ظریف نمایه

وزیر خارجه گفت: امروز، روز کامل آخر ریاست منحوس ترامپ در آمریکاست و سیاست فشار حداکثری آنها با کمک مقاومت ملت بزرگ ایران شکست خورده است.

به گزارش مشرق، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه امروز (سه‌شنبه ۳۰ دی) در جلسه علنی مجلس و در پاسخ به سوال جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس پیش از ورود به بحث اصلی خود درباره علت عدم حضورش در کمیسیون امنیت اظهار داشت: متأسفانه همزمان با جلسه کمیسیون امنیت مجلس اجلاس وبیناری سران آستانه تشکیل شده بود و ناگزیر به شرکت در آن بودم و نتوانستم در جلسه کمیسیون امنیت شرکت کنم؛ قصدم جسارت به مجلس نبوده است ولی گاهی اوقات به دلیل مشغولیت‌های فراوان امکان حضور در برخی جلسات را ندارم.

بیشتر بخوانید:

«ظریف» از مجلس کارت زرد گرفت

وی افزود: به کمیسیون امنیت مجلس هم حق می‌دهم زیرا دو بار برنامه‌ریزی کرده بودند ولی من نتوانسته بودم در آن شرکت کنم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: وظیفه و هدف سیاست خارجی جلوگیری از سیاست‌های آمریکا، رقبا و دیگران است؛ ابزار سیاست خارجی هم مشخص است.

وی درباره این ابزارها افزود: سیاست خارجی مستحضر به ابزار ملی است ولی ابزاری که در اختیار وزیر خارجه و کارگزار سیاست خارجی وجود دارد مصاحبه،‌ مذاکره و ائتلاف‌سازی است و غیر از این ابزار چیز دیگری نداریم.

ظریف گفت: امروز،‌ روز کامل آخر ریاست منحوس دونالد ترامپ در آمریکاست و ما با همین ابزار و با کمک مقاومت مردم ایران توانسته‌ایم سیاست فشار حداکثری آمریکا را شکست دهیم که البته دلیل آن مقاومت ملت بزرگ ایران بوده است.

وی با اشاره به مصاحبه‌ای که نماینده سوال کننده به آن استناد کرده است، گفت: این مصاحبه، مصاحبه‌ای بسیار محکم با مجله اشپیگل آلمان است که در آن چیزی جز فرمایشات مقام معظم رهبری در سخنرانی چند روز قبل از این مصاحبه البته پیش از شهادت سردار سلیمانی نبوده است و ایشان در فرمایشات خود تأکید کرده بودند که اگر آمریکا توبه کند و به چارچوب ۱+۵ بازگردد با آمریکا مذاکره خواهیم کرد.

بیشتر بخوانید:

ظریف در یک روز «دو کارته» شد

ظریف افزود: آنچه من عرض کردم در پاسخ به یک سوال بوده و علت آن نیز این بوده که آمریکا نتواند در یک بازی سیاسی ادعا کند ما به دنبال دیپلماسی بوده‌ایم و ایران به دنبال دیپلماسی نیست.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: امیدوارم در برابر مردم بزرگ ایران و نمایندگان مردم در استفاده از ابزارهای دیپلماسی در رسیدن به نتایج مطلوب مورد قبول واقع شویم.

ما در خط مقام معظم رهبری حرکت می کنیم

ظریف در بخش دوم اظهارات خود در پاسخ به سوال کریمی قدوسی عنوان کرد: ما در خط مقام معظم رهبری حرکت می‌کنیم که هفته گذشته در سخنرانی خودشان فرمودند ما عجله‌ای برای بازگشت آمریکا به برجام نداریم لذا از نظر حضرت ایشان هنوز برجام نه بوی گندی می‌دهد و نه دفن شده است.

وی با اشاره به قانون مصوب مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه این قانون نیز برای اجرایی شدن برجام است نه لغو برجام تصریح کرد: ریاست محترم مجلس نیز اینگونه به ما منتقل کردند.

ظریف با یادآوری سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه ما هیچ عجله‌ای نداریم، ادامه داد: اگر آمریکا به تعهدات خود عمل کند و تحریم‌ها را بردارد می‌تواند در قالب ۱+۵ بازگردد. در آن جلسه ریاست محترم مجلس نیز حضور داشتند و این رویکرد بر مبنای فرمایش رهبر معظم انقلاب است.

وی درباره ملاقات خود با طرف مذاکره کننده که در سوال کریمی قدوسی به آن اشاره شد، گفت: این ملاقات نه یک هفته قبل از شهادت سردار سلیمانی بود بلکه یک سال و نیم پیش از آن بود و این ملاقات برای آزاد کردن یک سلیمانی دیگر به نام جناب آقای دکتر مسعود سلیمانی انجام شد.

وزیر امور خارجه، مسعود سلیمانی را یکی از دانشمندان بزرگ که یک سال اسیر آمریکا در بدترین شرایط بود، معرفی کرد و گفت: فردی که طرف مذاکره بنده بود شخص دیگری را همراه خود آورده بود که بعداً مشخص شد این آقا ۱۰ سال قبل در رژیم صهیونیستی بوده است در حالی که ما فقط طرف ملاقات کننده خود را می‌شناختیم و این فرد در جلسات تنها یادداشت برمی‌داشت و بعد از جلسه مذاکره نیز عکسی با بنده گرفت.

وی خاطرنشان کرد: امیدوارم بر اساس اینکه قرار است با برادران خود حسن ظن داشته باشیم به موضوع نگاه کنیم. برای من راحت‌ترین کار این است که بنشینم و شعار دهم اما آقای مسعود سلیمانی دانشمندی برای ما به شمار می‌آید که در بند آمریکایی‌ها بود و من افتخار این را داشتم که از زوریخ همراه ایشان به ایران بازگردیم و ایشان در هواپیما برای بنده تعریف کرد که چه اتفاقاتی برای ایشان رخ داده است.

برای آزادی دانشمند ایرانی مذاکره کردم 

ظریف با تأکید بر اینکه برای آزادسازی این دانشمند من با افرادی گفت‌وگو کردم که از آنها هیچ خوشم نمی‌آید، گفت: وقتی حضرت آقا می‌فرمایند افرادی که پشت میز مذاکره می‌نشینند همان تروریست‌های بغداد هستند، من نیز که وظیفه مذاکره با این افراد را دارم این سخن را درک می‌کنم و اگر لبخندی پشت میز مذاکره می‌زنم برای این است که مقاومت مردم ایران در برابر زورگویی‌های ایشان به رخ کشیده شود.

به کری گفتم ابر قدرت خداست تو نیستی 

وی با بیان اینکه یک روز در برابر جان‌کری نماز اقامه کردم، گفت: پس از آن، مذاکره را آغاز کردیم و از او سوال کردم «می‌دانی چرا اینجا نماز خواندم، برای اینکه به خودم یادآوری کنم قدر قدرت خدا است و تو نیستی!».

با صدام هم مذاکره کرده ام

وزیر امور خارجه افزود: بنده حتی با صدام نیز مذاکره کردم، خیال می‌کنید از اینکه با صدام مذاکره کرده‌ام خوشم میآمد. خیال می‌کنید از اینکه روبه روی صدام نشستم، لذت بردم؟ خیر این کار من است و ناگزیرم؛ این را به عنوان یک گناه برای من ثبت نکنید. ان‌شاء‌الله این قبیل اقدامات کفاره گناهان من خواهد بود.

وی درباره اینکه به او گفته شده که درخواست مذاکره از آمریکا کرده است، اجازه خواست که متن مصاحبه خود با اشپیگل را قرائت کند و با استناد به فرمایشات رهبری که عنوان کرده‌اند ظریف محکم صحبت می‌کند، گفت: سوال خبرنگار این بوده که «آیا در پی قتل سلیمانی احتمال مذاکره با آمریکا را رد می‌کنید؟».

 ظریف افزود: پاسخ من این بود خیر، من هرگز این احتمال را که افراد رویکرد خود را تغییر داده و واقعیات را دریابند، رد نمی‌کنم. برای ما مهم نیست چه کسی در کاخ سفید ساکن است آنچه مهم است نحوه رفتار آنها است. دولت ترامپ می‌تواند گذشته‌اش را اصلاح کرده، تحریم‌ها را برداشته و به میز مذاکره برگردد، ما هنوز پشت میز مذاکر ۱+۵ هستیم و آنها هستند که میز مذاکره را ترک کرده‌اند. ایالات متحده آسیب بزرگی به مردم ایران وارد کرده است و بابت این باید به مردم ایران خسارت دهد و ما صبر زیادی داریم.

عضو کابینه دولت دوازدهم تصریح کرد: چند روز پیش از این مصاحبه رهبر معظم انقلاب تأکید کردند که اگر آمریکا توبه کند، می‌تواند به قالب ۱+۵ بازگردد و اخیراً نیز آقا مجدداً این نکته را تأکید داشته‌اند.

وزیر امور خارجه ادامه داد: خبرنگار سوال می‌کند «انتظار شما از اروپا چیست؟» که من در پاسخ گفتم این برای اتحادیه اروپا فاجعه است که فرمانبردار ایالات متحده آمریکا باشد.

وی افزود: خبرنگار همچنین در مورد «اینستکس» از من سوال پرسید که به او پاسخ دادم اساساً اینستکس یک شرکت حسابرسی است که پس از یک سال و نیم خروج آمریکا از برجام اروپایی‌ها حتی نتوانستند اینستکس را راه‌اندازی کنند.

ظریف یادآور شد: خبرنگار از من سوال پرسید «سلیمانی معمار راهبرد ایران در اعمال نفوذ در منطقه از طریق پشتیبانی نظامی از متحدان ایران بود و ایالات متحده آمریکا سلیمانی را بابت مرگ صدها نفر از سربازانش مقصر قلمداد کرده است.» که من به وی پاسخ دادم ایالات متحده، اروپا و کل جامعه بین‌الملل به سردار سلیمانی به واسطه پیروزی‌اش بر داعش مدیون هستند.

عضو کابینه دولت دوازدهم ادامه داد: این واقعیات برای ایالات متحده آمریکا غیرقابل درک است، آنها همیشه از نیروهای نیابتی صحبت می‌کنند اما ایران نیروی نیابتی ندارد. نیروهای نیابتی ما میلیون‌ها نفرند که برای سوگواری یک سردار به خیابان آمدند.

وزیر امور خارجه افزود: خبرنگار می پرسد«آیا ممکن است تندروها این واکنش ملایم ایران (ضربه به عین‌الاسد) را نشانه ضعف ایران بدانند» پاسخ دادم آسیبی که ما به ایالات متحده وارد کردیم، گسترده است چرا که آمریکا با تمام توانمندی نظامی‌اش نتوانست از برخورد موشک به پایگاه‌های خود جلوگیری کند. این نشان‌دهنده آن است که ایالات متحده تا چه حد آسیب‌پذیر است.

شهادت سلیمانی آغاز پایان حضور آمریکا در منطقه است

وی تأکید کرد: اما آسیب اصلی را خود آمریکایی‌ها به خودشان وارد کردند، با نفرتی که ایالات متحده در مردم منطقه ایجاد کرده است. قتل شهید سلیمانی آغاز پایان حضور ایالات متحده در منطقه است.

ظریف اضافه کرد: جمله‌ای که از من نقل کردید این است ایالات متحده آمریکا از مردم ایران می‌ترسد و مردم ایران مایه عزت و اقتدار ما هستند. من فکر میکردم همه ما باور داریم آنچه ایالات متحده را شکست داده موشک‌های ما نیست گرچه موشک‌های ما مهم‌ هستند اما آنچه ایالات متحده را شکست داده فرهنگ ایثار و شهادت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 5
 • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  35 7
  هر دفعه هم مذاکره کردی گند زدی قهرمان دیپلم ماستی
  • IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   3 1
   آره ظریف جون ، هنوز مکالماتی که با جناب البرادعی داشتی و کلیپ ش هم پخش عمومی شد یادمون نرفته ... #حقارت
  • IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   10 1
   حیف ماست !!! حیف دیپلم !!!!
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  28 3
  خدا شاهد هر کاری تونستین کردین ولی تا امروز خواست خدا بر خلاف اراده شما بود.
 • سید فروزان CH ۱۴:۳۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  28 2
  جناب ظریف ، لطفا در مورد رابطه دوستانه عراقچی با شرمن هم توضیح بدهید
 • DE ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  17 2
  اقتصاد مقاومتی و قدرت موشکی و پهبادی و نظامی و بسیجی و سپاهی ایران همدوش سایر نیروهای مسلح مومن ایران فشار حداکثری آمریکا را شکست داد/ با صدام هم مذاکره کرده ام/ به کری گفتم ابر قدرت خداست تو نیستی ولی جان ما تو که امضات سنده و قدرت داری چرا هرروز بیشتر تحریمها را زیاد تر میکنی دیگه داخل کجاها بایستی بتن بریزیم فقط آدرس بده .به جان جان کریه .
 • ابوالحسن سغدی IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  10 3
  والا خودتم دوزار به یکی از این حرفا که زدی،اعتقاد نداری.داری؟
  • وطن پرست DE ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   1 1
   دقیقا همین هست که گفتی. یاد صحبت های اقای کوچکزاده در مجلس به اقای وزیر خارجه افتادم. حقا حرفش عین واقعیت بود.
 • IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  2 2
  به مرگ بگیرید که به تب راضی شوند،مثلا(بگیدمثل خودتان۳۰۰۰تا کلاهک اتمی وبالستیک،تا به ۳۰تابه ازای هراستان یکی،راضی شوند-یاغنی سازی را ۹۹درصد مثل خودشان بگید تا به۹۰درصد راضی شوند-بردموشکها را تا۲۰۰۰۰کیلومترمعادل نصف محیط کره زمین تابه ۱۰هزار کیلومتر راضی شوند-ضمنا تا تمام تحریمهای ۴۲ساله را برندارند هیچ کدام را قبول نمیکنیم)
 • IR ۲۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  4 2
  دوستان به جای حرفهای عجیب جواب درست بدهید حرفهای آقای ظریف مشکلش کجا بود؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس