کد خبر 1156692
تاریخ انتشار: ۲۶ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۵۸
ایران و چین - کراپ‌شده

نماینده چین در کمیسیون مشترک برجام گفته پکن از مذاکره مجدد بر سر توافق هسته‌ای برجام حمایت نمی‌کند.

به گزارش مشرق، «فو کونگ»، مدیر کل اداره کنترل تسلیحاتی در وزارت خارجه چین بعد از نشست کمیسیون برجام گفته پکن از مذاکره مجدد بر سر برجام حمایت نمی‌کند.

فو که به عنوان نماینده چین در نشست امروز کمیسیون مشترک برجام حضور داشت گفت: «ایران به صراحت گفته هر زمانی که آمریکا به برجام برگردد و تمامی تحریم‌ها را رفع کند آنها آماده‌اند همه گام‌هایی را که در زمینه کاهش تعهداتشان برداشته‌اند به عقب برگردانند.»

او در مصاحبه با تلویزیون چین گفت: «فکر می‌کنم این نشانه‌ای روشن از طرف ایران است و ما هیچ دلیلی برای تردید کردن در آن نداریم، چون قبل از خروج آمریکا از توافق، رفتار ایران در اجرای این توافق، مثال‌زدنی بود.»

این مقام چین در ادامه ضمن تأکید بر اینکه چین با هر گونه تغییر در برجام مخالف است گفت بازگشت آمریکا به تعهداتش، از اهمیت کلیدی برای خارج شدن از بن‌بست برخوردار است.

او تصریح کرد: «ما معتقدیم مسئله کلیدی برای خارج شدن از این بن بست این است که آمریکا به برجام بازگردد.»

فو اضافه کرد: «البته منظور ما این است که آمریکا به تعهداتش ذیل برجام برگردد و همه تحریم‌های مرتبط با برجام را رفع کند، یعنی هم تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران و هم تحریم‌های وضع‌شده علیه طرف‌ها و افراد ثالث.»

مقام چین در ادامه تصریح کرد این موضعی است که همه طرف‌های برجام بر آن اتفاق نظر دارند: «البته، ایران هم باید به پایبندی به برجام برگردد. این دیدگاه ماست و من می‌گویم که این دیدگاهی است که همه طرف‌های برجام بر سر آن اتفاق نظر دارند.»

«نشست کمیسیون مشترک برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در روز چهارشنبه، ۱۶ دسامبر به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

مطابق مفاد برجام، کمیسیون مشترک مسئول نظارت بر اجرای توافقنامه است. کمیسیون مشترک، به ریاست دبیرکل سرویس اقدام خارجی، «هلگا ماریا اشمید»، از طرف نماینده عالی اتحادیه اروپا، جوزف بورل و با حضور نمایندگان چین، فرانسه، آلمان، روسیه، بریتانیا و ایران در سطح معاونان/مدیران سیاسی وزرای امور خارجه برگزار شد.

مشارکت کنندگان در پرتو چالش‌های موجود، درباره همکاری در خصوص حفظ برجام و نحوه اطمینان حاصل کردن از اجرای کامل و موثر آن از سوی تمامی طرفین بحث کردند. همچنین مشارکت کنندگان در خصوص برگزاری یک نشست غیررسمی وزاری امور خارجه دولت‌های عضو برجام در تاریخ اول دی ۱۳۹۹ (دوشنبه) به صورت ویدئو کنفرانس، توافق کردند.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 2
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۰:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۷
  3 0
  چینی ها از خود دولت ایران ذغدغه بیشتر است قابل توجه دولت کلید
 • IR ۰۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۷
  3 0
  باید به چین و روسیه تبریک گفت و از بابت مواضع درست آن ها تشکر و قدر دانی کرد . همین اعمال قبلا کمتر دیده میشد .
 • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۷
  0 0
  چرا مذاکره به رفراندوم گذاشته نمیشه والله ما مخالف مذاکره با صم بکم عمی فهم لا... هستیم
 • DE ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۷
  1 0
  چین: از مذاکره مجدد بر سر برجام حمایت نمی‌کنیم. // ها بارک الله . دردو بلات رو چین کنم گردن کهنه چین کنم . غربگداها همشون کهنه چین هستنددنبال فرعون هستند نوکریش را بکنند.در دنیای مدرن جایی ندارند .مدرن را فقط لخت شدن و تقلید میمون وار از غرب میدانند نه آزادگی انسان و انسانیت را