سعید نمکی نمایه

وزیر بهداشت گفت: اگرچه ژنرال‌های صاحب نامی داریم اما در نقاط مرزی هم سربازان گمنام زیادی داریم که هیچ جا اسمی از آنها برده نمی‌شود.

به گزارش مشرق، سعید نمکی وزیر بهداشت در مراسم گرامیداشت روز پرستار اظهار داشت: اواخر بهمن ماه که این ویروس ناشناخته وارد کشور شد و وقتی من آنتی ژنهای ویروس را نگاه کردم به عنوان فردی که آنتی ژن جزو لاینفک رشته ما هست و آن را مقایسه کردیم، می‌بینیم که همه چیز تازه است به دوستان هم عرض کردم که این ویروس با اجداد خود تفاوت‌های فاحشی دارد.

بیشتر بخوانید:

وزیر بهداشت: امروز در نقطه بسیار مطلوبی از مدیریت کرونا قرار داریم

وی ادامه داد: ما باید برای یک موجود ناشناخته که پا به عرصه طبیعت گذاشته خودمان را آماده کنیم، خودمان را برای ایجاد مقدمات تست‌ها و تخت‌های بیمارستانی آماده کردیم و یکی از جاهایی که در آن روزهای آشفتگی روح تماس گرفت و اعلام کرد که درحال آماده سازی ۲۵۰ تخت بیمارستانی است استاد ولایتی بود، در آن دوران این پیام برای ما خیلی فرح‌بخش بود و ما در یک مرکز تخصصی حدود ۲۵۰ تخت آماده داشتیم اگرچه همه بیمارستان‌های کشور زحمت کشیدند.

نمکی افزود: اگرچه ژنرال‌های صاحب نامی داریم اما در نقاط مرزی هم سربازان گمنام زیادی داریم که هیچ جا اسمی از آنها برده نمی‌شود، می‌بینیم که برخی پزشکان بدون هیچ همراهی در مناطق مرزی غوغا کرده‌اند و ما افراد ذی قیمتی داریم که در مناطق محروم تلاش می‌کنند.

ببینید:

فیلم/ هشدار کرونایی نمکی برای شب یلدا

وزیر بهداشت ادامه داد: بنده در سال ۷۲ مسوولیت بهداشت کشور را داشتم و جزو هیات امنای مسیح دانشوری بودم و این افتخار را داشتم که در ثبت مرکز تحقیقات و پیوستن آن به سازمان جهانی بهداشت نقش آفرینی کنم، امروز خوشحالم که مجهزترین مراکز پیوند عضو کشور را ایجاد خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه یکی از بدترین ایام تاریخ این مملکت از نظر شرایط اقتصادی را اداره می‌کنیم گفت: قحط سالی امسال را در تاریخ بعد از انقلاب نداشتیم. چه از نظر ارز و چه ریال، سالی به بدی امسال نداشتیم. این تنگنا همراه با مشکلات تهیه نیازهای نظام سلامت شد. در این سال سخت تلاش کردیم بیشترین افزایش سنواتی را برای پرسنل بهداشت و درمان رقم بزنیم. در تاریخ سال‌های گذشته افزایشی در این سطح برای حقوق و مزایای پرسنل نداشتیم. بر اساس آخرین ماه سال ۹۷ حدود صد درصد افزایش حقوق و مزایا اتفاق افتاده است.

*لحاظ شدن فوق العاده ویژه برای پرستاران

وزیر بهداشت بیان کرد: برای جامعه پرستاری از امروز ۵۰ درصد فوق العاده ویژه در احکام لحاظ می‌شود. به معاونان درمان و توسعه و پرستاری اعلام کردم که از اول سال برای پرستاران، علاوه بر کارانه، فوق العاده ویژه دیگری برای عزیزانی که در بخش‌های کرونا کار می کردند، به عنوان صعوبت کار لحاظ کنیم.

وی افزود: این قدردانی کوچکی از جامعه پرستاری کشور به پاس زحمات‌شان خواهد بود، اما باز هم کافی نیست و امیدواریم بتوانیم قدم‌هایی را برای قدردانی مادی و معنوی این قشر عزیز برداریم.

*گر ز سر بریده می‌ترسیدیم، در محفل عاشقان نمی‌رقصیدیم

نمکی گفت با شاره به اینکه روزهای زیادی را در تاریخ یک سرزمین به نام افرادی با مناسبت‌هایی گذاشته‌ایم گفت: اما مدت‌ها فکر می‌کردم که چرا زینب (س) و پرستار؛ یکی از توجیهات این بود که زینب (س) پرستار رنج دیده قافله ستم دیده کربلا بود، اما در جریان کرونا وقتی دیدم پشت لباس پرستاری نوشته بود: «گر ز سر بریده می‌ترسیدیم، در محفل عاشقان نمی‌رقصیدیم.» این قرابت را بیشتر حس کردم.

وی ادامه داد: قرابت عاشقانه بین پرستار که روزهای سختی را گذراند و آن‌چه زینب (س) در کربلا گذراند، بزرگترین وجه اشتراک پرستاران ما با زینب (س) است.

بیشتر بخوانید:

وزیر بهداشت مطرح کرد:سیر نزولی شیوع کرونا در کشور

وزیر بهداشت افزود: در برابر همه جامعه بهداشت و درمان و نظام سلامت کشور سر تعظیم فرود می‌آوریم که حماسه بزرگی آفریدند. این حماسه را نمی‌توان با زبانی گفت و با قلمی نگارش کرد و با دوربینی به تصویر کشید. این عظمت و حماسه را تاریخ قضاوت می‌کند که در سال‌های تحریم و با دست خالی، چه عظمت و حماسه ماندگاری خلق شد. خودم را به عنوان یک شهروند و سرباز نظام سلامت مدیون این جامعه شریف اعم از پرستار و پزشک و جامعه آزمایشگاهی می‌دانم. در این مدت جامعه پزشکی و نظام سلامت ثابت کرد که همه در کنار مردم حضور دارند. حرمت و عزت این جامعه را از کودک و بزرگ و حتی نسل‌های آتی در قلب و روح و صفحه‌های تاریخ این مملکت می‌بینند.

نمکی گفت: همواره گفتم که مبادا مطالبات مالی این عزیزان باعث شود که معنویت این قشر عزیز را نادیده بگیریم. آن‌چه جامعه پزشکی و پرستاری و بهداشت و درمان در این ایام خلق کرد را با هیچ معیار مادی نمی‌توان جواب داد، اما زندگی خرج دارد و کرامت انسانی گاهی درگیر مسائل مادی و دنیوی می‌شود.

*آموزش در دوره‌های عمومی افزایش یابد

وزیر بهداشت گفت: خیلی معتقد به توسعه تحصیلات تکمیلی در کشور نیستم. اعتقاد دارم باید با آموزش در دوره‌های عمومی، افراد چند ظرفیتی ماهر تربیت کنیم. بیشترین تحصیلات تکمیلی را داریم و در رشته‌های عمومی، مهارت کافی را به افراد آموزش نمی‌دهیم. تقاضای من این است که برای رشته‌های کارشناسی پرستاری و پزشک عمومی و متخصص داخلی و متخصص کودکان و جراح عمومی، قابلیت بیشتری را در نظام آموزشی تدوین و تنظیم کنیم. نسبت تحصیلات تکمیلی به رشته‌های پایین‌تر بیشتر از عرف بین المللی شده است. باید نسبتی بین تحصیلات تکمیلی و رشته‌های عمومی قائل شویم. این پیشنهاد را به بدنه کارشناسی می‌سپاریم که روی آن کار کنند. باید آموزش‌های عمومی و مهارت‌های مورد نیاز را در پزشک عمومی و پرستاری افزایش بدهیم.

*شب یلدا را به عمر کوتاه عزیزان‌مان تبدیل نکنیم

نمکی اظهار کرد: اگر توفیق زیارت را کمتر داریم به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی است. اگر جایی عکس بگیریم که ۵ نفر دور ما جمع شده‌اند، درون سایت‌ها قرار می‌گیرد و مجوزی برای شکستن پروتکل‌ها تلقی می‌کنند. شب یلدا را نیز به مردم این سرزمین تبریک می‌گویم که سال‌ها این سنت‌ها را پاس داشته‌اند، اما باز هم تقاضا می‌کنم که این شب یلدا را به عمر کوتاه عزیزان‌مان و پیشکسوتان و افراد سالمند تبدیل نکنیم.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۱۹:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  این مشکلات تماما به دولتی که شما وزیر بهداشت آن هستید برمیگرده و تعارفات جناب عالی راجع به سر بازان گمنام از روی وظیفه هست و میتوان به طور مثال کارگران شهرداری را هم جزء این سربازان بحساب آورد که سالهاست در مغرب انواع بیماریها با کمترین در آمد هستند. شما در دولتی خدمت میکنید که بیشترین ناکارآمدی رو داشته و بیشتری دستور رو به مردم صادر کرده و بیشترین ترس و نا امیدی رو در جامعه القا کرده به خودتون رجوع کنید و عوام دو خام فرض نکنین .
 • IR ۰۷:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
  0 0
  آقای وزیر خبر داری معوقات پرستاران یکساله شده
 • محسن IR ۰۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
  0 0
  اخیرا کرونای انگلیسی شایع شده که خیلی خطرناک است همه کشورها پروازشان را به روی انگلیس بستند.
 • کمیل IR ۱۹:۳۷ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
  0 0
  نمکی گزینه مناسبی برای وزارت در این شرایط بود که اگه قاضی هاشمی بود حتما گندی بالا می اومد چون نمکی داروساز و ایمنی شناس است او بهترین سواد برای این روزها داره وبهتر میتونه هدایت کنه و از طرفی انسان بسیار بزرگی است امیداوارم خدا هدایت کنه مثل قاضی نباشه

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس