کد خبر 1155427
تاریخ انتشار: ۲۳ آذر ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۸
محمد ایمانی

ما دشمنان خود (آمریکا و اسرائیل و انگلیس) را گم نمی‌کنیم، اما اگر کسی برای آنها پادویی و خوش‌خدمتی کند، در عقوبت کم نمی‌گذاریم. ملت‌های بیدار منطقه با افتخار، پوزه دشمنان خود را به خاک مالیدند.

به گزارش مشرق، محمد ایمانی طی یادداشتی در روزنامه کیهان نوشت: آقای رجب طیب اردوغان، در منطقه مشغول کدام کار است؟ فعال است یا منفعل؟ به ملت‌ها خدمت می‌کند یا به دشمنان آنها؟ دیده عبرت بین ندارد و دوست و دشمن را می‌شناسد یا نه؟ عقلانی می‌اندیشد، یا گرفتار وهمیات و مرتکب رفتارهای پر خطر می‌شود؟ این پرسش‌ها، پس از اظهارات مخدوش وی در باکو به شکل جدی‌تری مطرح شده است. اگر قائل باشیم منطقه غرب آسیا، پس از جنگ جهانی اول و دوم به این سو، در معرض تهاجم «صهیونیسم مسیحی» قرار داشته، آن وقت باید دید مواضع چند سال اخیر اردوغان، چه نسبتی با نقشه «صهیونیسم مسیحی» (انگلیس، آمریکا و اسرائیل) دارد؟ ائتلاف صهیونیسم مسیحی، حمله به افغانستان، عراق، لبنان و غزه را «جنگ جهانی چهارم»، و جنگ افروزی در سوریه و عراق را «جنگ جهانی سوم» نامگذاری کرد.

۱- آرزو و ادعا و عملکرد آقای اردوغان، با هم نمی‌خواند. او خام‌اندیشانه، آرزوی احیای امپراتوری عثمانی را عنوان کرد و سپس، مدعی دلسوزی برای کشورهای منطقه شدند! این توهم چنان بود که لباس ملیت‌های مختلف را بر تن گارد نمایشی خود می‌کرد و لابد، خود را سلطان می‌پنداشت. با این وصف، آیا کسی می‌پذیرد که او مثلا دغدغه تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان را دارد و حال آنکه خود، بخش‌هایی از خاک عراق و سوریه را ‌اشغال کرده و تمامیت ارضی جمهوری دو کشور همسایه را زیر پا گذاشته است.

۲- از زاویه‌ای دیگر، آیا پذیرفتنی است دولتی مدعی تشکیل امپراتوری شود و حال آنکه کشور خود را تبدیل به مستعمره نظامی و پایگاه آمریکا و ناتو کرده است؟ دولت ترکیه چند دهه است از موضع پایین می‌خواهد به اتحادیه اروپا ملحق شود اما تحقیر می‌شود. اردوغان مرداد ۹۵ گفت «اروپا ۵۳ سال است ما را فریب می‌دهد». آبان همان سال، در جریان دیدار وزیران خارجه آلمان و ترکیه در آنکارا، جدال لفظی شدیدی درگرفت و چاووش‌ اوغلو گفت «ترکیه از رفتار اتحادیه اروپا خسته شده. ما خواستار به رسمیت شناخته شدن، همچون شریکی با حقوق برابر هستیم، نه شریکی درجه دو. رفتار اروپا پر از نخوت و تکبر است... آلمان به هزاران تروریست عضو پ. ‌ک. ‌ک پناه می‌دهد». اروپایی‌ها چند دهه است ترکیه را عضو شاخه نظامی خود در ناتو کرده و انواع بیگاری را کشیده‌اند، اما حاضرنیستند او را در مزایای اقتصادی شریک کنند. یک دهه خدمت به دشمنان منطقه، نه تنها چیزی عاید دولت ترکیه نکرده، بلکه ۴۳۷ میلیارد دلار بدهی روی دست او گذاشته و پیش‌بینی می‌شود این رقم بزودی به ۴۶۵ میلیارد دلار برسد. مع‌الاسف باخت در قمارهای پیاپی، به جای آنکه برخی دولتمردان آنکارا را هوشیار کند، به سمت قمارهای بدتر کشانده است.

۳- آیا غرب اجازه می‌دهد امپراتوری عثمانی که موی دماغش بود، پا بگیرد؛ و حال آنکه سالهاست دست رد به سینه این کشور برای الحاق به اروپا می‌زند؟ ترکیه اردوغانی، فقط به یک کار صهیونیسم مسیحی می‌آید و آن، همان نقشی است که باعث شده ترکیه را نه در اتحادیه اروپا بلکه در ناتو عضو کنند. توقع مسموم دولت اوباما از اردوغان، لای زرورق فریب پیچیده شد و کارگر هم افتاد. اما این خواسته چه بود؟ توماس فریدمن (تحلیلگر ارشد دموکرات‌ها و مشاور دولت اوباما) آبان ۱۳۹۱ در گفت‌وگو با روزنامه ملیت ترکیه، خواست آمریکا را این گونه بازگو کرد: «ما دیگر حتی به اندازه یک بند انگشت، توان مداخله نظامی در بحران‌هایی مانند سوریه را نداریم. البته می‌توانیم پول و سلاح بدهیم، اما مداخله مستقیم نه. آمریکا وارد دوره‌ای شده که باید کمی هم به مشکلات داخلی خود بپردازد. اکنون بیت‌لحم پنسیلوانیا برای ما مهم‌تر از بیت‌لحم خاورمیانه است. مردم آمریکا برای خدمات کمتر، بهای بیشتری می‌پردازند و بیش از هر دوره‌ای می‌پرسند که نیروهای ما در فلان منطقه جهان چه می‌کنند؟... ما در عراق ضامن نارنجک را کشیدیم و خود را روی آن انداختیم. همه ترکش‌های جنگ به ما اصابت کرد. ما از ترکیه می‌خواهیم در حل این بحران ما را کمک کند. این اسمش، التماس است و نه استفاده از ترکیه»! کسی آن روز از فریدمن نپرسید که چرا هزینه سلطه‌طلبی آمریکا باید از جیب امنیت و اقتصاد و آبروی ترکیه پرداخت شود و چرا ترکیه باید جای آمریکا انتحار کند؟ چهار سال بعد (۲۳ آبان ۹۵)، دونالد ترامپ در مصاحبه با سی‌بی‌اس درباره وخامت اقتصادی اوضاع در آمریکا گفت «سیاستمداران ما برای مدتی طولانی، مردم را مأیوس کرده‌اند. آنها، مردم را در زمینه ‌اشتغال و حتی جنگ مأیوس کرده‌اند. ما از ۱۵ سال پیش، ۶ تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کرده‌ایم. با این پول می‌توانستیم آمریکا را ۲ بار از نو بازسازی کنیم. به وضع جاده‌ها، پل‌ها، تونل‌ها و فرودگاه‌هایمان نگاه کنید که شبیه مکان‌های از رده خارج است».

۴- محمد مُرسی، دوست اخوانی اردوغان در مصر که مدتی در زندان به سر برد و حین محاکمه جان سپرد، یک عبرت است. او به اندازه اردوغان خوش‌شانس نبود که از کودتا جان به در ببرد. مُرسی به آمریکا و عربستان اعتماد کرد و وارد بازی آنها علیه ملت‌های منطقه شد اما در عین حال با کودتای همان‌ها ساقط گردید. اولین سفر خارجی مُرسی پس از ریاست، به عربستان بود؛ حامی اصلی حسنی مبارک دیکتاتور ساقط شده! باور کردنی نیست اما روزنامه صهیونیستی هاآرتص، دوران ریاست مرسی را یکی از بهترین دوران تاریخ اسرائیل لقب داده و نوشت «اسرائیل گمان می‌کرد با روی کار آمدن عضو اخوان‌المسلمین، روابط دچار تنش مضاعف می‌شود، ولی در دوران مرسی، مصر و اسرائیل بیشتر از گذشته به هم نزدیک شدند. در این دوره اسرائیل توانست امتیازاتی دریافت کند که کسب آنها در دوره مبارک نیز ممکن نبود. مرسی از همان ابتدای کار، پایبندی کامل خود را به پیمان کمپ دیوید اعلام کرد و در جهت آن کوشید. با توجه به نزدیکی و نفوذ اخوان‌المسلمین بر حماس، در طول دولت مرسی، حملات موشکی به اسرائیل متوقف شد. او توانست در مدت یک سال، تونل‌های زیرزمینی به داخل غزه را که در شبه جزیره سینا حفر شده‌ بود، منهدم و ارسال سلاح را متوقف کند. برخلاف وعده‌های گذشته، گذرگاه رفح باز نشد. اظهارات ضد محور مقاومت توسط مرسی، موجب شد اختلافات مذهبی بین شیعیان و سنّیان منطقه افزایش یابد».

۵- فراز و فرود مُرسی، عبرتی برای اردوغان است. او خود، بخشی از این خاطرات را زیسته است. اردوغان با وجود خدمات انتحاری‌اش به دولت اوباما، از همان دولت خنجر خورد. اظهارات ۱۱ مرداد ۹۵ اردوغان درباره دوستان و دشمنان واقعی ترکیه، تکان‌دهنده است، هر چند که وی، فراموشی گرفته باشد. او یک ماه بعد از ختم کودتای نافرجام در ترکیه گفت «با وجود دشمنی میان من و بشار اسد، اما او کودتا را محکوم کرده، در حالی که همپیمانان ما، آمریکا و اروپا و عربستان، در زمانی که ما نیازمند کمک‌شان بودیم، از  پشت به ما خنجر زدند». اردوغان همچنین شهریور ۹۸، ضمن سخنانی در چهلمین سالگرد کودتای نظامی ۱۲ سپتامبر در جزیره یاسی آدا گفت «هیچ کودتایی در ترکیه قانونی، ملی و مشروع نبوده. محافل تاریکی که کودتای ۱۲ سپتامبر ۱۹۸۰ را طراحی کردند، برای دوران پس از کودتا طرح‌هایشان را آماده کرده بودند. هنگامی که خبر کودتا به واشنگتن رسید، برخی‌ گفته بودند بچه‌های ما باز هم موفق شدند. این سخنان نشانه چهره تاریکی بود که در پشت پرده کودتا قرار داشت.  بی ‌تردید شب کودتای ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی هم، بعضی‌ها منتظر بودند همان سخنان را تکرار کنند». اردوغان یکی دو روز بعد از شکست کودتا گفت «فردا خبر مهمی درباره کنار گذاشتن اختلافات با برخی کشورهای همسایه اعلام می‌کنم»، اما باز هم به سوریه و عراق خیانت کرد.

۶- در این میان، اردوغان بهتر از هر کس می‌داند که اگر حمایت‌ها و مشورت‌های دقیق و بهنگام ایران نبود، او احتمالا با کودتای هدایت شده از خارج سرنگون می‌شد. آن شب خطیر و خطرناک، ایران بود که پای ثبات و امنیت ترکیه ایستاد و اردوغان از خطر جست. این حقیقت چنان روشن است که «نورالدین شیرین» (مدیر شبکه تلویزیونی قدس ترکیه)، در برنامه زنده «بولوشما نوکتاسی» در شبکه ۵ تلویزیون این کشور گفت: «اگر ۸۰ و چند میلیون شهروند ترکیه را جست‌وجو کنید از ژنرال‌هایش گرفته تا سیاستمداران کراواتی‌اش، کاری موثر شبیه این سردار کرمانی- ایرانی، برای دفاع از ترکیه در برابر طرح کودتای امپریالیستی- صهیونیستی نمی‌توانید پیدا کنید. رجب طیب اردوغان خود به‌خوبی می‌داند نقش سلیمانی در به شکست کشاندن کودتاچیان چه بوده است. او فرمانده‌ لایق امت اسلام و جبهه مقاومت ضدصهیونیستی بود و به همین خاطر سال‌ها بود در لیست ترور اسرائیل قرار داشت. به یاد بیاورید که آن مقام صهیونیست گفت سه اولویت من این است؛ ایران، ایران و ایران».

۷- سیاست تفرقه‌افکنی میان ملت‌ها، سیاستی انگلیسی است که توسط صهیونیست‌ها و آمریکایی‌ها هم دنبال می‌شود. آنها در سده اخیر، به ترویج پان‌ترکیسم و پان‌ایرانیسم در ایران و ترکیه همت گماشتند. در زمانی که هنوز فاشیسم معنا نداشت، اروپایی‌ها به اسم قدرتمند و متجدد کردن کشورهای منطقه، آنها را واداشتند رویکرد شوونیستی و فاصله‌گذارانه با یکدیگر اتخاذ کنند.

این سیاست ویرانگر، هم‌اینک در منطقه میان شیعه و سنی و فارس و عرب و ترک و کرد ترویج می‌شود؛ چرا که اتحاد و همکاری و هم‌افزایی میان ملت‌ها، برای امپراتوری غرب خطرناک است. این خباثت را مقایسه کنید با مجاهدت حاج قاسم سلیمانی‌ها و ابومهدی مهندس‌ها و عماد مغنیه‌ها و همرزمانشان که در جان‌فشانی و خدمتگزاری، قومیت و ملیت و زبان و مذهب نمی‌شناختند. وارستگانی این‌چنین، کمر آمریکا، اسرائیل و انگلیس را در منطقه شکستند و مکتب سازی کردند. جان سردار سلیمانی، همان قدر برای ابومهدی مهندس و آن رزمنده حشدالشعبی و دفاع الوطنی و آن رزمنده افغانستانی و یمنی و لبنانی و فلسطینی می‌رفت، که برای مردم خودش. برای هر مظلومی که فریادرس می‌طلبید -شیعه بود یا سنی و یا ایزدی‌مذهب، عرب بود یا کُرد- جانفشانی می‌کرد و سرانجام در همین مسیر فدا شد.

۸- ما دشمنان خود (آمریکا و اسرائیل و انگلیس) را گم نمی‌کنیم، اما اگر کسی برای آنها پادویی و خوش‌خدمتی کند، در عقوبت کم نمی‌گذاریم. ملت‌های بیدار منطقه با افتخار، پوزه دشمنان خود را به خاک مالیدند. همین روزها، سومین سالگرد پیروزی بزرگ در جنگی است که آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها، آن را جنگ جهانی سوم نامیده بودند. آیا انبوهی از عبرت‌ها برای بیداری اردوغان کفایت نمی‌کند؟

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 30
 • IR ۲۳:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  3 2
  اردوغان درخیانت به جبهه مقاومت هیچی کم نگذاشته،هیچ ثباتی نداره،قابل اعتمدنیست
 • sadeg IR ۲۳:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  2 1
  اردوغان برای ببار چندم از پوتین رکب خورد و در جنگ قره باغ خیانت بزرگی به آذربایجان کرد و آن بسته شدن پرونده جنگ توسط پوتین و احداث پایگاه نظامی دایمی روسیه در قره باغ یعنی اشغال آن منطقه نزدیک مرز ایران است .فکر کنم اخوانی ها ساده لوحی در ذاتشان است
 • احمد IR ۲۳:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
  1 0
  بسیار عالی بود. درست است که به دور از روزنامه نگاری است که اسم رئیس جمهور را در کنار دشمنان آورد اما ضربه ای که دشمن خودی میزند بیگانه هرگز پس مرگ بر خائن وطن فروش
 • عطار FR ۰۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  13 1
  هفت شهر عشق را عطار گشت/ما هنوز اندر خم کوچه‌ایم
  • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
   17 4
   هفت مرغ چاق را عطار خورد، ما هنوز اندر خم یک جوجه ایم!!!
  • IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
   5 0
   هفت گاو چاق رو گاو لاغر خورد ما هنوز در صف مرغ و گوشتیم
  • IR ۱۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
   6 2
   جگر شیر نداری سفر عشق مرو
  • بهزاد NL ۲۱:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
   1 3
   مهم نیست قشنگ نیستی قشنگ اینه که مهم نیستی
 • م-ع-م IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  54 18
  عذر خواهی وزیر خارجه ترکیه قبول نیست . آدم بی معرفت شکری را که خورده خودش باید بالا بیاورد
  • علی IR ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
   3 5
   !
  • بهزاد NL ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
   3 6
   عذرخواهی در کار نیست الکی از خودتون حرف درنیارید
 • DE ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  38 8
  آفرین همیشه تحلیل های ایشان عالی
 • روزبه IR ۰۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  27 10
  چه کسی پنبه رو تو گوش مسئولین سیاست خارجه ما کرده که کلاً در این وضعیت غافل گیری قرار گرفتیم؟
 • IR ۰۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  47 8
  شاید اردوغان با این روش زیرکانه برای همه ترک های دنیا برای تشکیل امپراطوری عثمانی به نوعی پیام فرستاده انگار هنوز از توهم امپراطوری عثمانی بیدار نشده زهی خیال باطل
 • IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  2 2
  حقیقت راه خودشو پیدا پیکنه.
 • یک جانباز IR ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  9 0
  من که لذت بردم اما اردغان فعلا غرق در مستی ریاست است خدا کند هر چه زودتر بیدار شود و مستی از سرش بپرد,
 • عارف IR ۰۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  16 1
  عالی..... یاشاسین ایرانم جانم فدای رهبر
 • IR ۰۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  13 2
  اردوغان حقیر
 • IR ۰۵:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  22 7
  اینا همش زیر سر آمریکا و اسرائیل هست ، اونها ازش خواستن که این شعر رو بخونه تا باعث تفرقه در ایران بشه .
 • مهرداد ارقميري IR ۰۶:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  1 14
  مقاله اي محكمي و تحليلي نسبتا جامع ارايه نموديد . ولي ايا فتح كنستانين توسط سلطان محمد فاتح هم يك كار مزورانه بود . لطفا در گستره زمان به كارتان عمق بيشتري دهيد و خدمات ترك ها را هم فراموش نكنيد .
 • بابک IR ۰۶:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  2 20
  اگه واسه اردوغان کاری کردید واضح بگید و اگر نکردید سکوت کنید از این گذشته مگه تا بحال واسه مردم آذربایجان چه کردید که الان دایه مهربانتر از مادر شده اید
 • IR ۰۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  20 2
  ترکیه بدبخت مثل عربستان یک مستعمره درجه 3 آمریکاست و اردوغان پادویی که ادای صدام را درمیاورد. تاریخ مصرف این دلقک مدتهاست که تمام شده.
 • IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  2 2
  پیشنهاد میکنم وزارت خارجه با مقامات آدربایجان مذاکره کند .بعد در این مورد با مقامات ترکیه مذاکره کند . بعد یک مذاکره درباره نتایج این مذاکره داشته باشد .بعد یک مذاکره در باره عدم نتیجه گیری از این مذاکرات داشته باشد و ...
 • IR ۰۸:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  7 1
  اردوغان اشتباه خورده
 • علی IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  9 27
  کارش درسته
  • IR ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
   6 0
   فقط دکانش بد جاست
 • IR ۱۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  2 4
  برادر یه ذره مطالعه می کردی می فهمیدی که ترکیه عضو ناتو است .
 • NL ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  3 15
  به جای این همه گفته به اذربایجان در بازپس گیری قره باغ کمک میکردین همه چی به نفع شما میشد !
 • NL ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  2 10
  به جای این همه گفته به اذربایجان در بازپس گیری قره باغ کمک میکردین همه چی به نفع شما میشد !
 • IR ۱۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  17 0
  غرب که برای عثمانی شدن ترکیه, تیپا هم در فلان اردوغان نمیزنه ولی اگه پای تجزیه کشورها باشه چرا, جانبش رو خیلی خوب میگیره. اول تجزیه و بعد دست نشاندگی. به همین دلیل نباید اردوغان بی پاسخ بمونه
 • US ۱۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  6 0
  یک سیاستمدار الکی چیزی نمیگه مگه بیسواد یا مست بود؟ می خوان مردم رو بذارن سر کار افکار سنجی بکنند بر اون اساس نقشه بکشند خدا به خیر کند دیگه دست جمعی چه خوابی دیدن!
 • US ۱۲:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  4 0
  استالین یک روز دستور داد یک مرغ رو آوردن و شروع کرد به کندن دانه دانه پرهای مرغ بیچاره، مرغ فریاد می زد از شدت درد ولی تحمل می کرد؛ استالین گفت: مهم نیست چه بلایی سر مردم می آورید مهم آن است که تحمل می کنند! بعضی ها سیاستمدار نخبه نیستن کپی پیستی از سیاستمداران دیگرند!
 • علی مغان IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  27 0
  همین مانده ماترکای اذری اینجام بریم زیر نظریک دولت باتفکروهابی که متاسفانه جمهوری اذربایجان اگه دیربجنبه این کار باهاش میشه
  • بهزاد NL ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
   0 18
   ترکیه وهابیه؟! در ضمن آذربایجان قرار نیست زیر نظر کسی باشه.
 • IR ۱۲:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  18 1
  جامعه ترکیه دیر یا زود اردوغان را حل خواهد کرد
 • از جانبازان IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  15 0
  اردوغان تو سولاخش خندید.نمیدونه که همه ایرانیها مثل خود فروخته های بی بندوباری که میان ترکیه برای خوش گذرونی نیستند
 • مهدی IR ۱۵:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  7 6
  هیچ کس باعث فروپاشی ایران نمیشه جز همین دولت
 • محسن IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  4 0
  موضوعات بسیار عالی و کامل جامع برای اردوغان که بفهمد کجا و در چه موقعیتی بوده و هست و برای چه ملت و کشوری خیال و وهم برداشته.البته اگه بخواد و بذارن که بفهمه
 • محسن IR ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  37 1
  البته من شخصا فکر میکنم چند نیت پشت این شعر و سخنان اردوغان بوده چون چندین ساله که رفتارهای مشابه یا خودش و یا دیگر همکارانش داشتن. اول اینکه شک نکید میدونست داره چی و به کی میگه و قصدش، این بود که هم واکنش دولت ایران ببینه و هم اذری زبانان رو تو وهم و تفکرات خودش ببره و یک محکی بزنه و توهم جدایی رو تو ذهن اذری زبانها فعال کنه. متاسفانه هم تا حدودی نتیجه داده
 • samanrhpaydari@gmail.com IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  4 33
  یاشاسین پرزنت رجب طیب اردوغان
 • مهران IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  2 0
  برادران عزیز من.این را بدانید.ترکیه به خاطر جقرافیای سرزمینی که دارد.ومنابع کمی که دارد.باید نقش دلال را در جهان بازی کند.هم با دشمن دست دوستی می دهد.وهم به وقتش دوست را می فروشد.ما باید با عقلانیت رفتار بکنیم.حال هر کس که می خواهد ریس ترکیه باشد.وراه اخر ایران باید عقلانیت خود را به ترکیه بفهماند.که با دم شیر بازی نکند.وسلام.
 • محمد IR ۲۳:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۴
  3 4
  دمت گرم من کهنه سرباز جنگم باپسرم آماده جانفشانی بااذن رهبرم درهر عرصه ای هستیم
 • اسماعیل IR ۰۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۶
  1 0
  درود برشما که همه حقایق را به درستی گفتید.