کد خبر 1129782
تاریخ انتشار: ۲۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۳:۲۴
یک بام و دوهوای آلمان در حمایت از برجام

سفیر آلمان در سازمان ملل اگرچه از تعهد کامل کشورش برای اجرای برجام خبر داد، اما به جای آنکه از آمریکا بخواهد اقدامات خلاف صریح قطعنامه شورای امنیت را متوقف کند، از اقدامات ایران ابراز نگرانی کرد.

به گزارش مشرق، «گونتر ساوتر» روز دوشنبه در کمیته اول مجمع عمومی سازمان ملل متحد اظهار داشت: آلمان همچنان برای حفظ و اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که شامل برجام هم هست، به طور کامل متعهد است.

وی یادآور شد: در حالیکه خروج آمریکا از برجام و بازگرداندن تحریم‌های خود، تاسف‌آور است. همچنین اقدامات ایران که با چشم‌اندازهای اصلی برجام در تضاد است هم مایه نگرانی عمیق است.

سفیر آلمان در سازمان ملل متحد ادامه داد: به طور خاص، ما نگران افزایش انباشت اورانیوم کم غنی‌شده و گسترش مداوم فعالیت‌های تحقیق و توسعه سانتریفیوژ ایران هستیم. این اقدامات منافع عدم گسترش سلاح‌های هسته‌ای توافق را تضعیف می‌کند و در پیامدهای غیر قابل برگشتی در مورد گسترش سلاح‌های هسته‌ای دارد.

ساوتر اظهار کرد: ما به شدت از ایران می‌خواهیم همه فعالیت‌های مغایر با تعهدات خود تحت برجام را متوقف و معکوس سازد و از اقدامات جدیدی که موجب نقض توافقنامه شود خودداری کند. ایران باید بدون تاخیر به انطباق کامل خود بازگردد.

سفیر آلمان در سازمان ملل متحد به همکاری ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم اشاره کرد و افزود: علاوه بر آن، ایران باید همکاری کامل خود را با آژانس بین المللی انرژی اتمی در راستای تعهدات پادمانی خود تحت پیمان جامع پادمان‌ها و پروتکل الحاقی گسترش دهد که حیاتی است.

ساوتر همچنین به مساله موشک‌های بالستیک ایران اشاره و ادعا کرد: ما به صراحت درخواست خود از ایران را برای پرهیز از فعالیت‌های موشک بالستیک از جمله آزمایش و پرتاب موشک که با پیوست B قطعنامه ۲۲۳۱ مغایرت دارد، تکرار می‌کنیم.

وی اظهار داشت: ما به شدت از ایران می‌خواهیم که انتقال موشک‌ها و فناوری موشکی را به دولت‌ها و بازیگران غیر دولتی در منطقه، بر خلاف قطعنامه‌های مربوط به شورای امنیت سازمان ملل متوقف کند.

منبع: ایرنا

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۰۵:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۲
  0 1
  تو سگ کی هستی که دستور بدی و به ایران بگی باید!؟ اینها همش از بی لیاقتی این دولت هستش که کشورهای میکروسکپی داری واق واق میکنن .... همه بازرسان آژانس رو باید اخراج کنیم و شروع به ساخت نیروگاه های آب سنگین بکنیم و غنی سازی 50 درصد و ساخت و آزمایش موشک قاره پیما و ضد ماهواره تا حساب کار دستشون بیاد و التماس مذاکره داشته باشن
  • US ۱۴:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۲
   0 0
   آروم باش