کد خبر 1169915
تاریخ انتشار: ۳۰ دی ۱۳۹۹ - ۰۲:۲۸
محمد جواد ظریف نمایه

وزیرخارجه هرچند باردیگر حضور در انتخابات را رد کرد اما این بار گفت که تسلیم تقدیرم!

به گزارش مشرق، روزنامه خراسان نوشت: هر بار که محمد جواد ظریف با رسانه ای گفت وگو می کند حتما باید شاهد بخش های جنجالی و حاشیه ساز هم در آن گفت وگو باشیم. حالا وزیر خارجه کهنه کار کشورمان در آغاز ششمین سال اجرای برجام با روزنامه همدلی صحبت کرده و از گذشته و آینده گفته از جمله تاکید بر این موضوع که نمی خواهد نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود هرچند این بار کمی تردید هم چاشنی کار کرده و گفته  البته با تقدیر خداوند کاری نمی شود کرد. جمله ای که بسیاری آن را مستقیم ترین و مثبت ترین پاسخ ظریف برای حضور در انتخابات ۱۴۰۰  دانسته اند.

چند روز قبل و پس از سخنان سید حسن خمینی مبنی بر این که «اگر به هر علتی این جامعه به کسی نیاز پیدا کرد نسبت به مسئولیت نباید شانه خالی کند.»  خیلی ها  ظریف را مخاطب این سخن تلقی کردند. ظریف همچنان از جمله معروفش که گفت " این راهی است که خودمان انتخاب کردیم " دفاع می کند اما می گوید با بازخورد بدی که داشته دیگر این حرف را نمی زند.

نکات مهم این مصاحبه را در ادامه می خوانید:

* قبل از تصدی وزارت، ‌ خطاب به اعضای خانواده‌ام و همچنین همکارانم عرض کردم که این حوزه، حوزه‌ای برای قهرمان شدن نیست، بلکه حوزه قربانی شدن است. آن چه برای من مهم است، احساس مردم است. ناراحتی و نارضایتی مردم، من را نیز ناراحت و دلگیر می‌کند اما در نهایت فکر می‌کنم که وظیفه من این نیست که از محمد جواد ظریف یک شخصیت محبوب یا منفور بسازم، وظیفه من آن است که کاری را که به من واگذار شده، به نحو مطلوب انجام بدهم. *مسئولیت  یک وزیر امور خارجه، دفاع از کل کشور است. نمی‌توانم بگویم که مثلا با فلان کار قوه قضاییه مخالفم، یا با این کار اطلاعات سپاه مخالفم واز آن دفاع نمی‌کنم. اطلاعات سپاه جایی است که  سریال «گاندو» را علیه من ساخته. از این صریح‌تر که نداریم، با این حال من وظیفه دارم که در خارج از کشور از این نهاد داخلی، دفاع کنم.

* برخی مردم می‌گویند ما با سیاست‌های جمهوری اسلامی در منطقه موافق نیستیم، چون برای ما ایجاد فشار کرده است. اما همزمان برای مراسم شهادت شهید سلیمانی، با جمعیت میلیونی در همه شهرهای کشور به میدان می‌آیند. این نشان دهنده این است که انتخاب مردم ما، این است که در دنیا سربلند باشند. مردم ما، کسی را که نماد مقاومت است، این‌گونه بزرگ می‌دارند. این یک واقعیت است. بنابر این اگر من می‌گویم که ما انتخاب کرده‌ایم بقیه جمله من را هم ببینید. من گفتم که ما انتخاب کردیم   مانند عربستان سعودی نباشیم. تفاوت ما با عربستان سعودی چیست؟ تفاوت ما شهید سلیمانی است. یعنی آن‌ها زیر بار آمریکا می‌روند اما ما نمی‌رویم. من نگفتم مردم انتخاب کردند که تحت فشار اقتصادی باشند، فشارهای روانی به آن‌ها وارد شود، دارو نداشته باشند، من گفتم مردم این روش را انتخاب کردند، این روش هم پیامدها و نتایجی دارد.

* اگر آن جمله را(مردم ما خود انتخاب کرده‌اند که این طور زندگی کنند) من گفتم بی‌حساب نگفتم و دروغ هم نگفتم. بله من حتماً قبول دارم مردم انتقاد دارند، حتماً قبول دارم معیشت مردم سخت شده، اما چیزی را هم که گفتم، قبول دارم هرچند دیگر نمی گویم چون مردم ناراحت شدند. *درباره احتمال نامزد شدن در انتخابات، واقعاً دیگر فکر من برای مقابله با این وضعیت کار نمی‌کند، مگر این‌که تهدید کنم در انتخابات شرکت می‌کنم! چراکه من هرچه گفتم شرکت نمی‌کنم تاثیر منفی گذاشته‌است. دوستان دایم خوش‌شان می‌آید که بگویند من برای انتخابات می‌آیم، من باید چه‌کار کنم که آقایان این ماجرا را رها کنند؟

*ترجیح بنده این است که از مرداد در دانشکده مطالعات جهان دانشگاه تهران که بنده آن‌جا سمت دانشیاری دارم تدریس کنم، از تجربیاتم در چهل سال گذشته استفاده و دانشجو تربیت کنم. اما تقدیر خداوند هرچه باشد همان است، چراکه هیچ‌وقت با تقدیر خداوند نمی‌شود جدال کرد. ترجیح ام برای آینده تدریس است، اما تسلیم تقدیرم.

* این‌که بعضی می‌گویند، من با جو بایدن رفیق بودیم، هیچ دو مسئول خارجی با هم رفیق نیستند. من در زمانی‌که سفیر بودم و ایشان هم سناتور و یک مدت هم رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا بود، با ایشان دیدار داشتم و بحث‌های متعددی انجام دادیم. ایشان آدم بسیار زیرکی است و  در روابط خارجی بسیار متخصص است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 18
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 6
 • US ۰۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  11 11
  ظریف دو تا نقشه دارد، یکی بلند مدت ،وزیر خارجه دولت بعدی برای هشت سال بعد از آن کاندیدای ریاست سازمان ملل متحد، کوتاه مدت، ریاست جمهوری برای ۱۴۰۰ تا با رفیق خود بایدن مذاکره بازی کند.
  • IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   25 6
   ما با تروریست ها مذاکره نمی‌کنیم مرگ بر آمریکا چه دولتش شغال باشه چه با کفتار.افساد طلب های مخالف اقتدار و توان ملی، دیگر حق ندارید غلطی علیه مردم غیرتمند ایران کنید
  • IR ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   20 8
   باید آماده محاکمه شود نه کاندیداتوری
  • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   18 5
   ظریف بیاد و تایید بشه؟ پس قطعا احمدی نژاد هم باید بیاد و تایید بشه
  • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   12 3
   اگر ظریف حامیاش بفهمن رقیبش محموده اصلا ثبت نام نمیکنه از ترس
  • IR ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   9 2
   بنده خدا خودش گفته باید مسوولیتی رو که به عهده ام گذاشتن به نحو مطلوب انجام بدم.خوب بابا منظورش مسوولیت به فنا دادن ما بود دیگه. بفهم !!!
  • IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   7 1
   اتفاقا من خیلی دوس دارم این جوادی بیاد ببینه که چند تا رای داره حسابی دماغ سوخته بشه
 • DE ۰۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  27 15
  ظریف باید محاکمه بشه بخاطر فروختن قدرت هسته ای ایران و گذاشتن مردم در فشار وحشتناک اقتصادی و روانی بخاطر گاف های تعمدی یاخوشبینانه از روی غفلت برجام
 • علی IR ۰۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  9 1
  عجب ......!!!!
  • IR ۱۰:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
   6 1
   به یاد رجال قجری؛ ظریف الممالک!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • IR ۰۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  14 6
  خدا رحم کنه
 • بانام IR ۰۶:۴۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  14 1
  حناشون دیگه رنگی نداره
 • IR ۰۷:۲۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  13 2
  وزیر برجامه
 • رضا IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  9 3
  کار دارودسته باند نیویورکی های به حول خدا توی ایران تمومه
 • IR ۰۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  7 1
  دیگه تمومه ماجرا
 • IR ۰۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  16 3
  ممکن است یکی از نقشه های امریکا و جریان وابسته به غرب در داخل این باشد که حول و حوش انتخابات ریاست جمهوری بایدن تسهیلاتی موقتی اقتصادی برای ایران ایجاد کند و تغییری محسوس در اقتصاد و پایین امدن دلار اتفاق بیفتد و سپس رسانه های داخلی و خارجی این به اصطلاح موفقیتها را به نام ظریف تبلیغ کنند و از او قهرمان نجات بسازند و با اینگونه عملیات روانی ظریف را برای ریاست جمهوری جا بیندازند . اگر در دوره جدید اصلاح طلبان رای بیاورند و خاکم شوند شاید ایران دیگر روی خوش به خود نبیند . و باید فاتحه اسلام و انقلاب را خواند .
 • شهروند IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  1 3
  آقای مشرق ، شما را به حضرت عباس قسمتون میدم که عنوان « کهنه کار» روی این آقای نسبتاً محترم ندهید.
 • DE ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۳۰
  8 2
  ظریف بیاد 1400 من بهش رای میدهم چون از این وضع خسته شدم با ریاست جمهوری ظریف و وزیر شدن جهانگیری دیگه احتیاج به هاراگیری نداریم جفتشون 100 روزه چنان ایرانی بسازن که از جهنم بدتر بشه همه مون نابود میشیم راحت میشیم از دست اصلاحطلبها و غربگداها و وطنفروشها.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس