کد خبر 1170754
تاریخ انتشار: ۱ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱
حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بیشتر تورم‌‌زاست یا تداوم آن؟/ نگرانی همتی درباره مصوبه تلفیق منطقی نیست

همتی با تأکید بر اینکه عراق و کره‌جنوبی اراده سیاسی برای آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران ندارند، گفت: اگر اقدامات بانک مرکزی نبود همان سال ۹۷ دلار ۵۰هزار تومان می‌شد و تورم از ۱۵۰درصد عبور می کرد.

به گزارش مشرق، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی مهمان برنامه عیار در خصوص مذاکره با مسئولان کره جنوبی در خصوص آزادسازی منابع بلوکه شده ایران گفت: اراده سیاسی در مسئولان کشور کره جنوبی برای حل این موضوع نیست، اما این بار قول داده تا با دست پر بگردند و این قول است که قائم مقام وزارت امور خارجه این کشور ارایه داده است؛ اما کره درخواست ارایه برخی اقلام از جمله تست کرونا و آمبولانس را به ایران داده است؛ در حالی که به هر حال ۷ میلیارد دلار از این منابع در کره جنوبی بلوکه بوده و این کشور باید بلوکه شود.

وی افزود: کره جنوبی باید منابع ایران را از طریق آمریکا بپردازد که مشکل هم همینجا است اما اراده‌ای هم از سوی این کشور وجود ندارد. ضمن اینکه باید کره جنوبی خسارت بلوکه کردن پول ایران را بپردازند.

همتی با بیان اینکه دولت همواره اقتدار خود را از مردم گرفته است، گفت: ما از نظر مردمی و توان نظامی اقتدار داریم و واقعیت این است که تحریم‌هایی که این بار رخ داده، بسیار بی سابقه بوده و همه جهان را علیه ایران بسیج کرده است؛ اما به هر حال این افتخار ایران است که روی پای خود ایستاد؛ اما فشارها به سمت شرایط مثبت برای ایران در حال حرکت است و تحریم‌ها اثرگذار نبوده است.

وی در خصوص درآمدهای حاصل از صادرات برق و گاز ایران به عراق خاطرنشان کرد: این کشور نیز اراده سیاسی ندارد؛ چراکه درآمدهای نفتی عراق به نحوی طراحی شده که درآمدها باید از واشنگتن باید سهم کویت را کم کرده و به حساب بانک مرکزی عراق واریز شود؛ اما تحریم‌ها دست عراق را بسته است؛ اما راهکارهایی که عراق ارایه داده با اجازه آمریکا بوده است؛ البته ما هم از این پول‌ها برای کالاهای اساسی استفاده کرده ایم.

همتی گفت: پشت همه این منابع بلوکه شده و عدم آزادسازی آن، دست های امریکا است؛ اما به هر حال ما باید تلاش کنیم و نمی توانیم بنشینیم؛ اما به هر حال ما با نخست وزیر عراق هم مذاکره کرده ایم و تی بی آی هم به این دلیل انتخاب شد که این بانک، بانک تجاری ارزی دولت عراق است و به ناچار باید آن را به عنوان بانک عامل می پذیرفتیم.

وی در خصوص نقش بایدن در روابط با ایران گفت: ترامپ آمده بود برای سرنگونی و تعدیل نظام سیاسی ایران و بنابراین نحوه برخورد و تعامل او با محور تغییر سیاسی و فروپاشی بود؛ اما امروز روز شکست آنها برای فشار حداکثری بر ایران بود و پایان عمر ترامپ به معنای پیروزی ایران است چراکه من می دانم که ترامپ چه بر سر اقتصاد ایران آورد. سیگنال‌های مثبت آمدن بایدن در کنار توانمند شدن اقتصاد ایران باعث شده تا پیام‌های خوبی در این حوزه داشته باشیم. 

همتی گفت: ترامپ تلاش می کرد تا با حداکثر تورم به سمت ابرتورم و فروپاشی اقتصادی ایران برود؛ در حالیکه ابرتورم باید ماهانه رقم های بزرگی را به تورم اضافه کند که قابل کنترل نباشد؛ اما خوشبختانه در این حوزه آنها موفق نشده اند و علت اصلی آن اراده مردم و مقام معظم رهبری است. ترامپ در یکی از سخنرانی های خود گفته بود همتی اعلام کرده ابر تورم نداریم، پس آنچه در ایران اتفاق افتاده چیست و اینجا توضیح می دهم که ابر تورم قابل کنترل نیست اما اکنون شرایط اقتصادی کشور رو به بهبود و انتظارات تورمی کاهش یافته است. 

وی گفت: در دو سال قبل میانگین درآمد نفتی ما به زیر ۲۰ میلیارد دلار رسید، در حالیکه در سالهای گذشته سالانه ما بالای ۴۰ میلیارد دلار درآمد ارزی حاصل از فروش نفت داشتیم که البته این ۲۰ میلیارد دلار نیز در عراق و سایر کشورها بلوکه شد؛ اما سیاست ما در سال ۹۷ به بعد، این بود که ارزپاشی نکرده و اجازه دهیم که نرخ ارز در بازار تعیین شده و ما قدرت تامین نیازهای اساسی کشور را داشته باشیم و این استراتژی اصلی ما بود.

همتی ادامه داد: ما قدرت خود در تامین دارو و کالاهای اساسی را نباید جایگزین ارزپاشی در بازار می‌کردیم، در حالیکه تا به امروز در سال جاری نزدیک به ۸ میلیارد دلار ارز به کمک صادرکنندگان برای کالاهای اساسی و مواد اولیه و دارو تزریق کردیم و اکنون اداره اقتصاد کشور بدون نفت است که این با بستن نفتکش‌ها و بیمه‌ها و منابع ارزی خارج از کشور، کار مهمی بود که ما برای آن برنامه ریزی کردیم؛ البته فشار بر روی مردم بسیار زیاد بود. همچنین سال گذشته برای تامین کالاهای اساسی ۱۵ میلیارد دلار پرداخت شد.

وی اظهار داشت: برخی سال ۹۷ پیش بینی کرده بودند که نرخ دلار به ۵۰ هزار تومان برسد؛ ضمن اینکه اگر ما برنامه های جلوگیری از ارزپاشی را اجرا نمی کردیم، قیمت دلار به حدوود ۵۰ هزار تومان و تورم به بالای ۱۲۰ درصد می رسید؛ در حالیکه کرونا، تحریم و سایر فشارها، شوک در درآمدهای ارزی و قیمت ارز ایجاد کرد. شش ماهه اول سال جاری سالی سخت بود و به دلیل شیوع کرونا قیمت نفت به ۱۰ دلار کاهش یافت و صادرات فراورده های نفتی ما به شد کاهش یافت. 

رئیس کل بانک مرکزی از تزریق ۷۵ هزار میلیارد تومان نقدینگی برای اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا خبر داد و گفت: این جهش نقدینگی را ایجاد کرد؛ بنابراین شوکی که ارز ایجاد کرد به همین دلیل بود این در حالی است که صادرات نفتی در شش ماهه ابتدای سال به شدت کاهش یافته بود که البته الان هم درآمدها بالا نیست؛ اما اکنون مسیری را طی می کنیم که درآمدهای ارزی بیشتر شده است و من مطمئن هستم که فشار بر مردم کمتر می شود.

وی تاکید کرد: نباید اقتصاد را شرطی کرد؛ این در حالی است که اقتصاد را نباید معطل این دولت و آن دولت کرد؛ پس ما در هدایت اقتصاد ملی موفق بودیم، البته تحولات خوبی هم رخ داد و رشد اقتصادی مثبت شد که ما این روند را ادامه می‌دهیم؛ اگر بایدن و تیمش در مورد خواسته های ایران، همراهی کردند بهتر است؛ پس جامعه هم این را درک می کند؛ اما به هر حال ترامپ شر بزرگی بود که از سر ایران رفع شد و مردم هم این را می دانند.

بانک مرکزی در خط مقدم جنگ اقتصادی است

همتی با بیان اینکه بانک مرکزی در خط مقدم جنگ اقتصادی است ادامه داد: در حوزه اقتصاد مقاومتی کارهای خوبی انجام شده؛ اما به هر حال اثر تورمی مسکن مهر را نباید فراموش کرد؛ اگرچه جنبه مثبت را هم باید دید. البته باید به بحث پایه پولی و تورم مهم است که باید به آن پرداخته شود.

وی افزود: بانک مرکزی مهمترین کار را در اقتصاد مقاومتی انجام داده که همه مردم باید نسبت به آن اطلاع داشته باشند؛  اما در این شرایط بسیار سخت و بی سابقه ترین تحریم، یک روز در کشور کمبودی وجود نداشت؛ البته ممکن است برخی از کالاها ممکن است که در یک روز با مشکل توزیع مواجه شود؛ اما همواره کالا در کشور بوده است؛ پس خط مقدم اقتصاد مقاومتی بانک مرکزی بود.

همتی گفت: بانک مرکزی ذخایر ارزی داشته است؛ البته ما هنوز هم ارز را از دولت ۴۲۰۰ می خریم و دولت طبق قانون همه ارزهای خود را به بانک مرکزی می فروشد؛ اما وقتی که درآمدهای ارزی کم شد؛ ما از ارزهای قبلی ذخیره شده خود استفاده کردیم؛ البته سال قبل ۱۲ درصد از منابع صندوق که ۵ میلیارد دلار بود، به ارز نیمایی تسعیر کردند که من شخصا مخالف بودم که این خود، ۵۰ تا ۶۰ هزار میلیارد تومان پایه پولی را بالا برد و این تاثیر خود را گذاشت. ما امسال فقط یک میلیارد یورو برای کرونا با اجازه مقام معظم رهبری ارز دریافت کردیم از صندوق توسعه ملی که آن را تبدیل به ریال کردیم.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه ما نرخ سود بانکی را تا سقف ۲۰ درصد کنترل کردیم؛ گفت: در برخی روزها سقف نرخ بالاتر رفت؛ اما باز هم برگشت. وی با تاکید بر اینکه نقدینگی در دوره من رشد جدی نداشته است، گفت: رشد نقدینگی مهم است؛ حجم نقدینگی مهم نیست که میانگین ۲۰ سال گذشته ۲۷.۹ درصد بوده و در سال ۹۸ که بدترین فشارها وارد شد به ۳۰.۵ درصد رسید که کمتر از ۳ واحد درصد بالا رفت.

در این شرایط که همه دستهای ما را بسته بودند و همه امکانات را به روی ما بسته بودند و ما نتوانستیم ارزهای خود را بفروشیم و تسلیم شویم؛ اما امیدواریم با آزادسازی منابع بلوکه شده وضعیت بهبود یابد؛ این در حالی است که اگر دو میلیارد دلار از این پولها می توان ۴۰ هزار میلیارد تومان از پایه پولی را با فروش ارزها جمع کرد. البته برخی از منابع مثل کرونا را بانک مرکزی نمی تواند پرداخت کند.

همتی گفت: روزانه در سامانه نیما بین ۱۵۰ تا ۱۶۰ میلیون دلار تزریق می‌شود و و شرایط در حال تعادل است. مردم ما دوست دارند نرخ ارز کاهش یابد و من این را دوست دارم.

وی تاکید کرد: برای انتخابات ریاست جمهوری فکر نکرده‌ام اما هر کسی که می‌آید باید محور کارش اقتصاد باشد که سالهاست مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز است. 

رییس کل بانک مرکزی درباره اظهار نظر وزیر اقتصاد توضیح داد: مدیریت صنعت بانکی و برگزاری مجامع بانکهای دولتی با وزارت اقتصاد است اما طبق قانون سیاست گذار پول و ارز بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار است که وزیر اقتصاد نیز یک عضو آن محسوب می شود. من معتقدم باید به وزیر کمک کنیم تا از بحران ها به وجود آمده عبور کند. 

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 65
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 23
 • IR ۱۹:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  7 0
  خخخخخخخخخ
  • IR ۲۲:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
   11 0
   نمیدونم چرا ما از این همه دوندگی دولتمردان در فرار رو به جلو برق تولید نمیکنیم؟؟ اینجوری مشکل خاموشی و آلودگی هوا هم رفع میشه و دلار به 50 هزار تومن نمیرسه . چطوره؟؟
  • IR ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
   2 0
   این ضایعۀ عظیم را به همۀ مسئولین مشابه تسلیت میگم و تا آخر انتخابات 1400 عزای عمومی اعلام میکنم ... علی برکت الله ...
 • IR ۱۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  4 0
  من هم اگه جای این دولت وبانک مرکزی بودم دلار را روی سه هزار تومن نگهداشته بودم
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  9 0
  عجب رویی دارین شما واقعا خجالت نمیکشین
 • سرباز IR ۲۰:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  11 0
  ما واقعا از شما تشکر میکنیم که اونقدر هم, بی عرضه نیستید که دلار برسه به 50 تومن. از زیاد بی عرضه نبودن شما سپاس گذاریم
 • ابراهیم IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  7 0
  بااحساسات مردم بازی نکن.میدونی که۸۵میلیون نفرمنتظرشماهستن.همه امیدشون بعدخدابه شماست.یه کم به ریاست جمهوری فکرکن
 • IR ۲۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  6 0
  ای بابا جون اکبر قسمت میدم فکر کن
 • IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  1 0
  آخه در حد تو ه
 • Saeed IR ۲۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  3 0
  خیلی بی شرم هستید . خدا ازتون نگذره .
 • IR ۲۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  2 0
  باید محاکمه بشود
 • بینام IR ۲۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  2 1
  نهههههههه عبدالناصر
 • IR ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  2 0
  چرا؟ چه خبر بدی!
 • IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  5 0
  اگه تو نیایی ایران به فلاکت میافتید
 • dayani IR ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  1 0
  در د وره دانشجویی سال 1348 درس جامعه شناسی داشتیم، روزی به حسب موضوغ استاد فرمودند که ایران هیچگاه کمونیستی نمی شود. زیرا هر ایران در ذات خود یک رئیس جمهور است. حالا این گفته درست به نظر میرسد چون هرکسی را که میبین یاخود کاندید می شود یا دیگران او را کاندید معرفی می کنند.
 • IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  6 0
  یه زمانی میگفتن اگه ما نباشیم ، دلار 5 هزار تومن میشه ، الآن میگن اگه نبودیم 50 هزار تومن میشد.
 • رضا IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  4 0
  نه جان خودتون بیاین کاندید بشین
 • مجتبی IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 0
  نه بفرما بیا حتما با رای بالا قبول میشی شما چقدر دیگه روداری ،والا باند روحانی اینقدر پوست کلفتن که آدم نمیدونه چی بگه حیف که مشرق منتشر نمیکنه وگرنه یه حرفی بهت میزدم که بو گندش تا سه کیلومتری بره
 • مریم IR ۲۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  2 0
  نیار پایین با مال و سرمایه مردم بازی نکن ای بابا
 • IR ۲۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 0
  پررویی لیبرالها حدی نداره.
 • IR ۲۳:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 0
  تو و رئیست و دهرو دسته ش تپه ای گذاشتین بمونه؟جان مادرت بیا کاندید شو
 • IR ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 0
  جون من فکر کن تو رو خدا
 • محسن IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 0
  مگه فکرم داری؟
 • DE ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۱
  0 0
  (。◕‿◕。)
 • IR ۰۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  0 0
  اما اقای قالیباف فصدش رو داره
 • محمد IR ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  0 0
  خخخخخخ
 • حسین IR ۰۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  همتی: به ریاست جمهوری فکر نمی‌کنم نه بابا! تو رو خدا بهش فکر هم بکنین! همین گندی که زدین رو لطفا جمع بفرمائید مابقی و آینده ریاست جمهوری برای امثال شما عزیزان پیش کش!
 • مهدی IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  2 0
  زمانی که مردم بفهمند ذات شماها چیست یک انفجار صورت میگیرد و آن وقت هست که هیچکس توانا بر خونساسازی آن نیست مردم هم صبری دارند دلار ۵۰ تومانی می‌تواند لبریزش کند
 • علیرضا IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  0 0
  متاسفم
 • حسین IR ۰۰:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  اگه هر کشور دیگه ای بود، امثال این آقایون به خاطر کاهش چند صد درصدی ارزش پول ملی الان تو زندان بودن نه تو فکر ریاست جمهوری
 • IR ۰۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  3 0
  آخه چرا ؟؟؟؟؟؟خخخخخخخ حیفی تو!!!!خخخ
 • IR ۰۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  2 0
  پ ن پ فکر کن
 • IR ۰۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  خجالت بکش من بجای تو ازین حرفات خجالت میکشم، مردم را بااین بانکداریت بیچاره کردی،
 • IR ۰۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  اینا هیچ وقت مردم را ندیده اند والا حرفهای گنده تر از دهانشان در مورد ریاست جمهوری این ملت بزرگ نمی زدند. روحانی کاری کرده که گربه ها ادای ببر در می آوردند
 • شاهین خیالم IR ۰۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  نه خیر جون خودت فکرش بکن
 • IR ۰۲:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  0 0
  ناراحتمون کردی ‌
 • هادی IR ۰۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  آخه دیوانه دلار ۴ هزار تومنی را در عرض دو سال تا ۳۲ هزهر تومن هم بالا بردی کدوم دیوانه ای به تو رای میده که رییس جمهور شی
 • عبدالله DE ۰۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  یعنی شما نگذاشتید دلار بشود پنجاه هزار تومان ولی اگراقای سید ابراهیم رئیسی میشد رئيس جمهور دلا تا پنج هزار تومان می رسید عجب معادله سنگینی
 • انسانیت IR ۰۳:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  0 1
  ن.بیا.برو..
 • IR ۰۴:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  0 0
  تو رو خدا فکر کن ... خواهش میکنم ...
 • ش. AE ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  شما به دادگاهایی که بعد از ۱۴۰۰ گریبان شما و امثال شما باید جواب گو باشید
 • IR ۰۶:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  جان مادرت فکر کن !!!
 • IR ۰۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  فعلا اقای همتی وضعیت شغل فعلی خودش را برای ملت روشن کنه بعد ریاست جمهوری پیشکش
 • . IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  تو این مقامی که هستی هیچ کاری نکردی .حالا ریاست جمهوری ..کی رای بده بهت
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  3 0
  به چه حال وروزی افتادی ایران، یا هر کی احساس تکلیف می کند، یامیگه هنوز صخبت در این مورد زوده، خدایا خودت بداد این ملت فلک زده برس
 • IR ۱۰:۱۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  3 0
  اشک در چشمانم حلقه زد از اینهمه تلاش و مظلومیت همزمان از شما تشکر میکنم که دلار 3500 رو کردین 30000 البته اونم به خاطر مسکن مهر دولت قبلی بود
 • IR ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  0 0
  الحق خیلی رو دارن امثال ایشان.با تمام بی عرضگی و پدر مردم درآوردن به جای عذرخواهی از مردم به خاطر وضع بد اقتصادی یکی از عواملش همین بانک مرکزی است اینقدر آزادانه فکر های بالاتر هم تو سرش داره.
 • IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  0 0
  هنوز زوده برات
 • IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  چرا بابا تو هم بیا ریس جمهور شو کی به کیه
 • IR ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  فکرم کنی کسی بهت رای نمیده
 • ناشناس IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  همتی جون با این همه مهارتی که در نابودی پول این کشور داری حتما در ریاست جمهوری هم شامستو امتحان کن به امید پیروزی!!!!
 • مردم ایران IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  0 0
  عموجان شماهمین هم ازسرت زیاده.خیلی که بدردبخوری برای معاون بانک قرض الپس نده سرکوچه ماخوبید.
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  2 0
  تو رو قسم...به فکر ما هم باش ...ما به رییس جمهوری مثل تو خییییییلللییی نیاز داریم.!!!
 • رضا IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  0 0
  ما را به خیر شما امید نیست شر مرسان فقط برید
 • IR ۱۵:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  1 0
  مگه تا حالا جز نابود کردن اقصاد کشور چه گلی بسر ملت زدی که حالا برای رئیس حمهور شدن میای خخخخخخ
 • IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  2 0
  همتی حمایتت میکنیم
 • صفدر تیله باز IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۲
  0 0
  به همتی : این کارو نکن جک تو به زاپاس قول دادی راستی تو این لحظه عمو صفدر خیلی سرحاله
 • ناشناس IR ۰۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  1 0
  تورم ۱۰۰درصدی و کرونا و صف مرغ و تخم‌مرغ و روغن نباتی رو با هر بدبختی شده داریم تحمل میکنیم .ولی بدتر از همه اینا دروغ گفتن دولتمردان به مردمه خیلی راحت با قیافه حق به جانب دروغ میگن بعد هم حتی یه عرض خواهی الکی هم نمی‌کنند .بابا نمی میری که حداقل اعتراف کنید که این کاره نیستید
 • IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  0 0
  واقعا همه رو کشیدی رو گورده ی مردم بدبخت .چجوری پس بدی
 • IR ۰۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  0 0
  تورا خدا چرا فکر نمی کنی . ملت را بیچاره کردید . فقط تو مانده بودی سر ملت کلاه نزاری
 • حسن IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  0 0
  فکر کن، نه اصلا شرکت کن ، مردم حتما شما را انتخاب میکنند! حداقل بوی پول که می دهید تا مردم امید پیدا کنند!
 • ایرج IR ۱۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  0 0
  شما کی هستی که به رئیس جمهوری فک کنی گند زدی به همه چی
 • شهروند... IR ۱۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  0 0
  خفه شو
 • بهروز IR ۱۱:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  0 0
  ریاست جمهوری جنابعالی تو بانک مرکزی اینقدر ضعیف عمل کردی اونوقت به ریاست جمهوری فکر نمی کنید بابا اینها چه رویی دارند
 • آرین IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۳
  0 0
  همین کم مونده توهم رئیس جمهور شی

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس