اخبار ویژه روزنامه ها

رئیس‌جمهور اخیراً گفته بود رشد اقتصادی ایران از آلمان هم بالاتر است و تا پایان سال شاهد رشد اقتصادی مثبت خواهیم بود.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

کیهان

از بزک آمریکا و معارضه با ارزش‌ها برگردید وحدت حاصل می‌شود

معاون مصطفی معین در وزارت علوم دولت اصلاحات می‌گوید مشکلات کشور با وحدت حل می‌شود.

روزنامه آرمان به قلم غلامرضا ظریفیان نوشت: «جامعه مشکلاتی ساختاری دارد که هیچ‌یک ارتباطی با آمریکا پیدا نمی‌کنند و طبیعتا بخشی مشکلات قانونی و بخشی مشکلات نظارتی است که در این موضوع تفاوت‌های بینشی و تفاوت‌های راهبردی نیز دیده می‌شود. بخش بزرگی از مشکلات ما ارتباطی با تحریم و مشکلات ما و آمریکا ندارد و به رانت‌ها و اختلاس‌ها و فسادهای داخلی مرتبط است. البته اگر به سال‌های ابتدایی دولت آقای روحانی و برجام برگردیم و کشور بتواند با فروش نفت هزینه‌های خود را تامین کند قطعا از فشارهای اقتصادی ناشی از تحریم‌ها کاسته می‌شود اما مشکلات ناشی از عدم مدیریت صحیح و کارآمد و مشکلات قانونی و زیرساختی همچنان وجود دارند و ربطی به غرب ندارند و حتی با بهبود روابط ایران با غرب نیز این مشکلات همچنان بر سر جای خود هستند و ناکارآمدی و ضعف‌های حاصل خود را همچنان نشان خواهد داد.

وی می‌افزاید: «مهم‌ترین راه‌حل که تجربه جهانی مثبتی دارد و در ایران نیز مصداق پیدا می‌کند انجام اقداماتی است که به انسجام اجتماعی کمک کند و به افزایش سرمایه اجتماعی کمک کند. دلایل و راهکارهای رسیدن به انسجام اجتماعی بحث شده و در مورد تقویت و بازگرداندن سرمایه اجتماعی گفت‌وگو شده است. باید وحدتی نسبی ایجاد کنیم ما با چند مساله اساسی روبه‌رو هستیم. نخبگان و جامعه باید متقاعد شوند و این کار با مشارکت و همگرایی و نه واگرایی صورت بگیرد. هر چند وقت یکبار در رسانه‌های رسمی و در شبکه‌های اجتماعی در موضوعات مختلف می‌بینیم که از همگرایی و وحدت لازم برخوردار نیستیم و بدون اتفاق و وحدت و همگرایی مشکلات و مسائل ما سر جای خود باقی می‌مانند». درباره این تحلیل گفتنی است که طبعاً وحدت، زیربنای پیشرفت هر جامعه و تفرقه، مایه ناکامی‌های بزرگ است. اما باید دید که چه کسانی موجب تفرقه در داخل کشور شده‌اند؟ و چه کسانی در زمینه ناکامی‌های چند سال گذشته و انباشت مشکلات مسئولند؟ اولاً طیف مؤثر در میان اصلاح‌طلبان همچنان آدرس آمریکا را برای حل مشکلات می‌دهند. در عین حال آنها و هم‌طیفانشان، وقتی می‌خواهند ساختار و نظام را متهم کنند، می‌گویند مشکل از آمریکا نیست و مسئله اصلی در داخل کشور است.

اینها درست و غلط را با هم می‌آمیزند. چرا که قبل از سال 92 می‌گفتند 10 تا 30 درصد مشکلات به تحریم‌ها برمی‌گردد و مقصر 70 تا 90 درصد بقیه، دولت مستقر (احمدی‌نژاد) است. اما حالا همان‌ها تقلا می‌کنند تا آمریکا و دولت را تبرئه و نظام را مسئول جلوه دهند.

 اصلاح‌طلبان در عین حال معتقدند که 7 سال آدرس دروغ و گمراه‌کننده داده و به جای این که از دولت بخواهند روی پای خود بایستد، فشار آورده‌اند تا روی وعده و تهدیدهای غرب حساب کند و به اخم و لبخند آنها متکی باشد. در واقع با همین تحریف نظری و انحراف عملی بود که سرمایه اجتماعی دستخوش آسیب‌های جدی شد و چاره آن هم در عذرخواهی و اصلاح مسیر از سوی ائتلاف حاکم بر دولت

است.

نکته بعدی این که مردم در مقابل دشمن متحد و در دفاع از کیان جمهوری اسلامی همیشه حاضرند چنان که در تشییع بی‌نظیر سردار سلیمانی شاهد بودیم. بنابراین باید از افراطیون مدعی اصلاح‌طلبی پرسید وحدت بر کدام تبار اشتراکات؟ شما دشمنی در تراز آمریکا را دوست زدید و در مقابل، عمده توان خود را برای معارضه با مبانی و ارزش‌های اسلام و انقلاب و نظام گذاشتید. شما در سال 88 علناً علیه اسلامیت و جمهوریت شورش به راه انداختید و طابق النعل بالنعل، براساس نقشه دشمن عمل کردید؟ با این وجود، وحدت یعنی چه؟ شما تا می‌توانستید به ارکان وحدت و اقتدار ملی ضربه زدید یا در مقابل ضربه زنندگان سکوت توأم با حمایت کردید.

رشد اقتصادی منفی مشکل چند ساله دولت است

استاندار گلستان با رد مقایسه اقتصاد ایران و آلمان از سوی رئیس‌جمهور گفت اقتصاد ما مشکلات عدیده دارد.

رئیس‌جمهور اخیراً گفته بود رشد اقتصادی ایران از آلمان هم بالاتر است و تا پایان سال شاهد رشد اقتصادی مثبت خواهیم بود. این سخن رئیس‌جمهور وقتی بسیاری از مردم با مشکلات شدید اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند و تقریباً سفره بسیاری از ایرانیان خالی است، عجیب به نظر می‌رسد.

هادی حق‌شناس، درباره این اظهارات به «نامه‌نیوز» گفت: «این سخن آقای روحانی به لحاظ عدد صحت دارد و تردیدی نیست و حتی من بیش از این می‌گویم که در همین دو سه هفته گذشته نرخ بیکاری آمریکا هم دو رقمی شد و علاوه بر آلمان کشورهایی مانند اسپانیا و انگلیس هم رشد منفی اقتصادی را تجربه کرده‌اند که همه این‌ها متأثر از کرونا بوده است. در حقیقت نه فقط آلمان که کل کشورهای جهان به دلیل پیامدهای منفی اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا با مشکلات اقتصادی روبه‌رو شده‌اند.» او خاطرنشان کرد: «اما این موضوع یک تبصره مهم دارد؛ آنکه اقتصاد ایران گرچه در حوزه رشد اقتصادی نسبت به مثلاً آلمان کمتر آسیب دیده است اما در بسیاری از زمینه‌ها مشکلات اساسی دارد. مثل آن است که بگوییم اقتصاد آلمان فقط سرما خورده است و اقتصاد ایران گرچه سرمایه‌خوردگی کمتری دارد- نه آنکه نداشته باشد- اما فشارخون و تب هم دارد. اقتصاد ایران به دلیل تکانه‌های مختلفی که تحریم و کرونا وارد کرد بخشی از توان خود را از دست داده است اما اقتصاد آلمان فقط در مقطعی با رشد منفی اقتصادی همراه بوده است. علاوه بر این آلمان فقط در امسال چنین شرایطی را تجربه کرده آن هم به دلیل شیوع بیماری کرونا اما ایران چند سال پی‌درپی است که رشد منفی دارد و علاوه بر رشد منفی تورم و رکود هم دارد. حق‌شناس درباره افت ارزش پول ملی هم تصریح کرد: ارزش پول ملی به پایین‌ترین حد خود در سال‌های اخیر رسیده است و دلیل آن هم چندان پیچیده نیست و جزو الفبای اقتصاد است. یک سمت عرضه وجود دارد و یک سمت تقاضا. وقتی در عرضه مشکل ایجاد شود و در تقاضا هم اتفاقی رخ ندهد، به عدم تعادل می‌رسیم. در شرایط عدم تعادل دیگر قیمت واقعی نیست. عرضه به هر دلیلی اعم از تحریم یا کرونا دچار اخلال شود و تقاضا فرقی نکند قیمت غیر واقعی شکل می‌گیرد و در این میان دیگر مهم نیست قیمت دلار 30 هزار تومان باشد یا 100 هزار تومان. در چنین حالتی مراودات اقتصادی دچار مشکل می‌شود. در بازار سرمایه هم عدم تعادل قیمت‌ها مشکل ایجاد کرده است. مگر می‌شود ارزش سهام یک کارخانه 10 برابر شود؟ مگر تولید آن کارخانه در یک سال گذشته 10 برابر شده است که ارزش سهامش 10 برابر افزایش یافته باشد؟ بنابراین در اینجا هم عدم تعادل قیمت‌ها مشکل ایجاد می‌کند.»

وی می‌گوید: دولت باید از ابتدا سیاست‌هایی در پیش می‌گرفت، یعنی باید در رشد نقدینگی و تقویت واقعی بخش‌های اقتصادی به جدیت تلاش می‌کرد که متأسفانه نکرد. نتایج اقتصادی، ماحصل یک روز و دو روز نیست و اگر ما انتظار اقتصادی خوب را داریم باید از سال‌های پیش برنامه‌ریزی و تلاش می‌کردیم.

سفیر اتریش: ایران در برخی حوزه‌ها پیشرفته‌تر از کشورهای اروپایی است

سفیر اتریش در تهران می‌گوید ایران در برخی حوزه‌ها خیلی جلوتر از کشورهای اروپایی است.

استفان شولتس که سه سال است در تهران حضور دارد، می‌گوید به 25 استان سفر کرده و با فعالان اقتصادی مختلف ملاقات کرده است. او در گفت‌وگو با روزنامه همشهری می‌افزاید: همیشه رایزن بازرگانی سفارت نیز همراه من است، ایران فراتر از یک کشور، یک تمدن است.

او که در 12 کشور سفیر بوده، می‌گوید: جمعیت 15 میلیون نفری تهران، دو برابر جمعیت کل اتریش است.

شولتس در ادامه اظهار داشت: من 5 فرزند دارم. همه آنها بزرگ شده‌اند. گاهی به ما سر می‌زنند و مدتی پیش ما می‌مانند، 2 تا از آنها چند وقت قبل در تهران عمل جراحی داشتند. واقعا باید بگویم که پیشرفت‌های پزشکی در ایران خارق‌العاده است. کیفیت خدمات پزشکی در تهران با وین برابری می‌کند.

وی ادامه می‌دهد: باید بگویم در تهران شاهد مدرنیزاسیون سریع بوده‌ام. استفاده از تکنولوژی‌های مدرن در زندگی شهری در تهران بسیار مشهود است. خرید آنلاین بسیار رشد کرده است. خیلی چیزهایی که اینجا وجود دارد، در کشور ما اصلا امکان‌پذیر نیست؛ بس که قوانین و مقررات دست و پا گیر وجود دارد. انقلابی که در حوزه تکنولوژی‌های اطلاعاتی و ارتباطی در اینجا رخ داده، بسیار قابل توجه است. گاهی به شرکت‌های اتریشی می‌گویم این اپلیکیشن یا آن اپلیکیشن را دیده‌اید؟ چقدر راحت می‌شود خرید کرد، یا چیزی را به جایی فرستاد، در اطراف تهران از یک کشاورز سیب‌زمینی خریدیم، خیلی راحت دستگاه پوز را آورد و کارت کشیدیم. ایران در این حوزه‌ها خیلی جلوتر از بسیاری از کشورهای اروپایی از جمله کشور خود من است. به اعتقاد من، اقتصاد ایران در یک مسیر دگرگونی بسیار سریع قرار دارد؛دگرگونی از یک اقتصاد تجارت‌محور به سمت یک اقتصاد تولیدمحور، بخش خدمات در ایران به سرعت در حال رشد است. ایران ظرفیت آن را دارد که به قدرت اقتصادی منطقه تبدیل شود، در بسیاری از حوزه‌ها، این اتفاق افتاده، اما منظور من خیلی فراتر از اینهاست. شرکت‌های جوان در حوزه استارتاپ‌ها شگفتی‌آفرین بوده‌اند. این درست همان حوزه‌ای است که من می‌خواهم اتریش در آن از ایران بیاموزد.

دیپلمات انگلیسی: بایدن انتظار دارد ایران خود را خلع سلاح کند

سفیر سابق انگلیس در سازمان ملل و آژانس گفت: نامزد دموکرات‌های آمریکا، در پی خلع سلاح ایران است.

پیتر جنکینز درباره رویکرد جو بایدن به روزنامه جام‌جم گفت: من از سخنان و مواضع بایدن این‌گونه استنباط می‌کنم که او موضوعات هسته‌ای، موشکی و مسائل منطقه‌ای مربوط به ایران را در پیوند با یکدیگر و در یک مجموعه واحد تحلیل می‌کند.

وی می‌افزاید: بایدن یا حداقل بسیاری از مشاوران وی در مورد ایران عقیده دولت فعلی ایالات متحده را دارند که ایران باید با کاهش یا از بین بردن قوای موشکی خود به خلع سلاح یکجانبه بپردازد. همچنین آنها بر این باورند که ایران باید روابط خود را با نیروهای وابسته و دوست خود در عراق، سوریه، ‌لبنان و یمن و جوامع شیعه در بحرین و عربستان سعودی قطع کند.
 

ایران

پیغام شورای نگهبان به مجلسی‌ها درباره اصلاح قانون انتخابات شوراها

خبر اول اینکه، نمایندگان مجلس این روزها سه طرح انتخاباتی در دستور کار دارند. اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری، مجلس و شوراهای شهر و روستا. در طرح اصلاح قانون انتخابات شوراها ترکیب هیأت نظارت بر انتخابات که در انحصار مجلس بوده تغییر می‌کند و قرار است نمایندگانی از شورای نگهبان و قوه قضائیه هم به جمع نمایندگان مجلس اضافه شوند. عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگو با «ایران» از مخالفت شورای نگهبان با تحمیل وظیفه جدید به این شورا خبر داد و گفت: « ما پیغام دادیم که شورای نگهبان وظیفه‎ای در این جهت ندارد و اگر بخواهند وظیفه‎ای بر ما تحمیل کنند قطعاً آن را رد خواهیم کرد. آن را برخلاف قانون اساسی می‎دانیم. شورای نگهبان وظیفه‎ای در انتخابات شوراها ندارد. اشکالات انتخاباتی شوراها را قانون عادی می‎تواند حل کند.» البته بر اساس آخرین توضیحات محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون شوراهای مجلس گویا نمایندگان شورای نگهبان به معرفی یک حقوقدان از سوی شورای نگهبان تغییر یافته است. ( مصاحبه «ایران» با کدخدایی بزودی منتشر می‌شود.)

انتقاد از« رئیس محوری» در مجلس یازدهم

خبر دیگر اینکه، نماینده شازند در مجلس شورای اسلامی گفت: رویکرد رئیس محوری رئیس مجلس با کمال تأسف بدتر شده است و رویه رئیس مجلس دهم را رئیس فعلی با شدت بیشتر دنبال می‌کند. محمود احمدی بیغش در گفت وگو با ایرنا با اشاره به طرح اصلاح ساختار مجلس، گفت: این طرح پیش از آغاز این مجلس مطرح بود اما مسائلی دست به دست هم داد که این طرح فراموش و خاموش شود. عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس یادآور شد: امروز می‌بینیم رویکرد رئیس محوری رئیس مجلس با کمال تأسف بدتر شده است؛ رویه‌ای که رئیس مجلس دهم داشت، رئیس فعلی با شدت بیشتر دنبال می‌کند. ده‌ها پیامک و تلفن روزانه از مردم دریافت می‌کنیم که خواستار در دستور کار قرار دادن سؤالات و استیضاح‌ها هستند ولی این اتفاق نمی‌افتد؛ برای مثال چندی است که استیضاح وزیر کشور را دنبال می‌کنیم ولی پیگیری نمی‌شود. احمدی بیغش خاطرنشان کرد: تحقیق و تفحص‌ها در این چند سال نشان داده که هیچ سودی برای مردم ندارد بعضی‌ها آن را وسیله تسویه حساب‌های شخصی خود با آن مجموعه قرار می‌دهند این موضوع فقط هزینه روی دوش مردم و مجلس می‌گذارد و هیچ خیری برای مردم ندارد. به گفته وی، رئیس مجلس باید از جایگاه نماینده و مجلس دفاع کند ولی رئیس مجلس فعلی در این وادی‌ها نیست و نماینده وقتی وزارتخانه‌ای توجه نمی‌کند ناچار می‌شود به سراغ تحقیق و تفحص رود.

صدور حکم متهمان ردیف دو و سوم پرونده سکه ثامن

شنیدیم که، رسول کوهپایه‌زاده، وکیل مدافع مالباختگان پرونده سکه ثامن گفت: دیروز رأی دادگاه بدوی در خصوص متهم ردیف دوم و سوم پرونده که همسر و خواهر متهم ردیف اول -فرهاد زاهدی فر- هستند به جرم کلاهبرداری و پولشویی صادر شد .به گزارش ایسنا، وی افزود: از آنجا که رأی هنوز قطعی نشده از بیان جزئیات معذورم، ولی شعبه ۱۰۶۴ دادگاه کیفری دو استان تهران مستقردر مجتمع تخصصی رسیدگی به جرایم اقتصادی متهمان را به حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم کرده است. کوهپایه زاده ۱۳ خردادماه سال جاری هم از صدور رأی قطعی پرونده در شعبه ۶۸ دادگاه تجدید نظر استان تهران خبر داده و گفته بود که دادگاه تجدید نظر، رأی بدوی را تأیید کرد؛ یعنی متهم
(زاهدی فر متهم ردیف اول ) در دادگاه بدوی به ۱۵ سال حبس و دو سال تبعید بعد از اتمام مدت حبس و دو سال ممنوعیت از اشتغال به مشاغل مرتبط با فعالیت در زمینه‌های ارز و طلا و سکه و فعالیت‌های آنلاین کسب و کار در فضای مجازی محکوم شده بود که دادگاه تجدیدنظر هم این رأی را تأیید کرد.

مجید آذرپی آزاد شد

دست آخر اینکه، وکیل مجید آذرپی از آزادی مشروط او تا پایان مدت حبس ۶ سال و ۶ ماه خبر داد. «کیمیا کورس» وکیل «مجید آذرپی» در گفت‌وگو با ایلنا درباره آزادی مشروط موکل خود اظهار داشت: حکم ۶ سال و ۶ ماه حبس آقای آذرپی توسط شعبه ۲۸ دادگاه بدوی صادر شده بود که در دادگاه تجدیدنظرعیناً تأیید شد. موکلم بازداشت موقت هشت ماهه‌ای نیز در سال ۹۴ داشتند و بعد از آن در تاریخ ۲۱ مرداد ماه ۹۷ برای اجرای حکم به اوین رفتند و از این تاریخ روزشمار حکم ایشان شروع شد و تا لحظه آزادی بالغ بر ۳۶ ماه را به طور کامل در حبس گذراندند. وی افزود: از اردیبهشت ماه سال جاری درخواست آزادی مشروط آقای آذرپی را از طریق قوه قضائیه و دفتر معاون دادستان تهران پیگیری و ثبت کردیم که بعد از طی شدن مراحل، مساعدت قوه قضائیه در راستای آزادی مشروط مثمر ثمر و مفید واقع شد و بعد از ۵ ماه جواب نهایی که موافقت دادستان، دادیار و دادگاه صادرکننده حکم قطعی بود، در نهایت حکم آزادی مشروط برای آذرپی صادر شد .مجید آذرپی عضو حزب اعتماد ملی تهران و از فعالان ستاد انتخاباتی حسن روحانی است که به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و تبلیغ علیه نظام محاکمه شده است.

خراسان

وضعیت سیاه کرونا در نانوایی ها و ایرلاین ها

یک مقام مسئول در گزارش جدید خود به تعدادی از مدیران ارشد نهاد ریاست جمهوری، با اشاره به این که طبق بررسی های صورت گرفته میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی مقابله با ویروس کرونا در نمازجمعه ها، ادارات، آرامستان ها و بانک ها در حد مطلوب است، متذکر شده ،طبق گزارش های واصله، نانوایی ها، پاساژها و خطوط هوایی کشور، دستورالعمل ها و ضوابط ابلاغی در این خصوص را به خوبی رعایت نکرده اند و شرایط آن ها در حد نامطلوب است.

آغازرصد خریداران اصلی محصولات کشاورزی آغاز شد

طبق بخشنامه روزهای اخیر یک نهاد مهم دولتی به تعدادی از سازمان ها و نهادهای اقتصادی و نظارتی، از مخاطبان خواسته شده با بررسی فهرست اشخاص حقیقی و حقوقی که بیشترین خرید کالاهای اصلی کشاورزی را داشته اند و نام آن ها در سامانه های تهیه شده توسط دستگاه های مسئول نیست، آن ها را ملزم به ثبت مشخصات و میزان خریدهای خود کنند تا امکان رصد و گزارش گیری از فعالیت های آن ها وجود داشته باشد.

آرمان

ادعای بازیکن جنجالی استقلال

خریدن قلیان در فرودگاه دوحه باعث شده است تا بلبشویی در اردوی آبی‌ها راه بیفتد. دو بازیکن استقلال بعد از حذف این تیم از آسیا در مسیر بازگشت به تهران در فرودگاه دوحه اقدام به خرید قلیان کردند که همین اتفاق باعث جنجال بزرگی شده است. استقلالی‌ها هنوز توضیح شفافی در این باره نداده‌اند. در همین حال اطلاعات تازه ای در این باره منتشر شده که در نوع خود جالب است. یکی از بازیکنانی که قلیان خریده بود، ادعا کرده است این قلیان سوغاتی بوده و آن را برای پدرش خریده است!

نتیجه شکایت از قلعه نویی و پسرش

در خصوص شکایت باشگاه پرسپولیس به طرفیت آقایان امیر و هوتن قلعه‌نویی که سال گذشته صورت گرفته، موضوع در دادگاه بدوی رسیدگی شده است. در خصوص آقای هوتن قلعه‌نویی رای محکومیت صادر شده و در خصوص آقای امیر قلعه‌نویی رای برائت صادر شده است که توسط بخش حقوقی باشگاه پرسپولیس درخواست تجدید نظرخواهی نسبت به این رای ارائه شده است. موضوع شکایت از آقای امیر قلعه‌نویی، اظهارات ایشان بعد از بازی نیمه نهایی جام حذفی سال گذشته مقابل سپاهان بوده و موضوع شکایت از آقای هوتن قلعه‌نویی نیز اظهارات نامبرده در صفحه مجازی شخصی خود نسبت به باشگاه پرسپولیس بعد از بازی مذکور، بوده است.

عفو 14 سال بعد از صدور حکم

سرپرست شوراهای حل اختلاف فارس در مورد عفو یک جوان گفت: با تلاش اعضای شورای حل اختلاف شعبه جنت‌شهر داراب، جوان 18 ساله‌ای که فروردین ماه سال 85 طی یک درگیری، یک نفر را کشته بود، با عفو خانواده از اعدام رهایی یافت. حجت‌الاسلام توانی افزود: حدود 14سال پیش در شهرستان داراب، به دنبال یک درگیری یک جوان با سلاح گرم به قتل رسید و پرونده در دستگاه قضایی به جریان افتاد. وی اظهارکرد: پس از رای به قصاص قاتل، دیوان عالی نیز تایید کرد. پس از آن شورای حل اختلاف ورود کرد و سرانجام پس از مذاکرات خانواده مقتول رضایت دادند.

وکیل خانواده قاضی منصوری کیست؟

برادر قاضی منصوری از انتخاب سیدمحمود علیزاده طباطبایی به عنوان وکیل اولیای‌دم خبر داد. برادر غلامرضا منصوری اظهار کرد: علیزاده طباطبایی را به عنوان وکیل اولیای‌دم خانواده منصوری انتخاب کرده‌ایم. وی افزود: ایشان از طرف اولیای‌دم به عنوان وکیل در رسیدگی به پرونده برادرم انتخاب شده و پرونده نیز به یکی از شعب بازپرسی دادسرای امور جنایی تهران ارجاع شده است.

آزادی یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب

مجید آذرپی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب با سپری کردن یک سوم از دوران محکومیت شش و نیم سال خود، آزادی مشروط گرفت. برنا نوشت؛ مجید آذرپی از فعالان اصلاح‌طلب که از سال 1397 برای گذراندن دوران محکومیت شش سال و نیم خود در زندان اوین بود، شامگاه یکشنبه پس از گذراندن یک سوم از دوران محکومیت خود با قید آزادی مشروط آزاد شده است.

محکومیت 400 میلیونی قاچاقچی سیگار

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان قزوین از جریمه 400 میلیون ریالی قاچاقچی سیگار خبر داد. هوشنگ محمدی گفت: مأموران در حین گشت‌زنی و کنترل خودروها با مشکوک شدن به یک خودرو و در بازرسی آن، بیش از 130 هزار نخ انواع سیگار خارجی کشف شد. وی افزود: شعبه ویژه مبارزه با قاچاق کالا و ارز تعزیرات حکومتی شهرستان قزوین، پس از احراز تخلف، متهم را به پرداخت 400 میلیون ریال جریمه نقدی در حق صندوق دولت محکوم و حکم به ضبط کالای مکشوفه کرد.

علت فوت محیط‌بان پارک ملی بمو

عصر روز جمعه، یازدهم مهر 99، سیدابراهیم قطب، یکی از محیط‌بانان باسابقه استان فارس در پاسگاه مرکزی پارک ملی «بمو» با اسلحه سازمانی خودش کشته می‌شود که هنوز علت مرگ وی مشخص نیست، البته فرضیه‌هایی مبنی بر خودکشی این محیط‌بان نیز وجود دارد، اما فرضیه دیگری نیز وجود دارد که احتمالا در حین نظافتِ اسلحه، گلوله‌ای از اسلحه سازمانی‌اش خلاص شده است. فردا نیوز نوشت؛ بر همین اساس، سرهنگ جمشید محبت‌خانی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست اظهار کرد: اقدامات کارشناسی در سطح قضائی و انتظامی در حال انجام است، اما ما هنوز پاسخ قطعی دریافت نکرده‌ایم.

تکذیب قاچاق خاک از سیستان و بلوچستان

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان گفت: هرگونه برداشت خاک و حمل غیرمجاز آن (قاچاق خاک) در این استان صحت ندارد. وحید پورمردان اظهار داشت: ضمن احترام به مصاحبه اخیر دکتر کهرم و ادعای قاچاق خاک در سیستان و بلوچستان به اطلاع همه دوستداران محیط‌زیست می‌رساند که خاک استان طبق آخرین بررسی‌های انجام شده به خارج از کشور حمل نمی‌شود.

خداحافظی شجاع در هواپیما!

بعد از صعود پرسپولیس به فینال لیگ قهرمانان آسیا، شجاع خلیل زاده در اینستاگرام به طوری علنی به باشگاه حمله کرد و چند بازیکن هم او را همراهی کردند. پس از این اتفاق شجاع خلیل‌زاده در هواپیما با پرسپولیسی‌ها خداحافظی می‌کند و می‌گوید بعد از اردوی تیم ملی به پرسپولیس نمی‌آید! در این بین شجاع خلیل‌زاده و باشگاه پرسپولیس به جای رژه رفتن روی اعصاب هواداران و دعوا باید باهم مذاکره کنند تا همه چیز ختم به خیر شود.

شاهد تعدد مراکز قانونگذاری هستیم

معاون اول رئیس گفت: همانطور که امور اجرائی کشور باید در حیطه وظایف و اختیارات دولت باشد، قانونگذاری نیز در حقیقت وظیفه اصلی مجلس است، اما امروز شاهد تعدد مراکز قانونگذاری در کشور هستیم و حتی برخی از شوراهای عالی نیز قانون تصویب می‌کنند.

ویدئوی تازه ترامپ دستکاری شده بود؟

دونالد ترامپ، شامگاه شنبه با انتشار ویدئویی کوتاه در توئیتر از وضعیت جسمانی خود سخن گفت و تلاش کرد اوضاع را آرام نشان دهد. برخی گمان می‌کنند صحبت‌های او ویرایش شده بود. در این کلیپ چهار دقیقه‌ای، به نظر می‌رسد رئیس‌جمهوری آمریکا بعد از دقیقه یک، سکسکه می‌کند. شانه‌های او تکانی می‌خورند و صدایی به گوش می‌رسد. برخی معتقدند این صدا و واکنش، از بابت تلاش ترامپ برای خفه کردن سرفه یا سکسکه بوده است، برخی دیگر هم می‌گویند فیلم ادیت شده تا صدای سرفه از آن حذف شود.

ادعای عجیب درباره پیروزی اصولگرایان

قدیری ابیانه، تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: اگر آقای رئیسی نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده شود حتما رای خواهد آورد، زیرا رای پایه 16 میلیونی برای خود دارد. همچنین عملکردش در قوه قضائیه رضایت مردمی را با خود به همراه داشته و مردم هم از رای دادن به روحانی کاملا پشیمان هستند. اگر رئیسی وارد عرصه انتخابات شود، چه اصولگرا، چه اصلاح‌طلب در مقابل آن نمی‌توانند رای کسب کنند؛ البته برنامه نامزدهای انتخاباتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس