طرح دفاع مقدس

تعدادی از لشکرهای ایرانی در دفاع مقدس نقش مهمی در این دوران داشتند.

به گزارش مشرق، دفاع مقدس عرصه‌ای بود که اقشار مختلف مردم از جمله جوانان در آن حضور داشتند و توانمندی‌های خود را در این عرصه ظهور و بروز دادند. اگر در این دوران نیروهای مردمی و جوانان با نیروهای مسلح کشورمان متحد نمی‌شدند و همچون ید واحده در مقابل دشمن ایستادگی نمی‌کردند، امروز شاید در وضعیت دیگری بودیم.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های هر نبرد، ساماندهی نیروهای حاضر در میدان‌هاست و این ساماندهی معمولا در قالب گردان ها، تیپ‌ها و لشکرها انجام می‌شود. نیروهای پیاده و مکانیزه نیز همواره نقش مهمی در همه نبردها به ویژه نیردهای دفاع مقدس داشته و دارند، همین باعث می‌شد تا هنگامی که  نیروهای ما در میدان‌های مختلف جنگ تحمیلی ساماندهی شدند بتوانند تا به نحو بهتری با دشمن بعثی مبارزه کنند.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

برخی از لشکرهای حاضر در دفاع مقدس نقش مهم و موثری در جنگ تحمیلی داشتند که در ادامه با ۱۰ لشکر موثر ایران در دفاع مقدس آشنا می‌شویم.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

لشکر ٢٧ محمد رسول الله (ص) سپاه

۴ فرمانده، ۶ قائم مقام، ۲ رئیس ستاد، ۱۰ فرمانده تیپ و بیش از ۱۵۰ فرمانده و معاون گردان. هیچ یگانی را پیدا نمی‌کنید که این اندازه از فرماندهانش شهید شده باشند، اما در لشکر ۲۷ این موارد عجیب نبود چراکه فرماندهانش همان قدر شهید می‌شدند که نیروهای عادی. رزمندگانی که زیر پرچم فرماندهی حاج احمد متوسلیان و شهید همت می‌جنگیدند با هیچ چیزی جز شهادت یا پیروزی راضی نمی‌شدند.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

برای همین هم بیشترین شهدا و بیشترین پیروزی‌های جنگ مربوط به لشکر ٢٧ محمد رسول الله (ص) است.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

لشکر ٩٢ زرهی خوزستان ارتش

روایت‌هایی وجود داشت که وقتی لشکر ۹۲ رزمایش برگزار می‌کرد ارتش‌های کشورهای همسایه آماده‌باش اعلام می‌کردند، چون این لشکر به تنهایی یک تهدید بزرگ برای آن‌ها محسوب می‌شد. وقتی جنگ به پایان رسید، بخش بزرگی از آن توان نظامی فدای امنیت و آرامش کشور شده بود.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

لشکر ۹۲ با تمام وجود جنگید، تلفات داد و از تمام خاک خوزستان دفاع کرد. بسیاری نمی‌دانند متوقف کردن دشمن و سپس عقب راندن آن از خاک خوزستان بدون حماسه سازی‌های لشکر ۹۲ ممکن نبود.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

لشکر ٧٧ ثامن الائمه (ع) ارتش

خرمشهر اشغال و آبادان محاصره شده بود؛ پیروزی‌های کوچک ایران در در جنگ پایدار نبود و خیلی زود از دست می‌رفتند. در این شرایط شکست حصر آبادان باعث شد تا ورق به نفع ایران برگردد. لشکر ٧٧ ثامن الائمه (ع) خودباوری و ابتکار را به نیروهای ایرانی برگرداند تا سرنوشت جنگ تغییر کند، حالا ما دست بالا را داشتیم و این پیروزی سرنوشت ساز نقطه عطف تاریخ جنگ به حساب می‌آمد که لشکر ٧٧ ثامن الائمه (ع) نقش بسیاری در این پیروزی داشت.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

لشکر ١۴ امام حسین (ع) سپاه

نیروهای تشکیل دهنده لشکر ۱۴ امام حسین خیلی پیش تر از شروع جنگ کنار هم جمع شده بودند و  وقتی جنگ شروع شد آنقدر آماده بودند که اولین عملیات مستقل سپاه را به صورت کاملا موفقیت آمیز انجام دادند. لشکر ۱۴ امام حسین (ع) در بیشتر عملیات‌های جنگ حضور داشت و بیشترین پیروزی‌ها را نصیب کشور کرد. حتی تصورش هم دشوار است که کربلای ۵ و والفجر ۸ بدون وجود لشکر امام حسین (ع) با این میزان از فداکاری چه سرنوشتی پیدا می‌کرد.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

لشکر ۱۶ زرهی قزوین ارتش

مشخص بود که لشکر ٩٢ زرهی خوزستان به تنهایی نمی‌تواند جلوی تانک‌های عراقی را بگیرد، این بود که فرماندهان نظامی تصمیم گرفتند تا لشکر ۱۶ زرهی قزوین را به خوزستان بفرستند. نیروهای این لشکر توانستند تا عملیات‌های نصر، ثامن‌الائمه، طریق‌القدس و فتح المبین، بیت المقدس، رمضان، محرم و بیش از ٢٠٠ عملیات کوچک و بزرگ را انجام دهند.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

این لشکر بیش از ٣ هزار نفر از نیروها و بخش عمده‌ای از توان تجهیزاتی خود را از دست داد. اما طوری مقاومت کرد که به یکی از بدترین کابوس‌های دشمن بعثی تبدیل شد.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

لشکر ۲۱ عاشورای سپاه 

بسیاری از ما لشکر ۲۱ عاشورای سپاه را با عملیات بدر به یاد می‌آوریم. آن هم با شهادت تراژیک شهید مهدی باکری در میان نیزارهای جنوب. اما لشکر ۲۱ عاشورا هزار و هزاران خاطره ماندگار برای مردم ایران به جای گذاشته است از حضور در عملیات طریق القدس تا پدافند در آخرین روزهای جنگ. لشکر ۲۱ عاشورا همیشه در حساس‌ترین جناح عملیات به کار گرفته می‌شد، چون فرماندهان می‌دانستند که آذربایجانی‌ها اهل عقب نشینی نیستند و علت پیروزی بسیاری از عملیات‌ها نیز همین بود.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

لشکر ۸۱ زرهی کرمانشاه ارتش 

هنگامی که جنگ آغاز شد جبهه میانی مدافعی نداشت جز لشکر ۸۱ زرهی کرمانشاه. دفاع جانانه نیروهای این لشکر در کنار مقاومت بی نظیر مردم باعث شد تا دشمن نتواند به پیشروی خود ادامه دهد. لشکر ۸۱ ده‌ها عملیات کوچک و بزرگ انجام داد تا بتواند کرمانشاه را حفظ کند.  

ارتش بعث هیچ وقت نتوانست لشکر ۸۱ زرهی را در هم بشکند و صدام آرزوی فتح کرمانشاه را به گور برد.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

لشکر ۸ نجف اشرف سپاه

هر منطقه یا استان در سازمان رزم سپاه می‌توانست یک تیپ یا لشکر داشته باشد، فقط یک شهرستان بود که به تنهایی برای خود یک لشکر داشت و آن هم نجف آباد بود. علت اصلی آن همت فرمانده آن یعنی سردار سرلشکر پاسدار شهید احمد کاظمی بود. این لشکر یکی از منظم ترین، مجهزترین و قدرتمندترین یگان‌های سپاه بود چراکه احمد کاظمی نیرویی ساخته بود که نمی‌شد از آن چشم پوشی کرد.  

لشکر ۸ نجف اشرف به قدری اهمیت داشت که در طرح  همه عملیات‌های بزرگ جایگاه ویژه‌ای داشت.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

لشکر ۶۴ ارومیه ارتش

والفجر ۲، ظفر ۳، قادر، کربلای ۷، نصر ۹، مرصاد و تمرچین؛ تاریخ لشکر ۶۴ ارومیه پر از عملیات‌های کوچک و بزرگی است که برای عقب راندن  دشمن از خاک کشورمان طراحی و اجرا شدند. در تمام سال‌های دفاع مقدس ارتش بعث نتوانست جبهه موثری در شمالغرب داشته باشد که یکی از مهم‌ترین دلایل آن دفاع جانانه لشکر ۶۴  ارومیه بود. یعنی سربازانی که در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی تحسین برانگیزترین فداکاری‌ها را انجام می‌دادند.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

لشکر ۴۱ ثارالله (ع) سپاه

نیرویی که رزمندگان کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان با همت سردار شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده جوان خود تشکیل داده بودند در مدت بسیار کوتاهی به یکی از مهم‌ترین لشکرهای دفاع مقدس تبدیل شد که در بسیاری از روزهای جنگ تحمیلی درخشید؛ از بیت المقدس تا مرصاد.

کدام لشکرهای ایران تاثیر بیشتری در دفاع مقدس داشتند؟

لشکر ۴۱ در ۲۵ عملیات نقش عمده‌ای ایفا کرد که رزمندگان پیشکسوت این لشکر خاطرات تکان دهنده‌ای از برخی صحنه‌های سخت جنگ دارند؛ مثلا از هنگامه آتش و خون در عملیات کربلای ۴.

منبع: باشگاه خبرنگاران

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 41
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • محمد مهدی IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  23 0
  یاد و نام همه دلاور مردان عرصه دفاع مقدس گرامی باد . ماتا ابد مدیون جانفشانی ها و فداکاریهای این عزیزان هستیم .
 • عبدالله IR ۱۱:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  2 0
  لشگر امام حسین و گردان موسی ابن جعفر(ع) یعنی چه؟ آیا چیزی ازحماسه ها ان کسی میداندایا می دانیداسم گردان موسی ابن جعفر باری چه شخصیت های را ازخود بیخود میکند چه فرشتگانی داشته این گردان در زمان جنگ مقدس بودیاد خاطرشان گرامی باد
 • IR ۱۱:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  3 2
  مشرق لطفا تفرقه ننداز. همه مردم چه اونهایی که پشت جبهه کمک کردن و هر آن کس که قدم در جبه ها گذاشتن همه موثر بودن لطفا تمایز قایل نشو
 • محتشم IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  25 0
  یاد همه شهیدان و رزمندگان تا ابد برقرار و جاویدان باد
 • IR ۱۱:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  1 0
  لشگر ویژه ۲۵ کربلا از قلم افتاد الان که نزدیک به عملیاتهای کربلای ۴ و ۵ و والفجر ۸ باید از ادمهایی که جنگ دیده اند باید گواهی گرفت و از سلحشوریهای این لشگر پرسید
 • سیدحسین حسینی IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  3 0
  باسلام ببخشیدلشگر31عاشورادرسته
 • حسین IR ۱۲:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  والبطه لشگر ۵ نصر و ویژه شهدا
 • IR ۱۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  1 0
  خوش بحالشون ...از ته دل حسرت میخورم خدایا روزی منم بفرما
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  یاد وخاطره همه شهیدان وهم رزمانشان گرامی باد
 • IR ۱۲:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  3 0
  لشکر 21 عاشورا غلط و لشکر 31 عاشورا صحیح هست. یک لشکر دیگر آذربایجان 21 حمزه سیدالشهدا است. لطفا تصحیح بفرمایید.
 • ابوالقاسم شوروزی IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  2 0
  سلام لشگر 25 کربلا چی؟
 • ببنام IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  2 0
  این دیگه چیه ازخودتون درآوردین. کدوم لشکرنقش بیشتری داشت .همه ی ایران نقش داشتن پس این همه جوون های مردم شهید شدن چی.بروببین کدوم استان بیشترین شهیدوداده بله اگه دلشون به جنگ نبود که نمیرفتن شهید بشن.
 • علی IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  لشکر 31 عاشورا یا 21 عاشورا؟
 • حسین US ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  روح همه شهدا شاد و گرامی. واقعا افتخار ایران بودند
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  درود بر رزمندگان اسلام ، سلام بر شهیدان .
 • سیاوش علی یاری IR ۱۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  3 0
  نگارنده محترم نامی از لشگر 84 خرم آباد که پیش از جنگ تا سالها پس از جنگ با عراق جنگید و تلفات از آن گرفت را نبردید . همچنین تیپ55 هوایرد که سه بار از بین رفت و تجدید سازمان شد . همچنین رزم جانانه لشگر 88 زرهی زاهدان در سومار و کهنه ریگ و ارتفاع 402 را . همچنین تیپ تفنگداران نیروی دریایی را در دفاع از خرمشهر و دفاع 34 روزه آن در خرمشهر را . همچنین لشگر 23 هوابرد و رزم دیدنی ان را در ارتفاعات 402 و کهنه ریگ را . همچنین نبرد دیدنی لشگر 28 سنندج را در کردستان با ضد انقلاب و عراق و همچنین همچنین نبرد دیدنی لشگر 21 حمزه را در دشت عباس و بستان و دیگر مناطق خوزستان و زمینگیر کردن عراق را در دشتهای خوزستان . و دیگر تیپ ها کوهستان و پیاده ارتش را .
 • ائلدار بایرام اف IR ۱۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  3 0
  یاشاسین ایرانیمیز. خاک پای شهیدانیم و مدیون شان. امیدوارم شرمنده شان نشویم. باید تلاش کنیم مردم و مملکت قوی و روی اصول درست کنیم و خون شهیدانمون رو پایمال نکنیم خدای نکرده. برای شادی روح بلند شهدا صلوات
 • ارتشی IR ۱۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  4 0
  یادی کنیم از تیپ 40 مستقل سراب که در جنگ رشادتهای بی نظیری نشان داد و یک تنه با 7 تیپ کوماندویی و زرهی ارتش بعثی جنگید و حدود 3 هزار کشته و کلی تسلیحات به عراق تحمیل کرد و حماسه میمک رو خلق کرد
 • IR ۱۵:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  10 0
  قصد تفرقه دارید ؟ در جنگ پیروز شدیم چون به لطف خدا همه باهم بودیم می دونید ، نکنه از جنگ چیزی نمی دونید؟ یک سرباز وقتی می جنگه پشت سرش به چند نفر برای پشتیبانی نیاز داره؟ متاسفانه جهل در این خبر موج میزنه
 • رضا IR ۱۵:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  لشگر31عاشورا صحیحه نه21 ضمنا تیپ ویژه شهدا به فرماندهی شهید بزرگوار محمود کاوه چرا قید نشده که هم با دشمن داخلی حزب تروریست دمکرات و کومله می جنگید و هم در جبهه های غرب با رژیم بعثی صدام
 • علی IR ۱۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  پس سهم لشکر ویژه 25 کربلا که همیشه خط شکن در تمام خطوط بود چی شد.
 • IR ۱۷:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  لشگر ۳۱ عاشورا درست نه ۲۱. التماس دعا
 • IR ۱۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  همه لشکرهای ما برای دفاع از اسلام و ایران با رشادت مبارزه کردند یکی هم لشکر 25 کربلا بود که در عملیات ولفجر 8 با گذر از اروند وحشی شهر فاو عراق را فتح کردند و پرچم مقدس گنبد رضوی را بر فراز مسجد فاو به اهتزاز درآوردند یا در کربلای 4 با وجودی که ضد هوایی های زو 22 عراق غواص ها درون آب میزد به شکلی که اجساد شهدا با برخورد گلوله ضد هوایی از درون آب تا دو متر به هوا پرتاب می شدند ولی باز با رشادت به جزیره ام الرصاص رسیدند و تا آخرین قطره خون مقاومت کردند یا در عملیات کربلای 5 که تنها چند روز بعد انجام شد با وجود آنکه جراحات کربلای 4 هنوز مداوا نشده بود در فتح شلمچه غیرتمندانه جنگیدند
 • IR ۱۷:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  من از بچه های البانی نشین و احمقهای وطنی روغنفکر تعجب میکنم چرا نیومدن منفی بدن؟بچه هااااا؟؟؟؟وطن فروشهااااااا؟
 • رامین IR ۱۸:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  با احترام به روح تمام شهدا و تک تک مردان و زناندمدافع وطن لشکر ۳۱ عاشورا و عدد ۲۱ مربوط به ۲۱ حمزه املای صحیح لشکرهاست.
 • منصور IR ۱۸:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  خدا قوت عزیزان که در جنگ از کشور عزیز ایران دفاع کردید از همه شما سپاسگزاریم ولی هر کس این مطلب را نوشته یا در جنگ نبوده و یا مغرضانه اسمی از لشکر خط شکن ۷ ولی عصر عج دزفول نبرده دشمن همین جاست الکی میگن امریکاست.
 • ساسان IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  48 1
  استان فارس دو لشکر دو تیپ درجنگ داشت 14600شهیدداده
 • فرزند چاره IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 1
  چرا در گزارشتان از لشکر 25 کربلا حرفی به میان نیومد
 • حسین IR ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  تک تک دلاور مردان وشیر زنان با غیرت ایران زمین لشکری بودند که لرزه بر اندام دشمن می انداختند از پیرزنی که در ده کوره ها به جبهه ها کمک می کرد تا بچه هایی که دلتنگ پدر شان میشندند جنگ ما را لایق خود کرده بود
 • سید جواد امیرموسوی IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  نمیدونم نویسنده مقاله اصلا جنگ رو دیده یا فقط از شنیده ها نوشته؟ من توی سه تا عملیات حضور داشتم و لشکر ما یعنی لشکر ۲۵ کربلا تقریبا توی همه عملیات ها خط شکن بوده. اولا همه لشکرهای ایران زحمت کشیدند ثانیا بیشتر تحقیق کنید ثالثا باعث تفرقه نشوید
 • غریب CA ۲۱:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  روح و جانم فدای آنانی بادکه برای ناموس و خاک کشورمان، همه چیز حتی خانواده‌شان را فدا کردند. بهتر نیست دراتاق مسوولین از بالائیها تا پائین، یک یا دو تا از عکس بچه های درخون غلطیده دوران جنگ بگذاریم، تا موقع کار ببینندو ببینیم کجا نشسته ایم و چه باید بکنیم؟؟؟
 • اسدالله IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۳۰
  0 0
  انشاءاله عاقبت همه دلاوران بی منت دوران دفاع مقدس بخیر شود و با روح اولیاء محشور گردد.
 • و IR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
  0 0
  مطلب شما اصلا درست نیست خیلی با واقعیت فاصله داره چون خودم در عملیات از طریق لشکر25 کربلا مازندران شرکت داشتم اکثر عملیات لشکرما خط شکن بود خصوصا عملیات مهم والفجر8
 • IR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
  0 0
  شما چرا تاریخ جنگ را تحریف میکنید؟ اون موقع تا همین حالا تیپ ۴۸فتح سپاه استان کهگیلویه و بویراحمد بیشترین تلفات را داد و خدا میداند ار رشادتهاشان. ولی امروز نامی از آنان نیست.
 • IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
  0 0
  فرق نزاریم همه عالی بودن
 • امیر IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
  1 0
  یاد شهیدان گلگون کفن وطنم گرامی باد آزادگان و جانبازان به شما افتخار میکنم
 • محمد IR ۱۰:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۱
  0 0
  همه رزمندگان اسلام در دوران دفاع مقدس خوش درخشيدند همه آنها به خصوص شهدا آفتاب هميشه تابان ايران عزيز ما هستند بهتر بود تيتر مطلب نگاهي به بخشي از پديد آورندگان افتخار دفاع مقدس انتخاب مي شد آرامش و امنيت امروز كشورمان در سايه رشادت هاي همه اين عزيزان است همان طور كه عزيزان يادآور شدند لشكر 31 عاشورا صحيح است لطفا در نگارش و ويرايش دقت شود
 • علی IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۲
  0 0
  نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به تنهای افتخاراتی دارد که هیچ نیرویی در دنیا ندارد و نخواهد داشت
 • CA ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
  0 0
  همه لشکر ها.
 • IR ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
  1 0
  لشکر 19 فجر و تیپ 33 المهدی به فرماندهی سردار اسدی و رودکی پای ثابت عموم عملیات های بزرگ بودند که نقش ویژه ای در آنها داشتند
 • شریفی IR ۲۳:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۲/۲۶
  1 0
  ایران پیشرفت علمی همراه با عبودیت احتیاج دارد

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس