عکس/ آمار کشته‌های آمریکا در دستان بایدن!

یک کارشناس مسائل بین الملل معقتد است که پیروزی بایدن در انتخابات اوضاع را برای ایران تغییر نمی دهد بلکه حتی سیاست فشار حداکثری را نیز ادامه خواهد داد.

به گزارش مشرق، صابر گل‌عنبری پژوهشگر مسائل خاورمیانه در یادداشتی برای عربی 21 با عنوان «آیا بایدن به برجام باز خواهد گشت؟» نوشت:

حتی در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مهار کردن ایران از طریق ادامه دادن به سیاست فشار حداکثری هدف راهبردی آمریکا باقی خواهد ماند و بایدن تلاش خواهد کرد اروپایی ها را نیز در فشار علیه ایران با خود همراه کند تا این کشور را مجبور به امضای توافقی فراگیر کند که رئیس جمهور کنونی آمریکا خواستار آن است.

با توجه به پیش بودن جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا بر رقیب جمهوری خواهش دونالد ترامپ در نظرسنجی ها، این سئوال مهم مطرح می شود که آیا بایدن در صورت پیروز شدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به توافقنامه هسته ای با ایران (برجام) که ترامپ در مه 2018 از آن خارج شد باز خواهد گشت تا خرابکاری ترامپ را جبران کند.

تحلیلگرانی که طرفدار فرضیه بازگشت آمریکا به برجام در صورت پیروزی جو بایدن هستند این گونه استدلال می کنند که حزب دموکرات آمریکا برخلاف حزب جمهوری خواه از برجام حمایت می کند و علاوه بر آن، بایدن معاون باراک اوباما رئیس جمهور سابق آمریکا بود که گزینه دیپلماسی با تهران را در پیش گرفت و وارد مذاکرات مستقیم با آن شد که به امضای برجام انجامید.

کسانی که بازگشت آمریکا به برجام در صورت پیروزی بایدن را بعید می دانند می گویند سیاست های آمریکا در برابر ایران با تغییر روسای جمهور این کشور تغییر نمی کند و آنچه اوباما انجام داد بیش از آن که برآمده از سیاست حزب دموکرات باشد، ناشی از اقتضای سیاست آمریکا بود.

هرچند جو بایدن در مقاله ای در نیویورک تایمز از بازگشت به برجام در صورت پیروز شدن در انتخابات سخن گفته است ولی نباید فراموش کرد در این مقاله هیچ نشانه ای نیست که نشان دهد بایدن به محض پیروز شدن، به برجام باز خواهد گشت بلکه شرط بازگشت آمریکا را پایبندی مجدد تهران به تعهداتش طبق برجام اعلام کرده است. یعنی بایدن قصد دارد توپ را در زمین ایران بیندازد و از تهران بخواهد ابتدا از پنج گام هسته ای عقب نشینی کند تا واشنگتن برای بازگشت به برجام گامی بردارد.

حتی در صورتی که فرض کنیم بازگشت آمریکا به برجام در دوره بایدن بدون قید و شرط باشد، به احتمال زیاد این بازگشت، نمادین خواهد بود بدون آن که واشنگتن تحریم ها را لغو کند. واشنگتن وعده لغو تحریم ها را خواهد داد ولی لغو عملی تحریم ها به نتایج هرگونه مذاکره بین دوطرف یا در قالب گروه 1+5 درباره مسائل حل نشده بستگی خواهد داشت.

حتی در صورت پیروزی بایدن در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، مهار کردن ایران از طریق ادامه دادن به سیاست «فشار حداکثری» هدف راهبردی آمریکا باقی خواهد ماند و بایدن تلاش خواهد کرد اروپایی ها را نیز در فشار علیه ایران با خود همراه کند تا این کشور را مجبور به امضای توافقی فراگیر کند که رئیس جمهور کنونی آمریکا خواستار آن است.

منبع: خبرآنلاین

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس