کد خبر 1168709
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۹ - ۰۸:۴۹
بورس نمایه

کارشناس بازار سرمایه از نزدیک شدن بازار به روزهای پرافت خود اشاره کرد و درباره روند معاملات هفته گذشته توضیحاتی را ارائه کرد.

به گزارش سرویس بورس مشرق، مهدی احمدی، کارشناس بازار سرمایه در رابطه با استقبال نکردن سهامداران از سهم‌های بازار و همچنین فروش سنگین سهم‌های بازار، اظهار کرد: چهارشنبه بازار سرمایه پیرو سه روز گذشته بود که شاخص کل و شاخص هم وزن با هم دوباره کاهش داشتند و متأسفانه آن چیزی که بیشتر جای نگرانی دارد این است که تقریبا در دو ماه گذشته مثل امروز شاخص هم وزن اصلاح نخورده بود.

بیشتر بخوانید:

بورس در تله ارزندگی

وی تصریح کرد: در ده روز گذشته، اگر شاخص کل هم منفی و ریزشی بود، شاخص هم‌وزن، گر چه ضعیف اما مثبت بوده است. در حالی که در سه روز گذشته این شاخص منفی بوده و امروز نزدیک به ۲ درصد ریزش داشته است و اینکه چرا حجم فروش‌ها زیاد شده و خریدها افت کرده است، به همین اصلاح و منفی شدن شاخص هم‌وزن مربوط می‌شود که این نشان از آن دارد که همه سهم‌ها در حال درگیر شدن هستند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: یک زمانی شاخص کل منفی است و شاخص هم وزن مثبت است که در آن حالت تحلیل این است که سهم‌های شاخص‌ساز در حال اصلاح هستند و روی شاخص کل اثر گذاشتند که در کوتاه مدت مسئله عجیبی هم نیست.

احمدی تأکید کرد: با توجه به شرایط بازار، بعید است که بازار به این زودی‌ها رشد کند و حداقل در شنبه و یکشنبه اتفاق خاصی را شاهد نخواهیم بود مگر اینکه خبر خاص پیش بیاید و در عمل شاخص در حال حرکت به زیر یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد هست که در واقع رشدهایی که طی یک ماه گذشته داشتیم، به عقب برگشت.

وی با اشاره به اینکه بازار در حال نزدیک شدن به شرایط یک ماه گذشته یعنی دوران بیشترین نزول بازار نزدیک شده است، گفت: چهارشنبه در ابتدای صبح می‌توانستیم به سهامداران پیشنهاد کنیم که سهم‌هایی که منفی خورده است را خریداری کنند اما کمی که از معاملات گذشت و در پایان معاملات من پیشنهاد میکنم که خرید نکنند تا شنبه و یکشنبه هم بازار را رصد کنند.که با این اصلاح شاخص هم وزن فعلا شرایط بازار بهتر نخواهد شد یا کسی اقدام به خرید نخواهد کرد که بیشتر از این سقوط نمی کند و اصطلاحا کف سازی می شود و البته در کنار آن دیگر تفکر هم هست که نمی فروشد چون بیشتر از این ضرر نمی‌کنند.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: عمده بازارگردان‌ها در این شرایط نوسان بگیران بزرگ هستند که البته همه آنها حقوقی نیستند و در میان آنها برخی از حقیقی ها هم هستند که نوسان گیری های زیادی دارند و به سهم های مختلف با سرمایه های زیادی حمله می کنند.

احمدی درباره نوسانگیری سهامداران گردن‌کلفت بازار تصریح کرد: این نوسان گیران یک هفته روی صنایع خودرویی؛ یک هفته روی پالایشی ها و این هفته هم روی فلزات اساسی بودند که اتفاقا اساسی هم این کار کردند و آنها بالا بردند و به اوج رساندند و بعد از آن به سرعت و زیاد سقوط کردند.  در واقع اینها سهم های خوب را گرفته و ارزش آنها را کاهش می دهند. 

وی در پایان خاطرنشان کرد: براساس بازار امروز برای شنبه و یکشنبه هفته آینده اینگونه پیش بینی می‌شود که همین روند ادامه داشته باشد یا اینکه ارزش معاملات خیلی کمتر شود وامیدواریم از دوشنبه تا حدودی شرایط بازار بهتر شود، اما باید باز هم شرایط را در روزهای آتی مشاهده کرد.

منبع:بازار

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس