تجام

حکومت آمریکا از ذوق پایین کشیدن ترامپ، پایه‌هایی که امپراتوری آمریکا را سرپا نگه می‌داشت قطع کرد تا آن را بر سر خود و ترامپ خراب کند.

سرویس جهان مشرق - راشاتودی در گزارشی به حوادث اخیر در واشنگتن اشاره کرد و نوشت: پس از حمله به کنگره آمریکا توسط صدها نفر از طرفداران ترامپ در اعتراض به صدور حکم تنفیذ ریاست جمهوری بایدن، رئیس شورای روابط خارجی بزرگ‌ترین اتاق فکر طرفدار امپراتوری آمریکا در واشنگتن گفت «اگر دوران پساآمریکا تاریخ شروع داشته باشد، قطعاً امروز است.»

«ریچارد هاس» رئیس شورای روابط خارجی آمریکا، با ابراز تأسف اظهار داشت:

هیچ کس در جهان احتمالاً دوباره ما را مثل گذشته نخواهد دید. به ما احترام نخواهد گذاشت و یا از ما نمی‌هراسد. دیگر کسی روی ما حساب نخواهد کرد. ما تصاویری را می‌بینیم که من هرگز تصور نمی‌کردم در این کشور ببینیم – شاید در پایتخت کشورهای دیگر انتظار دیدن همچنین تصاویری را داشتیم، اما هرگز تصور نمی‌کردیم در واشنگتن شاهد این اتفاقات باشیم. دوباره ما را مثل گذشته نخواهند دید. به ما احترام نخواهند گذاشت و یا از ما نمی‌هراسند. دیگر کسی روی ما حساب نخواهد کرد. اگر دوران پس از آمریکا تاریخ شروع داشته باشد، به طور حتم امروز است.

واکنش منفی دنیا به حوادث آمریکا

مطمئناً، همانطور که هاس گفت، دنیا واکنش نشان داد. دبیر کل ناتو در توئیتر درباره «صحنه‌های تکان‌دهنده» در واشنگتن نوشت و خواستار احترام گذاشتن به جو بایدن به عنوان پیروز انتخابات شد. رهبران انگلیس و فرانسه نیز    پیامی شبیه آن دادند. ترکیه "ابراز نگرانی" کرد. کانادا و هند هم با ترکیه هم‌صدا شدند.

حتی ونزوئلا هم وارد عمل شد و «اقدامات خشونت‌آمیز» در واشنگتن و «سیاست‌های دوقطبی» در ایالات متحده را محکوم کرد، و در همین حال ابراز امیدواری کرد که آمریکایی‌ها «بتوانند مسیر جدیدی را به سمت ثبات و عدالت اجتماعی بسازند.»

در حالی که آنچه در واشنگتن رخ داد در واقع یک "انقلاب رنگی" نبود، اما به اندازه کافی مشابه آن بود تا توجه جهانیان را به این اتفاق جلب کند. اگرچه اشتباه است که "یورش" به کنگره را مقصر نابودی امپراتوری آمریکا بدانیم، چون این معلول اتفاقات دیگری بود.

راشاتودی در بخش دیگری از گزارش خود آورد: برای بسیاری از خارج از این کشور، تصویر امپراطوری قدرتمند آمریکا بیش از هزاران بار سوخته است. برای برخی هم، این تصویر همیشه توهمی بود که کودتاهای مهندسی‌شده توسط واشنگتن و رژیم‌های نظامی منتصب نظام سیاسی آنها را دهه‌ها پنهان کنند. ترامپ در واقع امپراتوری آمریکا را در آغوش گرفت، او به راحتی ادبیات مؤدبانه‌ای را که در طول سال‌ها برای پوشاندن لباسی موجه به این ایده استفاده می‌کردند، کنار گذاشت.

بسیج کل نهادهای سیاسی ایالات متحده برای خلاص شدن از شر ترامپ

از قضا، این بسیج کل نهادهای سیاسی ایالات متحده برای خلاص شدن از شر ترامپ بود که سهم عمده‌ای در زدودن افسانه قدرتمندی آمریکا در سراسر جهان داشت. مسائلی که با "روسیه‌گیت" شروع شد و با سیرک استیضاح تماس تلفنی ترامپ با اوکراین، شورش‌های سراسری در مورد "عدالت نژادی" و قرنطینه‌های مربوط به کرونا که با مقاصد سیاسی همراه بود، ادامه پیدا کرد.

اساساً، حکومت آمریکا از ذوق پایین کشیدن ترامپ، پایه‌هایی که امپراتوری آمریکا را سرپا نگه می‌داشت قطع کردند تا آن را بر سر خود و ترامپ خراب کنند.

جو بایدن در یک سخنرانی اخیراً قول داد «جایگاه آمریکا در جهان را از نو بسازد، و آن را بازپس بگیرد» و این‌که آمریکا را «بار دیگر قهرمان آزادی و دموکراسی خواهد کرد». اما این کار امکان پذیر نخواهد بود.

اینکه بخواهیم زمان را به عقب برگردانیم و امپراتوری آمریکا را دوباره به آنچه قبل از ریاست جمهوری دونالد ترامپ بود تبدیل کنیم، کاری احمقانه است. گذشته‌ها دیگر گذشته‌اند و حمله به کنگره آمریکا آخرین میخ در این تابوت بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 8
 • ساده اندیشی ممنوع IR ۱۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  37 2
  از فیدل کاسترو سوال شد کدام حزب آمریکا خوبه؟ جمهوری خواه یا دموکرات؟ جواب داد شما میتونید بین دو تا لنگه کفشی که یکی پوشیده فرق بزارید! دموکرات و جمهوری خواه در امریکا دو لنگه کفشی هستن که پای یک نفره و اون نفر لابی صهیونیسمه!!! این دو حزب دوتا بال هستن که با هم اختلافی ندارن و فقط ظاهر یکی سخته و دیگری نرم ...فارسیش میشه سگ زرد برادر شغاله
  • یک عربِ ایرانی CH ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
   10 18
   به چه وضعیتی رسیدیم که به جای الگو گرفتن از ائمه و اهلبیت به الگو گرفتن از یک کمونیست رسیدیم که حتی به خدا هم اعتقاد ندارم و کشورش رو سالها بدون انتخابات و بدون در نظر رأی مردم، دیکتاتوروار اداره در بسط ید خودش داره...واقعا که جای تاسفه...
  • IR ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
   6 2
   فیدل کاسترو یک شخص ازاده بود بهترازبرخی سران کشورهای اسلامی مثل عربستان بحرین مصر غیره کاسترو شخصی ازاده بود مطیع امریکا نشد درحالی که خیلی کشورهای اسلامی نوکر امریکاهستند
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  21 12
  مرگ بر امریکا
 • مدیون خمینی IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  17 8
  فروپاشی آمریکا حتمیه
 • ناصر IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  12 6
  امریکابدست مهاجرینی که درپست های مهم وکلیدی مقام میگیرندنابودخواهدشد
 • رضا IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  18 5
  واقعیت این است که آمریکا کشور نیست. یک مجموعه باسمه ای است از افرادی از جاهای مختلف که هیچ تعلق خاطری به آن سرزمین ندارند. اما با فشار تبلیغات این وضعیت را طی یکصد سال اخیر حفظ کرده اند. انشاءالله مردم واقعی آن سرزمین و تمام مردم دنیا از شر این جرثومه فساد رها شوند.
 • US ۱۰:۵۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  10 6
  امپراطوری سقوط ....
 • دیپلمات رزمی سیاسی نیروی مقاومت اسلامی پیروز نه IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  11 6
  ان مقامی در ایران اسلامی نظرش مذاکره با امریکا باشد می تواند در زمره احمق ترین مقامات باشد و بهتر است سریعا استعفا دهد .
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  14 12
  هنوزم تو فکر آمریکایید! خسته نشدید از این مزخرفات اگه اینقدر به آمریکا حساسید به اقتصاد حساس بودید خیلی خوب می شد
 • شاکی IR ۱۳:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  13 2
  خدا خیرتون بده .عجله کنید . که وقت نداریم . مشتاقیم هر چه زودتر این موارد رو ببینیم
  • IR ۱۸:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
   0 1
   ما حواسمون شدید به شما آمریکایی‌ها هست و تمام حرکاتتونو زیر نظر داریم، خسته هم نمیشیم. اگر شما غربگداها به ارباباتون گرا ندین اقتصاد بزودی درست میشه!
 • IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  24 5
  درست میگه . ولی یک ضربه سنگین نظامی ایران به آمریکا در عملیات حمله به پایگاه عین الاسد زد . آن چیزی که از آمریکا انتظار می رفت آن بود که بتواند واکنش دفاعی در برابر ایران داشته باشد که بر خلاف انتظار هیچ واکنشی نشان نداد همین ضربه اساسی بود
 • mojtaba SE ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  7 1
  از روزی که ما خلیج فارس رو نظامی کنیم به هر دلیل یا بهانه ای که حق ما هم هست .امریکا ظرف 3 سال به جنگ داخلی و تجزیه میشه...امریکا نیاز به مذاکره و رابطه با ابر قدرت ایران داره ..چون ما یقه صاحب صهیون وفاشیست و ادم خوار و بچه کش دو لنگه کفش جمهوری و دمکرات رو گرفتیم چون قدرت داریم.. پاینده ابر قدرت ایران پاینده رهبر عزیزم
 • ۱۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  4 7
  خوبیه ته جدول بودن اینه که دیگه سقوط دردآورنیست،نظام ناکارآمد وپر ازفساد جمهوری اسلامی خوب نصیحت می کنه وراهکار می ده برای دنیا ولی هیچ وقت توضیح نمی ده اگه ایدئولوژی ادعایی اون فایده ای داشت چرا وضع ایران اینه؟ راحت ترین کار اینه که در عین بی کفایتی ومفت خوری از همه انتقاد کنی تا بقیه یادشون بره تو آشغال خودت به چه درد می خوری
 • DE ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  3 1
  حماقت از خود امریکایی هاست که افسارشون رو دست صهیونیست های داخل امریکا سپردند تا اوضاعشون اینجور قمر در عقرب بشه! پس خوب مزمزکنن و لذت ببرن! کسی که خربزه میخوره باید پای تب و لرزش هم باید بشینه! در شرایط فعلی دنیا تولید کالا و درامد ، اختراع و ابتکار نواوری ، تجارت و تبادل کالا و خدمات اولویت های اصلی هرایرانی باید باشه. یعنی هر ایرانی هر سال به تعداد روزهای سال 365 نواوری باید داشته باشه.
 • IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  0 0
  اصلا ما چیکار آمریکای فروماشیده ویک مشت کاغذپاره به اسم برجام داریم!؟(هرشخص وکشوری که خواست باهاش معاملات نفتی وتجاری .‌.. انجام میدهیم،موشک وبالستیکمان را اینشالله بزودی تست میکنیم،منافع ومعادلات دشمنانمان راهم هرجاخواستیم نابود میکنیم-مفسدان باندبازی پارتی بازی خودیها ژنهای برتر اقاها،اقازاده های فرنگی،کاسبان رفع تحریم وتحریم ونجومیبگیرهارو هم که اینشالله نابود میکنیم،عدالت،شفافیت،صداقت،اخلاق،معنویات،انقلاب واسلام را هم که میگسترانیم..
 • IR ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  0 0
  اصلا ما چیکار آمریکای فروماشیده ویک مشت کاغذپاره به اسم برجام داریم!؟(هرشخص وکشوری که خواست باهاش معاملات نفتی وتجاری .‌.. انجام میدهیم،موشک وبالستیکمان را اینشالله بزودی تست میکنیم،منافع ومعادلات دشمنانمان راهم هرجاخواستیم نابود میکنیم-مفسدان باندبازی پارتی بازی خودیها ژنهای برتر اقاها،اقازاده های فرنگی،کاسبان رفع تحریم وتحریم ونجومیبگیرهارو هم که اینشالله نابود میکنیم،عدالت،شفافیت،صداقت،اخلاق،معنویات،انقلاب واسلام را هم که میگسترانیم..)د
  • IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
   2 0
   باسلام ،شمارابه خدا قسم ول کنید این استوره وملکیه ذهن شده امریکا ،،، کشوربچسبید ،،گور بابا ی ترامپ ،
 • CA ۲۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۱۱/۰۵
  4 1
  فعلا که امپراطوری پوتین در حال سقوطه ، خخخخخخ

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس