سخنگوی قوه قضاییه: سند تحول قضایی راهبردی است

سخنگوی قوه قضاییه گفت: سند تحول قضایی اتفاقی راهبردی است و این سند براساس بررسی نقاط مثبت و ضعف قضایی در ۴۰ سال اخیر تدوین شده است.

به گزارش مشرق، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما اظهار کرد: سند تحول قضایی اولین سند راهبردی است که ذیل بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی تعریف شده است. نسخه اولیه آن از سوی رییس قوه قضاییه محضر رهبر انقلاب اسلامی تقدیم شد که مورد توجه معظم له قرار گرفت. عنایت رهبر انقلاب کمک کرد که در میان جامعه نخبگانی کشور مورد توجه قرار گیرد و اقبال عمومی به این سند اینگونه شکل گرفت.

وی ادامه داد: سند مبتنی بر آسیب شناسی وضع موجود بود و در این سند تمام نقاط مثبت دوره ۴۰ ساله قوه قضاییه را دیدیم و وضع موجود را بررسی کردیم و چالش و آسیب ها و عوامل بروز آنها مشخص و اولویت بندی شد. پس از این فرایند مجموعه ای با عنوان سند تحول قضایی تدوین شد.

سخنگوی قوه قضاییه یادآور شد: این سند مردم محور است و با هدف تحول در خدمت رسانی به آنان تدوین شد و برای محقق شدن آن از مردم استمداد طلبیدیم. ستاد راهبردی سند پیش بینی شده و متولی این ستاد رییس قوه قضاییه است و اولین جلسه راهبری این سند را در محضر آیت الله رییسی برگزار کردیم و شنبه هفته آینده دومین جلسه را برگزار می کنیم و هر ۱۵ یکبار این جلسات برگزار خواهد شد.

اسماعیلی توضیح داد: این سند از روی انتشار به مرحله اجرایی نرسیده بلکه نسخه اولیه پیش از آغاز به کار فعالیت آیت الله رییسی به محضر رهبر انقلاب رسیده بود و از همان روزهای اول بخش هایی به مرحله عملیاتی رسید.

وی افزود: به دنبال این هستیم که ارا و دیدگاه قضات به هم نزدیک شود؛ مرحله تجدید نظر در دیوان عالی کشور به جهت اعتماد افزایی مردم است و در عین حال تلاش شده ما ابهام در قوانین را از رفع کنیم.

سخنگوی قوه قضاییه اظهار کرد: موضوع پیشگیری از وقوع جرم مسئله ای آکادمیک و دیربازده است و سند تحول قضایی ما باید زودبازده باشد و البته که از پیشگیری غافل نخواهیم بود اما علاوه بر پیشگیری، بخشی از امور را تحت عنوان قضا زدایی داریم که در آن سعی کردیم بار را از دوش دستگاه های قضایی برداریم و به نهادهای مدنی و نهادهای شبه قضایی بسپاریم.

اسماعیلی گفت: سعی کردیم با توسعه فعالیت شورای حل اختلاف و داوری و میانجیگری و بخش های مختلف کمک کار مجموعه قضایی، از این ظرفیت ها حداکثر بهره را ببریم و از تعداد پرونده ها کم کنیم. برخی فرایندهای قضایی ما موجب اطاله دادرسی است تلاش شده با بکارگیری مجامع کارشناسی و راه اندازی سامانه ها، بسته ای جامع دیده شود تا درد مزمن کثرت ورودی پرونده ها و اطاله پرونده ها را درمان کند.

وی تاکید کرد: امروز با همه مشکلات مدعی هستیم در تحقق دولت الکترونیک از سایر بخش های جامعه جلوتر هستیم و این سند نیز به مسئله فناوری های نوین می پردازد. امروز تمام فرایند دادرسی به صورت برخط انجام خواهد شد و این بخشی از سند تحول قضایی است و کرونا  در استفاده از فناوری های الکترونیک کمک کرد و یکایک فرایندهای قضایی نیز به سمت الکترونیکی شدن حرکت خواهد کرد.

سخنگوی قوه قضاییه عنوان کرد: بسیاری از دادگاه های ما الکترونیک برگزار و صفر تا صد دادگاه ها ضبط و ثبت می شود و اینگونه نیست که این کار امروز محقق نمی شود و اوج این اتفاق از تیرماه امسال اتفاق افتاده است.

اسماعیلی یادآور شد: در این سند مباحث خوب و کارشناسی شده ای درباره حقوق عامه پیش بینی شده است. مصادیق  تضییع حقوق عامه  از سوی اشخاص و نهادهای مختلف را کم نداریم از اینرو در تلاشیم جلوی این فراوانی را بگیریم. مهمتر از پیشگیری وقوع جرم پیشگیری از تضییع حقوق عامه است. باید همه دست به دست هم بدهیم حقوق شهروندان در معرض تعدی قرار گیرد. در این سند پیش بینی کردیم باید تعریف درستی از حقوق عامه ارائه شود تا دقیق و شفاف به مصادیق آن رسیدگی شود.

به این نتیجه رسیدیم که ظرفیت مراجع قضایی در دفاع از حقوق عامه محدود است و از مردم و نهادهای مردمی در حوزه پیشگیری از تضییع حقوق عامه و دفاع و گزارش گیری از مردم کمک خواهیم گرفت.

اسماعیلی توضیح داد: در قانون هوای پاک پنج وزارت خانه و چهار دستگاه اجرایی و نیروی انتظامی دارای تکالیفی هستند و هریک از اینها باید در نزد افکار عمومی پاسخگو باشند که براساس قانون هوای پاک چه فعالیتی انجام داده اند اما همه مدعی می شوند. این از اقدامات عجیبی است که برخی متولیان انجام می دهند. وزارت خانه ای که وظایف خود را بر اساس قانون پاک انجام نداده می تواند به ارائه به مجلس موجبات طرح پسرش از وزرا را مطرح کند.

وی یادآور شد: در زمین خواری قوه قضاییه فعالیت های بسیار خوبی داشته است و در یکسال و نیم اخیر بیش از ۱۳ هزار هکتار از اراضی ملی و منابع طبیعی را بازپس گرفته و به نهادهای متولی داده است که از این میزان ۴۰ هزار هکتار سواحل دریا بوده است.

سخنگوی قوه قضاییه عنوان کرد: در دوره تحول سامانه ای برای ثبت اموال مسوولان راه اندازی شد و تا تیرماه امسال نیز استقبال شد و در یک بازه یکسال حضور ۱۵۰۰ نفر از مقامات اموال خود را ثبت کردند اما در شش ماه اخیر شاهد رشد ثبت نام کنندگان هستیم و امروز ۶ هزار تن در این سامانه ثبت نام کرده اند. از طریق سازمان امور اداری تا فهرست مقاماتی که شامل این مسئله هستند مشخص کنیم و از آنان بخواهیم اموال خود را در این سامانه ثبت کنند.

اسماعیلی افزود: برای تدوین سند به اساتید دانشگاه و حوزه مراجعه کردیم که برخی از آنان وکیل بودند و در تنظیم این سند وکلا را کنار نگذاشتیم. از متخصصین بین رشته ای نیز استفاده کردیم و نخبگان این سند را بررسی کردند. در این سند به نیازهای مردم به نسبت جامعه وکلا توجه شده و جامعه وکلا نیز باید از این سند استقبال کنند. بسیاری از وکلای ما این سند را پیشرفته دانستند. درباره سقف و درجه بندی و مسائلی اینچنین درباره وکالت که در این سند اشاره شده کمک کننده است.

وی درباره ۲۵۰ تن که ارز صادرکننده را برنگردانده بودند گفت: سراغ این افراد رفتیم و از آنان خواستیم که ارز را برگردانند و ۱۴ و نیم میلیارد یورو رفع تعهد ارزی شد. جمعی از این افراد مهمان ما در زندان هستند و پرونده آنان در حال رسیدگی است.

سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده ترور شهید حاج قاسم و فخری زاده توضیح داد: هیچ جنایتی نباید بی مکافات باقی بماند و هر جنایتکاری باید مجازات ببیند. حتما از منظر حقوق بین المللی جنایتگار باید تعقیب و مجازات شود و در این حوزه اقدامات خوبی انجام دادیم و افراد در این جنایت تروریستی مشخص شده اند و با تکمیل تحقیقات، کیفرخواست صادر می شود. در کشور عراق نیز اقدامات شایسته ای انجام شده و سیستم قضایی عراق حکم دستگیری ترامپ را صادر کرده و بین دستگاه قضایی دو کشور ایران و عراق همکاری های خوبی انجام شده است. درباره ترور شهید فخری زاده نیز پرونده تشکیل شده و مسئله در حال رسیدگی است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 8
 • IR ۰۵:۱۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  2 1
  هنوز در استان قزوین برخی از دادگاه ها فقط یه تعداد معدودی کارشناس پرونده ارجاع می دهند
 • IR ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  4 1
  سلام سند تحول قضایی باکدام نیروی انسانی وکدام سازمان می خواهید انجام بدهید اگر بانیرو وسازمان قبلی می خواهید انجام بدهید بدانید سند تحول می شود شعار وچند سال از امروز وضعمان بدتر می شود
 • نورالله گرشاسبی IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  4 1
  اگر تکنولوژی روز دنیا را بکار بگیریم اصل و اساس قاضی سالم و کارکنان درستکار هست که متاسفانه بنا به دلایلی در این خصوص مشکل فوق حاد داریم!
 • IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  3 1
  اطاله دادرسی وتخفیف زندانهامشکل سازاست.
 • بن رشیدی IR ۰۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  6 1
  باسلام. تا وقتی که این قوانین مشکل دار و این قضاوتهای سنتی باشند و مسند قضاوت را شغل بدانید و نه مسئولیت و هدف اجرای قانون باشد و نه عدالت، نه سند تحول و نه گزینه الکترونیکی کاری از پیش نخواهند برد پس لطفاً برای خودتان کِل نزنید. هدف باید اجرای عدالت باشد نه قانون، خداوند خواهان وآمر به عدل است. أن تحکموا بالعدل.
  • IR ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
   2 4
   راهکار قطعا قانون است وقتی قانون اجرا شود به عدالت نزدیکتر می شویم مگر قاضی علم غیب دارد اگر شما رفتی خانه ات را فروختی ودر سند نوشتی پولش راگرفتم ولی نگرفته باشی بیاید رای بدهد به نفع شما واگر به نفع شما رای نداد شما ادعا کنی عدالت رعایت نشده است مقوله ای که شما می گویید وجدان وانسانیت ودرستکاری ودروغ نگفتن است که یک کار فرهنگی است با وضع موجود جامعه با واقعیت صدها فرسنگ فاصله دارد
 • IR ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  6 0
  امار اخر ماه شده بلائی در دادگاهها،لطفا فکری بکنید که کیفیت رسیدگی بجای کمیت بالا برود و آمار بیخود داده نشود .
 • کارمند IR ۱۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  4 0
  لطفاً آقای سخنگو توضیح بدن که چرا حقوق قضات رو حدود ۳۰ درصد افزایش دادن و حقوق کارمندان دستگاه قضایی رو ۰ درصد ، غیر از تبعیض چیه ، گفتید از منابع داخلی قوه بوده ، سوال ایناست آیا منابع داخلی فقط برای قضاته ؟ ، بعد انتظار تحول قضایی دارید ؟ تبعیض تبعیض
  • IR ۱۵:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
   3 0
   تا زمانی که کارمندان قوه قضاییه از بابت تبعیض نابجا در مورد تفاوت فاحش دریافتی حقوق قضات و کارمندان دستگاه قضا از مسولین خودشون گله دارند طرح تحول به سرانجام نمیرسه
 • فردین قربانی سردهلقی IR ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  0 3
  با سلام و عرض تسلیت شهادت بی بی دو عالم.وتشکر قدردانی از مقام محترم قوه قضائیه جناب حجت الاسلام سید عالیقدر جناب دکتر ابراهیم رئیسی خداوند طول عمر باعزت وبرکت به جنابعالی عنایت بفرمایدانشا الله .اگر چنانچه در انتخابات شکرت نمودین با تمام وجود بنده در خدمت گزاری حاظرم .شهرستان کنگاور فردین قربانی سردهلقی .
 • IR ۱۴:۵۲ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۸
  2 0
  تو این چند دهه چیزی که به نفع مردم بوده تصویب شده؟؟؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس