کد خبر 1151576
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۹
یارانه ۴۵ هزار تومانی در سال ۱۴۰۰ نیز پرداخت می‌شود/ نوبخت: ۲۳ درصد بودجه به نفت وابسته است

رئیس سازمان برنامه و بودجه در تشریح جزئیات بودجه ۱۴۰۰ گفت: یارانه ۴۵ هزار تومانی در سال ۱۴۰۰ نیز پرداخت می‌شود و ۱۶ هزار میلیارد تومان برای رفع فقر در نظر گرفته شده است.

به گزارش مشرق، محمدباقر نوبخت - معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه در برنامه تیتر امشب شبکه خبر با موضوع جزئیات لایحه بودجه 1400 گفت: ساختار بودجه دو سال است که تغییر کرده است. بعد از مجلس یازدهم کل برنامه اصلاح ساختار را تقدیم مجلس کردیم اگر در جایی مجلس احساس می‌کند که جای کار دارد ما هم کمک خواهیم کرد.

وی افزود: مجلس فرصت دارد درباره بودجه ارائه شده اصلاحاتی انجام دهد، اما هر چی نیاز بود ما در بودجه در نظر گرفتیم.

نوبخت گفت: بودجه 841 هزار میلیارد تومانی با 17 جلد پیوست و کتاب به مجلس ارائه شده است که کاملاً با سال گذشته متفاوت است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: همه اعداد و  ارقام بودجه شفاف است و این در اختیار رسانه‌ها قرار خواهد گرفت. روز شنبه نیز خبرنگاران می‌توانند در محل سازمان برنامه هر سوال یا نقد و پیشنهادی را مطرح است، بیان کنند.

معاون رئیس‌جمهور افزود: بودجه در قانون، یک ساله و هدف رسیدن به برنامه با برآورد کردن منابع مالی است.

  23 درصد بودجه ما به نفت وابسته است

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: 23 درصد بودجه ما به نفت وابسته است. در بخش منابع عمومی دولت، آنچه مهم است درآمدهای نفتی و درآمدهای مالیاتی است. در لایحه بودجه سال 1400 درآمدهای نفتی که با عنوان منابع حاصل از نفت و فرآورده‌های نفتی از آن یاد شده است به 199.2 هزار میلیارد تومان رسیده است. در سال‌های گذشته بیش از 50 درصد بودجه به نفت متکی بود که امسال این به 23 درصد رسیده است.

نوبخت گفت: 150 هزار میلیارد تومان هم اوراق در نظر گرفته شده است.

معاون رئیس‌جمهور افزود: 419 کیلومتر راه آهن خط دوم فقط افتتاح در نظر گرفته شده است. بزرگترین تونل همین امسال به بهره برداری می‌رسد. 80 هزار واحد مسکونی محرومین امسال تحویل داده می‌شود. خطوط شهری حدود 103 کیلومتر و 11 طرح آبرسانی شهری داریم که همه آن‌ها در بودجه لحاظ شده است.

16 هزار میلیارد تومان برای رفع فقر در نظر گرفته شده است

نوبخت گفت: 16 هزار میلیارد برای رفع فقر در نظر گرفته شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه افزود: افزایش یارانه معیشتی در بودجه در نظر گرفته شده است. همه کارکنان دولت حقوقشان 25 درصد اضافه می‌شود. افزایش ضریب حقوق گروه‌های مختلف حقوق بگیر در دستگاه‌های اجرایی و همچنین نیروهای مسلح به میزان 25 درصد است؛ بنابراین میزان افزایش حقوق سال آینده 25 درصد خواهد بود. برای کادر درمان بودجه‌هایی در نظر گرفته شده است. حتی سربازان حقوقی که می‌گرفتند در این بودجه دو برابر شده است.

رئیس سازمان برنامه و بودجه گفت: یارانه 45 هزار تومانی در سال 1400 نیز پرداخت می‌شود. دلار 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی در نظر گرفته شده، اما چنانچه شرایط طوری باشد که این ارز حذف شود، یارانه‌ها 2 تا 3 برابر می‌شود.

نوبخت گفت: دولت پیشنهاد دهنده بودجه است و مهر نهایی را مجلس بر بودجه می‌زند و نمایندگان هر جا که لازم باشد می‌توانند تغییر دهند.

معاون رئیس‌جمهور درباره کسری بودجه هم افزود: آنچه درباره کسری بودجه نگران کننده است؛ استقراض از بانک مرکزی است و در بودجه ارائه شده هیچ پولی از بانک مرکزی استقراض نمی‌کنیم.

وی درباره برخی حواشی ها درباره بودجه و ارائه آن گفت: نباید حواشی ها ما را گرفتار خود کند و ما مجبور باشیم در رسانه جواب آن را بدهیم که این خوشایند نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس