لندن: انگلیس می‌تواند بدون توافق تجاری با اروپا هم خوب زندگی کند

دفتر نخست وزیر انگلیس در پیامی خطاب به اروپا بر اینکه پیشنهادات بروکسل در مذاکرات برگزیت که تضعیف حق حاکمیت انگلیس را به همراه داشته باشد نخواهد پذیرفت تاکید کرد.

به گزارش مشرق به نقل از روزنامه "هندلزبلات" آلمان، آخر سال جاری میلادی مرحله گذار انگلیس در دوران پسا برگزیت به پایان می رسد و اینکه آیا توافق تجاری بین اتحادیه اروپا و انگلیس شکل خواهد گرفت هنوز مشخص نیست.

انگلیس حالا درست در مرحله نهایی مذاکرات برگزیت این پیام را به اتحادیه اروپا مخابره کرده است که می تواند بدون توافق تجاری با اروپا هم سر کند.

"بوریس جانسون"، نخست وزیر انگلیس روز دوشنبه از طریق دفتر کار خود اعلام کرد که پیشنهادات اروپا که تضعیف حق حاکمیت انگلیس را به همراه داشته باشد نخواهد پذیرفت.

لندن اعلام کرده که اگر اتحادیه اروپا حق حاکمیت این کشوررا نپذیرد انگلیس با یک وضعیت مشابه مناسبات تجاری اتحادیه اروپا با استرالیا رضایت خواهد داد. نخست وزیر انگلیس ابراز اطمینان کرده که کشورش حتی در آن زمان هم شکوفا خواهد شد.

اتحادیه اروپا زمان برای مذاکرات با لندن را رو به اتمام می بیند.

یک نماینده بلند پایه اتحادیه اروپا که نخواست نامش فاش شود اعلام کرده که شاید برای یک توافق به موقع با انگلیس قبل از سال ۲۰۲۱ خیلی دیر و این توافق خیلی سخت باشد. اتحادیه اروپا لایحه پیشنهادی جانسون برای اصلاح توافق برگزیت موسوم به لایحه "بازار داخلی" را یک مانع در این راستا می داند.

از بزرگترین نکات مورد مناقشه در مذاکرات برگزیت بین اتحادیه اروپا و انگلیس حقوق ماهیگیری و تضمین ها برای رقابت عادلانه است. از محافل دیپلماتیک اتحادیه اروپا شنیده می شود که پیشنهادهای راه حلی قابل قبولی برای هر دو طرف در این مسائل وجود ندارد. به زعم اروپا انگلیس باید در این اوضاع تصمیم بگیرد.

دیوید فراست، مذاکره کننده ارشد انگلیس در مذاکرات برگزیت هم اخیرا با اعلام برخی پیشرفت‌ها در مسیر مذاکرات برای توافق تجاری با اروپا در عین حال همچنان شکست مذاکرات را ممکن دانسته و از شرکت‌ها خواست خود را برای این سناریو آماده کنند.

اتحادیه اروپا از عدم تحرک لندن در مذاکرات پسا برگزیت گله دارد. ماه ها مذاکرات برای دستیابی به توافقی تجاری همچنان در سایه مناقشات بر سر برخی مسائل به نتیجه نرسیده است.

دیوید فراست در پیام توئیتری خود هشدار داد که این مذاکرات همچنان ممکن است به شکست بیانجامد و شرکت ها باید خود را آماده کنند.

دوران گذار انگلیس با پایان سال جاری میلادی به اتمام می رسد و بعد از آن انگلیس باید اتحادیه گمرکی و بازار داخلی اروپا را ترک کند.

بدون دستیابی به توافقی در این باره عواقب اقتصادی سختی در انتظار طرفین خواهد بود.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • انتشار یافته: 1
  • در انتظار بررسی: 0
  • غیر قابل انتشار: 0
  • IR ۱۱:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۲۷
    0 0
    انگل ستان!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس