شمخانی و فواد حسین

دبیر شورای عالی امنیت ملی در دیدار وزیر خارجه عراق پیگیری جدی ترور ناجوانمردانه شهید سلیمانی و ابومهدی از طریق مجامع بین‌المللی را حداقل اقدام مورد انتظار از دولت عراق خواند.

به گزارش مشرق، فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق که روز گذشته به منظور دیدار و گفت‌وگو با مقامات ایرانی به تهران سفر کرد؛ پیش از ظهر امروز (یکشنبه) با دریابان علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و درباره مسائل دوجانبه، منطقه‌ای و بین‌المللی گفت‌وگو کرد.

بیشتر بخوانید:

شمخانی در این دیدار با اشاره به ظرفیت ثبات ساز کشورهای منطقه که در سایه گفت‌وگو و همکاری‌های منطقه ای و بدون دخالت نیروهای فرامنطقه‌ای قابل فعال سازی است، بر ضرورت همکاری‌های دسته جمعی تاکید کرد.

* اهمیت راهبردی توافقات مهم دوجانبه بین تهران و بغداد 

وی با اشاره به طرح رژیم صهیونیستی که از طریق عادی سازی روابط با برخی کشورهای منطقه و با فشار آمریکا در حال جریان است و هدفی جز تسلط کامل بر منطقه ندارد، تصریح کرد: این روند که خیانتی بزرگ و نقض آشکار حقوق مردم فلسطین به شمار می‌رود، علاوه بر گسترش ناامنی و ایجاد اختلاف بین کشورهای منطقه، موجودیت کشورهای سازش کننده را نیز با خطر جدی مواجه خواهد کرد.   

دبیر شورای عالی امنیت ملی کشورمان با بیان اینکه توافقات مهم دوجانبه بین تهران و بغداد دارای اهمیت راهبردی است، گفت: با تسریع در اجرای کامل این توافقات ضمن ارتقای بیش از پیش سطح روابط دو کشور، الگوی موفقی از همکاری‌های همه جانبه را می توان ارائه کرد.

شمخانی ترور سردار سلیمانی و ابومهدی المهندس را از مصادیق بارز تروریسم دولتی خواند و تاکید کرد: کمترین مجازات عاملان این جنایت بزرگ خروج فوری از منطقه به ویژه کشوری است که این جنایت در آن صورت گرفته است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: پیگیری جدی این ترور ناجوانمردانه از طریق مجامع بین‌المللی حداقل اقدامی است که انجام آن از سوی دولت عراق مورد انتظار است.

در این دیدار فؤاد حسین وزیر امور خارجه عراق نیز با اعلام عزم کشورش در توسعه روابط با جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: دولت و ملت عراق هیچگاه حمایت‌ها و جانفشانی مردم ایران به ویژه جوانان غیور ایرانی را در دفع شر تروریسم تکفیری از عراق فراموش نخواهند کرد.

وی با بیان این که ایران و عراق دو کشور همسایه، دوست و برادر با مرزهای طولانی و اشتراکات فراوان هستند، گفت: صدام با جنگ هشت ساله نتوانست بین دو ملت جدایی ایجاد کند و این دلیل خوبی است که هیچ طرف خارجی نیز نخواهد توانست بر روابط خوب دو کشور تاثیر منفی بگذارد.

فؤاد حسین روز گذشته نیز با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، حسن روحانی رئیس جمهور و محمدباقر قالیباف  رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز در دیدار با فؤاد حسین با اشاره به اقدام تروریستی رژیم آمریکا در ترور سپهبد شهید سردار حاج قاسم سلیمانی در خاک عراق، ایفای مسئولیت دولت عراق در این زمینه را خواستار شد.

ظریف همچنین در توئیتی پس از این دیدار نوشت که درباره ترور سردار سلیمانی و ضرورت حفاظت از اماکن دیپلماتیک ایران در عراق با همتای عراقی خود گفت‌وگو کرده است.

منبع: فارس

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس