خطیب زاده:

خطیب زاده گفت:ضمن محکوم کردن اتهامات تکراری و بی اساس نشست شورای همکاری خلیج فارس تصریح کرد: هیچگونه مداخله‌ای رادر برنامه هسته‌ای، موشکی و امور مرتبط باسیاست‌های نظامی و دفاع بازدارنده خودبرنمی‌تابد.

به گزارش مشرق، در پی بیانیه صادره در نشست شورای همکاری خلیج فارس، «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران به این بیانیه واکنش نشان داد.

* اصرار برخی از اعضای شورا به پیمودن مسیر اشتباه و تمسک به پروژه قدیمی ایران هراسی

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (چهارشنبه) با محکوم کردن اتهامات تکراری و بی اساس وارده در بیانیه پایانی نشست سران شورای همکاری خلیج فارس، آن  را  حاصل نبود درک محیطی و فرامحیطی، کینه توزی و فشار سیاسی رژیم سعودی بر شورا توصیف کرد و افزود: در حالی که تصور می‌رفت با توجه به مصالحه کشورهای خلیج فارس با یکدیگر، کشورهای منطقه در دیدگاه‌ها و رویکردهای خود در قبال مسائل منطقه که طی دهه‌های متمادی جز دشمنی و خصومت نتیجه‌ای در برنداشته است تجدیدنظر کنند و خطاب جدیدی را برگزینند، اما برخی اعضای شورا به پیمودن مسیر اشتباه و تمسک به پروژه قدیمی ایران هراسی اصرار می‌ورزند.

*رژیم عربستان با گروگان گرفتن شورا و اجلاس‌های آن و تحمیل دیدگاه‌های ویرانگر خود، نفرت و خشونت را در منطقه ترویج می‌کند

سخنگوی وزارت امور خارجه سیاست منطقه‌ای رژیم سعودی و رویکردهای مخربش در قبال جمهوری اسلامی ایران و دیگر کشورها را موجب از دست رفتن بخش عمده‌ای از  ثروت کشورهای همسایه و تبدیل منطقه به انبار تسلیحات شرکت‌های غربی خواند که زمینه مداخله بیشتر بیگانگان در این منطقه حساس را  فراهم کرده و رژیم عربستان با گروگان گرفتن شورا و اجلاس‌های آن و تحمیل دیدگاه‌های ویرانگر خود، نفرت و خشونت را در منطقه ترویج می‌کند.

خطیب زاده در ادامه اظهار داشت: با کمال تاسف برخی کشورهای منطقه علیرغم اینکه شاهد جنایت‌های هر روزه رژیم صهیونیستی در مناطق اشغالی و امیال این رژیم برای نفوذ خبیثانه در کشورهای اسلامی هستند، اکنون مدخل ورود عنصر مخرب رژیم‌صهیونیستی در منطقه شده‌اند و همچنان با استمرار سیاست‌های نابخردانه خود فرصت‌های همکاری که از سوی جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر با هدف ایجاد امنیت و ثبات در منطقه ارائه شده است را از بین می‌برند.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در ادامه افزود: رژیم سعودی و کشورهایی که مداخله جویی‌های غیرمسئولانه آنان در دیگر کشورها موجب کشتار شهروندان بیگناه  به خصوص در یمن مقاوم و  گسترش ناامنی و تروریسم در منطقه شده است، تلاش دارند با فرافکنی، بر جنایت‌های ضد حقوق بشری خود سرپوش نهاده و از مجازات‌های بین‌المللی بگریزند.

* هیچگونه مداخله‌ای را در برنامه هسته‌ای، موشکی و امور مرتبط با سیاست‌های نظامی و دفاع بازدارنده خود بر نمی‌تابیم

خطیب زاده اشاره بیانیه این شورا به کاهش تعهدات برجامی ایران را مردود خواند و افزود: کشورهایی که پیش از این  تمام تلاش و سرمایه خود را برای ناکام گذاشتن برجام به کار بسته بودند، اکنون نسبت به اقدامات مشروع ایران که ذیل برجام انجام شده، معترض شده‌اند، در حالی که جمهوری اسلامی ایران همواره به قوانین بین‌المللی و تعهدات خود پایبند بوده و لذا هیچگونه مداخله‌ای را در برنامه هسته‌ای، موشکی و امور مرتبط با سیاست‌های نظامی و دفاع بازدارنده خود را بر نمی‌تابد.

سخنگوی وزارت امور خارجه همراهی و حمایت آشکار از تروریسم اقتصادی رژیم  آمریکا علیه مردم بزرگ ایران از سوی برخی کشورهای شورای همکاری را به شدت محکوم کرد و آن را متناقض با سیاست حسن همجواری توصیف و افزود: این موضع‌گیری در حافظه تاریخی ملت بزرگ ایران ثبت خواهد شد.

خطیب زاده ابراز امیدواری کرد کشورهای شورا به جای صدور بیانیه‌های منسوخ شده که نتیجه‌ای جز استمرار روند مخرب کنونی ندارد، به واقعیات منطقه توجه کرده و رویکردهای خود را به جای  تشکیل محور و ائتلاف سازی، به سمت و سوی گفت‌وگو و همکاری منطقه‌ای سوق دهند. 

*جزایر سه گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران

سخنگوی وزارت امور خارجه در ادامه واکنش خود با تاکید مجدد بر مواضع کشورمان، جزایر سه‌گانه ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک را جزء لاینفک و ابدی خاک جمهوری اسلامی ایران خواند و تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران هرگونه ادعایی بر این جزایر را دخالت در امور داخلی و قلمرو سرزمینی خود دانسته و آن را به شدت محکوم می‌کند. 

خطیب زاده اضافه کرد: همه اقدامات جمهوری اسلامی ایران در جزایر در راستای حقوق مسلم و منطبق بر حاکمیت ملی و تمامیت ارضی کشور انجام گرفته است و تکرار این مواضع مداخله جویانه به هر شکلی کاملا مردود است و هیچگونه تاثیری بر واقعیت‌های موجود حقوقی و تاریخی نداشته و نخواهد داشت.

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در پایان تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس دیدگاه راهبردی و سیاست‌های اصولی خود همواره راهکار حل مشکلات منطقه را بر مبنای تعامل و همکاری دانسته و از ابتکارات ایجابی در زمینه توسعه مناسبات، مبتنی بر اصول و قواعد بین‌الملل استقبال می‌کند.

 چهل و یکمین نشست سران شورای همکرای خلیج فارس به میزبانی عربستان سعودی بعد از نزدیک به چهار سال تنش و قطع کامل روابط بین محور ریاض (امارات، بحرین و مصر) با قطر دیروز سه‌شنبه (۱۶ دی ماه) برگزار شد و بنا به درخواست پادشاه سعودی این نشست به احترام تلاش‌های سلطان سابق عمان و امیر سابق کویت برای پایان دادن به این تنش و خصومت، نشست سران سلطان قابوس و امیر صباح نام گرفت.

کشورهای شرکت کننده در این نشست بعد از پایان آن بیانیه‌ای را منتشر کردند و «نایف فلاح الحجرف» دبیر شورای همکاری خلیج فارس این بیانیه را قرائت کرد.

«فیصل بن فرحان» وزیر خارجه سعودی نیز بعد از قرائت بیانیه در پاسخ به سؤال خبرنگاران، ایران را به مداخله در امور کشورهای منطقه و ایجاد جنگ و درگیری در منطقه متهم کرد و گفت که تعامل با تهدیدهای ایران به یک موضع واحد نیاز دارد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۹:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  5 2
  ایننتیجه دیپلماسی لبخند این عربهای نادان دارند حرف مفت می زنند اینها کارشان حرف مفت زدن خودتان تکونی بدهید غرشی کنید اینها مثل موش می روند درسوراخ دیگراین غلط اضافی نمی کنند
 • IR ۲۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۷
  2 0
  متاسفانه قطری های ابله متوجه تله سعودی آمریکایی نشدن قراره اگر عملیاتی علیه ایران صورت بگیره از پایگاه عدیده قطر باشه اما قطری های احمق متوجه نیستن و دلشون خوشه وقتی مرزهاشون بازه دیگه به ایران محتاج نیستن ولی در صورت حمله ایران به قطر این کشور نابود میشه
 • ایرانی IR ۱۴:۳۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۸
  0 0
  اگه دست من بود همین حالا این کشور وهابی و تروریست را از روی نقشه جهان پاک میکردم تا که خیانت بمیرد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس