کد خبر 11701
تاریخ انتشار: ۴ آبان ۱۳۸۹ - ۰۹:۲۶

حضور ميهمانان عرب زبان و سخنراني يکي از آنان در افتتاحيه هفدهمين نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها در شرايطي بود که جاي خالي مترجم براي ميهمانان خودنمايي مي‌کرد.<BR>

به گزارش مشرق به نقل از فارس، افتتاحيه هفدهمين نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها ساعت 16 عصر امروز در طبقه دوم شبستان مصلاي تهران برگزار شد.
در ابتداي اين مراسم محمدعلي رامين معاون امور مطبوعاتي و اطلاع رساني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي که به عنوان متولي اصلي برگزاري اين همايش رسانه اي شناخته مي شود، به ارائه گزارشي درباره ويژگي هاي اين دوره از نمايشگاه مطبوعات پرداخت و در ميان صحبت هايش گفت که از حدود 700 غرفه، 600 غرفه تکميل و آماده شده است که معني آن نيز آماده نبودن حدود يک صد غرفه از محل بزرگترين گردهمايي رسانه اي کشور در لحظه افتتاحيه آن است.
ـ سيد نظام الدين موسوي مدير مسئول روزنامه جوان دومين سخنران اين مراسم بود که از لزوم تعامل رسانه ها و مسئولان سخن گفت و پس از وي نيز يکي از روزنامه نگاران مصري سخناني را ايراد کرد؛ هرچند نبودن مترجم عرب زبان در هنگام سخنراني وي نيز شگفت انگيز بود، به طوري که تنها کساني که مسلط به زبان عربي بودند، امکان فهميدن اين بخش از برنامه را داشتند.
ـ سيد محمد حسيني وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز آخرين سخنران افتتاحيه هفدهمين نمايشگاه بين المللي مطبوعات و خبرگزاري ها بود که از عدم حضور رياست جمهوري به دليل استقبال از ميهمانان خارجي از کشور بوليوي سخن گفت و او نيز مانند معاون مطبوعاتي خود ابراز اميدواري کرد که در روزهاي آينده رئيس دولت دهم در نمايشگاه حضور يابد.
ـ در اين مراسم با وجود حضور گسترده ميهمانان و اصحاب رسانه، فضاي محدودي در طبقه دوم شبستان مصلا در نظر گرفته شده بود؛ علاوه بر آن تعداد نه چندان مناسب صندلي هاي چيده شده در سالن نيز مشکل ساز بود، به گونه اي که برخي از ميهمانان که در ميان آنها مديران ارشد رسانه هاي داخلي و خارجي نيز حضور داشتند، پس از ورود به محل برنامه به جستجوي صندلي خالي مي پرداختند.
ـ همچنين عدم تعيين جايگاهي ويژه براي خبرنگاران پوشش دهنده برنامه باعث مي شد که برخي از آنان قلم و کاغذ به دست، به دنبال مکاني مناسب براي نشستن و يادداشت کردن سخنان سخنرانان بگردند.
ـ بنر نصب شده در پشت جايگاه از برگزاري برنامه با حضور محمود احمدي نژاد رئيس جمهور حکايت مي کرد؛ اما جاي رئيس شوراي عالي انقلاب فرهنگي در رديف نخست صندلي ها به چشم مي خورد که دليل آن نيز همان ميهمانان ناگهاني خارجي بودند.
ـ پايان مراسم افتتاحيه نيز مقارن با لحظات اذان مغرب بود، اما صدايي از صوت قرآن يا اذان در صحن شبستان به گوش نرسيد که شايد قرار داشتن در گام هاي ابتدايي برگزاري اين همايش رسانه اي و مشکلات آن، اهميت اين موضوع را از يادها برده بود.
ـ شيوه پذيرايي در حاشيه اين مراسم نيز قابل توجه بود؛ به گونه اي که مشابه روال معمول در برنامه هاي پرجمعيت در اينجا نيز رقابت براي بهره مندي از امکانات به چشم مي خورد.
ـ از ديگر نکات قابل توجه در صحن شبستان که محل اصلي برپايي اين همايش سالانه رسانه اي است، باقي بودن آثار تبليغاتي نمايشگاه رسانه هاي ديجيتال بود؛ به گونه اي که در برخي نقاط آثاري از برچسب هاي راهنماي غرفه ها بر کفپوش سالن به چشم مي خورد.
ـ براي کودکان نيز با درنظرگرفتن بخش ويژه فکرهايي شده بود؛ اما حضور دو نفر با لباس تبليغاتي خرگوش در ميان راهروهاي بخش خبرگزاري ها نيز اين سوال را ايجاد مي کرد که تناسب و سنخيت آن کار با اين بخش چيست ؟
ـ بالاخره اينکه به هم ريختگي برخي از غرفه ها واقعاً نشان مي داد که نمايشگاه هنوز به نخستين روز گشايش رسمي خود نرسيده است، نکته اي که مي توان اميدوار بود تا در روزهاي آينده آثار کمتري از آن ديده شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس