نامه نوبخت به قالیباف|آقای نوبخت! شما وزیر خزانه‌داری ترامپ هستید یا رئیس برنامه و بودجه ایران؟

سؤال مهم از آقای نوبخت این است؛ آیا ایشان وزیر خزانه‌داری دولت ترامپ و به‌طور کلی دولت آمریکاست که این‌چنین سیگنالهای یأس به واشنگتن می‌دهد یا رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت ایران؟

به گزارش مشرق، اخیراً موضوع طرح حمایت معیشتی مجلس شورای اسلامی از ۶۰ میلیون ایرانی به مسئله‌ای مناقشه‌برانگیز میان دولت و مجلس تبدیل شده است. با توجه به تورم شدید و وضعیت نامطلوب اقتصادی، احتمالاً کسی نباید در این مسئله شک داشته باشد که اصل حمایت از دهک‌های پایین و افرادی که از این تورم شدید دچار خسارت بالا شدند، امری واجب و بسیار ضروری است.

بیشتر بخوانید:

کلیات طرح احکام کلی بودجه ۱۴۰۰ تصویب شد

این‌که آیا منابع تعیین‌شده در طرح مجلس دقیق است یا خیر، و آیا می‌توان منابع بهتری در نظر گرفت، یک بحث کارشناسی است که هم نمایندگان مجلس و هم کارشناسان مستقل اقتصادی و همچنین مقامات دولتی می‌توانند درباره آن اظهارنظر کنند تا نهایتاً در تعامل میان دولت و مجلس و کارشناسان، یک طرح شسته‌ورفته و مناسب استخراج شود که اولاً شدنی باشد، ثانیاً مشکلات معیشتی دهکهای کمتربرخوردار را تاحدی کمتر کند و ثالثاً خود این طرح به تورم و یا مشکلات دیگر اقتصادی منجر نشود.

با این حال اظهارنظرهای روزهای گذشته آقای حسن روحانی رئیس‌جمهور و همچنین آقایان اسحاق جهانگیری و محمدباقر نوبخت، فضایی ساخته است که از آن بیش از هر چیز مناقشه سیاسی و گروهی با مجلس به  مشام می‌رسد، در واقع این خطر کاملاً وجود دارد که مسئله معیشت مردم اسیر سیاست آقایان دولتی باشد.

علی‌رغم مباح و حتی لازم بودن نقد کارشناسی طرح مجلس، اما این‌که آقای جهانگیری با آن سابقه عجیب ارز ۴۲۰۰تومانی (معروف به دلار جهانگیری) بخواهد به دیگران و به‌خصوص مجلس درس اقتصاد بدهد کمی نامعقول به‌نظر می‌رسد اما در این بین آقای محمدباقر نوبخت نیز نامه‌ای به رئیس مجلس نوشته است که ابعاد بسیار بدتری دارد.

ببینید:

فیلم/ انتقاد قالیباف از مخالفت دولت با طرح اصلاح ساختار بودجه

محمدباقر نوبخت در نامه خود نوشته است که "امروز مردم ایران به‌جای اعانه و یارانه، از مدیران خود رفع تحریم و برداشتن زانوی زور از گلوی اقتصاد ایران را با حفظ عزت ملی طلب می‌کنند."!

محمدباقر قالیباف , قالیباف ,

این نامه آقای نوبخت از چند جنبه قابل مناقشه جدی است؛ اول، این‌که با چه استدلالی اثبات شیء نفی ماعدا می‌کند؟ به‌عبارت شفاف‌تر، چه‌کسی گفته است که؛ حمایت از معیشت آنهایی که به‌خاطر سیاست‌های غلط دولت بسیار آسیب دیده‌اند صرفاً منوط به این است که تحریم‌ها مرتفع بشود؟ آیا باید مانند گذشته همه چشم‌انتظار دولت بنشینند که کاری نکند و دولت هم چشم‌انتظار واشنگتن بنشیند که ساکن کاخ سفید هم نه‌تنها کاری برای ایرانیان انجام ندهد بلکه فشار را شدیدتر کند؟ آقای نوبخت به‌جای همراهی با کلّیت طرح مجلس و تلاش برای تأمین منابع آن، مجلس را هم به این می‌خواند که مثل دولت بنشیند و منتظر کاخ سفید باشد؟

دوم، این‌که دولت آمریکا سنگین‌ترین تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرده است و فشار فراوانی وارد می‌کند چیز پنهانی نیست، اما ارائه یک تصویر استیصالی از ایران که پا روی گلویش گذاشته شده است و نمی‌تواند نفس بکشد، فایده‌ای برای کشور دارد؟ و آیا غیر از اینکه به‌وسیله این تصویر استیصال با جناح سیاسی مقابل لفاظی کنیم، چیزی عاید کشور هم می‌شود؟ آیا ارائه این گونه تصویر مستأصل از حکومت ایران مقابل آمریکا دقیقاً همانند همان شعارهای «خزانه خالی است» رئیس‌جمهور در سالهای پیش از برجام و «آمریکا با یک بمب می‌تواند سیستم دفاعی ما را از کار بیندازد» آقای ظریف نیست؟ اگر دولت مستأصل است، چرا این استیصال را به کل سیستم حکمرانی ایران باید نسبت بدهد؟ حداقل مسیر را باز کند تا آنها که چنین احساس استیصال و بی‌اختیاری ندارند کاری بکنند!

سوم، سؤال مهم از آقای نوبخت این است که؛ آیا ایشان وزیر خزانه‌داری دولت ترامپ و به‌طور کلی دولت آمریکاست که این‌چنین سیگنالهای یأس و ناامیدی و چشم‌انتظاری به واشنگتن می‌دهد یا رئیس سازمان برنامه و بودجه دولت ایران؟ رئیس برنامه و بودجه دولت ایران باید به مجلس و هر ارگان دیگری که می‌خواهد گره‌ای از معیشت مردم بگشاید، کمک کند و نه اینکه به یاری کمپین فشار حداکثری دولت آمریکا و جنگ خزانه‌داری این کشور علیه ملت ایران بیاید!

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 28
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 14
 • IR ۱۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  24 2
  ظاهرا احساس خطر کرده که اینگونه پریده وسط ماجرا
 • IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  31 2
  منظور آقایان این است که فشار را بر مردم آنقدر ادامه خواهند داد تا نظام تسلیم شده و موشکهایش را بدهد برود.
 • IR ۱۷:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  28 1
  ایشان هیچ کارایی برای دولت و مردم نداشته ...
 • احسان صادقی IR ۱۸:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  9 1
  سلام علیکم جریان انقلابی هم رفع تحریم را می خواهد؛ نه با کاسه گدایی دست گرفتن پیش غرب بلکه با قدرت مند شدن و بزرگ شدن اقتصاد که کسی نتواند کشور تحریم کند
 • IR ۱۸:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  4 1
  با درایت افسادطلبان سردار سلیمانی تحریم و شهید شد .... موشک ها را هم به فنا خواهند داد
 • IR ۱۹:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  3 0
  نوبخت این حرفها را بعنوان کاندید ریاست جمهوری آتی میزنه
  • محمد IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   2 0
   مگه عقل از سر مردم پریده که مجددا به این بی شرم ها رای بدهند
 • پویان IR ۱۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  5 3
  از مردم ک خجالت نمی‌کشید لااقل از خون حاج قاسم خجالت بکشید...
 • محمد SE ۲۰:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  7 0
  آقای نوبخت چون میداند به آخر و پایان کار دوره نزدیک می شود با ارسال سیگنالهای منفی و یاس آور و ادامه سیاستهای نابود کننده اقتصاد ایران و نابود کردن اندک امید مردم و تبلیغ و زیر سازی برای مذاکره با امریکا برای لغو تحریمها در مقابل چشم پوشی از استقلال و قدرت نظامی زمینه را برای خشنودی کدخدا و از خود برای رفتن به سرزمین و بلاد کفر مانند اسلاف خویش آماده میکند. بالاخره اکثر عزیزان و نزدیکان اغلب مسئولان این دولت در آنسوی آبها چشم براه هستند.
 • IR ۲۰:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  7 0
  سلام شغل جدید خزانه دارآمریکا تبریک عرض میکنم. انشا الله با این سمت افول آمریکا شدت بیشتری میابد
 • مهدی AU ۲۱:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  4 0
  تمام مشکلات اقتصادی ما ازوجود اقای نوبخت است کسی که عامل تبعیض فاحش حقوق بازنشستگان کشوری وتامین اجتماعی شده است
  • IR ۰۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   2 0
   سلام منم بازنشسته ام برادر دلار ۲۰۰تا۳۰۰تومنی دولت خاتمی و۷۰۰تومن تا هزار تومن دولت احمدی نژاد توی ۱۶سال حداکثرمیانگین۲۰۰تومن رشد داشته ولی حالا چی دل به چی خوش کردیم ۱۰میلیون هم ماهی جواب نمی ده دولت خودش نرخ گوجه را اعلام کرده۱۱هزار تومان و مرغ را ۲۶هزار وپانصد....
 • افسانه IR ۲۱:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  0 2
  بالاخره موضوع ضعف مالی مردم واقعیتی است که با یارانه و کارانه و...حل نمی شود اینکه مسئولین اظهار نظرهای شخصی میکنند هم فایده ای ندارد حالا اگر به نحوی از انحاء بتوانند ارتباط اقتصادی را به جریان بی اندازند؛ الهی خداوند کمکشون کند.
 • علی IR ۲۱:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  7 1
  آقای نوبخت کشور نیاز به رفع تحریم ندارد کشور نیاز به آدم کار بلد و با عرضه و نترس دارد.
 • نو بخت IR ۲۱:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  0 3
  آ قا ی نو بخت اون استعداد بازم داره اما وقتی به کار زارهای مملکتی وارد شدن مشگل واگرنه آ قا ی نوبخت داره لایق هست اما آخه کشورها فعلی ما به آ ن آ سانی نیست و اگر نه چه ایرادی داره
 • ستارسهرابی IR ۲۲:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  2 2
  این آقای نوبخت مردبزرگی همچون مرحوم آیت الله رفسنجانی را منفور ملت ایران کرد.البته باید سنگ آمریکا رابه سینه بزند جون خویشانشان آنجا هستند.
  • GB ۱۰:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
   0 0
   رفسنجانی ؟!!!!!!! :/
 • بی نام IR ۲۲:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  1 2
  این حرف ایشان غلطه درخصوص رفع تحریم گیریم تحریم رفع نشه باید کارکر د ولی پرداخت اینطور یارانه فقط تورم ایجاد می کنه باید کاهش قیمت اقلام اتفاق بیفته
  • امیر US ۲۳:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
   0 0
   جناب بی نام، طرح مجلس بن کالاست، نه افزایش یارانه، که بخواهد منجر به افزایش تورم شود.کاهش قیمت اقلام که خود به خود اتفاق نمی افتد، باید در کنار بن کالا، نظارت بیشتر هم بر روی قیمت کالاها انجام شودتا برخی سودجویان بی جهت قیمت ها را بالا نبرند.
 • ی د IR ۲۲:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  2 0
  بدانید این دولت تا اخرین لحظه که جان دارد امید دارد که ایران را به بیگانگان بفروشد حالا معلوم نیست چه منفعتی برایشان دارد به هر حال باید به جای بیگانگان از این به بعد مراقب اینها بود افسوس افسوس .
 • IR ۲۳:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  2 0
  نوبت پاسخگویی امثال نوبخت هم میرسد...
 • علی IR ۲۳:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  3 0
  چه کسی هم دم از "حفظ عزت ملی" میزنه؟!!
 • IR ۲۳:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  2 0
  برخیرآرزوی مذاکره به دلشان خواهد ماند تا ابد.
 • فریدون AT ۲۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
  1 1
  اقای نوبخت واقعیت راگفته وحرف مردم رازده .اوتوهم قدرت ندارد.
 • IR ۰۰:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  1 1
  اختلاسگران و حامیان تحریم درکنار ترامپ قاتل سفره مردم مظلوم ایران و نشانه گرفتن... نفرین
 • IR ۰۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  0 1
  دکتر نوبخت کاندیدای اعتدال است برا ریاست جمهوری .شاید
 • IR ۰۱:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۸
  1 0
  مردم را شما چی فرض کردید!بی کفایتی خودتون رو با فرار رو به جلو توجیه می کنید،موشک بدیم پوشک بگیریم؟!
 • وطن IR ۱۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۹
  0 0
  ايشان در حد و اندازه مسئول و خادم بودن نيستند فقط ژست اشخاص باسواد و تحصيل كرده را دارند مسئول با سواد و خادم در شرايط سخت رفاه را براي ملت به ارمغان مي آورد نه با فروش نفت به آساني . حتي يك كودك با جيب پول مي تواند بر مشكلات غلبه كند .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس