پول نمایه حقوق نجومی وام نمایه

بررسی بودجه پیشنهادی شرکت های دولتی در سال آینده توسط دیوان محاسبات نشان می دهد که متوسط حقوق و مزایای پرداختی به یک سوم کارمندان این شرکت‌ها ۲۶ میلیون تومان درماه است.

به گزارش مشرق، براساس اطلاعات و مستندات یک سوم  شرکت‌های دولتی به کارمندان خود حقوق نجومی می‌دهند.

دیوان محاسبات کشور در گزارشی کارشناسی به بررسی بودجه پیشنهادی شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات غیرانتفاعی وابسته به دولت برای سال ۱۴۰۰ پرداخته است.

طبق اطلاعات جدول، فهرست شرکت‌های دولتی که بیش از ۲۰ میلیون تومان در ماه حقوق پرسنلی پرداخت کرده‌اند، بررسی شده است.

* بالاترین و کمترین حقوق نجومی 

بالاترین میانگین سرانه حقوق و مزایای ماهانه متعلق به شرکت بازرگانی و خدمات صنعتی فولاد اهواز بوده که بیش از ۵۲ میلیون تومان و کمترین سرانه که برمبنای مصوبات دولت است به شرکت سهامی شهرک‌های صنعتی استان هرمزگان با ماهانه ۲۰ تومان به ثبت رسیده است.

تعداد کل کارکنان شرکت‌های دولتی، ‌بانک‌ها و موسسات وابسته به دولت ۳۶۳ هزار و ۳۴۳ نفر هستند که یک سوم این افراد، حقوق نجومی دریافت خواهند کرد. براساس جزئیات جدول ذیل ۱۲۸ هزار و ۷۱۰ کارکن این شرکت‌ها برای سال آینده حقوق و مزایای متوسط ماهانه ۲۶ میلیون تومان دریافت خواهند کرد.

از ۵۷ شرکت مندرج در جدول ۴۷ شرکت حقوق و مزایای ماهانه ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان به کارمندان می دهند. همچنین ۸ شرکت بین ۳۰ تا ۴۰ میلیون و ۲ شرکت ۴۰ تا ۵۳ میلیون تومان پرداختی دارند.

*رد پای شرکت‌های زیان ده در پرداخت حقوق نجومی

 در میان شرکت‌های دولتی که حقوق نجومی پرداخت می‌کنند، نام شرکت‌هایی به چشم می خورد که طبق لایحه بودجه دولت زیان‌ده یا سر به سر هستند. براساس گزارش دیوان محاسبات، بانک سپه، بانک کشاورزی، شرکت بهره‌برداری نفت گچساران و پالایش گاز شهید هاشمی نژاد از جمله شرکت‌های مشمول زیان ماده ۱۴۱ قانون تجارت هستند. حال این سوال مطرح هست که چگونه می توان شرکتی زیان‌ده باشد ولی در عین حال جزء ۶۰ شرکت دولتی باشد که حقوق‌های نجومی به کارمندان خود می‌دهد؟

*میزان مالیات پرداخت کارمندان نجومی بگیر شرکتهای دولتی چقدر است؟

طبق جزء ۴ بند الف تبصره ۱۲ لایحه بودجه سال آینده،‌ سقف معافیت مالیاتی موضوع ماده ۸۴ قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۱۴۰۰ سالانه مبلغ چهارصد و هشتاد میلیون (۴۸۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال تعیین می‌شود.

با فرض ثابت ماندن این بند، حقوق کارکنان دولتی و غیر دولتی تا سقف ۴ میلیون تومان معاف از مالیات است. در سال گذشته تا مبلغ ۳ میلیون تومان معاف از مالیات بود.

پایه اول:از مبلغ ۴ میلیون تومان تا ۶ میلیون تومان ۱۰ درصد یعنی ۲۰۰ هزار تومان مالیات کسر می‌شود 

پایه دوم:از مبلغ ۶ تا ۱۰ میلیون تومان ۱۵ درصد مالیات کسر خواهد شد که مالیاتش ۶۰۰ هزار تومان می شود.

پایه سوم:از مبلغ ۱۰ تا ۱۶ میلیون تومان ۲۰ درصد مالیات کسر می‌شود که یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان خواهد بود.

پایه چهارم:بالای ۴ برابر ۱۶ میلیون تومان با کسر ۲۵ درصدی پیش بینی شده که مالیات آن ۲.۵ میلیون تومان می شود.

با توجه به این پایه های مالیاتی، سهم یک سوم کارمندان شرکت‌های دولتی باید در سال آینده ۶.۸ هزار میلیارد تومان مالیات حقوق بپردازند و این در حالی است که کل مالیات درآمد بخش عمومی در لایحه بودجه سال آینده، ۱۶ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و در نتیجه، به نظر می رسد این کارمندان نجومی بگیر شرکت‌های دولتی، بخشی از مالیات حقوق خود را نمی پردازند.

دیوان محاسبات کشور نیز اخیرا در گزارش تفریغ بودجه سال ۹۸ هشدار داده بود عدم پیش بینی سقف قانونی حقوق و مزایا برای مدیران و اعضای هیأت مدیره شرکت های تابعه صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی، علاوه بر ایجاد بی نظمی در پرداخت های صورت گرفته، بستری برای ایجاد حقوق های نامتعارف در سطح کشور فراهم می نماید.

این در حالی است که همچنان رویه موجود توسط دولت و مجلس اصلاح نشده و انتظار می‌رود ترمز پرداخت‌ حقوق‌های نجومی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ توسط اعضای کمیسیون تلفیق مجلس کشیده شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • غلامحسین IR ۱۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  16 0
  خیلی های دیگه هم هست. یکی از دلایل بزرگ عقب افتادگی تکنولوژیکی این شرکت ها جهت به روز بودن همین بالا کشیدن های بودجه در قالب حقوق و مزایا و ...
 • IR ۱۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  4 0
  متاسفم که فرصت خدمتگزاری رو از دست دادم و بخاطر راه دور انصراف دادم
 • سعید IR ۱۲:۵۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  12 0
  این شیوه در دولت تدبیر و امید بسیار پر رنگ شده که حتی در وزارت خانه های دولتی حقوق های نجومی یعنی حقوق جدولی + کلی موارد ویژه که در فیش ماهیانه درج نمیشود؟؟؟
  • IR ۱۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
   5 0
   سنگ بنای تبعیض در دولت آمریکایی منش رفسنجانی گذاشته شد .
 • IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  10 1
  آقای رئیسی لطفا دریاب!
 • بنده خدا IR ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  3 2
  سلام علیکم کل درآمد بنده ماهی حدود ۱۶۰ هزار تومان است که از طرف بهزیستی می گیرم. بیماری خاص دارم. خدا را شکر که تابحال مشکلی نداشته ام. دنیا را گذاشتیم برای اهل دنیا.
 • IR ۱۴:۵۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  6 0
  بعد میخواهید مردم سهام این شرکتها را بخرند+؟
 • BE ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  8 1
  بد بخت کارگر بیچاره
 • IR ۱۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  1 0
  اگر حقوق های نجومی این افراد بخاطر تولید ثروت و سود دهی شرکت مربوط است. هزار با نوش جانشان. در غیر این صورت باید این افراد از دولت اخراج و همه اموالشان مصادره شود
 • IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۱۶
  1 0
  برک اله به فاتحین مرزهای قانون محدودیت پرداخت .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس