کد خبر 1146069
تاریخ انتشار: ۳۰ آبان ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۵
توضیحات شهردار و معاونش درباره تخریب آلونک یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس

تخریب آلونک یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس بار دیگر چهره زشت نواقص بزرگ در عدالت و تضاد طبقاتی در جامعه ایرانی را به رخ کشید.

به گزارش مشرق، روز گذشته ویدئویی کوتاه از تخریب آلونک یک زن سرپرست خانوار در بندرعباس منتشر شد. این خانه‌ی محقر که فاقد حداقل امکانات بود در خیابان ثارالله بندرعباس ساخته شده بود. متأسفانه در سال‌های اخیر به دلیل تاثیرات غلط سیاست‌گذاری‌ها و اقدامات کلان کشوری، افزایش مهاجرت‌ها از روستاها به شهرها و همچنین افزایش قیمت مسکن و زمین، برخی خانواده‌ها مجبور به ساخت خانه‌های کوچک در حاشیه شهر بندرعباس شدند.  معضلی که البته مشابه آن را در سایر استان‌ها نیز شاهد هستیم.

شهرداری به دلیل آنچه ادعا می‌کرد این خانه به‌صورت غیرمجاز ساخته شده اقدام به تخریب آن می‌کند. فیلم منتشر شده از تخریب و صدای تظلم‌خواهی زن و کودکی که در این آلونک زندگی می‌کردند، موجب انتقادات گسترده در فضای مجازی شد چراکه این اولین بار نیست شاهد چنین اتفاقاتی هستیم.

تخریب این آلونک متاسفانه پایان ماجرا نبود و زنی که با فرزندانش در این آلونک محقر زندگی می کرد اقدام به خودسوزی کرد و با سوختگی ۱۷ درصد در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس بستری است.

۱- اولین نکته که هنگام مشاهده ویدئوی تخریب خانه این هموطن به ذهن متبادر می‌شود، علاوه بر اینکه یک اقدام غیرعادلانه و خلاف هرگونه انصاف را نشان می‌دهد، این مسئله است که چرا یک خانواده باید در آلونکی که فاقد حداقل امکانات زندگی اعم از آب و برق و سرویس بهداشتی است زندگی کند. در حقیقت لایه‌های زیرین این ویدئو ما را به سمت نابرابری عمیق اجتماعی هدایت می‌کند.

مسئله حاشیه نشینی در سال‌های اخیر موجب شده تا شاهد رشد چهاردیواری هایی باشیم که به‌سختی بتوان نام خانه بر آن نهاد و در بهترین حالت سرپناهی جانکاه است که یک خانواده بتوانند در آن زندگی کنند و در خیابان نمانند. برخی آمار از حدود ۱۰ میلیون حاشیه‌نشین در ایران خبر می‌دهند که عدد بسیار تلخی است. اما در مواجهه با چنین پدیده‌ای که معلول افزایش فقر و قیمت اجاره‌بها و ملک است، مسئولان شهری و دولتی راهکار مناسب و مدونی برای برخورد با این پدیده ندارند و برخی هم تنها به آخرین گزینه که تخریب این‌گونه سرپناه‌ها است روی می‌آورند.

۲- نکته بعدی نحوه برخورد با این پدیده است. برفرض که این آلونک حتی غیرقانونی ساخته شده است؛ اصلاً کدام قانون به دولت و حکومت اجازه داده چنین بینوایانی شکل بگیرند؟

از روز گذشته شاهد ورود و واکنش مسئولان مختلف شهری و استانی بودیم. از بیانیه مجمع نمایندگان هرمزگان و امام جمعه بندرعباس تا عیادت رئیس‌کل دادگستری استان از زن ساکن در این خانه و درخواست اعضای شورای شهر برای استیضاح شهردار و... . واکنش‌هایی که در بهترین حالت نوش داروی بعد از مرگ سهراب هستند و باید پیش از آنکه این زن اقدام به خودسوزی کند برای تأمین نیازهای زندگی وی و امثال او فکری می‌کردند.

۳- آنچه در کنار نحوه تخریب آزاردهنده است، تکرار این نوع برخوردها در کشور است و هربار به‌رغم وعده برخورد با مسببان چنین فجایعی، بازهم شاهد اینگونه اتفاقات هستیم. در خردادماه امسال ماجرای آسیه پناهی را شاهد بودیم که شهرداری کرمانشاه با لودر اقدام به تخریب آلونک وی کرد که درنهایت براثر مقاومت در برابر مأموران شهرداری جان خود را از دست داد.

این سناریو که حالا مدتی است به یک سریال تبدیل شده و یا حداقل به واسط حضور شبکه‌های اجتمالی به نحو سریالی امکان دیده شدن پیدا کرده، نیازمند ورود جدی دستگاه قضایی و جلوگیری از برخورد سلبی با پدیده آلونک‌های حاشیه‌نشین‌هاست و رشد این پدیده نیازمند تدبیر جدی و درمان قطعی مسئولان اجرایی و تقنینی است.

۴- علاوه بر اینکه رفتارهای قهری از قبیل آنچه روز گذشته شاهد بودیم، مایه وهن نظام تلقی می‌شود، در نحوه برخورد با املاک غیرمجاز با نوعی بی‌عدالتی و نابرابری حقوقی روبرو هستیم چنانکه قانون در موارد متعددی از حداکثر زور خود در برخورد با مستضعفان بهره می‌برد اما در مواجهه با ملّاکان یا اصحاب قدرت، فاقد زور و قوه قهریه مشابه است.  برای مثال اواخر خردادماه، خبر ساخت‌وساز غیرمجاز نهاد ریاست جمهوری در منطقه جماران خبرساز شد و چند تن از اعضای شورای شهر با بازدید از محل به تخلف صورت گرفته صحه گذاشتند اما فیلم منتشر شده از  تخریب ملک ریاست جمهوری هیچ سنخیتی با نحوه تخریب خانه این خانواده بندرعباسی یا مرحومه آسیه پناهی  نداشت.

این نوع بی‌عدالتی در تخریب املاک غیرقانونی را در نحوه تخریب ویلای شبنم نعمت زاده در لواسان نیز شاهد بودیم که درنهایت دقت و به شیوه بسیار کُند، کار تخریب صورت می‌گرفت! و درباره داماد یکی از مسئولان هم که گفته می‌شود هنوز خبری از تخریب نیست!

۵- آنچنانکه بارها نیز به آن پرداخته شده، ماجرای نابرابری‌ها و ناعدالتی بسیار عمیق‌تر از تخریب آلونک یک مستضعف است؛ موضوع جدی‌تر نفوذ تفکر سرمایه‌داری است که آرمان‌های جمهوری اسلامی را با تهدید بسیار جدی مواجه می‌کند. قطعاً بسیاری از مردم به محض مشاهده، از واقعه‌ی ظلم به پیرزن بندرعباسی نمی‌توانند به سادگی عبور کنند و با او همدردی می‌کنند، اما آیا نسبت به ریشه‌های ۱۰ میلیون حاشیه‌نشین در کشور همینقدر حساس هستیم؟ آیا نسبت به نابرابری آموزشی و بی‌عدالتی‌ها در این حوزه که صدها هزار انسان را نسل در نسل تحت تاثیر قرار می‌دهد همینقدر حساس هستیم؟ آیا در برابر نابرابری‌های موجود در شهرها که از یک طرف مال‌های بزرگ را می‌بینیم و در کنار آن کپرنشین‌هایی حضور دارند، این عنایت را داریم که این نابرابری‌ها نامشروع است؟

آیا نباید از ماجرای آسیه‌ پناهی‌ها و پیرزن بندرعباسی این درس را بگیریم که در عدالت نیازمند تفکر و تحرک بسیار بیش از آن چیزی هستیم که امروز شاهدیم؟ آیا اگر با این پیرزن مظلوم اینچنین رفتار نمی‌شد به همین اندازه به فکر می‌افتادیم که اصلاً همین آلونکی که او در آن حضور دارد مصداق ظلم است؟

منبع: تسنیم

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 1
 • غیر قابل انتشار: 22
 • IR ۲۰:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  4 30
  مطلب بالا بشرطی صحیح است که تصرف غیرقانونی صورت نگرفته باشد چون خیلی از تصرفات غیرقانونی به همین نحو بوده است
  • IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
   30 0
   در مورد ملک ریاست جمهوری هم تصرف غیرقانونی است هم از نظر ارتفاع غیرقانونی است
  • پسر IR ۲۰:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
   25 1
   تصرف غیرقانونی به بالای چند صدهزارمتری با استخر و.....برای تفریح نابجا گفته میشه نه اینکه یه زن سرپرست خانوار مکان ۲*۳ ساخته باشه برای سرپناه خودش و بچه ها
  • IR ۲۱:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
   15 0
   دقیقا روحانی آنهمه ملک را ازکجا به ارث برده؟!
  • IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
   9 2
   منزل این زن سرپرست خانوار که شبیه آلونک متراژ جغرافیایی داره. وخانه امیدش رو خراب کنند که خودش را بخاطر بی پناهی بسوزاند ولی ملک..؟؟؟!!! سوختنش را چه کسی جبران می‌کند خدا رحم کرده زنده مانده وفرزندان بی پناهش دوباره یتیم و بی سرپرست نشدند.!
  • IR ۲۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
   8 1
   تصرف غیر قانونی کسانی انجام میدهند که ملک و املاک و پول فراوان دارند. تصرف این زن در ظاهر غیرقانونی ولی در واقع حق خودش را از بیت المال تصرف کرده بود البته بخش بسیار کوچکی از حق خود را .
  • IR ۲۳:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
   4 1
   احتمالا شما مامور شهرداری نیستی؟ کدوم تصرف غیر قانونی با سواد؟ یه پیره زن بی پناه قدرت تصرف غیر قانونی داره اونم با دو متر جا یا اون آقایون بالادستی با ویلاهای چندصد متری تو لواسانات و غیره؟ خوابی یا خیلی خودت رو قانون مند و با سواد میدونی بقیه رو احمق؟
  • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
   3 1
   به فرض که حرف شما صحیح . اما در کشور عزیز ایران آنهم اسلامی چنین برخوردی شایسته است و از آن مهمتر چرا باید فقر اینگونه جولان دهد و اینکه چرا از قبل نسبت به شناسایی و حل مشکل اقدام نمی شود.
  • IR ۰۹:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
   3 0
   شهرداریها منفورترین ارگان در بینمردم کشور هستند. مدارا با پولدارها و ظلم به فقرا
 • IR ۲۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  19 0
  اتفاقا اگر کاخ ها تخریب بشه دیگر آلونک نشینی نیست که مجبور به تخریبش بشیم
 • IR ۲۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  9 1
  اختلاف طبقاتی در این دولت بیداد میکنه آنهایی که حقوق نجومی می گیرند وآپارتمان سر بفلک کشیده صاحب شده اند آزادند هرگونه خواستن زیر میزی رو میزی بگیرند اما یک خانواده فقیر که یک فقیرانه سرپناه درست کرده تخریبش میکنند
 • IR ۲۲:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  10 0
  هشت ساله که مردم را خانه خراب کردند
 • وجدان IR ۲۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  7 0
  کار انسانی نبود ظلم بود قلب انسان درد می گرفت مسببین باید در پیشگاه ملت محاکمه شوند آخره اول سرپناهی واسش درست کنید بعد الو نکش رو سربچه های بیگناه خراب کنید
 • IR ۲۲:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  10 0
  زورتان به زن بی پناه وفرزندانش رسیده؟! در حالیکه ملک روحانی سروتهش معلوم نیست و...؟!!!!! بلکه فریاد این مظلومان به عرش برسد ومارا از شر این دولت نجات دهد.!
 • IR ۲۲:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  7 0
  بعضی‌ها به یک وجب قبر وسوال وجواب قبر فکر کنندهمه این اموال می‌ماند تواین دنیا. له ملک السموات والارض. وهمه ملک خدای متعال است.
 • سعید IR ۲۲:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  10 0
  بقول یکی از اندیشمندان،قانون مثل تار عنکبوت میمونه،سوسک ازش رد میسه ولی پشه گیر میکنه
 • IR ۲۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  4 0
  کسانیکه املاک و مستغلات بی سروته دارند قانونی؟! ولی سرپناه این پیرزن وفرزندان بی پناهش غیرقانونی؟! اون اولی اونهمه ملک را از کجا آورده؟! معلومه حق این افراد فقیر را تصاحب کرده.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 • ۲۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۳۰
  6 1
  ما به کیا رای دادیم!!! باز هم دم سپاه گرم .
  • جواد IR ۰۷:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
   5 0
   شما رای دادید!!! حالا بایست نتیجه عملت را تحمل کنی
 • IR ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
  6 0
  این بود ؟؟؟؟؟؟؟!
 • IR ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
  2 0
  کسانی که امروز به این شکل زندگی می کنند زمانی در محلات ارزان شهر اجاره نشین بودند ولی حالا حتی توان پرداخت کمترین اجاره بها رو هم ندارند. و از طرفی دیگر کسانی که در محله های متوسط شهر اجاره نشین بودند امروز در محله های ارزان زندگی کنند. این موضوع رو هم در نظر بگیرید.
 • AU ۰۷:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
  3 0
  شوراها باید توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شوند تا «بهترین های» اصلاح طلبان نتوانند در مسند این امور قرار بگیرند و هر روز یک نارضایتی یا فتنه در شهرهای مختلف از طریق شهرداری و شورای شهری که در اختیار دارند رقم بزنند. درست انتخاب کنیم!
 • AU ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
  10 0
  فاجعه اصلی آنجاست که این خانه قانونی خراب شد. آسیه پناهی و‌ روستای ابوالفضل اولین نبودند و اتفاق رخ داده در #بندرعباس هم آخرین نخواهد بود، ایراد در جای دیگری است. قرآن عزیز فرمود:مبادا جامعه ای بسازید که قانون حامی اشراف شود كَيْ لَا يَكُونَ دُولَةً بَيْنَ الْأَغْنِيَاءِ مِنكُمْ
 • IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
  1 0
  یعنی از این کشور و این همه ثروتش یه خونه ۲ در ۳ به این خانواده نمیرسه؟؟؟؟؟ اگر نمیرسه رسما بگید. به خدا اصلا اعتقادی دارید. ندارید؟؟؟؟
 • IR ۰۹:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
  2 0
  این بودوعده ریشه کن کردن فقر مطلق؟! آشیانه فقرا را که برسرشان خراب کردید.!!!
 • IR ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
  2 0
  هرجا کاخی هست قطعا کنارش کوخی برپاشده.!
 • IR ۱۰:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
  2 0
  ابتدا کاخها در مناطق گران رستورانهای مجلل در بستر رودخانه بدون مجوز خراب کنن بعد برن سراغ آلونک ، به زن سرپرست خانواده اول در جای مناسب سکونت میدادن بعد الونک خراب میکردن .
 • IR ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۹/۰۱
  0 0
  مال اقازاده هارو هم اینطور خراب میکنید

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس