زایمان‌ نمایه نوزاد نمایه سزارین نمایه

معاون درمان وزارت بهداشت در ابلاغی به معاونین درمان دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به افزایش انجام تولدهای تقویمی به روش سزارین در طی چند سال گذشته، این موضوع را برخلاف سیاست ها خواند.

به گزارش مشرق، معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ابلاغی به معاونین درمان دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور با اشاره به افزایش انجام تولدهای تقویمی به روش سزارین در طی چند سال گذشته، این موضوع را برخلاف برنامه ها و سیاست های اجرایی وزارت بهداشت در حوزه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین های الکتیو دانسته و تاکید کرده است: دستکاری و یا تولد زودهنگام یا دیرتر از زمان اصلی، ضمن تحمیل هزینه اضافی به خانواده ها و سیستم درمان، باعث ایجاد عوارض جسمانی و به خطر افتادن سلامت مادر و نوزاد می شود.

بیشتر بخوانید:

هجوم برای زایمان لاکچری سلاح کشتارجمعی است

قاسم جان بابایی در این ابلاغیه خواستار بررسی عملکرد بیمارستانها و پزشکان در سزارین های تقویمی ۹/۹/۹۹ شده و تصریح کرده  است: با بیمارستانها و پزشکان دارای سابقه آمار بالای سزارین مدیریت نشده، برخورد خواهد شد.

متن ابلاغیه معاونت درمان وزارت بهداشت به شرح زیر است:

معاون محترم درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی

موضوع: بررسی عملکرد بیمارستانها و پزشکان در سزارین های تقویمی ۹/۹/۹۹

افزایش انجام تولدهای تقویمی به روش سزارین در طی چند سال گذشته برخلاف برنامه ها و سیاست های اجرایی وزارت متبوع در حوزه ترویج زایمان طبیعی و کاهش سزارین های الکتیو، در حال تبدیل شدن به رویه ای نادرست در حوزه بهداشت و درمان گردیده و با برنامه ریزی از پیش تعیین شده و تبلیغات در فضاهای مجازی و سایت های اینترنتی، با تحریک و انگیزش خانواده ها، تاریخ تولد نوزادان را با هدف رسیدن به تاریخ های خاص،  دستکاری و با تولد زودهنگام یا دیرتر از زمان اصلی، ضمن تحمیل هزینه اضافی به خانواده ها و سیستم درمان باعث ایجاد عوارض جسمانی و به خطر افتادن سلامت مادر و نوزاد می شود.

از طرفی بررسی، نظارت و کنترل هرگونه رفتار آسیب رسان به سلامت جامعه از وظایف تکلیفی وزارت متبوع می باشد و به اشکال مختلف در اسناد توسعه ای و سیاست های اجرایی کلان حوزه سلامت به آن اشاره گردیده و موضوع یاد شده به دلیل حواشی و تبعات پیرامونی آن مورد توجه مقامات عالی کشور قرار گرفته و دستور صریح "بررسی دقیق و شناسایی عوامل، جلوگیری از گسترش و ادامه و اعمال مقررات با متخلفین" به وزارت متبوع ابلاغ شده است.

در همین راستا چندین تاریخ مناسبتی و تقویمی در سال جاری رصد گردید که متاسفانه نتایج آن حاکی از افزایش معنادار آمار سزارین های غیر ضرور توسط بعضی از پزشکان و بیمارستانها می باشد. لذا با توجه به در پیش بودن تاریخ ۹/۹/۹۹ و پیش بینی تکرار افزایش سزارین های بدون اندیکاسیون در این تاریخ علیرغم اطلاع رسانی عوارض و خطرات آن از طریق رسانه های مختلف، بررسی و شناسایی میزان همراهی و عملکرد پزشکان و بیمارستانها در کنترل این اقدام غیر موجه در دستور کار جدی وزارت متبوع قرار گرفته است. به همین منظور جدول Excel پیوستی طراحی شده با هدف درج اطلاعات کامل درخواستی سزارین های انجام شده در تاریخ ۹/۹/۹۹ حضورتان ارسال می گردد. خواهشمند است دستور فرمایند این بخشنامه همراه با جدول پیوستی در اولین فرصت به کلیه بیمارستانهای تحت پوشش آن دانشگاه ابلاغ و بر درج دقیق و کامل اطلاعات درخواستی بر اساس استاندارد ابلاغی تاکید و گروه های نظارتی در تاریخ مذکور بر روند تکمیل جدول مداخله لازم را اعمال و پس از جمع بندی کل اطلاعات استان، جدول نهایی را حداکثر تا پایان آذرماه به این معاونت ارسال کنند.

همچنین ضرورت دارد آن معاونت عملکرد افزایش آماری سزارین های بیمارستانها و پزشکان را در تاریخ ۹/۹/۹۹ مورد بررسی دقیق قرار داده و به مسئول فنی بیمارستانهای دارای آمار نامتعارف تذکر مکتوب ابلاغ و پزشکان متخصص زنان و زایمان با آمار افزایشی را به هیات انتظامی استان معرفی و گزارش اقدامات را همراه با جدول یاد شده ارسال کنند.

شایان ذکر است این معاونت اطلاعات ارسالی را با سایر داده های دریافتی از سامانه های در اختیار و اطلاعات بازدیدهای نظارتی حضوری، راستی آزمایی خواهد نمود و با بیمارستانها و پزشکان دارای سابقه آمار بالای سزارین مدیریت نشده، مطابق با ضوابط و مقررات عمل خواهد کرد.

منبع: فارس

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 9
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • :/ IR ۱۷:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  6 1
  اینا رو چه برنانه ریزی هایی دارند
 • ناشناس DE ۱۷:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  5 1
  ما در قرن علم زندگی میکنیم تولد نوزاد هیچ ربطی به قدرت هوش وغیره ندارد عامل هوش بیشتر عامل وراثتی و محیطی است و این کارهای غیر متعارف معلوم نیست از کجا سرچشمه گرفته است اگر از اروپاییان تقلید شده که بعید است اروپا چنین کارهای غیر علمی را انجام دهد باید به شدت با این پدیده غیر علمی و نا متعارف برخورد شود برخورد شود
 • رضا IR ۱۷:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  3 5
  تو هم فقط نق بزن و هشدار بده و تهدید کن راست است هر چه خالی تر صدا و هیاهویش بیشتر.توبه جای هشدار کار کن.
 • امید IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  21 1
  عقل که نباشد جون در عذاب است. تنها راه تنبیه کردن این پدر و مادرهای به اصطلاح لاکچری این است که تاریخ تولد نوزادانی که به اصطلاح خودشان لاکچری است را یک روز پس و پیش کنند تا دیگه سلامت نوزادشون را به خطر نیاندازند.
 • IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  8 1
  وزارت بهداشت اگه راست میگه جلوی سقط جنین رو بگیره.
  • قاسم IR ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   7 1
   مشکل همین است که وزارت و آن وزیرش راست نمیگویند یا شاید هم در راست گفتن صرفه جویی میکنند.وزیر و مشاورانش به جای اینا باید کار کنند مردم بهتر از وزارتخانه هشدار میدهند.
 • IR ۱۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  9 0
  خوب این کارها زیر دست شما و کارکنانتون انجام میشه بقیه چی کار کنن
  • قاسم IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   4 1
   دوست عزیز ضمن تایید فرمایش شما باید از مشرق نیز کمال تشکر را داشت که آگاهی بخشی میکند.
 • DE ۲۳:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۴
  2 0
  هشدار وزارت بهداشت نسبت به افزایش زایمان‌های لاکچری! موضوع: بررسی عملکرد بیمارستانها و پزشکان در سزارین های تقویمی 9/9/99// ولی از یک چیز خوشم میاد هرچه این لات جری ها و تُم و جری ها زور بزنن تاریخ تولد مولدشون خوشکل بشه به زیبایی تاریخ تولد حضرت آدم نمیشه 1/1/1 تاریخ تولد یچِ یچِ یچ .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس