کد خبر 1135910
تاریخ انتشار: ۸ آبان ۱۳۹۹ - ۰۲:۱۳

به گزارش مشرق، معصومه نصیری، کارشناس سواد رسانه‌ای طی یادداشتی که در کانال تلگرامی عصر هوشمندی منتشر شد به بررسی جنگ نرم پرداخت.

جنگ نرم در پی تغییر قالب‌های ماهوی جامعه و ساختار سیاسی آن است و آرام، تدریجی و زیرسطحی است.

در جنگ نرم تصویری شکست خورده، ناامید و مأیوس از حریف ارائه می‌شود و در مقابل، مهاجم با نمادسازی و تصویرسازی، خود را پیروز و موفق نشان می دهد و در اینجاست که عملیات روانی با توانی فوق العاده صورت می‌گیرد.

پایدار و بادوام است. هدف جنگ نرم تغییر باورها و اعتقادات است و چنانچه این تغییر صورت پذیرد، بازگشت به حالت اولیه به راحتی امکانپذیر نخواهد بود.

هدف، تغییر تفکرات و فرهنگ مردم است که حاکی از عمق و خطر افزون این نوع جنگ، نسبت به جنگ نظامی است.

با خلق ارزش‌های جدید، اسطوره سازی و نمادسازی، هیجان ساز است. این نوع جنگ، از احساسات جامعه نهایت استفاده را می‌برد به طوری که از ارکان مهندسی جنگ نرم مدیریت احساسات است.

آسیب محور است. آسیب‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و.... میدان مانور جنگ نرم است.

تضادآفرین است. جنگ نرم از محیط‌های آسیب دار در جامعه شروع می‌شود و با ایجاد گسل‌های متعدد در بخش‌های گوناگون جامعه و از طریق متفاوت کردن باورها، ارزش‌ها و شکل دهی به رفتارهای جدید، اعضای یک جامعه را در برابر هم قرار می‌دهد. این تضادها، همبستگی اجتماعی و وحدت ملی را برهم زده و زمینه‌های بروز بحران و درگیری‌های داخلی را فراهم می‌سازد.

تردیدآفرین است. ایجاد تردید و بدبینی نسبت به بسیاری از مسائل یک اصل و قاعده است. حرکت در این جنگ با خلق تردید و ایجاد ناامیدی و یاس شروع می‌شود و برای توفیق با نوپردازی به صورت ظریف و آرام در باورها و اعتقادات اساسی تردید ایجاد می‌شود و به مرور بر دامنه این تردیدها افزوده شده تا در نهایت به ایجاد تغییرات اساسی در ارزش‌ها و باروها دست یابند.

از ابزار روز استفاده می‌کنند. فضای مجازی و سایبری، محیط اصلی جنگ نرم در شرایط کنونی به حساب می‌آید.

با این اوصاف الان دقیقا وسط جنگ نرم هستیم. وسط وسط. جنگ فقط خوردن خمپاره روی خانه هایمان نیست. از خانه هایمان مهم‌تر، باورهایمان است که بمباران شده است. می‌توانید خودتان را تسلیم کنید، می‌توانید هوشمندانه مبارزه کنید. تصمیم با خود شماست.

*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • ۰۸:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  0 0
  یادتان هست یک زمانی در این مملکت به حکم یک مرجع تقلید در دربار سلطنتی همه قلیانها را شکستند الان بردفتوای همان مراجع تا کجاست؟نمی خواهم بگویم که کدام درست بود وکدام غلط واصلا چطور شد که اینطور شد فقط می خواهم بگویم اگر جنگ نرم اینطور باشد که شما تعریف کردید پس جنگ را باخته اید
 • احسان معتمدی IR ۰۹:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  0 0
  جنگ نرم کانون خانواده را نشانه میگیرد و مورد فحشا و اشاعه ان است که الان بسیار زیاد است و مردم همان انتظارتی را دارند که مردم غربی دارند و دیگر دین و ایمان برایشان مهم نیست این تبلیغات ظریف و همه جانبه و طولانی نیاز دارد الان امروز دختری را در تلویزیون می بینی محجوب و با شرف فردا ،...... این یعنی جنگ نرم انها پیروزی های زیادی داشته و فقط وجود امام حسین بوده که جوانان را حفظ میکند وگرنه دولن ما هرگز کوچکترین برنامه ای نداشته بلکه کارهایش عمل عکس داشته
 • IR ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۸/۰۸
  0 0
  دقیقا در کانال تلگرامی!!! عصر هوشمندی درباره جنگ نرم صحبت شده! این هم خیلی هوشمندی می خواهد پیام رسان فیلتر شده جاسوسی استفاده می کنند و درباره جنگ مجازی افاضات می کنند!!! پیام رسان ایرانی نبود؟!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس