مرعشی نمایه - کراپ‌شده

سخنگوی کارگزاران می‌گوید: هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد، نباید نامزد انتخابات شود.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت: خبرآنلاین از مرعشی پرسیده «شرایط کشور به این سمت و سویی رفته که ‌اصلاح‌طلبان هم منتقد عملکرد آقای روحانی هستند. ضعف اصلی کجاست؟ واقعاً تیم دیپلماسی و اقتصادی کشور ضعیف بوده و حالا گزینه‌های بهتری برای جایگزینی آنها و برای بهبود شرایط وجود دارد؟». او پ‍اسخ داد: اولین مسئله‌ای که به آن توجه داریم و من همیشه روی آن تاکید می‌کنم و دولت اول آقای روحانی هم آن را تجربه کرد این است که رئیس‌جمهور موفق در این ساختار فعلی جمهوری اسلامی ایران، رئیس‌جمهوری است که بتواند قدرت رهبری را پشت سر دولت بیاورد. آقای روحانی در دور اول به حد زیادی موفق بود؛ برجام که مهم‌ترین دستاورد دوره آقای روحانی است و آثار آن هم در دولت اول آقای روحانی آشکار شد، نتیجه ترکیب سه عنصر بود: اراده رئیس‌جمهور، به‌کارگیری بهترین دیپلمات‌های ایران و حمایت رهبری. کار به این مهمی بدون حمایت رهبری انجام نمی‌شد.

وی افزود: اما آقای روحانی این تجربه موفق دوران ریاست جمهوری خودش را در بقیه مسائل کشور ادامه نداد و از این موفقیت استفاده نکرد. شکاف بین رئیس‌جمهور و رهبری در ایران نه به نفع رهبری، نه به نفع رئیس‌جمهور و نه به نفع مردم است. بنابراین سیاست روشنی که ما به هرکسی که می‌خواهد رئیس‌جمهور آینده شود توصیه می‌کنیم این است که اگر نمی‌تواند در یک چهارچوبی حرکت کند که قدرت رهبری را پشت سر دولت بیاورد بهتر است که رئیس‌جمهور نشود تا مردم را معطل نکند.

مرعشی همچنین گفت: مردم کشور دیگر طاقت و توان این کشمکش‌ها را ندارند که مثلا بالاخره این FATF خوب است یا بد است، اینکه FATF خوب است یا بد است باید بین رئیس‌جمهور و رهبری نهایی شود. اگر لازم نیست، چرا آن‌قدر رئیس‌جمهور روی آن اصرار می‌کند و اگر لازم است چرا رهبری قانع نمی‌شود؟ این موضوع، اختلاف آقای روحانی با مجمع تشخیص نیست. ما طبق قانون اساسی یک مقامی به نام رهبری داریم که هماهنگ‌کننده قوای سه‌گانه است.

سخنگوی کارگزاران گفت: مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند ۱۰ الی ۱۵ درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟ یک جای کار اشکال دارد. اگر آقای روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود و اگر می‌تواند ادامه دهد. با مردم و مصالح مردم و کشور نمی‌شود شوخی کرد. هرکسی که می‌خواهد وارد این میدان شود اگر می‌تواند با این مجموعه کار کند بیاید؛ زمانی که کاندیدها می‌خواهند رئیس‌جمهور شوند همه چیز خوب است و همه می‌گویند من این کار را می‌کنم و...

اما زمانی که رئیس‌جمهور می‌شوند می‌گویند که به ما اجازه انجام این کارها را نمی‌دهند (اما همه اینها از قبل مشخص بوده است)؛ ما ولایت‌ فقیه، سپاه، شورای نگهبان، مجلس، قوه قضاییه و...‌ داریم و ترکیب آنها و شرایط‌شان کاملا مشخص است.

درباره اظهارات مرعشی گفتنی است: اولاً به لحاظ شرعی و قانونی رئیس‌جمهور و دیگر سران قوا باید با رهبری هماهنگ باشند. ثانیاً امام(ره) و رهبری همواره از دولت و رئیس‌جمهور مستقر برای پیشبرد اهداف حمایت کرده‌اند به عبارت دیگر، نوعاً این ولی فقیه بوده که برای رعایت مصالح کلان کشور، تنازل کرده و به حمایت از دولت و رئیس‌جمهور اولویت بخشیده؛ اما از آن‌سو، در بسیاری از مواقع، دولت‌ها مرتکب قصور و تقصیر در هماهنگی شده‌اند.

در ماجرای برجام نیز، دولت نتوانست خطوط قرمز نظام و رهبری را مراعات کند و اتفاقاً خسارت‌های برجام، ناشی از این کوتاهی در مراعات مصالح ملی در نگارش و اجرای برجام بود.

با این وجود و در حالی که نیمی از منتقدان اصولگرا، برخی اصلاح‌طلبان نیز با انگیزه‌های متفاوت، خواستار استعفا و استیضاح و برکناری رئیس‌جمهور بودند، رهبری بیشترین حمایت‌ها را از دولت و رئیس‌جمهور انجام دادند؛ چراکه مصلحت‌های بالاتری را می‌دیدند. در واقع در اینجا حیثیت والای رهبری برای صیانت از دولت - و ثبات سیاسی کشور - هزینه شد.

ثالثاً غیر از اختیارات قانونی، رئیس‌جمهور اختیارات متعددی هم از رهبری گرفتند که از جمله آن، تسریع در تدابیر مدنظر دولت از طریق جلسه سران سه قوه، اعطای مجوزهای متعدد برای برداشت از صندوق توسعه ملی و... بود. این اختیارات آن‌قدر گسترده بود که سعید لیلاز عضو مرکزیت حزب کارگزاران به یورونیوز گفت: اختیاراتی را که رهبری به رئیس‌جمهور داده، اگر به چوب خشک می‌دادند، وضعیت اقتصادی بهتر از این بود.

بنابراین تلاش موذیانه مرعشی برای فضاسازی در این باره که گویا رهبری، مانع مدیریت دولت است، تحریف‌گری و خلاف واقع است. در موضوع FATF نیز، مسئله به رهبری برنمی‌گردد چرا اینکه ایشان موضوع را به رسیدگی در روال قانونی ارجاع دادند و مجمع تشخیص مصلحت به درستی با اجرای ۲ بند باقی‌مانده از ۴۱ مطالبه یکطرفه FATF مخالفت کرد. در واقع مشکل از طرف ایران نبود، بلکه طرف غربی به صراحت می‌گوید حتی با اجرای همه مطالبات FATF از ایران - که منحصر به ایران هم هست - تضمینی نیست که تحریمی برداشته شود اما ایران در این چهارچوب باید اطلاعات اقتصادی بیشتری به طرف مقابل بدهد که در خدمت خزانه‌داری و وزارت خارجه آمریکا برای تحریم‌های دقیق‌تر قرار گیرد. هر وقت هم از دولتمردان سوال شده چه تضمینی وجود دارد با پذیرش دو بند باقی‌مانده، تحریم‌ها برطرف شود، برخلاف وعده‌های برجامی، می‌گویند هیچ تضمینی وجود ندارد!! با این تفاصیل امثال آقای مرعشی باید پاسخگوی سوءمدیریت حادّی باشند که به مردم تحمیل کرده‌اند و رسما از افکار عمومی عذرخواهی کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 13
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 5
 • محمدبهرامى بلوچ IR ۰۳:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  17 1
  هرزمان هردولتى ازرهنمودهاى مقام معظم رهبرى اطاعت نكرده شكست خورده وبه كشور وملت ايران صدمه زده است مقام معظم رهبرى هميشه از رئيس جمهوردفاع كرده و وقت بهش دا ده براى جبران اينجا ديگه قدرت وتوان دولت مشخص شده كه توان جبران ندارد اين شخص رئيس جمهور توانا وقدرتمند وسياستمدار و اقتصاددان بايد باشد نه بالب خند خارجى ها همه چى رو ببازه
 • IR ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  0 0
  /// اگر همه افراد جامعه از جمله این خبرنگاره در حد سواد و بهره هوشیشون حرف بزنن و عمل کنن بخدا خیلی از مشکلات خود به خود حل میشه
 • IR ۰۷:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  3 0
  مرعشی اگه تو هر جای دنیا بود محاکمه می شد
  • سید IR ۰۸:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
   1 0
   کاش حسین مرعشی به این اندرز و نصیحت رفقای جناحی اش عمل می کرد که به وی توصیه کرده اند شما سعی کن به اندازه دانایی ات سخن بگو نه به اندازه دارایی ات که معلوم نیست چه گونه جمع کرده ای!؟ البته از نظر مردم که معلوم است چه گونه جمع کرده است
 • IR ۰۷:۴۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  2 0
  دست اصلاح طلبان رو شده و باید با یک حیله جدید وارد بشن
 • مزیدی IR ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  4 0
  اینها از اینقدر بیشرفی حالشون بد نمیشه واقعا؟!!!
 • حسن IR ۰۸:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  3 0
  واقعیت اینه که اصلاح طلبان نه فقط با رهبری بلکه با اصول انقلاب سازگار نیستند بنابرین نباید در امور وارد شوند چون وقتی وارد میشوند در پی تغییر اصول انقلاب میشوند که با مقاومت انقلابیون روبرو میشوند و مشکل درست میشود و دودش به چشم مردم میرود
 • مهرناز IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  1 0
  هرفرد دیگری که می خواهید در اینده رئیس جمهور ایران شوید " متوجه باشد " انقلاب شد بر علیه تفکر لیبرال سرمایه داری شاه که بوسیله امریکا وانگلیس در ایران پیاده شده بود " جهت غارت ثروت ومنابع ایران " 8سال جنگ با اینهمه جوانان شهید و40سال مقاومت در برابر قلدری وتفکر امریکا وانگلیس " نتیجه اش این نیست پس از قرارگرفتن درریاست قوه مجریه " نگاه به دهان غرب بدوزید "
 • وطن پرست IR ۰۸:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  0 0
  افساد طلب ها همگی مجرم هستند یکی به جرم دزدی و اختلاس یکی به جرم زد و بند و رانت و یکی هم به جرم تحریک مردم و اشاعه و نشر اکاذیب. متاسفانه منافقان رو چون دو رو هستند نمیشه به جرم منافق بودن محاکمه کرد مگر اثبات بشه
 • محمد FR ۰۸:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  0 0
  وقتی در موقع انتخابات عده ای منافع حزبی وگروهی خودرا محور قرار می دهند وتوجهی به منافع ملی ندارند عاقبت کار همین می شود که هست .اینها نه تنها در این دنیا بلکه درآخرت هم باید جوابگوی خیانت خود به نظام واسلام وانقلاب باشند.اگر همه بدون جناح بازی به یک فرد انقلابی وتوانمند روی بیاورند وتایید کنند بطور قطع کشور را می تواند از این بحران نجات دهد .ولی با کمال تاسف این حرفها فقط برای ره گم کنی است نه برای رفع مشکل فردا در انتخابات معلوم می شود همه چپی ها هم صدا با دشمنان قسم خورده این انقلاب ازیک نفر حمایت می کنند که منافع آنهارا تامین کند نه برای نجات کشور برنامه داشته باشد.طبق آیات قرآن ما در جامعه دوگروه بیشتر نداریم حزب الله وحزب الشیطان . انقلابیون وپیروران صدیق رهبری درگروه اول وهمه کسانی که مخالف رهبری وپایمال کننده خون شهدا هستند درگروه دوم جای می گیرند والسلام
 • IR ۰۸:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  2 0
  موقع انتخابات یه چیزی میگن وقتی گند می زنن، میگن رهبری مقصره پررویی تا چه حد!
 • 125 IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۹
  0 0
  آقای مرعشی چیکار میکنی
 • DE ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۳۰
  0 0
  مغالطه نکنید آقای مرعشی قصه چوب خشک را که یادتان هست؟// آقای مرعشی فقط قصه چوب دو سر طلا را میداند زیرا خود او دوسر طلاست ......// با این تفاصیل امثال آقای مرعشی باید پاسخگوی سوءمدیریت حادّی باشند که به مردم تحمیل کرده‌اند و رسما از افکار عمومی عذرخواهی کنند.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس