همراه با ظریف در لاپاز/ ایران در کنار دولت و ملت بولیوی - کراپ‌شده

رئیس دستگاه دیپلماسی بولیوی از احیای روابط با برخی کشورهای منطقه و بازگشایی سفارتخانه این کشور در تهران خبر داد.

به گزارش مشرق، وزیر خارجه بولیوی یکشنبه شب به وقت تهران از احیای روابط  با ونزوئلا، مکزیک، کوبا، آرژانتین  نیکاراگوئه و ایران  خبر داد.

به نوشته خبرگزاری کوبایی «پرنسا لاتینا» «روگیلو مایاتا» وزیر خارجه بولیوی قصد احیای روابط با مکزیک،کوبا، آرژانتین، نیکاراگوئه و ایران دارد. به گفته وی، این روابط در زمان «جینین آنز» رئیس جمهوری سابق بولیوی به سردی گراییده بود.

 وی گفت گه بولیوی باید بر چارچوب احترام به حاکمیت کشورها در پی بهبود روابط با کشورهای دیگر باشد و در این مسیر  بهبود روابط با ونزوئلا در حال انجام است.

مایاتا گفت: «ضرورت دارد که با کشورهای منطقه متحد شویم و به همین دلیل باید با همه کشورها گفت‌وگو کنیم.»

 رئیس دستگاه دپیلماسی بولیوی درباره روابط با ایران نیز گفت، کشورش در پی بازگشایی سفارتخانه خود در ایران است و این اقدام یکی از مهمترین اقدام‌ها در مخالفت با سیاست‌های دولت آمریکاست.

چندی قبل دولت جدید بولیوی به ریاست «لوئیس آرسه» از تجدید روابط دیپلماتیک با تهران و کاراکاس خبر داد. آرسه فقط ۳ روز بعد از به دست گرفتن قدرت در بولیوی، ضمن پذیرش استوارنامه‌های سفرای جدید ایران و ونزوئلا، نشان داد که قصد تغییر مسیر این کشور را دارد.

بر این اساس، دولت جدید بولیوی با صدور بیانیه‌ای گفت که می‌خواهد روابط دیپلماتیکی را که توسط دولت موقت قبلی به ریاست جینین آنز مخدوش شده و آسیب دیده بود، مجددا برقرار کند.

وی درباره سفیر جدید ایران نیز گفته بود: «آنها (ایرانی‌ها) همیشه در بولیوی مورد استقبال هستند. ما به تقویت پروژه‌های مشترک در جهت منفعت مردمان خود، ادامه می‌دهیم.»

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha