انتقاد انجمن خبرنگاران خارجی از محدودیت‌های جدید آمریکا برای اصحاب رسانه

انجمن خبرنگاران مطبوعات خارجی در آمریکا روز دوشنبه محدودیت های جدید روادید این کشور برای اصحاب رسانه را تهدیدی برای آزادی رسانه ها دانست.

به گزارش مشرق، انجمن خبرنگاران مطبوعات خارجی در آمریکا (AFC-USA) در وب سایت رسمی خود به محدودیت های وزارت امنیت داخلی آمریکا در مورد تغییر ارائه روادید به خبرنگاران خارجی واکنش نشان داد و آن‌ را تهدیدی برای آزادی رسانه ها در ایالت متحده خواند.

وزارت امنیت داخلی آمریکا در ماه سپتامبر (مهرماه) قوانین ارائه روادید به خبرنگاران خارجی را محدود کرده و مدت حضور خبرنگاران خارجی در آمریکا را تنها در ۲۴۰ روز مجاز دانسته است.

طبق قوانین جدید رسانه ای آمریکا، خبرنگاران خارجی تنها در صورتی حق کار در آمریکا دارند که سازمان های رسانه ای در این کشور آنان را مورد حمایت مالی قرار دهند.

با ادامه سیاست های یکجانبه گرایانه دولت ترامپ، وی به تازگی سیاستی خصمانه علیه خبرنگاران خارجی بویژه اصحاب رسانه چین اتخاذ کرده است.

دولت «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریکا پس از پایان موقتی جنگ تجاری با چین، هم اکنون وارد جنگ رسانه‌ای با پکن شده و به سیاست معرفی برخی از رسانه‌های چینی به عنوان عوامل دست‌نشانده دولت این کشور، گرایش پیدا کرده است. 

در آخرین دور رقابت‌های پکن و واشنگتن در مورد اعمال محدودیت‌های رسانه‌ای، دولت آمریکا شش شرکت اطلاع‌رسانی دیگر چین را به عنوان عوامل خارجی معرفی کرد که مشغول به فعالیت در داخل خاک آمریکا هستند.

«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا در کنفرانس خبری اعلام کرد که شش شرکت رسانه‌ای چین بطور اساسی یا موثر توسط دولت خارجی کنترل می‌شوند.

پمپئو افزود: ما هیچ محدودیتی در مورد آنچه این رسانه‌ها می‌توانند در ایالات متحده منتشر کنند، اعمال نمی‌کنیم. ما به سادگی می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که مردم آمریکا، مصرف‌کنندگان اطلاعات می‌توانند بین اخبار نوشته شده توسط مطبوعات آزاد و تبلیغاتی که توسط «حزب کمونیست چین» توزیع می‌شود، تفاوت قائل شوند.

اگرچه پمپئو در سخنان خود مدعی شد که دولت آمریکا هیچ محدودیتی برای رسانه‌های چینی اعمال نمی‌کند، اما در حقیقت وقتی یک شرکت رسانه‌ای به عنوان یک نهاد خارجی در ایالات متحده معرفی می‌شود، ملزم به رعایت همان قوانین و مقررات مربوط به مأموریت‌های دیپلماتیک است که سختگیرانه‌تر از موارد عادی برای روزنامه‌نگاران است.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس