کد خبر 1148028
تاریخ انتشار: ۵ آذر ۱۳۹۹ - ۰۹:۲۳
مرغ ۵ نرخی شد

در شرایطی که قیمت مرغ به شکل افسار گسیخته ای در بازار بالا رفته، قیمت آن نیز ۵ نرخی شده است و شاهد اعلام قیمت های متفاوتی برای این محصول توسط مسولان مختلف و واحد های صنفی هستیم .

به گزارش مشرق، با ایجاد تنش و افزایش قیمت بی سابقه در بازار مرغ، در روزهایی اخیر شاهد قیمت گذاری جدید و متفاوت در بازار این محصول هستیم که نشان از عمق  ضعف مدیریتی است. در این گزاش به مرور این قیمت‌ها و چرایی آنها می‌پردازیم. 

مرغ ۱۵۰۰۰ تومانی

مرغ ۱۵ هزار تومانی همان مرغ منجمد تنظیم بازاری است ؛این مرغ در برخی از فروشگاه های منتخب شرکت پشتیبانی امور دام، توزیع می شود.

بیشتر بخوانید:

ارز ۴۲۰۰ تومانی چه بلایی بر سر قیمت مرغ آورد؟

شرکت پستیبانی امور دام در زمانی که وضعیت تولید مرغ در کشور مناسب است، حجم مشخصی مرغ به عنوان ذخایر استراتژیک  خریداری و با منجمد کردن ذخیره می کند تا در مناسبت های مختلف و برای تنظیم بازار توزیع کند.

مرغ ۱۸۵۰۰ تومانی

اخیرا شرکت پشتیبانی امور دام اقدام به فروش مرغ گرم با قیمت ۱۸۵۰۰ تومان در میادین میوه و تره بار می کند که حتی پایین  تر از نرخ مصوب کارگروه تنظیم بازار است. 

این مرغ فعلا فقط در میادین میوه و تره بار توزیع می شود؛ مردم برای خرید آن صف هایی طولانی تشکیل می‌دهند و در نهایت به هر فردی بیشتر از سه عدد مرغ به این قیمت فروخته نمی‌شود. بر اساس اعلام صورت گرفته قرار است تعداد فروشگاه های عرضه این محصول افزایش یابد و توسط واحدهای صنفی سطح شهر نیز توزیع شود.

بیشتر بخوانید:

واردات جوجه‌های اروپایی بلای جان تولید ملی مرغ کشور

برای اینکه مشخص  شود چرا  این قیمت مرغ حتی پایین تر از نرخ مصوب ۲۰۴۰۰ تومانی است باید اشاره کرد، مرغ هایی که با  نهاده ( خوراک دام)  صد درصد یارانه ای تولید شده است دولت خود آن را از مرغدار تحویل می گیرد و در شبکه یاد شده توزیع می کند.

مرغ ۲۰۴۰۰ تومانی

مرغ ۲۰۴۰۰ تومانی همان قیمت مصوب مرغ است که کارگره تنظیم بازار برای فروش مرغ در بازار توسط مرغ فروشی ها تعیین کرده است اما در حال حاضر این نرخ رعایت نمی شود.

باید اشاره داشت که کارگروه تنظیم بازار این نرخ مرغ را بر اساس تامین ۴۰ درصد نهاده های مرغداران با قیمت مصوب تعیین کرده است؛ یعنی مرغداران ۴۰ درصد نهاده خود نظیر ذرت و کنجاله سویا را با قیمت دولتی دریافت می‌کنند و مابقی آن را مجبور به خرید از بازار آزاد هستند.

مرغ اتاق اصناف یا ۲۳ تا ۲۴ هزار تومانی

قیمت ۲۳ هزار و ۵۰۰ تا ۲۴ هزار تومانی قیمتی است که  فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران برای مرغ گرم اعلام کرده و فروش بالاتر از این نرخ را تخلف دانسته است. این قیمت مرغ هم اینک در هیچ فروشگاهی برای عرضه وجود ندارد و برای خرید آن احتمالا باید به سراغ رئیس اتاق اصناف رفت!  

مرغ بازار آزاد ۳۴.۵ تا ۴۰ هزار تومانی

مردم با این نرخ مرغ کاملا آشنا هستند زیرا بیشتر میزانی که در بازار عرضه  می شود به همین نرخ است.  شهروندان برای اینکه بتوانند به اندازه مورد نیاز و بدون دغدغه صف ایستادان و کرونا را به جان خریدن مرغ از مغازه های سرکوچه خود تهیه کنند مجبور به پرداخت نرخ هایی ۳۴ تا ۴۰ هزار تومانی هستند.

وضعیت قیمت گذاری های مرغ هرچند طنز و کمدی به نظر می رسد اما عین واقعیت است زیرا در شرایطی که مردم برای مقابله با تهدید کرونا باید درخانه بمانند، برای خرید این محصول در صف هایی طویل می ایستند که در آن فاصله گذاری اجتماعی رنگ می بازد و بیشتر شبیه یک تراژدی است.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 14
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۹:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  20 0
  شد یکبار مسئول مستقیم یک اتفاق یا فاجعه بسرعت عزل شود ؟!!!!!!!
  • جمشید IR ۱۷:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
   1 0
   ببین دیگه قرار نیست برای کرسی ما نقشه بکشی همی گویم و گفته ام بارها اگر ما نباشیم چه کسی قیمت ها را برد بالا.شاید شما بتوانید اما مثل ما که نمیتوانید توجیه کنید پس کار را به اصلش بسپارید.
 • IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  16 0
  عجب شیر تو شیریه!!!!!
  • ڪیان IR ۱۴:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
   1 0
   مرغ‌تو‌مرغه‌_تا_شیرتوشیر هیچوقت‌فڪرشو‌نمیڪردم‌به‌روزی‌بندازن‌حالوروز‌ڪشوررو‌ڪه‌ معضل‌مرغ‌ُ‌تخم‌مرغ‌ایجاد‌بشه.خدا‌هیچ‌مسئولِ‌...ی‌رو‌نصیب‌هیچ ملت‌مسلمانی‌نڪنه.ما‌هرچی‌می‌ڪشیم‌از‌سهل‌انگاری‌ڪسانیست‌ڪه انتظار‌نظم‌ومدیریتِ‌رو‌ازشون‌داریم.دلیل‌این‌سڪوت ومحافظه‌ڪاری‌شونو‌دراین‌موقعیت‌حساس‌‌اقتصادی‌ِمملڪت‌رو‌اصلا نمی‌فهمم.ڪاش‌هرچه‌زودتر‌جمع‌ڪنن‌بساط‌این‌جماعت‌نمڪ‌ب‌رو. این‌رسمش‌نیست..
 • IR ۱۰:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  13 0
  وجدانا این شیوه مملکت داریه؟؟؟؟ روحانی بخدا هیچ کاری نکنه بهتره بشینه فوتبال نگاه کنه قیمتها افت میکنن
 • IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  9 8
  انواع و اقسام مرغ:مرغ جهانگیری 4200_ مرغ طرح جدید40000_مرغ طرح قدیم35000_ نیم مرغ20000_ ربع مرغ 10000_ مرغ یه گرمی 5000-مرغ نیمایی18000.این است دولت بی تدبیر و نا امید
 • مجتبی IR ۱۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  9 6
  علی برکت الله
  • سالمی IR ۱۶:۲۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
   1 0
   علی برکت !!
 • IR ۱۱:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  8 2
  خیلی جالبه این دولت تخصصش اینه که هر چیزی را از تک قیمتی به هزار قیمتی برسونه چند نرخی شدن محصولات بزرگترین کمک دولت به دزدان رانت خواران محتکران و البته آقازادگان هستند
 • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  0 0
  تا مردم متحد نشوند دردی از شون درمان نمیشود. مطمئن باشید دولت خودش هم راضی گرون بشه. مردم باید حدود یک ماه مرغ رو تحریم کننن تا آنچان ضرری به مرغذار و فروشنده و و....
 • ناشناس IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  3 0
  من از قدیم یادمه دولت دست رو هرچیزی گذاشت قیمتش نجومی رفت بالا
 • IR ۱۲:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  1 0
  مرغ بی مرغ!
 • ++++ IR ۱۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  4 0
  همین چند روز پیش جناب روحانی می گفت منتقدین دولت او مدیریت بلد نیستند، این هم یک نمونه موفق مدیریت از این دولت
 • IR ۱۳:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۵
  2 0
  هر جا سه چهار پنج نرخی میشه، فساد بازار و تقلب در معامله رو به فلک می زنه و کنترل سخت تر.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس