هشدار پوتین درباره خطرات ناشی از خروج آمریکا از پیمان نابودی موشک‌ها

رئیس جمهوری روسیه با اشاره به اینکه مسکو خواستار آغاز دور جدید مسابقه تسلیحاتی نیست، گفت: خروج آمریکا از پیمان نابودی موشک‌های میان‌ برد و کوتاه‌تر، تهدید در منطقه شرق آسیا را افزایش داده است.

به گزارش مشرق به نقل از خبرگزاری «تاس»، "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه روز شنبه در نشست سران کشورهای شرق آسیا هشدار داد که خطرات و تهدیدهای سیاسی-نظامی در منطقه شرق آسیا پس از خروج ایالات متحده از پیمان نابودی موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

واکنش پوتین به خروج آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای

پوتین یادآور شد: «همانطور که می‌دانید، ما (طرف روسی) بطور یک طرفه توقف استقرار موشک‌های میان برد و کوتاه‌تر، نه تنها در منطقه آسیا و اقیانوس آرام، بلکه در سایر مناطق جهان را اعلام کرده‌ایم، به این شرط که شرکای آمریکایی ما نیز از چنین اقدامات خودداری کنند.»

وی تأکید کرد که برای حفظ امنیت در منطقه آسیا و اقیانوسیه، لازم است اقداماتی انجام داده و همکاری‌ها در طیف گسترده‌ای از مسائل سیاسی و اقتصادی افزایش یافته و در هماهنگی با هم کار کرد. به گفته وی، عمل به اصول اساسی مانند احترام به حقوق بین الملل، در نظر گرفتن منافع یکدیگر و حصول اطمینان از امنیت برابر و غیر قابل تقسیم بسیار اهمیت دارد.

رئیس جمهور روسیه با اشاره به اینکه مسکو به منظور تثبیت اوضاع و جلوگیری از آغاز "دور جدید مسابقه تسلیحاتی" حاضر به انجام اقدامات لازم در این زمینه است، به شرطی که طرف آمریکایی هم مشابه عمل کند، تأکید کرد: «ما برای بحث و گفت‌وگوی جدی درباره این موضوع با همه کشورهای علاقه‌مند آمادگی داریم.»

در اواسط ماه اکتبر، رئیس جمهوری روسیه پیشنهاد تمدید یک توافقنامه مهم دیگر مهم برای ثبات جهانی - پیمان کاهش تسلیحات تهاجمی (استارت-۳)، حداقل برای یک سال و بدون شروط اضافه را مطرح کرد. پوتین در این باره یادآور شد: «داشتن زمان مضاعف، انجام مذاکرات پرمحتوا به منظور تقویت امنیت راهبردی در جهان را امکان پذیر خواهد ساخت. با این حال، ایالات متحده این پیشنهاد را رد کرده است.

لازم به یادآوری است که پیمان نابودی موشک‌های دارای برد متوسط و کوتاه‌تر در سال ۱۹۸۷ بین اتحاد جماهیر شوروی و ایالات متحده آمریکا منعقد شد که تولید و استقرار موشک‌های بالستیک و کروز میان‌برد و کوتاه‌تر را برای هر دو کشور ممنوع کرده بود.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در اول ماه فوریه سال ۲۰۱۹ از آغاز روند خروج این کشور از پیمان نابودی موشک‌ها خبر داده و علت آن را نقض این توافقنامه از سوی روسیه نامید. ترامپ اعلام کرد که مایل است توافقنامه جدیدی با مشارکت چین منعقد کند.

مقامات مسکو بارها اتهامات وارده در باره نقض این پیمان دوجانبه را تکذیب کرده و در پاسخ به این اقدام آمریکا، اجرای این توافقنامه را متوقف کرد. بدین ترتیب، از تاریخ دوم آگوست سال ۲۰۱۹ (۱۱ مرداد ماه سال گذشته) پیمان نابودی موشک‌های برد متوسط و کوتاه‌تر، به ابتکارعمل طرف آمریکایی به موجویت خود پایان داد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس