اخبار ویژه روزنامه ها

جنجال علیه واگذاری ۱۵۰۰ واکسن آنفلوآنزا به مجلس در حالی است که وزارت بهداشت هر ساله این کار را انجام می‌دهد.

سرویس سیاست مشرق- روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که مشرق در ادامه به آنها اشاره می‌کند.

**********

کیهان

بی‌خیال نرخ دلار! بازی با واکسن و حصر را بچسب!

یک روزنامه زنجیره‌ای تیترهای بزرگ صفحه اول خود را به «جنجال واکسیناسیون مجلس» و «حصر ضد توسعه و مقایر حکمت است» اختصاص داد اما بدون این که خبری از آشفته‌بازار ارز در  صفحه‌ اول بدهد، در گوشه‌ای از صفحات داخلی نوشت که باید با دلار زیر ۲۰ هزار تومان خداحافظی کنیم!

روزنامه اعتماد جنجال عوام‌فریبانه دادن واکسن آنفلوآنزا را تیتر بزرگ خود کرده و سپس در تیتری دیگر از قول یکی از فعالان فتنه ۸۸ مدعی شد، حصر ضد توسعه و مقایر حکمت در حکومت است. اما متعرض این حقیقت نشده که سران فتنه سبز به عنوان بازیچه سرویس‌های جاسوسی بیگانه و برخی منافقین داخلی، ضمن گفتن دروغ بزرگ تقلب به مردم، کشور را به مدت ۸ ماه به کام آشوب و بی‌ثباتی کشاندند و برخی از آن‌ها هم آدرس تحریم‌های فلج‌کننده را به دشمن دادند که ۱۰ سال است کشور را درگیر کرده است. در حقیقت خیانت این جماعت در حق جمهوریت و اسلامیت نظام، مستلزم مجازات‌های سنگین است که در اثر رأفت  و اغماض نظام، اجرایی نشده و انجام حصر نیز صرفا برای جلوگیری از فتنه‌انگیزی جدید انجام شده است. اما  گذشته از این حاشیه‌سازی‌ها، روزنامه زنجیره‌ای در مطلبی پنهان لابه‌لای دیگر مطالب در صفحات داخلی می‌نویسد: بعید است که دیگر دلار به زیر ۲۰ هزار تومان برسد.

با وجود اینکه همچنان بسیاری از سیاست‌گذاران و تصمیم‌گیران دلار بالای ۲۰ هزار تومان را نه برای اقتصاد که برای جامعه نیز خطرناک می‌دانند، اما به نظر نمی‌رسد دلار زیر ۲۰ هزار تومان رخ دهد. اگرچه در برهه‌هایی سیاست‌گذار پولی معتقد بود با بازگردانی ارزهای صادراتی به کشور، نرخ ارز نیز روند کاهشی خواهد داشت اما این موارد تنها برای مدتی کوتاه توانست نرخ ارز را کاهش دهد. کارشناسان اقتصادی معتقدند قیمت دلار به زیر ۲۰ هزار تومان کاهش نخواهد یافت چرا که قیمت کالاها از کالاهای سرمایه‌ای تا مصرفی و دستمزد متناسب با قیمت‌های فعلی دلار افزایش یافته و با فرض کاهش نرخ دلار، قیمت‌ها مانند سابق نمی‌شود.

این خبر روزنامه زنجیره‌ای درباره تثبیت قیمت دلار بالای ۲۰ هزار تومان در حالی است که همین طیف رسانه‌ها در سال ۹۶ ضمن فضاسازی عوام‌فریبانه‌ ادعا می‌کردند اگر رئیسی در انتخابات پیروز شود، دلار ۵ هزار تومان خواهد شد!! اما اکنون نرخ دلار به ۲۹ هزار تومان رسیده و همین نشریات اجاره‌ای ترجیح می‌دهند به جای اظهار شرمندگی و  عذرخواهی از مردم، مجلس تازه‌کار را مورد ترور شخصیت قرار داده یا با سران منقضی شده و تاریخ مصرف گذشته فتنه سبز، مخاطبان را دنبال نخود سیاه بفرستند.

آقای صدر! این مدل دفاع محکومیت خود شماست

عضو اصلاح‌طلب مجمع تشخیص مصلحت نظام می‌گوید: برجام آمریکا را به شکست کشاند. اما کسانی در داخل آنچنان که باید تقدیر نمی‌کنند.

محمد صدر به ایرنا گفت: ماجرای اخیر (عدم موفقیت آمریکا در اجرای مکانیسم ماشه برای بازگشت تحریم‌ها) واقعا یک شکست بزرگ برای آمریکا بود و نشان داد برجام چه توافق بسیار مهمی بود که آمریکا از نظر حقوقی نمی‌تواند از آن سوءاستفاده کند. این در نتیجه تلاش‌های دوستانی است که دو سال در حال مذاکره با دیگر کشورها بودند تا با دقت نظر و تخصص، برجام را که بهترین توافق بود تصویب کنند.

صدر افزود: دلیل اینکه آمریکا در حال حاضر نمی‌تواند امیال خود را به مرحله عملیاتی برساند استحکام برجام است و اگر چنین نبود، به طور قطع اتفاقات دیگری رخ می‌داد.

وی گفت: با این وجود این اقدامات موفق در در حوزه سیاست خارجی، آن چنان که باید مورد توجه و تقدیر قرار نگرفته است؛ در واقع نه تنها گفته نمی‌شود که این توافق چقدر در راستای منافع کشور و نظام جمهوری اسلامی بوده، بلکه حملاتی هم صورت می‌گیرد. حتی برخی در داخل همصدا با ترامپ و نتانیاهو می‌شوند.

او می‌افزاید: ما مشکلات اقتصادی و معیشتی داریم و مردم از بیکاری رنج می‌برند؛ بخش کوچکی از این مشکلات ممکن است به شیوه مدیریت برگردد اما عامل اصلی این مشکلات، تحریم‌هاست. اکنون بخش زیادی از مشکلات ارزی و گرانی‌ها به‌دلیل تحریم‌هاست. تحریم تا جایی پیش رفته که اعلام کردند غذا و دارو را تحریم نکرده‌ایم اما برای تهیه همین موارد ضروری نیز با مشکلاتی روبه‌رو هستیم.

وی گفت: جناح‌هایی که منافع خود را بر منافع ملی ترجیح می‌دهند، از این شرایط سوءاستفاده می‌کنند و واقعیت‌ها را جعل می‌کنند. بنابراین به جای اینکه نشان دهند عمده مشکلات اقتصادی به دلیل تحریم‌هاست و از اقدامات دولتمردان قدردانی کنند با دشمنان همصدا می‌شوند.

آقای صدر باید پاسخ دهند که اولاً چرا مکانیسم ماشه در برجام گنجانده شد؟ ثانیاً این چه مکانیسمی است که آمریکا اگر در برجام می‌ماند، می‌توانست آن را به اجرا بگذارد اما ما نمی‌توانیم و اگر ما هم به اجرا بگذاریم، مجدداً باعث بازگشت تحریم‌های سازمان ملل می‌شود؟ ثالثاً آیا ما برجام را پذیرفته بودیم که تحریم‌ها لغو شود یا اینکه درباره اجرا یا عدم اجرای مکانیسم ماشه (آن هم به خاطر خروج آمریکا از توافق) مجادله کنیم؟

رابعاً کجای برجام افتخارآمیز است که آمریکا توانسته به راحتی آب خوردن، آن را زیر پا بگذارد و خارج شود اما دولت ایران را مجبور به انجام تعهدات خود کرده و در عین حال توانسته همه تحریم‌ها را هم در عمل برگرداند و شورای امنیت و طرف غربی توافق هم تماشاچی ماجرا باشد؟ این افتخار است یا اسباب شرمندگی؟! اگر مذاکره‌کنندگان دقت داشتند، برجام نباید این قدر بی‌در و پیکر و یکطرفه تدوین می‌شد.

خامساً به اذعان برخی دولتمردان فعلی در رسانه‌هایشان در تبلیغات انتخاباتی سال ۹۲، ۱۰ تا ۳۰ درصد مشکلات اقتصادی به تحریم‌ها برمی‌گردد و ۷۰ تا ۹۰ درصد آن به سوءمدیریت در دولت برمی‌گردد با این وجود آقای صدر چرا اصرار دارد عمده مشکلات را به تحریم‌ها نسبت دهد؟ وانگهی همین استدلال، حکم به محکومیت منطق وی و هم‌طیفانشان است. وعده شما در ازای توجیه واگذاری انبوه امتیازات برجامی، لغو همه تحریم‌های بانکی و مالی و نفتی در روز اجرای برجام بود؛ چرا تحریم‌ها از همان دولت اوباما (تحریم‌های ویزا، کاتسا، آیسا) رو به تشدید گذاشت و تا به امروز ماندگار شد؟ ما قبل از برجام هم نفت کافی می‌فروختیم و هم تحریم‌ غذا و دارو می‌فروختیم؟ برجام چگونه شما را محدود کرده که نه بتوانیم نفت بفروشیم و نه غذا و دارو وارد کنیم؟! این سخن آقای صدر هم، محکومیت او و همفکرانش است.

و بالاخره اینکه همه این واقعیت‌ها نشان می‌دهد اتفاقاً طیف بزک‌کننده برجام، در راستای مقاصد ضدایرانی آمریکا و اسرائیل حرکت کرده‌اند، نه منتقدان و هشداردهندگان نسبت به منافذ برجام و خسارت‌های قطعی اعتماد به آمریکا.

چرا دوباره مذاکره نمی‌کنیم تا آمریکا کلاه‌ بزرگ‌تری سرمان بگذارد!

یک فعال بی‌سواد اطلاح‌طلب می‌گوید: باید مشکلمان را با آمریکا حل کنیم و روحانی باید روی برجام۲ ایستادگی می‌کرد.

فاضل میبدی در روزنامه آرمان نوشت: ما چند سال است گرفتار مشکلات اقتصادی هستیم و بنده هم بر این باورم که پاره‌ای از مشکلات ما دست آمریکاست اما سوال اصلی این است که چرا بعد از ۴۰ سال نباید مشکلمان را حل کنیم؟

وی می‌افزاید: کشورهای دیگر هم در دنیا هستند که با عزت و استقلال زندگی می‌کنند و مشکلی ندارند یا به حد ما ندارند. در واقع هر کشوری ممکن است مشکل داشته باشد اما قطع ارتباط کامل و مرتب شاخ و شانه کشیدن، در هیچ کشور دیگری باب نیست.

وی می‌نویسد: دکتر روحانی بعد از به ثمر رسیدن برجام از برجام ۲ در زمان اوباما سخن گفت و باید روی این مسئله می‌ایستاد. شیطنت آمریکایی‌ها با توجه به سوابق قبلی، قابل پیش‌بینی بود اما نکته مهم، حل اقتصاد کشور است و موقعی  حل می‌شود که تحریم‌ها برداشته شود.

او مدعی شد دولت از جهات متعدد تحت فشار است ولی باید با مردم شفاف صحبت کند. سیاست خارجی چگونه است و وزارت خارجه کجاست؟ از آن طرف تصمیم‌گیری شورای شهر مبنی بر نام‌گذاری یک خیابان به نام یک هنرمند- که برگزاری هر جلسه‌اش میلیون‌ها تومان هزینه دارد- با سر دادن شعار برخی عوض می‌شود.

فاضل میبدی در این نوشته، توضیح نمی‌دهد که چرا مشکلات اقتصادی قبل از برجام بسیار کمتر از مشکلات پدید آمده در اثر برجام بود؟ و چرا باید سوءمدیریت دولت ائتلافی مدعیان اعتدال و اصلاحات را باید به آمریکا نسبت داد؛ مگر خود همین طیف در دوره احمدی‌نژاد نمی‌گفتند ۷۰ تا ۹۰ درصد مشکلات اقتصادی مربوط به سوءمدیریت دولت است؟!

ثانیا امثال فاضل میبدی ابتدا صورت‌حساب سنگین خسارت‌های برجام و وعده‌های برعکس آن را با مردم تسویه کنند و پس از آن بدون شرمندگی نسخه برجام۲ برای گذاشتن کلاهی بزرگ‌تر بر سر دولت را تجویز نمایند. این طیف باید بگویند که اگر می‌دانستند آمریکا کلاهبردار است، چرا توافق را صرفا بر مبنای خوش‌خیالی و اعتماد محض (یک‌طرفه) تدوین کردند و هیچ ضمانتی نگرفتند؟!

اما آخرین بند نوشته فاضل میبدی به اندازه کافی گویاست و بی‌جا بودن انتظار خدمتگزاری از مدعیان اصلاح‌طلبی را نشان می‌دهد. آنجا که همه دغدغه‌اش به نام‌گذاری یک خیابان به نام یک هنرمند کاسته می‌شود. آیا انتخابات  شورای شهر انتخاب و هزینه‌های گزاف اداره آن پذیرفته شده تا نام خیابان‌ها عوض شود یا به مشکلات عادی شهر رسیدگی شود؟

۴ سال واکسن زدید جنجالش را علیه مجلس جدید می‌کنید؟!

جنجال علیه واگذاری ۱۵۰۰ واکسن آنفلوآنزا به مجلس در حالی است که وزارت بهداشت هر ساله این کار را انجام می‌دهد.

روزنامه جوان درباره جنجال تازه ورشکستگان سیاسی اصلاح‌طلب نوشت: وزارت بهداشت طبق روال هر ساله ۱۵۰۰ واکسن آنفلوآنزا را به مجلس (اعم از نمایندگان و کارمندان و ادوار و...) اختصاص داده است. اما مجلس یازدهم که به نام مجلس انقلابی شناخته می‌شود، این محموله! را پس می‌فرستد. شهلا میرگلو بیات، مدیرکل سلامت مجلس توضیح می‌دهد که «مقرر شد به دلیل شرایط خاص امسال، ۱۵۰۰ واکسن تخصیص داده شده به مجلس، به سازمان غذا و دارو برای استفاده دیگر مراکز درمانی بازگردانده شود.» او توضیح داده که «هر سال» سازمان غذا و دارو به داروخانه مجلس، واکسن آنفلوآنزا تخصیص می‌داده است. با وجود این توضیحات، موجی علیه مجلس جدید راه می‌افتد که این چه انقلابی بودنی است که رانت گرفته است.

اولاً وزارت بهداشت هر ساله این اقدام را انجام می‌داده است و جالب اینکه تاکنون نه علنی می‌شد و نه کسی اعتراض می‌کرد. همچون حق مسکن و ماشین که هر دوره به نمایندگان مجلس اختصاص می‌یابد، اما فقط در این دور جدید جنجالی شد.

دوم آنکه اختصاص این واکسن‌ها به مجلس از سوی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت انجام شده. چرا مجلس با وجود پس دادن واکسن‌ها تحت انتقاد است، اما کسی از دولت گلایه‌ای ندارد؟

سوم آنکه تقریباً بدیهی است که وزارت بهداشت، فقط برای مجلس واکسن اختصاص نداده و این شامل دولت و نهادهای دیگری هم شده است. اگر بحث اعتراض به امتیازات خاص برای مسئولان است، چرا فقط در مورد مجلس؟

یک نکته بامزه هم این میان وجود دارد. یکی از افرادی که سر این موضوع توئیت زد و اعتراض کرد، محمود صادقی است که تا همین شش ماه پیش، خود نماینده مجلس بوده است و از همین امتیازات استفاده می‌کرده است. اما تا وقتی در مجلس بوده، یادش نیفتاده که باید اعتراض کند و با پایان یافتن دوره نمایندگی‌اش، متوجه شده است!

سید نظام‌الدین موسوی، نماینده مردم تهران در مجلس در جوابی به محمود صادقی می‌نویسد: «بنده به عمرم واکسن آنفلوآنزا نزده‌ام، قرص فاوپیراویر را هم حقیقتاً نمی‌دانم چه مصرفی دارد. ظاهراً این موارد در مجلس قبل روال بوده و بنابراین از آقای محمود صادقی به عنوان صاحب تجربه خواهش می‌کنم لیستی از واکسن و قرص‌هایی را که در مجلس قبل مصرف می‌کرده‌اند، اعلام کنند تا در مجلس جدید ممنوع شود.»

احمد امیرآبادی، نماینده قم هم برای محمود صادقی نوشته: «شما که دوره قبل بودی، می‌دانی مجلس ۸۰۰۰ کارمند و بازنشسته داره، حدود ۲۰۰ نفر صعب‌العلاج و نیازمند واکسن، داروخانه مجلس مثل همه داروخانه‌ها طبق روال هرسال درخواست داده و این واکسن برای نماینده‌ها نیست ضمناً مجلس واکسن‌ها را برگردانده؛ درحالی‌که نمایندگان دوره قبل اکثراً استفاده می‌کردند.»
 

ایران

شورای نگهبان راستی‌آزمایی می‌کند

خبر اول اینکه، سخنگوی شورای نگهبان در گفت‌وگویی با روزنامه وطن امروز درباره اصلاح قانون انتخابات، از طرح مجلسی‌ها برای ارائه برنامه و معرفی مشاوران از سوی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری دفاع کرد. به گزارش «ایران»، عباسعلی کدخدایی با اشاره به اینکه انتخابات در کشور ما قائم به فرد و نه حزبی است، افزود: این برنامه ابتدایی، هم شورای نگهبان را در احراز رجل سیاسی بودن کمک می‌کند و هم باعث می‌شود مردم- که می‌خواهند به کاندیداها رأی بدهند- از برنامه‌های این کاندیداها باخبر و نسبت به آن آگاه باشند. وی ادامه داد: شما دیدید در برخی ادوار انتخابات ریاست‌ جمهوری کسی آمد و گفت مثلاً اگر من رأی بیاورم ماهیانه به مردم ۵۰ هزار تومان می‌دهم، آن دیگری آمد و گفت من ۱۵۰ هزار تومان می‌دهم. خب! عملی بودن این وعده‌ها را چه کسی بررسی کرده است؟ این وعده‌ها و برنامه‌ها را چه کسی راستی‌آزمایی کرده است؟ همین مسأله است که ایجاب می‌کند ما از کاندیداها برنامه بخواهیم و این برنامه‌ها را راستی‌آزمایی کنیم. کدخدایی این را هم گفته که تاکنون حدود ۵۰ نفر برای حضور در انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند.

حکم سردفتر متخلف در پرونده طبری صادر شد

خبر دیگر اینکه، رئیس کانون سردفتران و دفتریاران از صدور حکم سردفتر متخلف در پرونده اکبر طبری خبر داد. به‌گزارش مهر، علی خندانی رئیس کانون سردفتران و دفتریاران در پاسخ به این سؤال که آیا تحقیقات در پرونده سر دفتر متخلف مرتبط با اکبر طبری تمام شده است؟ گفت: دادگاه روال قانونی خود را پس از طی تحقیقات مقدماتی و رسیدگی قضایی به سر انجام رسانده است. وی با بیان اینکه حکم این فرد از سوی دادگاه صادر شده است، گفت: حکم بدوی برای این فرد صادر شده است. رئیس کانون سردفتران و دفتریاران افزود: این سردفتر یک سری استدلالاتی داشت مبنی بر اینکه اگر وکالت نامه طبری به همسرش قبل از تنظیم سند زده شده باشد، روند درست و قانونی است. در غیر این صورت تخلف رخ داده است. خندانی مطرح کرد: این موضوع مسأله‌ای است که قابل بررسی است و ما آن را بررسی می‌کنیم.

تکذیب بمب‌گذاری در مجتمع تجاری مشهد

خبر رسیده که، شایعه بمب‌گذاری در یک مجتمع تجاری در مشهد که جمعه شب منتشر شده بود به فاصله کوتاهی از انتشار تکذیب شد. به‌گزارش تسنیم، محمدرضا دانشورنیا؛ معاون فرماندار مشهد مقدس درباره این شایعه گفت: پس‌از اعلام بمب‌گذاری در یک مجتمع تجاری در مشهد از طریق تماس تلفنی؛ گروه‌های تجسس در محل حضور پیدا کردند. خبر اولیه پس‌ از این حضور تکذیب شد و مشخص شد بمب و هیچ تهدید امنیتی دیگری وجود نداشته است.

تأکید چند باره: مرز شلمچه بسته است

دست آخر اینکه، فرماندار خرمشهر گفت‌: هیچ زائری برای شرکت در مراسم اربعین و با قصد ورود به عراق وارد مرز شلمچه نشود.به گزارش ایلنا، محمد حیدری، افزود: در مرزهای مشترک ایران و عراق هیچ گونه تمهیداتی برای پذیرایی از زائران که به مرزها مراجعه می‌کنند اندیشیده نشده است.وی ادامه داد: به دلیل بسته بودن مرز مسافری از حرکت و عزیمت به سمت مرز شلمچه برای شرکت در راهپیمایی اربعین جداً خودداری شود. براساس اعلام مسئولان عراقی، به دلیل شرایط خاص امسال و شیوع بیماری کووید ۱۹ در ایران و عراق، امکان حضور زائران خارجی در این کشور وجود ندارد.

خراسان

مراجعه حضوری مردم به ادارات محدودتر شد

یک مسئول مهم دولتی در پاسخ به گزارش های رسیده درباره رعایت نشدن دقیق اصول بهداشتی در برخی ادارات و سازمان های دولتی، از مدیران اجرایی خواسته است به گونه ای برنامه ریزی کنند که تا حد امکان خدمات مورد نیاز ارباب رجوع به صورت الکترونیکی یا از طریق میز خدمت در اختیار مراجعان قرار بگیرد و جز در موارد اجتناب ناپذیر و ضروری، به مراجعه و حضور مردم در ادارات تا اطلاع ثانوی نیازی نباشد.

کارایی «کارا» صدای دولتی ها را هم درآورد

یک مقام مسئول دولتی در پاسخ به گلایه ها و اعتراضات برخی تشکل ها و اصناف درباره نحوه اعطای تسهیلات به بنگاه های آسیب دیده از ویروس کرونا توسط سامانه کارا، ضمن تایید بخشی از این مشکلات، اعلام کرده که همچنان مذاکرات با بانک مرکزی برای رعایت دستورالعمل های ابلاغی در خصوص نحوه دریافت وثیقه و دیگر اقدامات اداری از سوی بانک ها ادامه دارد اما در عین حال، نبود وحدت رویه و اعمال سلیقه در برخی شعب بانک ها قابل مشاهده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 3
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 3
 • IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
  0 0
  سرطان اصلاحات....
 • سعید IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
  1 0
  امثال مطهری ها مرده اند وقتی به مجلس تهمت می زنند تدین و تعهد انها درد نمی گیرد و باید ساکت شوند اما اگر یک قاتل قصاص شد ان وقت دین درد می گیرند این چه دینی است که اینها دارند دین عدالت کشی دین حق کشی
 • IR ۱۲:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
  2 0
  محمد صدر هم به ایدئولوگ های اصلاح طلب اضافه شد . موش توی سوراخ جا نمی شد ، جارو هم به دمش بست . فرموده اند : برجام آمریکا را به شکست کشاند. جناب مثلا کارشناس ، اگر اروپا با ترامپ در مسئله فعال کردن مکانیسم ماشه در قرار داد برجام مخالفت می کند نه بخاطر خوش آمدن از چشم و ابروی شماست . در برجام شما آنقدر گندکاری وجود دارد که اروپا به همان ها راضی است و ترامپ دیوانه هم زیاده خواهی می کند و گرنه بودن برجام را از نبودنش بیشتر دوست دارد . آنها می دانند که خروج از برجام چقدر برایشان هزینه خواهد داشت لذا سیاست چماق را به دیوانه آمریکا و سیاست هویج را به روباه های اروپایی داده اند و در این میان آنچه نصیب ایران می شود یک کلاه گشاد است که دیگر به زیر چانه هم رسیده است . افسوس برای مملکتی که شما و طرفدارانتان برایش سیاست ورزی می کنید . دست از سر مملکت بردارید . هنوز از قدرت و ثروت و ریاکاری سیر نشده اید ؟

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس