کد خبر 1136668
تاریخ انتشار: ۹ آبان ۱۳۹۹ - ۱۳:۲۸
«یارانه سوم» دچار اماواگر شد/ تامین ۳۰ هزار میلیارد تومان از کجا؟/ زور مخالفت دولت می‌چربد یا اصرار مجلس؟

اعلام مخالفت دولت با طرح تامین کالاهای اساسی که اخیراً در مجلس تصویب شد، واکنش نمایندگان را در پی داشته است.

به گزارش مشرق، سید احسان خاندوزی، نائب رئیس کمیسیون اقتصادی با اشاره به حواشی تصویب طرح تامین کالای اساسی در مجلس نوشت، مخالف منابع بودجه‌ای طرح مجلس و همزمان مدافع حمایت از جمعیت زیرخط فقر بودم اما دولت حق اعتراض ندارد.

هفت سال فرصت داشت تور حمایتی پیاده کند. دوسال پیش هم دولت در برابر طرح بن‌کارت معیشتی مجلس قبل همین وعده سرخرمن را داد که ماطرح جامعتر داریم! عمل، هیچ.

بیشتر بخوانید

یارانه جدید در راه است/منابع کالابرگ الکترونیک از کجا تامین می شود؟

منابع 30 هزار میلیاردی برای پرداخت یارانه کالاهای اساسی

حاجی بابایی رئیس کمیسیون برنامه و بودجه هم در این خصوص گفت: دولت کسری خود را از طریق فروش اوراق حتی بیش از آن عددی که در بودجه سال 99 مصوب شده، تامین کرده، همانطور که تاکنون 50 هزار میلیارد تومان در بند (و) و 30 هزار میلیارد تومان در تبصره 5 بودجه به صورت ETF بفروش رسانده و هیچ مشکلی هم در این زمینه نداشته است و می‌تواند به موجب این طرح تا حدود 30 هزار میلیارد تومان از دارایی و اموال خود را برای تامین منابع کالا برگ بفروش برساند.

گفتنی است،  بر اساس این طرح دولت مکلف است به جای کوپن  که در طرح اولیه آمده بود- به‌صورت ماهانه یارانه‌ای مشخص برای تامین کالای اساسی به کارت اعتباری یارانه نقدی سرپرستان خانوار واریز کند.  به این ترتیب، یارانه کالای اساسی سومین نوع از یارانه‌ای است که دولت موظف است به مردم بپردازد. تاکنون دولت دو نوع یارانه نقدی و یارانه معیشتی را به مشمولان می‌پرداخت و حالا، یارانه کالای اساسی نیز تا 6 ماه (نیمه دوم سال 99) به‌صورت ماهانه بر آن افزوده می‌شود. البته مشمولان یارانه نقدی با دو نوع یارانه دیگر متفاوت‌اند و تعداد مشمولان آن بیشتر است. دایره شمول یارانه‌بگیران کالای اساسی اما همان است که در بند 31 جدول تبصره 14 قانون بودجه 99 آمده است؛  همان افرادی که در فهرست دریافت‌کنندگان یارانه طرح معیشت (حاصل از اصلاح قیمت بنزین در سال 98) قرار دارند و تعداد این افراد 60 میلیون نفر است. رقم مورد نظر برای یارانه کالای اساسی در این مصوبه 120 هزار تومان برای هر یک از افراد سه دهک اول و مبلغ 60 هزار تومان برای هر یک از افراد سایر دهک‌ها است.

تعلل 7 ساله در زمیه رفع فقر در کشور

خاندوزی معتقداست، سخنگوی دولت که باید نسبت به تعلل هفت ساله دولت در زمینه رفع فقر در کشور شرمسار باشد، اکنون در مقابل پیشنهاد مجلس درباره طرح تامین کالاهای اساسی همان پاسخ سال 97 مبنی بر ادعای داشتن برنامه‌های مدون حمایتی را بار دیگر تکرار کرد.

وی گفت: به همراه جمع دیگری از متخصصان و مرکز پژوهشهای مجلس پیشنهادهای جایگزین خود را به کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات  مجلس ارائه کردیم که متاسفانه از سوی ریاست کمیسیون مورد استقبال قرار نگرفت اما این ایراد جزئی طرح  مانع این نمی‌شود که اعلام کنیم، حمایت از مردم در شرایط بد کنونی اقتصادی جزو مسئولیت دولت است.

مفتح عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: پیش بینی می‌شود شورای نگهبان مخالفتی با این طرح نداشته باشد زیرا بارمالی آن با فروش اموال دولت تامین می‌شود و اگر در ماه‌های نخست اجرای طرح پرداخت یارانه برای تامین کالاهای اساسی، اموال دولت به فروش نرسید، دولت اجازه دارد از "تنخواه گردان خزانه" هزینه مورد نیاز را برداشت کند و پس از فروش اموال با خزانه تسویه کند. براساس این طرح به حدود 40 میلیون نفر از اقشار کمک درآمد جامعه ماهانه مبلغ 60 هزار تومان تعلق می‌گیرد و به 20 میلیون نفر دیگر ازجمله افراد تحت پوشش کمیته امداد و سازمان بهزیستی 120 هزار تومان پرداخت می‌شود که می‌توانند با این اعتبار کالای اساسی تهیه کنند. 

واکنش سخنگوی دولت به طرح مجلس برای ارائه یارانه سوم

لازم به ذکر است، ربیعی سخنگوی دولت در این خصوص گفته بود، طرحی که بدون هماهنگی با ارکان اجرایی کشور تهیه می‌شود با سختی در اجرا مواجه خواهد شد. این طرح به ما نشان داد هر تصمیم این چنینی باید با همکاری دولت جلو برود و قطعا ما از هیچ کاری که وضعیت معیشت مردم را بهبود دهد، نه دریغ و نه محدود خواهیم کرد.

دولت با این طرح مخالف است و معتقد است هر راه حلی باید بدون آثار تبعی در بلند مدت و دراز مدت باشد و از ترمیم دریافتی‌ها و افزایش قدرت خرید مردم استقبال خواهد کرد. در آستانه ارائه بودجه 1400 هستیم. در سال 99 تصمیم به همسان سازی گرفتیم، به دهک‌های پایین سبد داده شود و همه اینها انجام شد. بنابراین بنای ما این است آنچه فکر می‌کنیم به طور ماندگار صورت گیرد را دنبال کنیم. با هر کمکی به زندگی مردم موافقت کنیم اما معتقدیم امکان این طرح وجود ندارد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • US ۱۳:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  11 6
  بار مالی این طرح بسیار زیاد است، بهتر بود مجلس یارانه قشر ثروتمند را قطع می کرد و به نیازمندان میداد یا اینکه از طرح وان استفاده می کرد، داده 30 هزار میلیارد تومان یارانه باعث افزایش تورم خواهد شد، این طرح در اجرا به سادگی طرح نخواهد بود،
  • IR ۱۵:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
   7 9
   حراج ذخیره ارزی خزانه کشور با دلار ۴۲۰۰ و چوب حراج زدن به ذخایر طلای کشور با فروش بی ظابطه سکه بار مالی نداشت و لابد تورم ۶۰۰ درصدهم بخاطر این طرح مجلس است واقعا سقف وقاحت شما کجاست
 • IR ۱۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  11 2
  اگه قیمتها کنترل بشه بهترازاین طرحهای تورم زاست!
 • IR ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  7 9
  اگر این کار انجام شوددولت احتمالا در پرداخت حقوق نجومی بگیرها و ثروتمند تر کردن ثروتمندان دچار مشکل می شود
 • US ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  8 0
  بهترین راه برای کمک به قشر اسیب پذیر تقویت ارزش پول ملی است، متاسفانه دولت با منتظر بایدن بودن وقت را داره تلف می کنه و مجلس نمیتونه کار خاصی به خاطر نزدیک بودن به انتخابات و کرونا کنه، باید تا دولت بعدی صبر کنیم
 • بنده خدا US ۱۶:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  8 9
  24میلیون نفر تواین قضیه مقصرند نه یک نفر
 • IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  6 11
  اگه دلاررو میکردین ده هزارتومن میتونستین این سه تا یارانه رو هم ندین ولله که همه مردم راضی بودن
  • احمد IR ۲۲:۲۰ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
   8 0
   موضوع خیلی پیچیده تر از این حرف هاست
 • IR ۱۹:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  2 3
  عرض شود که بجای انکه درامدهای دولت در قالبهای افزایش حقوق کارمدان خودش و وام های مشروع ونامشروع و برداشت کنندگان ملیاردی وفوق آن ، لطفا این نقدینگی بطور متوازن بین عموم توزیع شود چطور ملییاردی یکی ببلعه گرانی نمی آره ولی بین همه توزیع بشه منجر به گرانی می شه
 • IR ۲۲:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۹
  1 3
  با پول معادن و باغها ی بنیاد پسته به غیر از پول نفت وگاز میتوان چند کشور را اداره کرد پس این منابع ثروت ودرآمد چه می شود

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس