریم که در خرید از مراکز خاص بتوانند از یک تخفیف قابل توجهی برخوردار شوند.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 ادامه داد: اگر مجلس نتواند دولت را متقاعد به عملیاتی کردن این روش کند بنابراین مجبوریم با یارانه نقدی جبران کنیم.

نادران گفت: فساد نظام دو نرخی ارز با شرایط موجود کشور به اندازه‌ای است که مردم از نرخ پایین ارز بهره چندانی نمی‌برند و بجای اینکه این رانت را توزیع کنیم تلاش می‌کنیم از تولید کننده داخلی حمایت کنیم و همچنین مصرف کننده، مستقیم خودش مبلغ را دریافت و مدیریت کند.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 افزود: در حال حاضر دولت یارانه 45500 تومانی را به حدود 78 میلیون نفر پرداخت می‌کند و به تعدادی هم یارانه بنزین و معیشتی که از پارسال شروع شده است پرداخت می‌کند.

وی تصریح کرد: آنچه که مد نظر مجلس بود این است که با فرض اینکه دولت شناسایی خودش را درست انجام داده باشد این 58 میلیون نفر که در لایحه بودجه 1400 هستند نسبت به شرایط موجود حمایت بیشتری کنیم و یارانه‌ها را تحت عنوان یک مبلغ در اختیار افراد قرار دهیم و مابقی یارانه بگیران که حدود 20 میلیون نفر هستند دریافتی شان نسبت به شرایط امروز بیشتر و احتمالا تا دو برابر خواهد شد، ولی نسبت به طبقه پایین کمتر دریافت می‌کنند.

رئیس کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 افزود: در سال آینده فقط یک یارانه داریم البته یک پیشنهاد یارانه بنزین هم ارائه شده است که در آن به خانوارهایی که یک یا دو خودرو دارند از کارت سوخت خود استفاده می‌کنند و خانوارهایی که اصلاً خودرو ندارند که تعداد آن‌ها نصف جمعیت کشور است هم پیش بینی شده است هر نفر 15 لیتر در نظر گرفته شود که در یک سامانه امکان خریدو فروش داشته باشند و اگر بین خود مردم خرید و فروش ممکن نشد افراد مازاد بنزین را به دولت بفروشند که در حال حاضر احکام آن نوشته شده است.

محمد رشیدی، عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 در ادامه این برنامه گفت: در موضوع کالاهای اساسی و ارز 4200 تومانی با رانت جدی مواجه بودیم که مجلس این ارز را آزاد در لایحه بودجه محاسبه می‌کند و از طرف دیگر به مصرف کننده و تولید کننده یارانه پرداخت می‌کند.

وی ادامه داد: شرایط به نحوی برنامه ریزی شده است که مردم برای مایحتاج روزانه نگران نباشند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 افزود: به واردکنندگان دارو هم فرصت می‌دهیم که مابه التفاوت را از دولت بگیرند و حتی از شرکت‌های بیمه هم کمک می‌گیریم و نباید دارو برای مردم دغدغه شود.

 رشیدی گفت: در تبصره 14 مبلغ 50 هزار میلیارد تومان را از منابع هدفمندی برای حمایت از بنگاه‌های متوسط و کوچک در نظر گرفتیم.

وی ادامه داد: احکام بودجه بسیار محکم بسته شده است و 27 هزار میلیارد تومان اوراق برای بخش کشاورزی، آب‌های مرزی، مراتع، جنگلداری، آبخیزداری، تولید بذر و کود در نظر گرفته شده است.

عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت: احکامی که در لایحه بودجه 1400 نوشته شده است به رونق تولید و بنگاه‌های تولیدی کمک خواهد کرد.

وی افزود: در تبصره 14 بخشی از پول‌های یارانه و هدفمندی برای مردم در فضای تولید، سهام و بورس کارسازی خواهد شد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 درباره رتبه بندی معلمان هم گفت: موضوع رتبه بندی معلمان به بودجه ارتباطی ندارد و جزء طرح‌هایی است که باید در صحن بررسی و رای گیری شود و در لایحه بودجه دولت، منبعی برای این موضوع در نظر گرفته نشده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 38
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 11
 • IR ۱۰:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  با دلار بیست تومن و حذف دلار 4200 نون سنگگ دو تومنی حداقل هشت تومن و گوشت مرغ حداقل هفتاد تومن میشه مجلس انقلابی! کاره خودشو کرد سال بعد میندازن تقصیر دولت
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
   28 5
   اشتباه اندر اشتباه. مالیات که برای نگرفتن نیست. شما باید مالیات را همه گیر کنید اما درصد آن را برای طبفه متوسط و ضعیف پایین بیاورید و برای طبقه بالا و غنی اقزایش دهید
  • IR ۱۵:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
   17 12
   احسسسسسسسسسسنت بر تو نادران جون دستت درد نکنه برای ما مردم مستضعف خیلی خوب دارین کار میکنین مخصوصا اون 15 لیتر بنزین برای بی ماشین ها خیلی عالیه
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
   17 8
   من نادران رو خیلی دوس دارم خیلی مرد باحال و با عشقیه. کلا خیلی با این مجلس جدید موافقم دم همشون گرم
  • IR ۱۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
   13 4
   جناب احسسسسسنت! 15 لیتر بنزین با حذف ارز تخصیصی مرغ و گوشت و ... میشه قیمت دو عدد تخم مرغ! حق شما از ثروت ملی کشورت میدانی چقدر است؟
 • مهربان IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  15 1
  مجلس باید برای تخصیص اعتبار آت سقف 25% بگذارد تا دولت روحانی تمام اعتبارات منظور خودش را تخصیص ندهد و خزانه را جاروکش نکند
  • سید IR ۰۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
   0 0
   سلام وعرض ارب اینکه رسمش نه هرکی میاد باید جارو طی بکشه همه چیز و بعد دورازجون نون گدایی به مردم میدن 10بار علنی وغیرعلنییش میکنن واخرسرخبرخوش به مردم میدن یارانه90هزارتومان میشود
 • بی نام IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  11 19
  عجب شفافبتی فقط در مورد نهادها وسازمانهادی موازی وغیرموازی فرهنگی چیزی نگفتی جناب انقلابی .چه کسی را گول میزنین
  • IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
   17 2
   مثل نهاد ریاست جمهوری و اقمارش
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  6 2
  نادران افزود: کمیسیون تلفیق کار فوق العاده‌ای کرد و اطلاعات داخل بودجه را علنی و افشاء کرد و بسیاری از ارقامی که اکنون به ارقام پیشنهادی دولت افزوده شده، ناشی از شفاف سازی ارقامی است که دولت در تبصره ها، ردیف‌ها و جاهای مختلف، پنهان کرده بود. دمتون گرم بگردید ببینید باز چیزی پیدا می کنید؟
 • IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  16 1
  با بنزین «۳ هزار تومنی» و تورم امروز حداقل یارانه باید نفری ۱۳۵ دلار یا «۳ میلیون تومان» باشد!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۱۵:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  5 0
  من هنوز نفهمیدم چرا گرانی باید رسمی باشد و چرا ما هرسال به حقوق ها اضافه می کنیم و قیمت ها را بالا می بریم با اینکار پس انداز مردم ارزشش را از دست می دهد مردم برای حفظ ارزش پول طلا و ارز و ملک می خرن که این خودش باز گرانی می اورد وچرخه می چرخد چرا ما هر سال حقوق ها را افزایش می دهیم ؟ چه فایده دارد این که همه اش ضرر است حقوق ها را افزایش ندهند قیمت ها را هم بالا نبرند این که خیلی بهتر است ما با دست خودمان داریم اقتصادمان را نابود می کنیم
  • IR ۱۶:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
   5 2
   وقتی تورم 100 درصد زیاد شده اگر همین 25 درصد را هم افزایش ندهند که از اینهم بیچاره تر میشیم.وقتی از اقتصاد سر در نمیاری لازم نیست اظهار نظر کنی.ریشه تورم چندرغاز گذاشتن روی حقوق نیست جای دیگر هست کمی مطالعه کن
  • US ۱۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
   0 1
   احسنت دقیقا موافقم آخه این همیشه بدنبال حل صورت مسئله بودن در صورتیکه بجایی اینکار باید تورم را پایین می‌آوردند تا قدرت خرید بیشتر بشه با افزایش حقوق‌ها نقدینگی افزایش پیدامیکند وبعدش شاهد طوفان گرانی خواهیم بود کار ما برعکس دنیا وعلم اقتصاد است
 • IR ۱۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  4 1
  سخنگوی کمیسون تلفیق که معافیت معالیتی رو ۴ میلیون تومن و بقیه رو که پلکانی از ۴تا ۸ میلون ۱۰درصد و از ۸تا ۱۲میلون ۱۵ درصد والی اخر اعلام کرده !! این که با اون خبر در تناقضه؟ یعنی چی؟
 • US ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  3 1
  بجای تزریق نقدینگی های فاجعه بار جلوی گرانیها ریشه ها و عاملان گرانی و احتکارهای کلان را بگیرید و به سزای اعمالشان برسانید
 • IR ۱۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  2 2
  ولی با این تفاسیر مردم باز هم تحت فشار هستند و تا کی خدا میدانه و این درد تورم فکر نکنم حالا حالا ها یقه مردم را رها کنه و باید مسئولین ریز و درشت آنها همه باید مانند یک کارمند متوسط که در حدود شش یا هفت میلیون حقوق میگیره در ماه حقوق بگیرند و بعد بیایند برای گرانی و مشکل تورم راه حل پیدا کنند ببینید چقدر سریع هم جواب می دهد
 • محمد IR ۱۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  2 2
  اقای نماینده مجلس بنده خدایی که حقوق بگیر دولت نیست چه خاکی توی سرش بریزه شما هر سال چند درصد به حقوق کارمندان اضافه میکنید .اصلا از زندگی مردم عادی بدون حقوق خبر دارین
 • حسن IR ۲۱:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  4 2
  پس حقوق کارگران چی فقط بفکر خودتان و کارمندان نباشید الان حقوق یک بازنشسته حداقل 5تومنه ولی کارگر بیچاره .......شرم میکنم حقوق را بنویسم
  • مهران IR ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
   0 2
   هیچ شفافیتی در کار نیست با این تورم اگه ده برابرم حقوقها افزایش پیدا کنه ما زیر خط فقریم تازه مالیاتم می گیرن اینهمه پول نفت و گاز و هزارها منابع درامدی معلوم نیست تو جیب کی میره فقط یه چیز معلومه تو جیب مردم نمیره
 • زمانه IR ۲۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  الان اون ۲۰میلیون نفرهم کمیته بهزیستی هست مردم دیگه انگارنیستن کارگران
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  2 0
  خواهشا فکری واسه اقشار کم درآمد مخصوصا کارگرابکنید بخدا خیلی توفشاریم
 • IR ۰۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  0 2
  اقای نماینده یه فکری به حال گرونی کن نمیخواد وعده سر خرمن بدید چند وقت از رفتن شما به مجلس میگذره چه کار مثبتی انجام دادید هرکی هر خوابی میبینه اونو سر ما مردم بدبخت در میاره
 • IR ۰۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  0 0
  وقتی حقوق افزایش داره وهرساله اضافه میشه یارانه می‌خوان .من اگه شغلی داشتم باماهی سه میلیون یارانمومیبخشیدم به قشرضعیف.البته طمع نمیذاره
 • IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  0 0
  مردم الان احتیاج دارند دوسال آینده مردم بی پولی را تحمل کنند
 • IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  0 1
  با خدا تورم گرانی بیداد میکنه چرا بیشتر مطالعه نمی کنید ببینید داریم نابود میشیم تا کی میخایید این همه شعار بدید این تورم گرانی را پاین بیارید مردم یک نفسی بکشند
 • IR ۱۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  0 1
  ماها که یارانه نمیگیریم باید چه کار کنیم اگه یارانه بگیرا رو درست برسی مکردین باز ی چیزی ولی عدالت برقرار نیست هرچه هم دادبزنیم فریاد رس نیست فقط می نوسیم
 • محسن نوروزی IR ۱۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  3 0
  سپاس از مجلس انقلابی ...که باید برای رسیدن به اهداف بزرگ انقلاب اسلامی تلاش کند
 • محسن نوروزی IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  5 0
  سپاس
 • مرتضی IR ۱۳:۵۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  0 0
  به خدا زیرقسط وقرض له شدم...اخه کی میخواد به داد ما برسه..یارانه میرسه به کمیته ایها وحقوق خوب هم به کارکنان دولت اخه من کارگر با ماهی 2300 قسطو اجارهو غیره...بابقیه حقوقم شیرخشک بچمو بگیرم یا مایبیبیشو یالباس یاخرج خوردوخواب یاغیره یکی به داد ما برسه باحقوق 2800
 • IR ۱۳:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  1 0
  درصورت رفع تحریم افزایش سهمیه بنزین به افراد نیازمند بهره مندی از وام های بلاعوض به یارانه بگیران آسیب پذیر
 • ایرج قلیزاده IR ۱۴:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  0 1
  شما خیلی بزرگوارید فقط سعی کنید زیاد به خودتان فشارنیارید.... مااصلا راضی نیستیم چون بلاخره بچه ها درخارج از کشور هزینه دارندخوبیت نداره
 • علی IR ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  0 1
  مجلس بیشتر حالیش نیست
 • گل رز IR ۱۴:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۴
  0 1
  فقط خدا به دادمون برسه، البته ماها حکم همون غورباقه ای را داریم که از آب سرد کم کم تا 100درجه جوش تحملشو بالا بردن، خودکرده را تدبیرنیست.
 • ناشناس IR ۰۰:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  0 0
  واقعاجناب‌الیاس‌ناداران‌.اگه‌به‌فکرمردم‌هستیدخواهشا‌بی‌خیال‌دادان‌یارانه‌باشید.اگه‌هروقت‌تونستیدبه‌هرنفرماهیانه‌یک‌میلیون‌تومان‌پرداخت‌کنیداون‌موقع‌‌شاید.وگرنه‌بادوتاچهل‌وپنج‌هزارتومن‌‌.دادن‌.واقعابی‌خیال‌‌شوید
 • ایلماز IR ۰۰:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  0 0
  توروخدااینقدر به فکرمردم نباشید یکم به فکرخودتان باشید چقدرجور مردم رامی کشید داغون شدید رنگ به رختان نمونده ما روبیشترازاین شرمنده خودتان نکنید. خودتان خسته نشدید بس نیست
 • ناشناس IR ۱۵:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  0 0
  آقايان مجلسي و کميسون تلفيق حقوق ما کارگران به کجا رسيد مگر قرار براين نيست تا 40% افزايش حقوق کارگري که با بدبختي زندگي ميکنه بالا بره . بترسيد از اين خانواده 14 ميليوني نفري که مورد نفرين قرار بگيريد.خدايا خودت به فرياد ما برس.
 • قاسم شیرزاد ینگی اباد IR ۲۱:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  0 0
  اقایان فقط به فکر خودشان هستن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس