آخوندی

عباس آخوندی وزیر سابق راه و شهرسازی با معطل گذاشتن ۱۳ تکلیف قانونی در حوزه مسکن، متهم بزرگ نابسامانی در بازار مسکن است.

به گزارش مشرق، روزنامه کیهان در ستون اخبار ویژه خود نوشت: روزنامه صبح نو در یادداشتی به قلم دکتر سیدمحمد مهدی غمامی نوشت: نزدیک به هفت سال پیش که عباس آخوندی به عنوان وزیر راه و شهرسازی دولت تدبیر و امید که از نظریه‌پردازان بزرگ لیبرالیسم علیه ملت، به ویژه بعد از قضایای شوم ۸۸ به مجلس معرفی شد، هیچکس فکر نمی‌کرد در حوزه مسکن رکودی وسیع ایجاد شود. وقتی او وزارت را برعهده گرفت تعداد پروانه‌های ساختمانی رقمی در حدود ۲۲۲ هزار و ۸۵۰ واحد بود که در همان سال اول به میزان ۱۳۵ هزار و ۲۴ واحد سقوط کرد! این کاهش همچنان تداوم داشت تا اینکه در پایان سال ۱۳۹۶ به رقم ۱۳۱ هزار و ۹۱۰ واحد رسید. به عبارت دیگر، پروانه‌های ساختمانی در دوره او تقریباً ۶۰ درصد کاهش یافت و در کنار توقف طرح مسکن مهر، عرضه مسکن به شکل چشمگیر کاهش یافت.

او این مدل کاهشی را طوری تنظیم کرد که سیاست‌خانه نساختن که هم محرک اقتصادی کل اقتصاد بود و هم مانع بی‌خانمانی ملت، به طور عمیقی در ساختار اقتصاد صنعتی کشور نهادینه شود. بررسی آمارنشان می‌دهد اگر سالانه یک تا یک و نیم میلیون واحد مسکونی در کشور ساخته می‌شد، تقاضای سالانه مسکن در کشور پاسخ می‌گرفت.

با بحرانی که آرام آرام جلوه کرد دولت اقدام به طرح شعارهایی همانند مسکن ملی، مسکن اجتماعی و اقدام ملی نمود که هیچ گاه نتوانست محقق شود.

در واقع آخوندی ناقض بنیادین منافع ملی از جمله اصل ۲۸ و ۴۳ قانون اساسی است. طبق اصل ۲۸ قانون اساسی «داشتن مسکن متناسب با نیاز، حق هر فرد و خانواده ایرانی است. دولت موظف است با رعایت اولویت برای آنها که نیازمندترند به خصوص روستانشینان و کارگران زمینه اجرای این اصل را فراهم کند.» و طبق اصل ۴۳ مسکن از زمره حقوق اساسی ملت است. با چنین توضیحاتی طبق ماده ۵۷۰ قانون مجازات اسلامی، ‌او باید مجازات گردد چرا که طبق این ماده «هر یک از مقامات و ماموران وابسته به نهادها و دستگاه‌های حکومتی که برخلاف قانون، آزادی شخصی افراد ملت را سلب کند یا آنان را از حقوق مقرر در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران محروم نماید علاوه بر انفصال از خدمت و محرومیت یک تا پنج سال از مشاغل حکومتی به حبس از دو ماه تا سه سال محکوم خواهد شد.

از طرف دیگر آخوندی با اطلاع از قانون ساماندهی و حمایت از تولید و عرضه مسکن (۱۳۸۷)، مانع از اجرای احکام این قانون هم شده است. مطابق این قانون، وزارت مسکن و شهرسازی بیش از ۱۳ تکلیف در خصوص تأمین مسکن و نهادهای مربوط و پرداخت تسهیلات و به طور خاص تأمین مسکن برای فاقدان مسکن (جهت هر خانوار یک بار) دارد که همه این تکالیف از سال ۱۳۹۲ توسط آخوندی متوقف شده است. عباس آخوندی که صرفاً یک وزیر در قوه مجریه برای اجرا و نه سیاستگذار محسوب می‌شود در روز تودیع خود اعلام کرد: «افتخار می‌کنم که حتی یک واحد مسکونی هم نساختم.» علاوه بر این سوابق خانه‌سازی‌های او و پسرش (پروژه پردیسان) و مسئولیت‌ها در نظام مهندسی ساختمان، مسئله تزاحم منافع را در این بی‌توجهی‌ها پررنگ‌تر هم می‌کند.

طبق اصل ۱۵۶ قانون اساسی، قوه قضائیه باید حقوق مردم را احیا کند و دادستان هم طبق مواد ۲۲ و ۲۹۰ قانون آیین‌دادرسی کل کشور، مدعی‌العموم و حافظ حقوق عامه است. در این موارد دادستان کل کشور مکلف است (و نه مخیر یا مقام مصلحت سنج) برای منافع و مصالح ملی و خسارت وارده به حقوق عمومی، ‌از طریق مراجع صالح اقدام به طرح دعوا کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 17
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 6
 • IR ۰۶:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  2 1
  برخیا با موجودیتی به نام ایران مشکل دارند. نه اینکه بخوان ایران مثلا بشه یه چیزی مثل گاو شیرده نه. با بودن ایران مشکل دارن.
 • IR ۰۶:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  1 2
  الهی خونش روسرش خراب بعدهم که بدون هیچ محاکمه ای رفت کنار وبه ریش مردم خندید همه چیز که با دلار بالا میره اما حقوقها ریال خواهشاواحد پول تغییر دهید
 • IR ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  1 1
  آخوندی دست دشمن برای سلب آرامش از خانواده های نیازمند مسکن در ایران بود .
 • IR ۰۹:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  5 1
  وای به حالشان در آنطرف
 • ی-ح IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  1 2
  سلام قوه قضائیه می باید آقایانی که امثال این آقا به مردم بخصوص جوانان درشرف ازدواج کشور خیانت کردند باید محاکمه کند .ما خواستار برخورد جدی با این آقا بکنند.
 • IR ۰۹:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  4 1
  لعنت خدا بر مسببان و عاملان این نابسامانی در حوزه مسکن، از جایی که فکر آن را نمی کنند سیلی سختی بخورند، ان شاء الله
 • شهروند IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  5 1
  خدا ازش نگذره
 • IR ۱۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  0 1
  ساده اندیشی است که امثال آخوندی رئیس ستاد سران فتنه 88 برای خدمت به مردم آمده باشد اوآمد یاآوردند تا در 7 سال انتقام از مردم بگیرد تا گرفت. حالا هم برای ترک تکالیف قانونی وبه خاک سیاه نشاندن مردم باید محاکمه شودتعلل برای چه؟
 • منصور IR ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  1 0
  با سلام دقیقا همین طور هست که می فرمائید حتما باید دادستان به عنوان مدعی العموم وارد شود و حق مردم بینوا را بگیرد
 • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  1 1
  همه این آقایان به خاطر عذاب روحی و شرایط سختی که برای مردم عاشق اهل بیت ایجاد کرده اند عاقبت بدی دارند
 • ایرانی IR ۱۱:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  3 0
  70درصد عامل گرانی مسکن شهرداری ها هستند که با اخذ هزینه های سنگین از مردم به این کار دامن میزنند. بهتر است مجلس با تصویب قوانینی باعث صرفه جویی در هزینه های شهرداری ودر نتیجه کاهش هزینه های ساخت وساز شوند
 • IR ۱۲:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  1 1
  همین چند روز پیش رییس مجلس فرمایش کردند دولت نباید مسکن ساز شود.
 • DE ۱۲:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  2 1
  آخوندی، وزیر راه راه سابق و وزیر بیراه وبیربط در تاریخ٬ قانون اساسی و قوانین مربوط به مسکن را اساسی زیرپا گذاشت . ولی حداقل تحقیقاتش در مورد ساختمانهایی با مقاومت در زلزله هایی قوی اثر بخش است .حتی اگر به جایی زلزله ای به قدرت ۲۵ ریش تِر بزند مسکن آخوندی سالم میماند زیرا از قانون ٭ نساز تا خراب نشه ٭ طبعیت کرده است.
 • IR ۱۲:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  1 1
  ما شاء الله به این بیان خدایی حرف نداره این بابا باید محاکمه شود والا هرکس ایده او را داشته باشد وبقدرت برسد مردم را درتنگنا قرار میدهد
 • IR ۱۳:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  2 2
  این آقا نور چشمی اصلاحات و ریس ستاد انتخاباتی میر حسین در انتخابات سال 88 بود
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  1 0
  من كاري به چرت و پرتاي آخوندي ندارم ولي نصف مسكن مهرهاي افتتاح شده در دولت روحاني تكميل و تحويل شده. شايد خود آخوندي غلطي نكرد ولي بدنه راه و شهرسازي در استانها پدرشون دراومده تا كار مسكن مهر تموم بشه
 • IR ۱۷:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۱۰
  0 1
  اینها یک شبکه ی جهانی و جهنمی هستند خدمت نکن خیانت کن طلبکار باش هست و نست مردم رو چپو کن و باز با رسانه مردم را گول بزن! به اداهای ترامپ کمی دقت کنید متوجه میشوید قصه ی پر غصه ایست به نام جهل ..

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس