کد خبر 1146951
تاریخ انتشار: ۲ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۴۷
اول آذر، «روز گرانی‌» در تقویم تنظیم بازار/ ۲۰ قلم کالا در یک روز گران شد

روز گذشته یعنی ۱ آذر۹۹، رسانه‌ها شاهد ابلاغ مصوبه‌ای از کارگروه تنظیم بازار بودند که بر اساس آن ۲۰قلم کالا رسماً گران شد تا این روز در تقویم تنظیم بازار به عنوان روز گرانی ثبت شود.

به گزارش مشرق،‌ تصمیمات یکصد و سیزدهمین جلسه کارگروه تنظیم بازار درحالی اول آذرماه در قالب بخشنامه از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت به دستگاه های اجرایی ابلاغ شد که براساس آن مجوز گرانی حداقل ۲۰ قلم کالا رسماً با امضای دولت به بازار داده شده است.

بیشتر بخوانید:

افزایش ۱۳ درصدی قیمت روغن خوراکی

با تصمیم کارگروه تنظیم بازار، از اول آذرماه افزایش قیمت شیر خام، ۱۰ نوع لبنیات، کره، ۴ کالا در گروه روغن و ۴ کالا در گروه نهاده های دامی کلید خورد و بعد از این باید شاهد افزایش قیمت کالاهایی باشیم که حداقل در یکی دو هفته اخیر طی چند نوبت توسط تولیدکننده ها گران شده بودند.

مجوز گرانی‌ها بخصوص در بخش کالاهای اساسی درحالی از سوی دولت ابلاغ شده که انتظار می رفت بجای رقابت برای افزایش قیمت‌ها، تدبیری برای جلوگیری از گران فروشی ها خصوصاً در این شرایط اقتصادی به منظور کاهش فشار بر اقشار ضعیف جامعه اتخاد شود نه آنکه مسئولان در رقابت با بازاری‌ها برای افزایش قیمت ها باشند.

مشاهدات میدانی از قیمت کالاهای اساسی در هفته های اخیر نشان می‌دهد که قبل از آنکه رسماً مجوز افزایش قیمت ها از سوی دولت داده شود،‌ قیمت برخی از کالاها از جمله شیر، روغن، کره، حبوبات و ... در چند نوبت افزایش یافته بود و با مجوز اول آذرماه کارگروه تنظیم بازار این کالاها احتمالاً یکبار دیگر با افزایش قیمت همراه خواهند بود.

این درحالی است که انتظار می رفت، حداقل در کارگروه تنظیم بازار که نمایندگان دستگاه های مختلف نیز در آن حضور دارند، به جای مجوز رسمی برای گرانی ها، با گران فروشی ها برخورد و ضوابط انظباطی برای برخورد با محتکران و ... تعیین شود.

از آنجایی که قیمت این کالاها قبلاً به شکل سرسام آوری بالا رفته بود، مجوز گرانی‌ها از سوی کارگروه تنظیم بازار نه تنها کمکی برای پایان این افزایش قیمت ها نمی‌کند بلکه احتمالاً منجر به بروز هیجانات کاذب در بازار و تکرار اتفاقاتی نظیر آنچه درخصوص روغن رخ داد، خواهد شد. 

هنوز فراموش نکرده ایم که در نتیجه کوتاهی برخی دستگاه‌های مسئول تنظیم بازار، در هفته های گذشته روغن در بازار نایاب شد و روغن جامد ۴۳ هزار تومانی برای فروش به مردم تا ۲۰۰ هزار تومان هم قیمت خورد؛ البته همزمان مسئولان محترم به مردم امیدواری می دادند که نگرانی در این خصوص نداشته باشند چراکه روغن به وفور در بازار موجود است و بزودی در تمام فروشگاه ها روغن جامد هم توزیع خواهد شد ولی بعد از گذشت دو هفته از این وعده، نه تنها مردم شاهد توزیع روغن جامد نبودند بلکه برعکس با خبر افزایش ۱۳ درصدی قیمت از سوی دولت مواجه شدند.

حتماً دولت و کارگروه تنظیم بازار می توانند با نظارت دقیق در بازار بخصوص بازار کالاهای اساسی مانع از رشد نجومی قیمت ها و گران فروشی ها شوند ولی فعلاً ترجیح آقایان این بوده که مجوز گرانی ها را صادر کنند و درباره نظارت بر قیمت ها ظاهراً وضعیت مانند قبل خواهد بود و نباید از افزایش های پی در پی قیمت ها در این بازار شوکه شویم.

کالاهای اساسی , قیمت کالاهای اساسی , ستاد تنظیم بازار , مروری بر کارنامه اقتصادی دولت حسن روحانی ,

کالاهای اساسی , قیمت کالاهای اساسی , ستاد تنظیم بازار , مروری بر کارنامه اقتصادی دولت حسن روحانی ,

کالاهای اساسی , قیمت کالاهای اساسی , ستاد تنظیم بازار , مروری بر کارنامه اقتصادی دولت حسن روحانی ,

کالاهای اساسی , قیمت کالاهای اساسی , ستاد تنظیم بازار , مروری بر کارنامه اقتصادی دولت حسن روحانی ,

کالاهای اساسی , قیمت کالاهای اساسی , ستاد تنظیم بازار , مروری بر کارنامه اقتصادی دولت حسن روحانی ,

* دولت روغن را رسماً‌ گران کرد

به گزارش تسنیم،‌ بر اساس مصوبه اول آذرماه کارگروه تنظیم بازار قیمت انواع روغن خام وارداتی افزایش و به تبع آن قیمت روغن های خوراکی و مصرف خانوار نیز افزایش یافت. دلایل افزایش قیمت  انواع روغن نباتی افزایش قیمت جهانی روغن خام و افزایش هزینه سایر ملزومات تولید از جمله بسته بندی اعلام شده است.

با وجود عدم حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات روغن خام، قیمت انواع روغن نباتی با ظرف پت ( بطری پلاستیکی) ۱۰ درصد و با  سایر ظروف از جمله حلب ۱۳ درصد افزایش یافت.

* قیمت کره آزاد شد

همچنین بر اساس جلسه اول آذرماه کارگروه تنظیم بازار کره پاستوریزه از لیست کالاهای مشمول قیمت گذاری دستوری خارج شد. 

در مصوبه کارگروه تنظیم بازار آمده است: با توجه به تغییر نرخ ارز اختصاصی برای واردات کره از گروه یک اولویت ارزی به گروه دو (ارز نیمایی) و اتمام موجودی کره های وارد شده با ارز رسمی (۴۲۰۰ تومانی)، از آنجایی که اقلام گروه دو مشمول قیمت گذاری تثبیتی نمی باشد مقرر شد واحد های تولید کننده کره نسبت به تعیین قیمت با رعایت ضوابط قیمت گذاری هیات تعیین و تثبیت قیمت ها اقدام نمایند.

گفتنی است این مصوبه درحالی به امضاء کارگروه تنظیم بازار رسیده که طی یکی دو ماه گذشته شاهد کم‌یاب شدن و بعد از آن افزایش محسوس قیمت انواع کره در بازار بودیم.

* رقابت برای گرانی شیر؛ دولت هم مجوز گرانی شیر را صادر کرد

بعد از آنکه برخی از شرکت‌های لبنی طی هفته های گذشته، قیمت شیر را افزایش دادند، دولت هم دست به کار شد تا مجوز افزایش قیمت لبنیات خصوصاً شیر را صادر کند. برهمین اساس نیز با تصمیم ستاد تنظیم بازار قیمت مصوب پایه شیر خام افزایش یافت و از ۲۹۰۰ تومان به  ۴۵۰۰ تومان رسید.

پیش از این بنی‌طبا، سخنگوی انجمن صنایع لبنی از توافق صورت گرفته میان دو تشکل لبنی، سازمان حمایت، معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی و معاون بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی خبر داده و قیمت جدید شیر خام را ۴۱۵۰ تومان اعلام کرده بود.

 به‌ازای هر دهم چربی بالاتر از ۳/۲ درصد ۶۰ تومان نیز به این نرخ اضافه می‌شود و در صورتی که کمتر از ۳/۲ درصد چربی باشد ۶۰ تومان کسر می‌شود. همچنین قیمت محصولات لبنی که حدود ۴۰ درصد افزایش یافته مصوب شد.

* قیمت جدید نهاده های دامی مصوب شد

از جمله مصوبات گرانی‌های کارگروه تنظیم بازار در اول آذرماه باید به تغییرات قیمت نهاده‌های دامی اشاره کرد؛ با تصمیم این کارگروه، قیمت هر کیلوگرم دانه سویا در مبادی ورودی ۳۱ هزار ریال و قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا در مبادی ورودی، ۳۲ هزار و ۲۰۰ ریال تعیین شد.

ستاد تنظیم بازار همچنین قیمت هر کیلوگرم ذرت و جو را در مبادی ورودی، ۱۷ هزار ریال اعلام کرد.

همچنین مقرر شد، سقف قیمت‌های جهانی خرید این نهاده‌ها در سامانه جامع تجارت به صورت مستمر توسط کارگروه نظارت و تخصیص ارز، بررسی و بروز شود.

بیشتر بخوانید:

روغن نباتی باز هم گران شد

قیمت‌های تعیین شده در خصوص انواع روغن و نهاده‌های دامی در مبادی ورودی بوده و کرایه حمل مستند به اسناد و مدارک مثبته و بارنامه‌های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای به تناسب در این قیمت‌ها قابل اعمال است. ضمن اینکه درباره دانه‌های روغنی، کرایه حمل متناسب با روغن خام و کنجاله استحصالی اعمال می‌شود.

در نشست ستاد تنظیم بازار همچنین مقرر شد با توجه به ضرورت تسهیل تامین و توزیع نهاده‌های دام و طیور، از آنجایی که در سامانه بازارگاه برای توزیع کنندگان نهاده‌های دام و طیور نقش و جایگاه تعریف شده است، همه هزینه‌های توزیع برای تحویل نهاده‌ها به دامداران و مرغداران توسط عوامل و واسطه‌های فروش به ازای هر کیلوگرم جو و ذرت ۱۵۰ ریال و برای هر کیلوگرم کنجاله ۲۵۰ ریال مصوب شد که این مبلغ مشمول اتحادیه‌ها و تشکل‌های مربوط نیز می‌شود.

بیشتر بخوانید:

قیمت مرغ در تعقیب گوشت قرمز!

امیدواریم رویه نظارت بر قیمت‌ها حداقل در بازار کالاهای اساسی تغییر کند و دولت مانع از افزایش قیمت ها و گران فروشی ها در این بخش شود؛ به طور حتم سیاست های اقتصادی و سیاسی دولت در سال های اخیر منجر به بروز چنین شرایطی برای مردم شده که دغدغه اصلی شان امرار معاش باشد و انتظار به حق مردم از دولت این است که مانع از افزایش قیمت ها و شوک های تورمی شود نه اینکه خودش سکاندار گرانی ها و افزایش قیمت ها باشد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 36
 • در انتظار بررسی: 4
 • غیر قابل انتشار: 22
 • IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  56 7
  علی برکت الله چشم رئیس محترم جمهور روشن.
  • IR ۲۲:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
   38 8
   اونایی که میگفتن با روحانی جهنم میریم اما با رییسی بهشت نمیریم، خوب شد حالا کشور را جهنم کردید؟ به خاطر کنسرت و ورزشگاه رفتن زنان و تسلیم کدخدا شدن وقتی رای میدهید، انتظار دارید خدا خدا کردن هایمان، اثر داشته باشد؟ وقت توبه نشده هنوز؟ هنوز هم طلبکار هستیم؟
 • IR ۱۷:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  39 6
  قرار نیست کسی با عوامل گرانی ها برخورد کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
   24 2
   چرا بشین تا بیایند
  • IR ۱۸:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
   30 5
   خود دولت با خودش برخورد کنه؟
 • IR ۱۷:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  29 8
  امیدواریم اینطوری که زندگی مردم سیاه وسفره مردم کوچیک کردید وباعث وبانی گرونی بازار به درد بی درمون گرفتار بشیدواه وناله مردم ونفرین هرشبشون دامنتون بگیره اخه گرونی سال به سال شده روزانه!؟ ..این دولت چه هدفی دارد نمیدونیم بابا اضافه حقوق وکمک به مردم نمیخوان جلو گرونی بگیرید..€عرضه فقط سپاه که امنیت کشور دردستش..خدا کنه زودتر ریس جمهور جدید بیاد سرکار این چه وضعی..مریضی یک طرف وگرونی کمر مردم خم کرد..اخه مردم روزه بگیرند...
 • IR ۱۷:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  32 3
  خدا پس عدالت تو کجا رفت چرا راحت نمی‌کنی همه مارو تو این مملکت. چه وضعشه خدا؟ تا کی استرس
 • IR ۱۷:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  13 1
  علی برکت الله
 • IR ۱۷:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  21 6
  الحمد الله دستمزدها هم با شیب ملایم نزدیک به صفر درجه در حال افزایش است همچنین کسانی که به درخواست خودشان یارانه شان را قطع کرده اند الان حس و پیشمانی بی سابقه ای دارند
 • IR ۱۸:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  19 15
  این دولت واقعا کمر به نابودی مردم بسته است عوامل گرانی خودشان هستند دنبال پرتقال فروش می گردید نفر اصلی شاه سلطان حسن است که در ویترین است و نوبخت و واعظی و ظریف و نهاوندیان و همتی و.... در حال تازاندن
 • !! IR ۱۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  14 0
  دولتی ها از یه طرف ... میزنن ، خصوصی ها هم از طرف دیگه ! علی برکت ا... !!
 • IR ۱۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  23 0
  ستاد تنظیم بازار یا ستاد مردم آزار؟!
 • IR ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  15 0
  لااقل این ستاد و اداره ها رو جمع کنین حقوق مفت ندین
 • IR ۱۸:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  3 2
  مهم نیست. اینارو ول کنید.
 • محمد IR ۱۸:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  8 1
  گرونی اصلی از اواخر دیماه است طوری شود که بعضی کالاها نا یاب شوند
 • IR ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  13 1
  بی خیال گرونی. ربنای اون مرحوم پخش میشه؟ کنسرت چی شد؟
 • محمدنوری IR ۱۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  10 0
  یعنی میبینیم این دولت هشت سال تدبیرو امید بعد ار هشت سال به مجازات برسه
 • ghasem IR ۱۹:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  12 2
  این دولت بی عرضه وبی کفایت وغربگدای وطن فروش که با این کارها دارد ملت را با زجر واذیت کردن می خواهد وادار کند تا راضی کندبا امریکا این شیطان بزرگ دوباره مذاکره کند.
 • احمد IR ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  11 1
  خداوکیلی اگر دولتی نداشتیم صنوف جرات نمی کردند اینقدر گران کنند!! نمی دانم چرا مرداد 1400 نمی رسد تا از این دولت بی مقدار خلاص شویم!
 • ناشناس IR ۱۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  12 0
  باید گفت ستاد تنظیم بازار به نفع کارخانجات و سرمایه دارا....
 • IR ۱۹:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  8 0
  اینا هم دلالن ؟
 • محمدایوب IR ۲۰:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  9 0
  خدایا به عزت وجلالت باعث وبانی این همه گرونی وسیاه کردن زندگی مردم اونکه گفت کاری میکنم به یارانه نیازنداشته باشید
 • IR ۲۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  9 0
  مردم از این دروغ هایی که دولت و تیم میگن خسته شدند... بخدا قسم روزی رو می خوایم که دیگه این ها رو در مسند حکمرانی نبینیم...
 • IR ۲۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  9 0
  بلاخره برای رفتن به سمت مذاکره باید گرون کننن
 • IR ۲۱:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  8 0
  خداییش اگه یه دسته بیل رو به جای این مسئولین میزاشتند خواصیت و مدیریت اون از اینا بیشتر بود
 • IR ۲۲:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  8 0
  دولت محترم بلد نیستید مملکت نگه دارید جمع کنید بروید
 • IR ۲۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  4 0
  20میلیاردلعنت برخائنین!به توان بینهایت!
  • IR ۲۳:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
   3 2
   یک به توان بینهایت میشود یک
  • IR ۰۴:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
   3 0
   20 میلیارد نه یک !
 • IR ۲۳:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  4 0
  وقتی نظارتی در کار نباشد وهرکی هرکی بشه هر کی یک قیمتی بزند وضع همین میشه
 • IR ۲۳:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  4 0
  دلم میخواد داد بزنم! احساس انفجار، خشم و گرفتگی دارم. خدا.
 • IR ۲۳:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  8 0
  اول جنسهارا گرون میکنید بعد میگید برید تو خانه بشینید و سرکار هم نرید ممنون از دولت خدمتگذار
 • IR ۲۳:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  9 0
  یه بار قاچاقی گرون می کنن، یه بارم با مجوز دولت دولا گرون می کنن. خدا ازشون نگذره که نون تو خون مردم می زنن و می خورن. ما که واگذار کردیم به خدا هم دولتو هم اونایی که به روحانی رای دادند.
 • IR ۲۳:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۲
  6 0
  دارن انتقام چی رو از مردم می گیرن مردم دارن تاوان چی رو پس میدن چرا فشارهای اقتصادی و گرانی ها را تمام نمی کنند انشاالله به عذاب عظیم خدا گرفتار بشن مسئولان بی کفایت و خدا نشناس
 • مجید IR ۰۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  0 0
  صبحها که ازمنزل تامحل کارم میرم ازتوماشین خنده وشادی مردم رو از اوضاع مملکت میبینم فردا میخوام برم اپتومتریست فکرنمره عینکم بالا رفته..تا خدا چی بخواد
 • ۰۹:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۳
  3 0
  وقتی می گن اومدیم با گرانفروشی مبارزه کنیم باید بیشتر بترسیم اینا اومدن گرانی رو قانونی کنن

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس