کد خبر 1153097
تاریخ انتشار: ۱۷ آذر ۱۳۹۹ - ۲۲:۴۵
تاکید مجدد آلمان بر لزوم برجام جدید

وزیر امور خارجه آلمان ضمن استقبال از بازگشت آمریکا به برجام تاکید کرد: من اعتقاد دارم توافق هسته‌ای باید با مسائلی از جمله نقش منطقه‌ای و برنامه‌های موشکی ایران تکمیل شود.

به گزارش مشرق، "هایکو ماس"، وزیر امور خارجه آلمان در گفتگو با سایت رادیو آلمان به مسئله چشم انداز مناسبات بین آمریکا و اروپا در دوران ریاست جمهوری "جو بایدن" پرداخته و گفت: با روی کار آمدن بایدن مطمئنا همه چیز تغییر نمی کند. اما من اعتقاد دارم که خیلی چیزها بهتر می شود.

وی افزود: اگر ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا مجددا در یک جبهه قرار گیرند و منافع خود را در مسائل مهم سیاست خارجی و امنیتی و مسائل اقتصادی و تجاری به هم گره بزنند امکان پیشبرد خواسته ها و منافع ما در دنیا ایجاد می شود.

بیشتر بخوانید:

سیاست خارجی و کمیسیون اتحادیه اروپا، آمریکا را به حفظ برجام فراخواندند

ماس گفت: در گذشته این طور بود که ما از واشنگتن می شنیدیم اتحادیه اروپا در کنار چین و روسیه دشمن آمریکا است. این دوره به اعتقاد من حالا تمام شده است.

وی در عین حال گفت: اما این بدین مفهوم نیست که همه اختلافت بین طرفین ( با روی کار آمدن بایدن) از روی میز برداشته می شود. درباره این موارد با دولت جدید آمریکا صحبت خواهد شد، اما من اعتقاد دارم که اساس یک همکاری تنگاتنگ با روی کار آمدن جو بایدن ایجاد می شود.

ماس در ادامه با تاکید بر اینکه اروپا باید در مسائل مورد مناقشه با آمریکا ابتکار عمل را در دست گیرد همچنین گفت: ما (اروپاییان) خواستار یک برنامه مشترک در مسائل تجاری و اقتصادی هستیم. در حال حاضر اوضاع این طور است که آمریکا تعرفه های گمرکی علیه اروپا تصویب می کند و اروپا هم این کار را علیه آمریکا انجام می دهد. من همواره فکر می کنم ما جهانی آزاد هستیم و از این رو نمایندگان تجارت آزادیم.

ماس با تاکید بر اینکه آمریکا دیگر به نقش سابق خود به عنوان پلیس جهانی بر نمی گردد بر لزوم عهده داری مسئولیت های بیشتر در زمینه سیاست های امنیتی و خارجی از طرف اروپا تاکید کرد.

وزیر امور خارجه آلمان در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: ما می خواهیم در این باره با ایالات متحده صحبت کنیم که چگونه می توان ستون های اروپایی را در ائتلاف نظامی ناتو تقویت کرد. همچنین در زمینه مسائل امنیتی ما آماده هستیم مسئولیت بیشتری را بر عهده بگیریم و به اعتقاد من واشنگتن هم این انتظار را از ما دارد.

هایکو ماس در بخش دیگری از این گفتگو به مناسبات با چین پرداخته و بر لزوم مذاکرات با این کشور با همکاری آمریکا تاکید کرد.

هایکو ماس در بخش دیگری از این گفتگو به مسئله توافق هسته ای با ایران پرداخته و گفت: "جو بایدن"، این را کاملا آشکارا گفته است که علاقه زیادی به بازگشت به توافق هسته ای با ایران دارد. این مسئله بسیار مهم است، چرا که بدون ایالات متحده این توافق ارزش کمی دارد.

ماس همچنین این مسئله را مهم دانست که ایران هم به تعهدات خود در برجام بازگردد و گفت: در حال حاضر چنین نیست.

وی مدعی شد: اگر این توافق شکست بخورد بنابراین ما با این مسئله روبرو می شویم که ایران در آینده ای قابل پیش بینی به سلاح هسته ای دست پیدا خواهد کرد. این شرایط جهان را امن تر نخواهد کرد و بخصوص تاثیراتی بر تمام منطقه خواهد داشت.

بیشتر بخوانید:

وزیر امور خارجه آلمان همچنین بر لزوم مذاکرات با ایران درباره مسائل مختلف تاکید کرده و گفت: من اعتقاد دارم توافق هسته ای باید با مسائل نقش منطقه ای ایران و برنامه های موشکی ایران تکمیل شود.

وی تاکید کرد: اکنون باید از این تمایل به مذاکرات با ایران درباره این مسائل که از طرف جو بایدن اعلام شده است استفاده کرد. اگر آمریکا به توافق هسته ای با ایران بازگردد جهان به مکانی امن تر تبدیل خواهد شد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 16
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 2
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  5 1
  زیاد به ویز ویز کردن های این مگس توجه نشود اصولا هر چه ارباب پارس نماید این هم وز وز میکند، ارباب توافق کند و بگوید موسک های ایران خوب است این هم سر تکان میدهد
 • IR ۲۳:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  0 0
  شما خیلی غلط کردی که راجع به نقش منطقه ای و موشکی ما صحبت میکنی. یک دولت انقلابی میخوایم که جلوی این یاوه گوها وایسه نه یکی مثل دولت واداده فعلی. خدایا کی این دولت به پایان کارش میرسه.
  • عزت ملی IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۹
   0 0
   ۴ سال ترامپ پدر اروپا رو درآورد حالا هنوز بایدن نیامده، آلمان داره برای اون خوش رقصی می‌کنه. باور کنید ترسوتر از دولت‌های اروپائی خودشان هستند. اردوغان یک تنه جد و آبا اینها رو جلوی چشمشان آورده
 • IR ۲۳:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  2 1
  ببین زر نزن
 • IR ۲۳:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  2 1
  دلقک ...
 • امید IR ۲۳:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۷
  0 0
  آلمان که پس از جنگ جهانی دوم بیشتر نقش مستعمره رژیم صهیونیستی را بازی میکند تا یک کشور مستقل. آلمان نازی کجا و این آلمان ضعیف در مقابل آمریکا و صهیونیست ها. آقای وزیر خارجه آلمان شما بهتره به فکر جمع آوری باج هایی باشی که هر سال باید تقدیم اربابت نتانیاهو کنید. ما موشک می سازیم هر مدلیش که خودمان بخواهیم. این منطقه ای هم که دوست داری درباره اش مذاکره کنیم متعلق به ایران است.پاینده ایران
 • IR ۰۰:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  2 1
  کود خورده!
 • IR ۰۰:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  2 1
  خفه خفه
 • IR ۰۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  3 1
  این گوساله آلمانی دیگه چی میگه
 • گمنام GB ۰۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  2 1
  این فرد بدون حمایت ها در حد یک میرزا بنویس در یک دارالوکاله باید خاک پرونده های قضایی را تمیز می کرد، در حالیکه به مقام وزارت امور خارجه رسیده است. اصولا شخصیت معیوبی دارد و این موضوع در زندگی شخصی او نیز نمود دارد. اقدام اخیر مجلس مناسب بود.
 • احمد IR ۰۸:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  1 1
  ایران یک امپراتوری بزرگ است اگر بزدلهای داخلی بزارند وخائنین و وطن فروش فرهنگ رفته بی هویت
 • مجتبی IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  1 1
  تروریست کراوات زده یعنی همین‌‌‌.‌‌‌..
 • IR ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  1 1
  اگر ایران تن به خواسته های اروپا و آمریکا بدهد نه تنها در حق خود ظلم کرده است بلکه در حق تمام جامعه بشری هم ظلم کرده است و کمک به بد عهدی و شرارت و زورگویی وخیانت و جنایت آمریکا و چند تا کشور استعمارگر اروپا یی کرده اشت
 • IR ۱۰:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۸
  0 1
  نه امریکا نه آلمان هیچکدام در حدی نیستند که برای ایران تعیین تکلیف کنند
 • داود IR ۰۲:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۱۹
  0 0
  با سلام و خسته نباشید. من داشتم متن را می خوندم که راجع به برجام جدید چه چیزی می خواد بلغور کنه که چشمم افتاد به سلاح دفاعی کشور عزیزم که می خوان این بار ما را از لحاظ دفاعی خنثی کنند اما اینجا به این فکر نکرده که دفاع خط قرمز ماست و خوشبختانه تصمیم گیری در رابطه با سلاح بازدارنده را فرماندهی کل قوا.یعنی رهبر معظم انقلاب امام خامنه ای بر عهده دارند. جانم فدای رهبر
 • شهباز IR ۲۳:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۲۱
  0 0
  آلمان و مرتجعین عرب جاهلی تا حالا هیچ غلطی نکردن و از این به بعد هم خوارتر خواهند شد انشاءالله خدا وجود رهبر عزیز و نگهداره دشمنان خارجی و مزدوران داخلی شکست خواهند خورد این ملت ۴۰ ساله پای آرمانهایش ایستاده و خواهد ایستاد.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس