پلمب در خانه پدری جلال آل احمد/ملک در تملک میراث است نه شهرداری - کراپ‌شده

به گفته برخی از مدیرن شهری، خانه پدری جلال آل احمد پاتوق معتادان متجاهر شده است اما یکی از اعضای شورای شهر تهران در این باره گفت که در خانه پدر جلال پلمب است و این ملک در تملک میراث فرهنگی است.

به گزارش مشرق، خانه پدری جلال آل‌احمد در خیابان خیام کوچه کارکن اساسی (گذرقلی سابق) واقع شده است. گفته می‌شود که این بنا متعلق به دوره احمدشاه است. پدر جلال آل احمد در این خانه زندگی می‌کرده است، اما در حال حاضر می‌گویند که این خانه به پاتوق معتادان متجاهر تبدیل شده است.  

بلاتکلیفی خانه پدری جلال احمد در خیابان خیام

خانه پدر جلال آل احمد در تملک سازمان میراث فرهنگی است. قرار بود که این خانه تعمیر و بازسازی و مورد بهره‌برداری فرهنگی قرار گیرد، اما بلاتکلیف مانده و در گوشه‌ای از شهر، متروک رها شده است.  

برخی می‌گفتند که قرار است این مکان به قهوه‌خانه یا رستوران سنتی تبدیل شود، ولی تاکنون اتفاقی در آن رخ نداده است. مجید فراهانی عضو شورای شهر تهران می‌گوید که خانه پدری جلال آل احمد خوابگاه معتادان متجاهر شده است.  

مهمترین نمادهای هویت ملی و محلی حفظ و نگهداری شود

وی تأکید کرد که حفظ میراث فرهنگی از جمله وظایف مدیران محلی و ملی است و فرزندان ما انتظار دارند تا مهمترین نمادهای هویت ملی و محلی حفظ و نگهداری شود.  

قرار بود خانه پدری جلال به عنوان خانه باستان‌شناسان ایران تبدیل شود 

عضو شورای شهر تهران در ادامه اضافه کرد که خانه پدری جلال آل احمد همان جایی که این روشنفکر درد آشنای معاصر زیست می‌کرد و در حال حاضر پاتوق کارتن‌خواب‌ها و معتادان متجاهر شده است. قرار بود این خانه به عنوان خانه باستان‌شناسان ایران تبدیل شود و مأمن روشنفکران باشد، ولی شرایط به صورتی است که معتادان آن را تخریب کرده و برای ایجاد گرما، درهای اتاق را کنده و طعمه آتش می‌کنند. همچنین این محل مملو از زباله‌هاست و از شهردار تهران درخواست دارم که ضمن مذاکره با میراث فرهنگی، زمینه را برای خرید، حفظ و نگهداری از این بنای فاخر به عمل آورد.

این عضو شورای شهر تهران گفت: براساس بند ۳ ماده ۸۰ قانون شوراهای کشور، در مورد حفظ میراث فرهنگی به وزیر گردشگری و میراث فرهنگی تذکر می‌دهم و همچنین از شهردار خواستار بازسازی این بنای فاخر هستیم تا بتوان آن را به نسل آینده تحویل دهیم.  

در حال حاضر خانه جلال آل احمد متروک و به حال خود رها شده است. می‌گویند که درهای این خانه پلمب است و دراختیار سازمان میراث فرهنگی است.

این خانه در تملک سازمان میراث فرهنگی است/در آن پلمب است

حسن خلیل‌آبادی رئیس کمیته میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در این باره به خبرنگار فارس گفت: تذکری در خصوص خانه پدری جلال آل احمد یکی از اعضای شورا داده است. کارشناسان ما موضوع را بررسی کرده و متوجه شدیم این ملک جزو املاک میراث فرهنگی و گردشگری است. در آن پلمب است و اجازه ورود داده نمی‌شود.  

وی ادامه داد: مناقصه‌ای برگزار شد تا این ملک احیا شود و دوباره از آن بهره‌برداری شود.  

مالک هم از شهرداری مجوز تخریب و نوسازی نخواسته است

خلیل‌آبادی با بیان اینکه خانه پدری جلال در خیابان خیام واقع شده است، گفت: این ملک در تملک شهرداری نیست و مالک هم از شهرداری مجوز تخریب و نوسازی نخواسته است. ما نمی‌توانیم در این زمینه ورود کنیم چرا که این ملک برای سازمان میراث است اما اجازه تخریب و نوسازی هم نمی‌دهیم.

وی در خصوص متروکه شدن این ملک و اینکه به محلی برای معتادان متجاهر تبدیل شده است، گفت: در این ملک بسته است شاید معتادان از دیوار یا جایی وارد محل شده و وارد این خانه شده باشند، اما حتما آنها را بیرون کرده‌اند. ما از میراث فرهنگی می‌خواهیم که این خانه را سر و سامان دهد.  

برخی آثار باارزش در محلات پایتخت تخریب شده‌اند

یکی از مشکلات در پایتخت، از بین رفتن خانه‌های قدیمی و تخریب خانه های با معماری معاصر است. بسیاری از خانه‌ها که در کوچه و پس‌کوچه‌های قدیمی شهر وجود دارند البته طرحی از سوی اعضای شورا مبنی بر الزام شهرداری به ارائه لایحه حفاظت از میراث معماری معاصر شهر تهران وجود دارد. علی اعطا سخنگوی شورای شهر تهران در این باره گفت: برخی آثار باارزش در محلات پایتخت تخریب شده‌اند و برخی هم در معرض تخریب قرار دارند و تخریب این بناها اولین لطمه را به هویت شهر وارد می‌کند.  

وی در ادامه اضافه کرد: سیاست اصلی برای حفاظت از بافت‌های تاریخی و بناهای ارزشمند معاصر باید مبتنی بر استراتژی برد برد باشد و مالک و سرمایه‌گذار از حفاظت از بنا و شهر و شهروندان نیز از حفظ و هویت شهر منتفع شوند.  

مدیریت شهری می‌تواند مکان‌های تاریخی را بازسازی و با کاربری فرهنگی دراختیار شهروندان قرار دهد. پیروز حناچی شهردار تهران دراین باره می‌گوید: ما می‌خواهیم که این مکان‌ها بیشتر کاربرد فرهنگی داشته و پتانسیل‌های فرهنگی شهر را با این خانه‌ها افزایش دهیم.  

برای حفظ آثار تاریخی در تهران چندی پیش اعضای شورا طرح تفصیلی جداگانه‌ای را برای منطقه ۱۲ تصویب کردند، چرا که این منطقه آثار تاریخی زیادی دارد وبرخی از آنها در آستانه  تخریب قرار دارد. علی‌محمد سعادتی شهردار منطقه ۱۲ در این باره گفت: براساس برنامه زمانبندی شده، طرح تفصیلی شهر تهران باید در سال ۱۴۰۰ به روزرسانی شود و این روند در معاونت شهرسازی پیگیری می‌شود.

باید طرح ویژه‌ای برای منطقه ۱۲ تدوین شود

وی ادامه داد: شاهد هستیم که طرح تفصیلی با شرایط، وضعیت و معضلات برخی مناطق و محلات فاصله دارد، به عنوان مثال؛ در منطقه ۲۲ شاهد تغییر طرح تفصیلی بودیم، چرا که بررسی‌ها نشان داد که الدامه اجرای طرح فعلی تفصیلی شهر تهران می‌تواند باعث افت کیفیت زندگی در این منطقه شود، حال اعضای شورا تصمیم گرفتند که منطقه ۱۲ تغییراتی داشته باشد چرا که طرح تفصیلی فعلی پاسخگوی شرایط فعلی و سکوتگاهی منطقه ۱۲ نیست. منطقه ۱۲ به دلیل ویژگی‌های خاص میراثی و شهرسازی که دارد، طرح فعلی نتوانسته پاسخگو باشد و باید طرح ویژه‌ای برای این منطقه تدوین شود.  

براساس این گزارش، حفظ خانه‌های میراثی در تهران در دستورکار است، اما در چند سال گذشته بسیاری از این خانه‌ها تخریب شده یا در آستانه تخریب هستند. اخیراً هم خبر رسیده که خانه پدری جلال هم پاتوق معتادان متجاهر شده، هر چندکه مدیرن شهری می‌گویند این خانه در تملک شهرداری نیست و وزارت میراث فرهنگی و گردشگری باید به آن رسیدگی کند اما شهرداری تهران برنامه‌هایی برای حفاظت از میراث فرهنگی در پایتخت دارد و بودجه‌هایی هم برای این منظور سالانه درنظر گرفته می‌شود.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس