ملک

در هفته های اخیر بحث واکسن کرونا بسیار داغ شده است و همزمان با پیشرفت محققان داخلی و رسیدن واکسن ایرانی به مرحله تست انسانی، اصرارها برای خرید عجولانه واکسن کرونا از آمریکا/اروپا شدت گرفته است.

سرویس سیاست مشرق- درست در آستانه‌ی شروع محدودیت‌های سختگیرانه و شدید کرونایی در کشور، در شامگاه روز جمعه (۳۰ آبان)، نامه‌هایی از دو مدیر وزارت بهداشت، یعنی رضا ملک‌زاده (معاون تحقیقات و فناوری) و علی نوبخت (دبیر شورای مشورتی بیماری کرونا) منتشر شد که در آن به بهانه اظهارات وزیر بهداشت در اصفهان استعفای خود را اعلام کردند.

بر اساس سناریوی طراحی شده بنا بود این دو استعفاء، زنجیره‌ای دومینووار از استعفاء در وزارت بهداشت را درست در آستانه‌ی اعمال محدودیت‌های شدید کرونایی رقم بزند و با یک عملیات سنگین رسانه‌ای و تبلیغاتی توسط حامیان دولت تکمیل شود که خروجی آن، استعفای وزیر بهداشت باشد. در آن زمان شخص ملک زاده فرد کلیدی حوزه بهداشت و درمان در دست‌کم ۳۰ سال گذشته، جدی ترین گزینه برای جانشینی نمکی تلقی می شد.

رضا ملک زاده

اما با استعفای ملک‌زاده، گویی لایه‌ی نازکی از روی یک زخم قدیمی و عمیق کنار رفت و در کارزاری معکوس، سیلی از سوالات و ابهامات درباره عملکردهای مشکوک ملک‌زاده و تیم حامیان و وابستگان او به راه افتاد که نه تنها سناریوی پیش‌گفته را از دور خارج کرد، که ملک‌زاده‌ای که دلگرم به پشتیبانی حامیان ذینفوذ خود  بود، در جایگاه یکی از متهمان اصلی آمار بالای قربانیان کرونا قرار داد.

 پیش از آن که برگی دیگر از عملکرد «تابناک» ملک‌زاده را مرور کنیم، ذکر یک نکته بسیار لازم و ضروری می نماید. یکی از شاه‌کلیدهای راهبردی در بیانات رهبر معظم انقلاب در دست‌کم یک دهه اخیر، بحث «نفوذ» بوده است. رهبر فرزانه انقلاب بارها و بارها به تببین مفهوم «نفوذ»، انواع و اقسام آن و البته ذکر تبعات و اثرات نفوذ در ساختارهای کشور در حوزه‌های مختلف پرداختند. لیکن، متاسفانه، آن چه که از خروجی عملکرد جریان‌های انقلابی در شناسایی مفهوم «نفوذ» و انواع و مصادیق آن دیده‌ایم، فقدان یک نگاه منسجم و یکپارچه به این پدیده است.

به عبارت دیگر، در حالی که تمرکز و دقت‌نظر جریان‌های انقلابی روی مفهوم «نفوذ» از منظر سیاسی (و آن هم عمدتا نوع سطحی و ژورنالیستی) است، نگاهی تیزبین و موشکاف به صحنه از چشم‌انداز کلان، آشکار می‌سازد که نفوذ از نوع عمیق و کاری و ویرانگر آن، دور از صحنه دعواها و زد و خوردهای سیاسی جلوی صحنه، در حوزه‌های ظاهرا غیرسیاسی چون اقتصاد، محیط زیست، سبک زندگی، فرهنگ و هنر، علم و فناوری و بهداشت و درمان در جریان است و بعضا عقبه‌ای دو یا سه و حتی ۴ دهه‌ای دارد.

 از قضاء، شاید چراغ‌خاموش‌ترین و خزنده‌ترین نوع نفوذ در حوزه بهداشت و درمان با قدمت و ریشه‌ای متمایز از دیگر حوزه‌های نفوذ در جریان است. صرفا یک مصداق بسیار مهم آن، با خسارات و ویرانی‌های غیرقابل جبران، بحث جمعیت و «تحدید نسل» ایرانیان بود که با احیای برنامه «تنظیم خانواده» از اواخر دهه ۶۰ کلید خورد. امروز کار به جایی رسیده که جمهوری اسلامی ایران، که تا همین چند سال پیش، جوان‌ترین جمعیت جوان را در دنیا داشت، اکنون پایین‌ترین نرخ رشد جمعیت دارد! برای اهل نظر و اهل فن، همین یک داده، چشم‌آنداز جمعینی پیر و فرتوت و فاقد نیروی کار، و «سالخورده‌ترین» کشور دنیا را در ۳۰، ۳۵ سال آینده پیش چشم می آورد.

شروع برنامه تحدید نسل ایرانیان و رساندن نرخ رشد جمعیت ملت ایران به صفر، همزمان با وزارت بهداشت کسی بود (از ۶۸ تا ۷۲) که همین چندی پیش، بر سر استعفای او از وزارت بهداشت، جنجال به راه افتاد: رضا ملک‌زاده

درباره نقش ملک‌زاده در دشمنی با «طب سنتی» ایرانی، عدم تایید داروهای موثر با پایه گیاهی تولید شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی در معاونت پژوهش و فناوری وزارت بهداشت و تبدیل ایران به آزمایشگاه داروهای با اثر نامشخص به توصیه سازمان بهداشت جهانی و شیوع گسترده پدیده «پلی فارماسی» در مراکز درمانی کرونا در کشور (که به عنوان یکی از دلایل اصلی مرگ و میر بالای بیماران کرونایی در کشور از سوی معاون وزارت بهداشت، ایرج حریرچی، تایید شد)، در گزارش تقصیلی مشرق در روز استعفای ملک‌زاده سخن گفتیم.

گزارش مشرق را اینجا بخوانید:

از «تحدید نسل» ایرانیان تا تبدیل ایران به «آزمایشگاه» سازمان بهداشت جهانی/ همه «افتخارات» کارنامه معاون «همیشگی» وزارت بهداشت!

اما ماجرای دیگری که با دستور و پیگیری شخص ملک‌زاده در دوران معاونت پژوهش و فناوری وزارت بهداشت رخ داده، مصداق آشکاری از «نفوذ» در حوزه‌ای خارج از دید سیاست است.

۷ مهر ۹۸، خبرگزاری‌های داخلی خبری منتشر کردند که به واسطه محتوای «علمی»، چندان جلب توجه مخاطب عام نمی کرد و البته نحوه انتشار آن هم خبر از یک «دستاورد علمی بزرگ» می داد. طبق این خبر، برای اولین بار، «شناسایی مشخصات ژنتیکی گستره ژنومی جمعیت ایرانی» طی مطالعه ای مشترک به سرپرستی پروفسور حسین نجم آبادی و پروفسور مایکل ناتناگل و تیم تحت سرپرستی ایشان در مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ایران و مرکز ژنومیک دانشگاه کلن آلمان، انجام شد.

حسین نجم‌آبادی

بر اساس این گزارش، دکتر حسین نجم آبادی رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی درباره این تحقیق گفت:

" نتایج حاصل از این تحقیق بین المللی که در طول سال های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ انجام شده است، علاوه بر ارزش علمی در تحقیقات پزشکی، زمینه مطالعات گسترده تر در حیطه بیماری های ژنتیکی و نیز روندهای تاریخی مهاجرتی را فراهم کرده است و به واضح تر شدن مسیرهای مهاجرتی در گذشته و اقتباس زبانی توسط جمعیت های بومی کمک می کند. "

 نکته کلیدی ماجرا این‌جا بود که نجم‌آبادی با افتخار خبر داد که مجموعه داده‌های حاصل از این تحقیق که برای تحقیقات آتی در زمینه بیماری‌های ژنتیکی نادر و شایع بسیار ارزشمند خواهد بود و در ژورنال PLOS Genetics با عنوان «واریاسیون ژنتیکی متمایز و هتروژنیتی در جمعیت ایرانی» به چاپ رسیده است.

نجم‌آبادی سپس دلیل انجام این پروژه را هم توضیح داد:

" محققان اصلی این تحقیق معتقدند که «اطلاعات ژنتیکی ایران به ویژه به لحاظ پر کردن خلاء اطلاعات ژنتیکی یک جمعیت شاخص، یعنی داده های گستره ژنومی یک جمعیت بزرگ در یک منطقه مهم از دنیا، از اهمیت شایانی برخوردار است. "

گفتنی است که حسین نجم آبادی رئیس مرکز تحقیقات ژنتیک دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی دارای کرسی پژوهشی کشوری است و تیم تحت سرپرستی وی از سال ۱۳۸۱ شناسایی علل ژنتیکی بیماری های منوژنیک را آغاز کرد و تاکنون حدود ۲۰۰ ژن جدید را که اختصاصا در کم توانی ذهنی و ناشنوایی ارثی نقش دارند، شناسایی کرده است.

مرکز «ژنومیک کشوری» به همین منظور از سوی سوی تاسیس شده و کاتالوگی از واریاسیون‌های ژنومیک جمعیت ایرانی را در سال ۲۰۱۸ معرفی کرد.

تا همین‌جای کار، کسی که اندکی با تحولات حوزه تسلیحات و «جنگ‌های مدرن» آشنا باشند، متوجه می شوند که چه فاجعه بزرگی صورت گرفته است.

همگام با تحولات شگرف حوزه‌ علم و فناوری در دست‌کم دو دهه گذشته، قدرت‌های جهانی، سرمایه‌گذاری عظیم و حیرت‌آوری روی حوزه‌های جدید تسلیحاتی مبتنی بر همین تحولات شگرف صورت داده‌اند. «دارپا» (آژانس پروژه‌های پژوهشی پیشرفته دفاعی)، از بخش‌های بسیار مهم و فوق‌استراتژیک پنتاگون (وزارت جنگ ایالات متحده)، بخش مهم و به شدت محرمانه‌ای از تحقیقات و مطالعات خود را روی تسلیحات مبتنی بر ژنتیک و علوم سلولی- مولکولی و بیوتکنولوژی متمرکز کرده است.

در چنین شرایطی، مشخصات ژنتیکی گستره ژنومی جمعیت ایرانی، با همکاری معاونت فناوری وزارت بهداشت جمهوری اسلامی و تحت نظر یک مقام مسوول (نجم‌آبادی) در قالب پروژه مشارکتی در اختیار بیگانه قرار می‌گیرد!

طبق توضیحات نجم‌آبادی،  تیم محققان این تحقیق، داده‌های حاصل از ژنوتیپ در گستره ژنوم تعداد ۱۰۲۱ نمونه از داوطلبان سراسر کشور که والدین و یا اجداد آنها از ۱۱ گروه نژادی ایران شامل گروه های بزرگ مانند فارس و آذری و نیز گروه های کوچکتر ایرانی مانند عرب و بلوچ٬ ترکمن٬ سیستانی٬ کرد٬ گیلک٬ لر٬ مازندرانی٬ و ساکنان جزایر خلیج فارس بودند را مورد بررسی قرار دادند.

کم‌کم معلوم می شود که در اختیار گذاشتن ۳۵۰۰ بیمار کرونایی ایرانی برای پروژه «کارآزمایی بالینی» سازمان بهداشت جهانی (که منجر به پدیده مرگبار پلی فارماسی شد)، تنها بهره‌کشی ملک‌زاده از ملت ایران در جهت منویات کارفرمایان مستقر در سازمان بهداشت جهانی نبوده است.

اما این پازل، یک قطعه بسیار بسیار مهم دارد و آن گمانه زنی‌هایی است که درباره انتقال اطلاعات ژنوم ایرانیان به آمریکا مطرح می‌شود که به دلیل تحصیل و اشتغال دکتر نجم آبادی در دانشگاه های آمریکا، پوششی علمی - پژوهشی نیز برای آن می توان در نظر گرفت.

روشن است که در اختیار داشتن بانک ژنوم هر نژاد و نسلی طیف وسیعی از تهدیدات را متوجه آن نژاد خواهد کرد و اجازه می‌دهد که تسلیحات زیستی، به صورت اختصاصی برای ضربه زدن به یک نژاد خاص طراحی شود.

همزمانی این تحولات، با بحث واردات واکسن، از شرکت‌های آمریکایی، و انعقاد پروژه مشارکتی با نهاد «کو وکس» (نهادی که توسط سازمان جهانی بهداشت برای پروژه تولید واکسن کوید ۱۹ ایجاد شده) توسط وزارت بهداشت، لزوم هشیاری کامل مسوولان، نهادهای نظارتی و به ویژه خود ملت ایران را در برابر «واکسن آمریکایی» بیش از پیش موکد می سازد. از آمریکایی سخن می گوییم که همراه با شبکه جهانی صهیونیسم، در دو سه سال اخیر، روزنه‌ها و منافذ ورود داروهای مورد نیاز ایران را به صورت «نقطه‌زنی» مسدود کرده یا به دنبال مسدودسازی آن است تا از ملت ایران هر چه بیشتر تلفات بگیرد.

یک توضیح بسیار مهم درباره‌ی واکسن‌های تولیدشده تحت نظر «کو وکس» وجود دارد و آن این که، این نوع واکسن‌ها، نسبت به واکسن‌های شناخته شده قبلی، ساز و کار و مکانیسم عملی کاملا جداگانه دارد. یعنی اگر واکسن‌های مرسوم از ویروس کشته شده یا ضعیف شده، برای تحریک بدن به تولید آنتی بادی بیماری و ایمن‌سازی استفاده می کنند، این واکسن‌های جدید، کاملا مبتنی بر ژنتیک هستند و از یک عامل ژنی به نام mRNA استفاده می کنند (به ویژه واکسن دو شرکت مادرنا و فایزر). این مساله‌ای است که علیرضا بیکلری، رییس انستیتو پاستور، در ۳۰ شهریور امسال، آن را تایید کرد. بیکلری گفت:

" یکی از نخستین‌ راه‌ها برای برانگیختن واکنش ایمنی، وارد کردن آنتی‌ژن به بدن است. وارد کردن کد ژنتیکی حاوی دستور ساخت آنتی‌ژن به سلول یکی دیگر از راه‌های ایجاد واکنش ایمنی در بدن است. "

وی افزود: 

"در این روش mRNA ویروس تکثیر شده و وارد سلول بدن می‌شود تا واکنش ایمنی برانگیخته شود. راه سوم، استخراج قسمتی از ژنوم ویروس و وارد کردن آن به سلول از طریق وکتور (پیامرسان ویروسی) است.  درواقع قسمتی از ژنوم ویروس استخراج می‌شود که سازنده آنتی‌ژن است، سپس این ژنوم درون وکتور قرار می‌گیرد تا به سلول برسد. در این روش از یک ویروس برای رساندن ژنوم ویروس دیگری به سلول استفاده می‌شود. "

بنابراین کنار هم قرار دادن این چند گزاره، تصویر کلی را روشن تر می سازد:

  آمریکا و رژیم صهیونیستی، ده‌ها موسسه در اختیار دارند که روی تسلیحات زیستی، به ویژه تسلیحات مبتنی بر ژنتیک و علوم سلولی و مولکولی، کار می کنند. به صورت خاص، بخشی از موسسه «دارپا»، زیرمجموعه پنتاگون، بر اساس اخبار و گزارش‌های آشکار و قطعی، روی این نوع تسلیحات و به طور خاص دستکاری‌های ژنتیک به عنوان نوعی مدرن از سلاح زیستی، فعالیت می کنند.

 تحقیقات حساس در حوزه ژنوم ایرانی با همکاری ملک زاده (با سابقه ای که مختصری از آن ذکر شد) و یک استاد تحصیل کرده دانشگاههای آمریکا در کشور انجام و تکمیل می شود و آنچه به عنوان دیتابیس ژنتیک ایرانیان به دست می آید، تحت پوشش مقاصد تحقیقاتی به دانشگاههای آمریکایی منتقل می شود.

 واکسن‌های تولید شده تحت پروژه «کو وکس»، مبتنی بر ژنتیک و دستکاری ژنتیک هستند.

 آمریکا و متحدانش، به بهانه تحریم‌ها، تلاش کردند که کوچک‌ترین مجاری ورود  دارو و ملزومات پزشکی و درمانی را به ایران بگیرند.

  پس از ترور دانشمند شهید محسن فخری زاده که از نفرات اصلی پروژه تولید کیت های تشخیص و واکنس کرونا بود، سازمان بهداشت جهانی(تحت آمریکا) تصمیم می گیرد میلیون‌ها دوز واکسن در اختیار وزارت بهداشت ایران قرار دهد.

  شرکت بریتانیایی استرازنکا اعلام کرد در صورت سفارش‌گذاری هرچه سریعتر ایران، حدود ۲۰ میلیون دوز واکسن کرونای خود را تا نیمه اسفند ماه امسال به ایران تحویل بدهند.

در تکمیل این پازل باید گفت، «رضا ملک‌زاده»، در آخرین روزهای مسوولیتش در معاونت پژوهش و فناوری  وزارت بهداشت، در حالی که سخنگوی ستاد اجرایی فرمان امام(ره) و جهانپور، از مسوولان وزارت بهداشت، خبر از ورود «واکسن ایرانی» به فاز آزمایش انسانی دادند، در مصاحبه‌آی با ایرنا مدعی شد که ایران «زیرساخت» های تولید واکسن را ندارد! او در همین مصاحبه، از واکسن «آمریکایی» تعریف کرد و مدعی شد که با ورود این واکسن، پایان کرونا نزدیک است! [۱]

در شرایطی که کشورمان در پروژه تولید واکسن پابه پای کشورهای غربی پیش رفته است و تست انسانی یک واکسن نیز به زودی آغاز خواهد شد و عملا ورود واکسن خارجی در بهترین حالت همزمان با تولید انبوه واکسن ایرانی خواهد بود، این سوالات پررنگ تر می شود که واردات واکسن از آمریکا و کشورهای غربی با چه اهداف روشنی در حوزه سلامت انجام می‌شود؟

این اصرار بر واردات واکسن آمریکایی/اروپایی در شرایطی است که پروژه مشترک ایران و کوبا (یکی از پیشروترین کشورها در تولید واکسن و مهار کرونا) نیز در حال انجام است و به احتمال زیاد واکسن تولید مشترک ایران و کوبا نیز طی چند ماه آینده به ثمر خواهد نشست.

در گزارش های بعدی بیشتر درباره اصرارها درباره واردات واکسن آمریکایی کرونا و ملاحظات پیرامون آن خواهیم پرداخت.


[۱] www.irna.ir/news/۸۴۱۰۶۵۵۲/

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 116
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 18
 • IR ۱۸:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  9 136
  عزیز من وقتی واکسنی به مرحله تست انسانی برسه حداقل ۷،۸ماه طول می کشه تا تایید بشه تازه اگر مشکلی پیش نیاد.خب تا اون موقع که خود به خود ایمنی گله ای حاصل شده دیگه نیازی به واکسن نیست.الان تمام دنیا دارند استفاده می کنند حالا ما شدیم تک واسه خودمون
  • IR ۱۹:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   66 0
   برای ساخت یک محصول بهداشتی جدید مثل کِرِم باید این محصول چند سال مورد آزمایش های بالینی قرار بگیره، چطور واکسنی که در مقیاس جهانی قراره عرضه بشه با هفت هشت ماه آزمایش تایید میشه و به فروش میرسد؟ در نظر داشته باشید که تمام شرکت های تولید واکسن آمریکایی اعلام کردند هیچ گونه مسئولیتی رو هم در قبال عوارض این واکسنها بر عهده نخواهند گرفت
  • محمد IR ۱۹:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   34 0
   ممنون مشرق - احساس می کنم برای حفظ آرامش ی جاهایی از گفتن مطالب اینچنینی خوداری می کنید.
  • IR ۱۹:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   54 4
   شما یکی مختاری واکسن یانیک ها رو بزنی!
  • IR ۲۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   38 1
   وقتی اطلاعات ژنتیکی ایرانیا رو دارن و بر اساس اون عمل خواهند کرد بعله تک هستیم واسه خودمون
  • IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   47 2
   واکسن های ساخت امریکا و اروپا به هیچ وجه قابل اعتماد نیستن زیرا احتمال دارد قضیه خون های آلوده به ویروس ایدز و هپاتیت تکرار بشود.
  • IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   56 1
   ملک زاده ایده پرداز ایمنی گله ای و موش آزمایشگاهی باید بدلیل آزمایش داروی سووداک بدون تست حیوانی بر روی 3500 بیمار کرونایی ایران محاکمه و مجازات بشود.
  • IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   62 2
   مافیای پزشکی بدنبال خرید واکسن از اروپا و امریکا هستن نون مافیا توی وارادات هست.
  • IR ۲۰:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   65 4
   آفریقایی ها هم واکسن آمریکایی کرونا را پس زدند اما اینجا نفوذیهای غرب پرست برای زدن آن به مردم ایران لحظه شماری می کنند واقعا چرا؟؟؟
  • IR ۲۰:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   19 3
   ۱۹:۵۱ حرفتان درست اما در این موضوع مهم (ورادات واکسن کرونا از آمریکا و اروپا) نباید تاثیر بگذارد
  • IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   57 0
   این واکسن ها را خود ملک زاده و نجم آبادی و نوبخت با خانواده هایشان استفاده کنند
  • IR ۲۲:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   29 1
   اطلاعات ژنتیکی ایرانی ها را دو دستی تقدیم دشمن کردن کثیف ترین خیانت است چرا مسئولان امنیتی قضائی ساکتند؟ اتفاقا برعکس مردم، این مسئولان هستند که به نفوذ فقط در حوزه های سیاسی "یه کمی" حساس شده اند والا اگه دست ما بود که امثال ملک زاده ها نجم آبادی ها براحتی جولان نمی دادند
  • رضا IR ۲۲:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   21 2
   ایمنی گله ای مخصوص خود شما و ...... هست برو با خانواده ات واکسن رو بزن تا ایمنی گله ای حاصل بشه
  • IR ۱۸:۱۱ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۱
   0 0
   جوجه را اخر پاییز میشمارند
 • حاج قاسم IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  79 7
  اگر من انتخاب داشته باشم بین واکسن ایرانی و واکسن امریکایی حتما ایرانی را استفاده میکنم
  • IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   44 4
   یک روزی می گفتیم نام حسین(ع) درد دوا می کند. متاسفانه حالا می گویند اسم آمریکا شفا می دهد حتی اگر داروهای دیگران و اصلا داروهای طب اسلامی از هر جهت بهتر باشد.
 • پرهام IR ۱۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  79 4
  والا خسته شدیم ازین همه خیانت!!!
  • IR ۲۰:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   44 0
   خدا روشکر با دست خودشان استعفا دادند و خیانتشان بر همگان آشکار شد ان شاالله قبل از فرار دستگیرشان کنند و دار یزنند
  • نادر IR ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   31 0
   نباید به سادگی از کنارش رد شد باید صحت و سقم مساله روشن شود و خیانتی اثبات شود باید رسیدگی شود مردم رنج دیده ایران نباید موش آزمایشگاهی صهیونیست ها شوند
 • GB ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  87 1
  برای تست واکسن از خود فرزندان و مسئولینی مسر به خرید واکسن از آمریکا بهره ببرید و وقتی دیدیم مشکل نداره ما هم استفاده میکنیم در غیر این صورت مشخص خواهد شد که قصد ترور بیولوژیک ملت ایران رو دارن
  • IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   70 3
   ***** خبر مهم: تزریق واکسن کرونا فایزر در پی بروز حساسیت شدید متوقف شد اصرار جهانگیری برای خرید واکسن آمریکایی مشکوک است.
  • IR ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   49 0
   منتظر باشید که به زودی، مزدوران حقوق بگیر دشمن، در کنار ساده لوحان کم خرد، به این گونه مطالب با زدن برچسب «توهم توطئه» بتازند و اجازه روشنگری ندهند. بارها از همین سوراخ گزیده شدیم و همچنان در خواب غفلت به سر میبریم.
  • IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   45 0
   افرادی که سنگ واکسن رو به سینه میزنند حداقل به خاطر جان خودشون و عزیزانشون هم که شده برن کمی درباره واکسن های جدید تحقیق کنند. مستندهای زیادی حتی در همان کشورهای غربی درباره این واکسن ها ساخته شده و بسیاری از مردمشون هم با تزریق واکسن کرونا مخالفند. اینجا دیگه پای مرگ و زندگی در میونه نه لجبازی های سیاسی. سپاس مشرق به کارت ادامه بده و تا میتونی مردم رو درباره عوارض این واکسن ها آگاه کن
  • IR ۱۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   13 4
   روی واکسن داخلی سرمایه گذاری بشود بهتر است. البته عملکرد واکسن های خارجی نیز هنوز شفاف نشده است. به هر حال اگر وزارت بهداشت با بررسی های جامع و مطالعه کامل نتایج استفاده، واکسنی را تایید کند، می توان بالای 90 درصد به آن اعتماد کرد.
  • م IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   1 40
   وقتی کرونا اولین بار در کشور مشاهده شد نیز اینطور فکر می کردید بسه عزیزم دست بردارید از این منفی بافی ها
  • IR ۲۱:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   33 3
   شما دست از مثبت‌بافی بر ندار و واکسن هم خودت بزن.
 • IR ۱۸:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  47 4
  ما که اقواممون بر اثر زدن واکسن آنفولانزا فوت شدن.
  • IR ۱۹:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   55 1
   وای خدا. تا حالا ترس از کرونا بود حالا ترس از واکسنش
  • IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   7 6
   کدوم کشور؟
 • IR ۱۸:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  28 0
  خدا عاقبتمون بخیر کنه.
 • IR ۱۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  49 3
  ممنون مشرق
  • رضا IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
   0 2
   چى چى رو ممنون مشرق ؟! نذاريد مشرق با عقل و شعورتون بازى كنه بابام !
 • IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  4 38
  سلام.اگر چه بخشی از ایرادات به افراد در این مطلب درسته لیکن بخش عمده ای از مواردپزشکی عنوان شده این متن با واقعیات و دانش علم ژنتیک سنخیت نداره.از سایت وزین مشرق انتظار میره با دقت بیشتری موضوعات پزشکی که در این دوره اپیدمی منتشر میشه و ممکنه بر افکار مردم اثر داره رو ارائه کنند.با تشکر
 • IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  17 7
  اول مسئولین باید واکسن روسی را بزنند و بعد مردم هم بزنند.
 • سعید IR ۱۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  44 0
  هیچ کس نیست برای این مردم فریاد بزنه؟!!!! هیچ کس نیست جلوی این حجم از خیانت و خباث در حق این ملتو بگیره؟!!!
 • IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  54 0
  یعنی واقعا بعضی‌ها با این همه مدرک و سابقهٔ سیاه غربی‌ها بازم حاضرن به واکسنشون اعتماد کنن؟؟! طرف ماسک و دستکش و داروی کرونا رو تحریم کرده نمیزاره بیاد ایران بعد یهو واکسن رو آزاد میکنه؟ هیچکس شک نکرده؟؟!! عقل هم خوب چیزیه!
 • IR ۱۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  55 1
  آقا راسته که میگن واکسنی که شرکت فایزر آمریکایی ساخته باعث مرگ شش نفر شده؟؟؟
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  35 0
  تلاش برای ورود تراریخته به سر سفره مردم رو نگفتی مشرق، وقتی می گویند غرب زده و غرب پرست،اینا را یاد بیاورید.فعلا انقلاب هرچی میکشه از جریان هاشمی است.
 • حمید IR ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  39 1
  اول سران غربگدا و فرزندانشان بزنند . ما هم اگر نیاز شد صبر میکنیم واکسن داخلی میزنیم .
  • ناشناس IR ۲۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   32 1
   ما صبر میکنیم ایرانیش بیاد بعد میزنیم .
 • US ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  47 1
  اول بزارین اصلاح طلبا بزنن
 • IR ۱۹:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  51 1
  خب با تمام این تفاسیر ..تکلیف چیه ایا مردم قدرت اینو دارن که در مقابل نفوذ عده ای خاین وجاسوس بایستن ..چرا جلوشون رو نمیگیرن ..امثال این ملک زاده حتی نیاید حق حیات داشته باشن اونوقت تو حمهوری اسلامی سالها مسعولیت کلیدی دارن این جانوران از کرونا خطرناکترن ...
 • IR ۱۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  23 2
  من نه واکسن اونا رو میزنم نه واکسن اینا.
 • GB ۱۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  0 8
  واکسن‌های فایزر و مدرنا در مقیاس انبوه توسط اروپا، آمریکا، کانادا و چند کشور دیگه پیش خرید شده و تحویل این میزان واکسن به این کشورها چندین ماه طول خواهد کشید و تا یکسال آینده ما قادر به تهیه این دو واکسن نخواهیم بود و از طرف دیگه این واکسن ها باید در دمای بسیار پایین نگهداری بشن که امکانات مورد نیاز برای این میزان از سرما احتمالا فقط در شهرهای بزرگ کشور موجود هست پس هر طور که بخوایم فکر کنیم ایران دنبال خرید این واکسن نیست.
 • IR ۱۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  41 2
  من و خانواده ام به هیچ واکسنی جز واکسن ساخت دکتر فخری زاده اعتماد نداریم. و برای خودمون دردسر درست نمیکنیم.
 • IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  46 1
  گول این جماعت رو نخورید اینها می خوان نسل ایرانی رو منقرض کنند.
  • IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   30 1
   البته نسل ایرانی شیعه در حال انقراض هست توسط خود ... .
  • من IR ۰۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
   1 2
   چرا برا انقراض ما اینهمه تلاش وپول خرج کنن اونکه باسوادها ونخبه هامونه خودشون داوطلبانه میرن امریکا بقیه رو هم که اینحا خودشون با گرونی وناامیدی وووو میکشن پس نیازی به دشمن خارجی نیست خیال بافی نکنین
 • جعفر IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  29 0
  چرا این خیانتکاران به ملت دستگیر و محاکمه نمیشن وپشت پرده حامیان داخلی اینها چه کسانی هستند که اینطور ازادانه هر خیانتی انجام می دهند
 • DE ۲۰:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  30 0
  ملک زاده با راه انتداختن فورمات طرح های تحقیقاتی عملا موجب تصویب بودجه های تحقیقاتی به طرح های ابکی و تکراری بی هدف شد. ملک زاده از این طریق صمن از بین بردن ثروت ملی وجلوگیری از کار افرادی که می توانستند . طرح های مولد ثروت و حلال مشکلات کشور ارائه نمایند. با تصویب این گونه طرح های تکراری که فقط با فورمات مطابقت داشت. میلیارد ها پول کشور را بابت تجهیزات و مواد تحقیق به امریکا و اروپا داد. اکنون نیز در پی خرید واکسن از امریکا است. این جاسوس حتما باید مجازات شود
 • ایرانی IR ۲۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  32 1
  با تشکر از نویسنده این مقاله. به احتمال غریب به یقین شرکتهای تولید واکسن غربی که تماما به سیستم مالی و نظامی غربی متصلند - واکسن های به اصطلاح ضد کرونای ویژه طیف های مختلف نژادی را از مدتها پیش اماده سازی کرده بودند تا به بهانه کرونا و از طریق شبکه های وابسته به نظام دلاری فعال در هر یک از این کشورها را به ملتهای بیچاره تزریق کنند.
 • IR ۲۰:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  23 1
  همه این حرفا درسته اما آیا در این 8سال کسانی توانسته اند با گرانی و کرونای دولت مقابل بکنند؟!
 • IR ۲۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  13 0
  مرحوم آیت الله سید مرتضی کشمیری از عرفای به نامی است که از وجود نازنین امام زمان(عج) یک دعایی را شنیده و نقل می‌کند که حضرت به من فرمودند هر وقت به بن‌بست رسیدی این دعا را بخوان: يا مَنْ اِذا تَضايَقَتِ اْلاُمُورُ فَتَحَ لَها باباً لَمْ تَذْهَبْ اِلَيْهِ اْلاَوْهامُ، صَلِّ عَلي مُحَمَّدٍ وَالِ مُحَمَّدٍ وَافْتَحْ لِاُمُوريَ الْمُتَضايَقَةِ باباً لَمْ يذْهَبْ اِلَيْهِ وَهْمٌ يا اَرْحَمَ الرَّاحِمينَ. اي آنکه پس از بسته شدن کارها راه گشايشي مي‏گشايد که اوهام بدان راه ندارد، بر محمد و خاندانش درود فرست و براي اموري که مرا در تنگنا قرار داده راه گشايشي قرارده که انديشه ‏اي بدان راه ‏ندارد، اي مهربانترين مهربانان.
 • رویا IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  11 0
  چه جالب باز پای بابی ها و بهایی ها(نجم آبادی) در میان است!
 • IR ۲۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  3 27
  امریکا سازمان بهداشت جهانی تحریم کرده پ از سازمان بهداشت حهانی بیرون اومده. اونوقت شما میگی تحت نفوذ امریکا!
  • IR ۲۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   20 1
   سازمان بهداشت جهانی خودش شیطون هست و حتی دست امریکا رو هم از پشت بسته در شیطنت اون وقت تو میگی تحت سیطره امریکا نیست. خب نباشه. خودش شیطون که هست آخه
 • IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  19 2
  فقط واکسن کرونا ی داخلی مردم فقط از واکسن ایرانی استفاده کنید گول دلباختان به غرب نخورید
 • سید فروزان CH ۲۰:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  21 0
  نفوذ ، نفوذ دیگر خسته کرده ما را ، زنجیره نفوذ را میشناسم ، خیانت‌های آنها را دیدهایم ،‌اما چرا کماکان این نفوذ داری قدرت و اقتدار است در مملکت و شخصی مثل همین ملک زاده بال چشم ابرو هم به نمیگویند و وزیر بهداشت محترم هم اصرار به واکسن کواکسی دارد و دولت حاضر است چندین برابر هم بدهد تا سم وارد کشور و نسل کشی ، واکسنی که دیروز در انگلیس تزریقش ممنوع شد چون عوارض فوری آن مشخص شد چرا دستگاههای امنیتی جلو اینها را نمیگیرند خیلی خیلی جای شک و تردید است
 • IR ۲۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  32 0
   دولت هاشمی در سال 1372 با همکاری موسسات امریکایی و سازمان ملل نه مرکز آموزش انجام وازکنومی برای جوانان و مردان و نه مرکز آموزشی وتوبکتومی برای زنان راه اندازی کرد و طرح عقیم سازی بسیاری از روشنفکران ملتهم از تجدد غرب گرایانه و آرزومند رفاهیات غربی را در شهرها و بالا بردن استفاده از کاندوم را در در روابط زناشویی در اولویت قرار داد، و مدام یک خانواده مرفه بایک بچهی در حال خوردن ران مرغ و یک خانواده چند فرزنده محروم گرسنه و فقر و بی بضاعت را نشان میداد، و خوشحال از پاک کردن صورت مسله و بی توجه بدستورات اسلام در کشتن جنین ها، تا آنجا تعدادی دکتر اعتراض نموده و گفتند : دستور العمل شفاهی به کلیه دکترها درجهت تشدید وازکتومی توبکتومی و کورتاژ داده شده, بگونه ای که دکتران بتوانند در حین انجام دیگر عملهای جراحی، بدون اطلاع افراد وازکتومی را صورت دهند، تا آقا زاده ها با خیال راحت به خیانتهایشان برسند.
  • IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۳
   5 0
   دولت اقای هاشمی با به بکار گرفتن صدها عنصر غربزده و لیبرال و وابسته به ... منشاء همه معضلات و مشکلات اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی کشور و چالش برای انقلاب تا به امروز بود ه است .
 • mojtaba SE ۲۱:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  17 0
  مشرق یاد بگیر و به دیگر رمانتیکرها یاد بده..بیو لوزی تنها یک اصل داره ؟؟بعد از اینکه تو هر دانشکاهی که یاد گرفتی گیاهان چه انواعی هستند و فرق گل با بوته چه هست ,این میشه لیسانس ..چه رابطه ای بین گیاهان با اب و هوا هست میشه فوق لیسانس ..حالا ما چه گونه های رو میتونیم در اب و هوای متفاوتی پرورش بدیم میشه دکترا...حالا اصل یا قانون یا اساس این علم چه هست؟؟اساس این است ما میتوانیم با یک شئی مصنوعی در یک یک شئی طبیعی اثر بگذاریم و رشد دهیم.اما یک شئی طبیعی رو نمیتوانیم در یک محیط یا شئی طبیعی رشد دهیم ..پس تحقیق رو ژنوم ما طبیعی است و میشه با یک شئی غیر طبیعی اثر گذاشت یا رشد داد یا انحراف..حالا فهمیدی این دکترها چه سرسپردگی دارن و چرا میگم باید ریختشون تو کویر نمک .در حالیکه شما نمیتونی بفهمی که چرا ایشان کلی دلار و هزینه کرده که دکترا بگیره.و باید احمق باشه که برای حقوق ماهانه در ایران کار کنه؟؟در حالیکه با ان دلارها میتونست تو ایران راحت و ثروتمند زندگی کنه!!مگه نه احمق جان .چون بازیگر غرب هستند.و امدن تحقیق کنند چطور میتونن زاد و ولد ما رو بخسارت بکشن.و تو کدام روز از جنین باید اسیب رو زد و هزینه به ملت کهن ایران زد ووو.پاینده ابر قدرت ایران پاینده رهبر
 • mojtaba SE ۲۱:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  6 0
  منظورم در یک شئی غیرطبیعی رشد بدیم بوده که بجای غیرطبیعی نوشتم طبیعی
 • IR ۲۱:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  33 20
  سلام تقریبا 5 میلیون ایرانی مهاجر در خارج کشور زندگی می کنند و چند صد هزار ایرانی هم در امریکا ساکن هستن این جمعیت که مشت نمونه خروار جمعیت ایران است ، اگر امریکایی ها بخواهند با استفاده از اطلاعات ژنیتیکی این جمعیت مهاجر ایرانی بطور کامل به اطلاعات ژنتیکی ایرانیان پی خواهند برد که مطمننا برده اند ! پس در این عصر حاضر امکان پنهان کردن این موضوع وجود ندارد مگر اینکه کلا مهاجرت رو ممنوع کرد .
  • IR ۲۱:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
   7 1
   ۱٬۴۰۰٬۰۰۰ نفر ایرانی بر اساس آمار سال 92 در امریکا زندگی می کنند که بعید نیست الان به 1،800،000 هزار نفر هم رسیده باشن !
  • IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
   3 2
   آخه اونجا بی درو پیکر نیست بری ایرانیها رو دستچین کنی بگی همهٔ ایرانیها بیان این واکسن رو بزنن یا آزمایش خاصی بدن گندش در میاد بعد ملت میرن چندین میلیارد دلار سو میکنن خلاصه دردسر میشه! اینجا به یه وطن فروش یه پولی امکاناتی چیزی میدن همه اینکارها رو به خرج خود مملکت ما براشون انجام میده اتفاقی هم افتاد به اونها مربوط نیست!!!
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
   4 0
   ۰۹:۳۲ - بی در و پیکر نیست برای همین هم می تونن ! حتی لازم نیست خود کیس بفهمه وقتی برای چکاپ به پزشک مراجعه می کنه یک سرنگ خون کافیه تا کل اطلاعات ژنتیکی طرف رو استخراج کنه . درضمن مواردی مثل عقیم کردن سرخ پوستان و سیاه پوستان بدون اطلاع خودشون توسط پزشکان با دستور دولت در امریکا انجام شده که گندش بالا اومده ! درضمن خرج کردن برای یک آزمایش زنتیک برای امریکا خرجی نداره .
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  37 0
  نهادهای نظارتی اطلاعاتی باید سریع ورود پیدا کنند مجلس هم جز یک یا دو نماینده واکنشی نسبت به ورود واکسنها نداشتند که اون هم با حمله و تخریب جریان غربگرا مواجه شده رسانه ها شدیدا در حال تبلیغ و آمادگی ذهنی مردم برای ورود واکسن های خارجی هستند باید سریعا اقدامی کرد
 • IR ۲۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  21 0
  میگم این گزارش ها به مسوولین غیر دولتی هم داده میشه؟؟؟
 • DE ۲۱:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  17 0
  خدارا شکر مثل نقل و نبات عنوان پروفسور و دانشمند و دکتر و کارشناس پخش می کنند و از مابهتران با دوجلسه شرکت در درس و تز خریداری شده می شوند دکتر و کارشناس و گند می زنند به علم و دانش و اداره کشور ...
 • IR ۲۲:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  15 0
  بهتره به دکتر علیرضا مرندی وزیر دوم کابینه هاشمی و دارنده جایزه و نشان افتخار از صندوق جمعیت سازمان ملل و امضا کننده طرح کاهش جمعیت در مقابل چند صد میلیون دلار وام هم اشاره کنید
 • غلامرضا IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  12 0
  با سلام اگر به تاریخ گذشته نگاهی کنیم در زمان رضا شاه واکسنی برای جلوگیری از بیماری مسری آنفلانزا وارد ایران شد که بعدا معلوم شد هدف, ترور بیولوژیکی ایرانیان بوده و چون دسترسی به همه افراد نداشتن و مقاومت ایرانیان بر عدم استفاده سبب شکست طرح اروپائیها شد شکست ایرانیان از طریق داروهای بیولوژیکی خیلی وقت است که مد نظر آنها بوده حالا با داشتن اطلاعات ژنتیکی که عناصر نفوذی در اختیار امریکاییها قرار داده اند کار آنها سادتر خواهد بود اگر بمیرم از واکسن خارجی استفاده نخواهم کرد تا آنکه واکسن داخلی تولید شود مرگ و زندگی دست حضرت حق است من که جزو کادر درمان بیمارستان هستم با دقت و رعایت پروتکلهای بهداشتی طی این مدت یکبار هم آلوده نشده ام
 • ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  19 0
  شهید فخری زاده روی واکسن کار می کرد بعید نیست رابطه ای بین شهادت ایشان و وارد کردن واکسن صهیونیستی باشد
 • حمید US ۲۲:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  27 0
  بسیار بسیار احمقانه است خرید هرنوع داروی آمریکایی چه مستیم و چا غیر مستقیم!
 • IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  18 0
  من واکسن نمیزنم. اول باید روی مسئولین دولتی واکسن زده شود اگر دیدم مفید بود جهت زدن واکسن اقدام میکنم.
 • DE ۲۲:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  28 1
  واکسن امریکایی شاید خوب باشه ولی اون واکسنی که امریکا به ایران بده صددرصد خطرناکه و صددرصد عوارض داره و میلیونها نفر رو ناقص خواهد کرد . بهترین موقعیت برای امریکا و برای ضربه زدن به مردم ایران و ایجاد اغتشاش همین واکسنه . به شیطان اعتماد کنید به امریکا هرگز .
 • علی US ۲۲:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  21 1
  اولا که فعلا واکسن امریکایی تو زرد از آب دراومده و چند نفر رو کشته! دوم اینکه خریدن دارو از کشوری که بدترین و ناجوانمردانه‌ترین تحریم‌های دارویی‌رو علیه ملت ایران اعمال کرده، چه اطمینانی هست که داروهای تقلبی و فاسد و مضر سلامتی مردم رو بهمون نندازه! نگید که طبق قوانین و ...! نمیتونه اینکار رو بکنه که احمقانه‌تر از این فکر وجود نداره!!!
 • محمدحسن IR ۲۲:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  10 0
  اگردر صورتی که این نوشتار در باره ملک زاده درست است پس این شخص یک آدم جانی وجنایت کاراست که باید به جرم خیانت به ملت ایران به سزای امالش برسد یعنی اعدام
 • مجتبی IR ۲۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  20 1
  بنده حاضرم از کرونا بمیرم اما واکسن غیر ایرانی نزنم... کشوری که عمدا خون مبتلا به ایدز وارد کشور ما میکند حالا میخواهد به ما واکسن بدهد؟ بهترین پزشکان و متخصصان دنیا در ایران هستند و اگر قرار به واکسن کارآمد باشد باشد همین ها خواهند ساخت...
 • پیروزه IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  12 1
  ما کم از آمریکا صربه نخوردیم لطفا نگذارید این واکسنهای آمریکا و انگلیس وارد ایران بشه و با این سر سپرده های وطن فروش بر خورد کنید.پس صبر کنید اگر واکسن ایرانی جواب نداد ان موقع از اگ واکسن ها استفاده تازه اول چک شود چرا چون دشمن دلش به حال ما نسوخته .مواظب باشید.
 • IR ۲۲:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  12 1
  تقاضا ی رسیدگی داریم موضوع سلامتی با امنیت رابطه مستقیم دارد و حق مردم است رسانه ها حرف مردم را به گوش مسئولین مربوطه برسانند.
 • على FI ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  17 1
  من از مشرق سپاسگزارم بابت اين گزارش بسيار خوب و مفيد ممنون
 • IR ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  10 2
  کامنت هارو خوندم. تعداد غیرقابل انتشار نسبت به انتشار خیلی کم بود و این یعنی هوشیاری مردمی.
 • IR ۲۳:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  8 1
  ما نیاز به هیچ واکسنی نداریم مسئولین اگر صداقت دارند واکسن کنترل گرانی را که ساخت داخل است اما کسی از مسئولین مایل به استفاده از ان نیست، استفاده کنند.
 • IR ۲۳:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  14 1
  باسلام این واکسن های آمریکایی رو که آقای روحانی داره وارد میکنه اول خودش و خانوادهاش ودوروبریهاش مخصوصا وزارت بهداشتیها بزنند ایرانیها نیازی به واکسن شما ندارند ما واکسن شهید فخری زاده رو میزنیم وحتی واکسنهای ایرانی رو که مثل محرز وهمدستانش تایید میکنند نخواهیم زد
 • امیر IR ۲۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  5 0
  پس تکلیف ما چیه؟
 • IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  9 0
  اینها شبکه سازی و کادر سازی کرده اند در دوران سازندگی دهه هفتاد تا کنون ریشه دوانده اند. دکتر قلابی آورده اند مدرک داده اند و تخصص کیلویی در انگلستان و ... و الان مقدرات کشور دست همین دکترهای قلابی است ولی چون وصل به جناحها هستند روز به روز بالاتر می روند. یکی از همین ها یک شبه تخصص در انگلستان می گیرد بعد می شود رییس دانشکده و همزمان مدیر عامل مرکز جراحی سینا شمیران (که در آتش بی کفایتی و بی لیاقتی این مهره مرموز سوخت و جان 22 نفر را گرفت) که قبلاً مورد اعتراض دانشجویان قرار گرفته ولی عزل نمیشود و بدلیل افتضاح مرکز جراحی چراغ خاموش چند روز پیش عزل شد. حتی نگذاشتند کسی بفهمد نام این مهره مرموز کیست که دانشجو بوده در دفتر هاشمی رفسنجانی بوده!!!
  • IR ۰۱:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
   2 0
   دقیقاً..... اگر لیست مسافران لندن تحت هر عنوان از زمان جنگ تحمیلی تا اواخر دهه هفتاد منتشر شود، کادر سازی و تربیت مهره دست آموز به جهت استفاده بهینه به وقت مقتضی؟ گوشه‌ای از تاریکخانه روشن خواهد شد، و به هزارتوی مدرک گرایی و مدیران دستگاه های اجرایی از بعد از جنگ، دسترسی بهتری پیدا خواهد شد، در اینصورت چه شود؟
 • IR ۲۳:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  7 0
  والا بلا این پول های بی زبون را بدین مردم حداقل نونی غذایی بخرن خودشون ایمن میشن این بیماری فقط رو فقرا تاثیر داره اونایی که تغذیه درستی ندارند اونایی که اگه واکسن هم باشه پولش را ندارن ...
 • IR ۲۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۰
  14 0
  خیلی پیچیده است نفوذ با اسم هیئت علمی دکتر ح . ر توسط دکتر ز شهید بهشتی بعد از 18 سال اقامت در انگلستان میاید ایران و هنوز همسر وی پرستار انگلستان است و در تحقیقات ژنومیک فعال است!!!
 • IR ۰۰:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  4 0
  چرا عده ای در مقابل فهمیدن مفهوم و مصداق دشمن مقاومت میکنند؟؟؟
 • محمد IR ۰۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  4 0
  خیییییییییلی ساده ست - هرکس این واکسن رو می خواد ثبت نام کنه پولشو بده بعد دولت خریداری کنه. اگر دولت حسن نیت داره! - اکثریت غریب به اتفاق مردم به واکسن وارداتی مشکوکند!
 • DE ۰۰:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  4 0
  اولا امریکا وبعضی کشورا بمبواکسن نمیدن .ثانیا اگه دادنم شک کنید .استگنس باشه یاکشنده ای دیگر. به قول آذری ها: گیچمه نامرد کرپوسوندن قوی اپار سون سیل سنی. یاتما تولکه کولگسنده قوی داغوتسون شیر سنی=ازپل نامرد ردنشو .بگذارببره سیل تورا. درسایه حمایت روباه نیاسای .بگزار پاره کنه شیر تورا
 • IR ۰۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  6 0
  روح الله زم را از آن طرف دنیا‌ دستگیر و محاکمه و محکوم به اعدام می‌کنند بعد خیانتکاران که جنایت عظیم در حق ملت می کنند در بالاترین و حساس ترین پستها مشغول جنایت هستند
 • IR ۰۱:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  5 0
  اصولا كرونا نياز به واكسن ندارد وقتي داروهاي درماني سنتي موثر وجود دارد
 • IR ۰۱:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  4 0
  ممنون از محقق و یا محققان مسئول . که هشیارانه و حواس جمع مدافع منافع مهم و حساس بوده که اغلب نادیده گرفته میشد و افراد طی دهه ها متاسفانه برای ترکتازی و رسیدن به مقاصد و اهداف خود تا کنون آن هم در بخش مهم مثل سلامتی جامعه میدان را فراخ یافتند . ایجاد زیر ساخت وظیفه دولت هاست اما سیطره بلامنازع و مافیا گونه بر اکثر امکانات و نیازمندی ها پزشکی و بهداشتی دردی کهنه در کشور اسنت ِ که میطلبد عزم و تصمیمی برای ورود به جرگه آنان گرفته شود و مانند عمل جراحی بسیار حساس . وسواس گونه و موشکا فانه دستگاه های مسئول عمل کنند . تا آسیبی ناخواسته و گران بار نیاید . و حیثیت ها تحفظ شود و خاطیان هم تکلیفشان روشن است
 • IR ۰۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  6 0
  هم سود برای آقازاده ها، هم گروکشی از ملت برای مذاکره مجدد با آمریکا.
 • دلسوز IR ۰۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  4 0
  درمورد هوشمندی واکسن آمریکا يي و خطرات و اهداف پنهانش منطقی و ميتونه واقعیت داشته باشد اما در بحث پیری وکم شدن جمعیت که بعنوان پروژه ای در وزارت بهداشت عامدانه پیگیری شده و دلیل پیری جمعیت الان ایران را به این علت تقلیل بدیم خودش یک جور فریب و تقلیل گرایی عامدانه ست. چون هر بیسواد ی ميدونه که این مسيله دلایل فرهنگی، سبک زیست. .. و مهمتراز همه اقتصادي داره. یعنی نميدانيد بخش عمده از طلاقها بخاطر مشکلات اقتصادی مردم!!؟؟؟؟. . .
 • IR ۰۴:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  5 0
  این گزارشات خیلی عالی هست واقعا از خبرنگار این گزارشات که آن را تهیه می کنند باید تشکر کرد. خصوصا در رابطه با واکسن که موضوع بسیار خطرناک این روز ها شده و تهدیدات از نوع علوم پزشکی و ژنتیکی و ... که حتی از جنگ با اسلحه نیز خطرناک تر هستند. قطعا کرونا را ساخته اند این یک ویروس طبیعی نیست و باید هر مسئله ای که در رابطه با این گونه تهدیدات بود را به شدت دنبال و از سوی نهاد های مسئول پیگیری کرد
 • IR ۰۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  5 0
  دفعه قبل مردم را از سایه جنگ ترساندند و برجام را بر این ملت مظلوم تحمیل کردند و این بار هم قصد دارند تا سلامتی مردم را بهانه ای برای گشایش باب مذاکره و تحمیل یک عهدنامه برجام ذلت بار دیگر قرار دهند. امیدوارم مردم و بخصوص جوانان هوشیاری به خرج دهند.
 • تسنیم IR ۰۸:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  4 0
  فقط داروی امام کاظم علیه السلام را استفاده میکنیم وامیدواریم امثال ملک زاده و نجم ابادی محاکمه شده وعمق خیانتشان اشکار ومجازات شوند
 • نیما US ۱۰:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  4 0
  چه وقت این دولت تموم می شه...
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  5 0
  یا این مسیولین ما ساده لوح اند یا نفوذی چطور میشه هیچ نوع دارویی حق ندارد به ایران وارد شود ولی برای واکسن هیچ مشکلی ندارد
 • IR ۱۱:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  6 0
  حالا که اصرار دارند اول به رئیس جمهور و تمامی اعضاء هیات دولت به اضافه خانواده خودشان همهم مدیر کل های دولت از استاندار گرفته تا همه وزارتخانه ها بعلاوه خانواده هایشان اگر شش ماه بعد عارضه ای برای اینها پیش نیامد بقیه ملت استفاده کنند اگر عارضه ای پیش آمد چرا یک ملت را فدای زیاده خواهی عده ای تاجر کنیم اگر واکسن کرونا درست شده بود یا درست کار می کرد آمریکا و اروپا هر روز اینقدر مبتلا و بستری و حتی فوتی نداشتند پس تجربه به ما می گوید همه اینها حرف مفت است و تجار از خدا بی خبر دنبال منافع شخصی و جیب خودشان هستند خوشبینانه اش این است اگر نفوذی دشمن نباشند
 • لمه IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  5 0
  نمی توانیدبه قوه قضائیه خبردهیدکه قضیه راحل کنندیابیت رهبربزرگواراطلاع دهید
 • IR ۱۱:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  6 0
  عزیزان چطور میشه آمریکا ورود ماسک و داروی کرونا رو ممنوع میکنه ولی واکسن کرونا رو نه . من به شخصه اگه از کرونا هم بمیرم حاضر نیستم به کشور هایی که اولین بار خون آلوده وارد ایران کردند اعتماد کنم و واکسنشون رو بزنم کشور های آفریقایی فهمیدن چه خبره غربگدا های ما کی باید بفهمن الله اعلم
 • IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  6 1
  واقعا چرا همچین افرادی محاکمه و بازخواست نمیشوند. عملکرد ایشان مصداق بارز خیانت و تروریسم نیست؟ حتما باید اسلحه دست بگیرند و ایرانی ها رو بکشند؟
 • BE ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  7 1
  سازمان مخوف بهداشت جهانی قصد ترور بیولوژیک ملتها رو داره....
  • IR ۱۵:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
   0 1
   بازکه تو بلژیکی به زرت وپرت افتادی تو اصلا میدونی بیولوژیک چیه ؟ همینجوری یه چیزی پروندی
 • IR ۱۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  8 1
  اخه کدوم عاقلی میره از دشمنان خونیش واکسن میخرا.این یعنی قتل عام گسترده.معلوم نیست تو اون واکسن چی ریختن،به جای تلاش برای خرید از خارج خودکفا بشیم.بهتره
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  1 0
  براساس واقيت ها ميتوان نتيجه گرفت انتقال ارز ازاد است اكر ما به ازاء نداشته باشد وهدر رفتنى باشد درغير اينصورت شدنى نيست خريد واكسن هم ازاين قاعده مستثنى نيست مكر كه اين واكس به سلامت وتوانمندى مردم كمك كننده نباشد وپولش هدررفتنى باشد
 • هوشیار IR ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  1 0
  این روزها سود در واردات است خرید با ارز دولتی و فروش با ارز آزاد تفاوت حداقل 25 هزارتومان است پس چرا تولید؟! دولت اصلاحات که رو به اتمام است پس عقل سلیم ایجاب می کند که بستگان و دوستان دولتی ها این واکسن ها را وارد کنند
 • IR ۰۹:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  3 0
  پیشنهاد میشود اگر واکسن امریکایی یا اروپایی یا هر واکسن مشکوک وغیر مطمئن را دولت وارد کرد اولا مردم اعتراض کنند و از واکسنهای دشمنان ایران استفاده نکنند . ثانیا اعضای ستاد مبارزه با کرونا همراه با اعضای خانواده های محترمشان اولین کسانی باشند که از واکسنهای امریکایی یا انگلیسی وارد شده عمومی تزریق میکنند .
 • IR ۰۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  3 0
  پیشنهاد میشود برای اطمینان دادن به مردم نسبت به واکسنهای وارداتی شرکتهای امریکایی یا اروپایی اعضای محترم تیم هسته ای و شورای شهر تهران و ستاد کرونا همراه با خانواده های محترمشان اولین کسانی باشند که واقعا از واکسنهای وارداتی امریکایی - انگلیس -و... تزریق کنند . و دیگر اینکه تزریق یا عدم تزریق واکسن مشخص را اجباری نکنند .
 • ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  0 0
  ولی شما که می گفتید آمریکا ورود واکسن را به ایران تحریم کرده،نمی توان منکر این حقیقت شد که علم مانند یک سلاح است که اگر در دست افراد خلافکار باشد می تواند مضر به حال بشریت باشد ولی این خلافکارها در دنیای امروز محدود به آمریکا نیستند وحتی همانطور که خودتان می گویید در ایران هم می توانند وجود داشته باشند مگر همین الان آن دسته از پزشکانی که بیماران را در مطبهایشان به شکل بسته های اسکناس می بینند وبا سوء استفاده از موقعیت وتوانمندی های خود جان مریض ها را به خطر می اندازند وآنها که در بیمارستانهای دولتی یاد می گیرند ولی در بیمارستانهای خصوصی طبابت می کنند از این دسته نیستند؟از سوی دیگر همین الان تقریبا از همه اقوام ایرانی در آمریکا حضور دارند آمریکا اگر قصدش اینی باشد که شما می گویید از سالها پیش این بانک ژنی را دراختیار داشت نیاز به جاسوس فرستادن ندارد
 • رضا IR ۱۱:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۲
  2 0
  این ملک زاده را باید محاکمه کنید
 • اکبر IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۹/۱۰/۰۵
  0 0
  مواظب باشید ماجرای خون‌های آلوده به ایدز تکرار نشود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس