همتی

بازخوانی نقدهای همتی به عملکرد اقتصادی دولت‌های نهم و دهم از این جهت قابل تأمل است که اگر همتی با همان عینک به عملکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم نگاه کند، چه باید بگوید؟

سرویس اقتصاد مشرقعبدالناصر همتی، رئیس‌کل کنونی بانک مرکزی، خرداد سال ۱۳۹۳ در اولین سالگرد پیروزی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری، در همایشی در اردبیل شرکت کرد و به نقد عملکرد اقتصادی دولت‌های نهم و دهم پرداخت.

https://static.iqna.ir/1/gallery/201406/85879870954083341471731149060.jpg

همتی از ابتدای دولت یازدهم مدیرعاملی بانک ملی را به عهده گرفت و در سال ۱۳۹۵ رئیس‌کل بیمه مرکزی شد و نهایتاً در سال ۱۳۹۷ به ریاست بانک مرکزی رسید.

اکنون که در دوره مدیریت همتی در بانک مرکزی شاهد رکوردهای روزانه قیمت ارز، افزایش بی‌سابقه نقدینگی و پایه پولی و رشد تورم هستیم، بازخوانی نقدهای وی به عملکرد اقتصادی دولت‌های نهم و دهم از این جهت قابل تأمل است که اگر همتی با همان عینک به عملکرد دولت‌های یازدهم و دوازدهم نگاه کند، چه باید بگوید؟

سخنان همتی در خرداد ۱۳۹۳

 باید به دولت فرصت داد تا خرابکاری‌های هشت سال گذشته را برطرف کند و در این راه امیدها بسیار زیاد است، به‌ویژه آنکه رشد اقتصادی کشور از وضعیت منفی خارج شده و به سمت مثبت در حال حرکت است.
 

 دولت نهم زمانی که زمام امور را از دولت پیش از خود گرفت، میانگین تورم سالانه به ۱۱ تا ۱۲ درصد رسیده بود و وضعیت اقتصادی کشور در سال ۸۴ به گونه‌ای بود که همگان انتظار رشد و جهش اقتصادی را داشتند اما در طول هشت سال فعالیت دولت‌های نهم و دهم، وضعیت اقتصادی به حدی بحرانی شد که اگر حماسه ۲۴ خرداد ۹۲ اتفاق نمی‌افتاد معلوم نبود چه بر سر کشور می‌آمد.
 

 درآمد ۸۰۰ میلیارد دلاری دولت پیشین از محل صادرات نفت بدون اقدامات اساسی در طول هشت سال، مصرف شد و تزریق بی‌ضابطه پول به بازار علیرغم هشدار اقتصاددانان به افزایش نرخ تورم انجامید.
 

 رئیس دولت پیشین با وجود تاکید اقتصاددانان درباره اثر تورمی تزریق بی‌ضابطه پول به جامعه، خلاف این توصیه و هشدار عمل کرد و اگرچه با صرف درآمدهای هنگفت ارزی برای واردات بی‌کیفیت از برخی کشورها توانست تا مدتی تورم را در جامعه پنهان کند اما در پی برخورد با سد تحریم‌ها، واقعیت‌های اقتصادی خود را نشان داد و تورم به مرز ۴۵ درصد رسید.
 

 دولت پیشین به ارزش ۴۸۰ هزار میلیارد تومان پروژه نیمه‌تمام برای دولت تدبیر و امید به ارث گذاشته است و با توجه به بودجه عمرانی سال جاری، مدت ۲۰ سال طول خواهد کشید که همه این طرح‌ها به نتیجه برسد.
 

با اعطای وام‌های کلان به طرح‌های موسوم به زودبازده در دوره دولت قبل، برخی از این طرح‌ها که می‌بایست در کوتاه‌مدت به بهره‌برداری می‌رسید هنوز پس از ۱۰ سال به نتیجه نرسیده است و برخی نیز اصلاً امکان اجرایی ندارد.
 

 با اینکه دولت تدبیر وامید اقتصاد در حال سقوطی را تحویل گرفته ولی مصمم است که آن را به وضعیت پیشین بازگرداند و سروسامان بخشد.
 

 دولت دکتر حسن روحانی به منظور کاهش تورم و سامان بخشیدن به اوضاع اقتصادی کشور، بانک‌ها را ملزم به گردش سرمایه و کمک به رونق تولید کرده است.
 

 اولویت دولت تدبیر و امید برای سامان بخشیدن به اوضاع اقتصادی کشور، مهار تورم و توجه اساسی به تولید برای ایجاد اشتغال پایدار در کشور است.
 

 دولت کنونی وارث اقتصادی با تورم ۴۵ درصدی بود و به همین دلیل، از همان ابتدای فعالیت، کاهش تدریجی این تورم افسارگسیخته را وجهه همت خود قرار داد.
 

در سایه تدابیری که دولت در ۱۰ ماه گذشته برای کنترل تورم به کار بسته است، دولت توانست به‌تدریج شیب تند افزایش تورم را کند کرده و میانگین سالانه آن را از ۴۵ درصد به ۳۰ درصد در حال حاضر برساند.
 

 انتظار می‌رود تورم نقطه به نقطه امسال به ۱۰ درصد برسد و نرخ تورم سالانه نیز به ۲۸ درصد کاهش یابد.
 

 دولت پس از مهار نسبی تورم اکنون به این نتیجه رسیده است که باید توجه جدی به بحث اشتغال داشته باشد و به کمک بخش تولید و ایجاد زمینه‌های شغلی جدید در کشور بشتابد.
 

 جلسات متعددی تاکنون برگزار شده است تا زمینه به حرکت درآمدن چرخ تولید در کشور فراهم شود و در همین راستا، همه بخش‌ها از جمله بانک‌ها ملزم به بهبود وضعیت اقتصادی و کمک به گردش سرمایه شده‌اند.
 

 در سایه اقدامات دولت تدبیر و امید، اکنون یک آرامش اقتصادی در کشور حاکم شده و زمینه تقویت و احیای سرمایه اجتماعی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین ابزارهای رشد اقتصادی فراهم گشته است.
 

 با توجه به تمرکز دولت بر حل مسئله هسته‌ای از طریق مذاکره با گروه ۱ + ۵ با موفقیت در مذاکرات شاهد گشایش‌های خوبی در بحث اقتصاد از جمله فعالیت بانک‌ها خواهیم بود.

https://static.iqna.ir/1/gallery/201406/85879870954079940551924824245.jpg

* چند نکته درباره انتقادات همتی از عملکرد دولت قبل

آقای همتی عملکرد دولت قبل در کنترل تورم، نقدینگی و پایه پولی را مورد انتقاد قرار داده بود. این در حالی است که هم‌اکنون در سال پایانی دولت آقای روحانی، بالاترین فشار تورمی سه دهه اخیر به مردم وارد شده است به طوری که در ۶ ماه نخست امسال شاخص تورم کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری کشور ۲۱.۹ درصد افزایش پیدا کرده که این میزان، بالاترین رقم در سه دهه اخیر محسوب می‌شود.

همچنین در پایان دولت دهم حجم پایه پولی ۹۶ هزار میلیارد تومان بود اما در خردادماه ۱۳۹۹ حجم پایه پولی به ۳۸۳ هزار میلیارد تومان رسیده است. یعنی از ابتدای دولت آقای روحانی تاکنون ۲۸۷هزار میلیارد تومان بر حجم پایه پولی اضافه شده است.

در ابتدای دولت یازدهم حجم نقدینگی حدود ۴۹۰ هزار میلیارد تومان بود که در خرداد امسال به بیش از ۲۶۰۰ هزار میلیارد تومان افزایش یافت، یعنی بیش از ۵ برابر شده است.

در زمینه نرخ ارز هم در ماه پایانی دولت دهم قیمت دلار در بازار آزاد ۳۲۷۰ تومان بود اما اکنون از ۳۰ هزار تومان هم عبور کرده است.

از لحاظ رشد اقتصادی هم دولت‌های یازدهم و دوازدهم، بدترین عملکرد را در سه دهه اخیر داشته‌اند به طوری که طولانی‌ترین رشد اقتصادی منفی سه دهه اخیر در دولت روحانی رقم خورده و در دولت دوازدهم، اقتصاد کشور به مدت ۸ فصل متوالی با رشد منفی مواجه شده است.

در زمینه سایر فشارهای اقتصادی که به مردم وارد می‌شود مثل گرانی مسکن نیز نیازی به توضیحات بیشتر نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 43
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 33
 • میانجی IR ۰۳:۰۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  41 17
  دولت قبل با دولت فعلی یک فرق داشت دولت قبل آمریکا را دشمن می دانست و هیچ اعتمادی به آن نداشت بنابر هیچگونه اطلاعاتی را به آمریکا نمیداد ولی دولت فعلی به آمریکا اعتماد داشت و آمریکا را دوست و دولت قبلی را مقصر میدانست به همین خاطر چشم بسته تمامی اطلاعات مهم اقتصادی ، راه های دور زدن تحریمها ، اطلاعات بانکها و صرافی ها و شرکتهای که قبل برجام با ایران برای دور زدن تحریم ها با ایران همکاری داشته اند به آمریکا داد و آمریکا با داشتن این اطلاعات کار را برای ایران سخت کرد و اثرات تحریم بیشتر شده است و بعد برجام روابط را فقط به امریکا و اروپا منحصر کرد و خودی ها ( شرکتهای داخلی و شرقیها ( چین وهند و.... ) را پس زد و حالا آنها در دور جدید تحریمها حار به همکاری با ایران نیستند و...
  • IR ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   20 1
   از سال 95 با اجرای داوطلبانه بخشی از FATF اسامی 400 صرافی که در نقل و انتقال ارز به کشور فعالیت می کردند را لو دادند و باعث افزایش نرخ ارز شدند.
  • IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   42 0
   در دوران احمدی نژاد نرخ دلار 3 برابر شد اما حالا 10 برابر گران شد و این از نتایج تدبیر است !
  • NL ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   19 1
   اعتراف جان کری بزرگترین سند است:" تحریمها در حال شکستن بود و مجبور بودیم برجام را بپذیریم". یعنی آی مردم ایران! اگر به روحانی رای نمی دادید تحریمها تمام شده بود.
  • IR ۱۱:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   16 0
   دولت های هاشمی و روحانی رکورددار تورم و جهش ارز در تمام دولت ها هستن.
  • IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   9 0
   دولت روحانی همه رکوردهای قبلی را با فاصله زیاد جابجا کرد.
  • علی IR ۱۳:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   12 0
   شیرمادرحلالت این روباآگاهی کامل دارم میگم افرادی که واقعا منطق دارندومتعصب به جناح خاصی نسیتندحرفای شمابراشون کافیه وبداننداگردولت فعلی اطلاعات صرافی ها،دورزدن تحریم هاو...‌رولونمیدادآمریکاداشت به بن بست می رسیدولی حیف آقای روحانی اومدوآخرکارخراب کردفکرمیکرددست دوستی بده گل وبلبل میشه کشور.
 • IR ۰۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  32 4
  سلام با تشکر از این مطلب ، با توجه به اینکه همتی از جناح مشرق نیست ولی نقد منصفانه ای قرار داده است که امیدوارم الگوی همه رساناها قرار گیرد.
  • IR ۱۱:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   1 13
   بنظر من همتی آدم مَشتی ایه انقدر بهش گیر ندین
  • IR ۱۴:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   4 1
   مَشتی برای کسانی که از گرانی سرسام آور دلار و سکه سود می کنند
 • IR ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  14 4
  دولت قبل که خودشون بودند..نکنه دولت مصدق رو میگه !
 • IR ۰۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  31 2
  در دو کلام همتی با این و ضیعی که در اقتصاد تولید کالا بازار درست شده باید محاکمه شود اگر کشور. قانون دارد مشکل داخلی سوی مدیران بوده این همه ارز کالا فراوان دست سوداگران سود جویان از کجا آمده گو پول ملی همش دنبال ارز نابودی تولید نابودی ناراضیتی مردم چقدر دروغ حرف تا که بی عدالتی سکوت. بس کنید
 • IR ۰۷:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  22 2
  همتی و جهانگیری و روحانی سروته یه کرباسند حراف های بی عمل
  • IR ۱۷:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
   0 0
   تو خوبی
 • سید جلیل جلالی فر IR ۰۷:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  20 1
  حالا باید این آقای همتی بلبل اقتصادی دولت تدبیر و امید بیاید در مجلس و رسانه ملی پاسخ دهد خودش چه کاری کرده است ؟
 • علی IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  11 11
  فرق بین افراد دور اندیش و کوته فکر در همین هست که کوته بینان فقط جلوی بینی خودرا میبینند و کشور را بصورت روزمره گی اداره میکنند غافل از اینکه خودشان هم که روزی تمام قد دیگران را نقد میکردند به همان درد دچارشده ولی باز هم بر ادامه راه و مسیر غلط خودهم ادامه میدهندو بدتر اینکه توجیه هم میکنند چرا اینکه نمی خواهند بپذیرند اگر تا کنون براساس یک فرمول دیکته شده غربی عمل کرده و کشور دچار بحران شده باید این فرمول را کنار گذاشته و فرمول جدیدی که نسخه اسلامی باشد عمل کنند تا به نتیجه برسند ولی کو عقل و تفکر مثل دولت مثل مدیری است که نه شایستگی و نه علم و نه درایت برای پستی که در اختیارش گذاشته شده را دارد و فقط میخواهد با لابی گری و زدو بند و .... خودش را توانمند نشان بدهد و این میشود حال و روز این ملت بعداز 7 سال عمر این دولت
 • احمد IR ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  21 12
  دولتی که از روز اول دنبال کدخدا و غرب باشد ثمره ای جز این ندارد زمان دکتر احمدی نژاد در سایه تحریم عزت و افتخار و پیشرفت داشتیم ولی الان اقای روحانی همه عزت ما را فروخته و هسته ای را نابود کرده بلکه تحریمی را بردارد چه بسا تحریمها چند برابر هم شده.بزدلی و ترس خود را نشانه عقلانیت میدانند چه بسا اگر شهدا دفاع مقدس مثل روحانی عقل میداشتند الان مستعمره امریکا هم بودیم
 • علی IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  15 5
  چرا همش از دولت احمدی نزاد بعد میگید دولت روحانی تمام شد باز از دولت احمدی نزاد میگید
  • IL ۰۹:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   3 10
   اتفاقا جوجه رو آخر 8 سال می شمرند.
 • ناشناس IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  14 0
  شما ها که اصلا بازار خرید نمیکنید وار جیب دولت می‌خورید چه میدانید تورم و گرانی چیه ؟
 • ح IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  15 25
  نمی خواهم از دولت دفاع کنم ولی خیلی خوب میدانیم مشکل کشور از زمانی شروع شد که فعالیتهای پنهانی هسته ای یک شبه توسط محمود خان علنی شد . در زمان محمود خان نفت به 150دلار رسید حال آنکه اکنون ما توان فروش نفت 40دلار را نیز نداریم .در آن دوران دزدی و اختلاس عادی شدو.....در ست است این دولت نتوانست به قول‌های خود وفا کند ولی مشکلاتی وجود دارد که تا دوستداران تحریم بی خیال نشوند این مشکلات حل شدنی نیست حتی به قیمت فنای مردم و کشور
  • راستین IR ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   14 2
   خدا خیرت بده تو دوره احمدی نژاد هم میگفتن کاسبان تحریم ..این کاسبای تحریم کیا هستن ؟کجان؟چرا فقط حرف دیگران رو مثل طوطی تکرار کنیم مشکل روحانی اینه که هیچ کاری نکرد اگه احمدی نژاد کار زیاد میکرد روحانی هیج کاری نمیکنه روحانی با برجامش پدر مردم رو درآورد .مردم هم پیاز رو خوردن هم کتک رو ....
  • IR ۱۱:۲۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   12 0
   فعالیت های هسته ای ایران توسط برخی از نمایندگان مجلس ششم از جمله آقای شیرزاد لو رفت.
  • IR ۱۱:۲۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   17 0
   نفت 120 دلاری نتیجه غنی سازی 20 درصدی و مقاومت در مقابل استکبار بود برجام باعث صفر شدن صادرات نفت ایران شد.
  • IR ۱۱:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   20 0
   در سال 91 و در اوج تحریم ها روزانه 1/5 میلیون بشکه صادرات نفت داشتیم حالا اگر نمی توانیم نفت صادر کنیم بدلیل بی کفایتی وزیر نفت است.
  • IR ۱۱:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   12 1
   دولت احمدی نژاد 600 تن طلا و مقادیر زیادی ارز در بانک مرکزی ذخیره کرد اما این دولت با توزیع بی رویه ارز 4200 تومانی همه منابع ارزی را هدر داد.
  • امیر مانی IR ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   11 0
   بالاتر از رئیس سازمان سیا اعتراف نداریم که گفت نفت ۱۵۰ دلاری از تبعات برنامه هسته ای ایران و ترس از ایران هسته ای بود چیزی که دولت جناب آقای روحانی قدر اون را در مذاکرات ندانست و به ثمن بخس فروخت
  • يحيا IR ۱۶:۵۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
   10 0
   احمدي نژاد پول نفت را خرج خريد گندم از کشاورزان و خودکفايي گندم کرد. صرف ساخت هفده فاز پالايشگاهي پارس جنوبي کرد تا از بنزين خود کفا شديم و امروز روحاني با صادر کردن آن بنزين روزگار مي گذراند. صرف توليد 16 برابري علم در دنيا کرديم تا در برابر تحريمها فناوري را شکوفا بکنيم و .... صرف کسترش سانتريفيوژهاي هسته اي کرد تا روحاني با آن برجام را معامله بکند!
 • GB ۰۹:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  14 1
  جولان صراف های زالو صفت در کشوری که مردمش زیر سنگین ترین فشار های اقتصادی هستند، سوآل بر انگیز است .اگر صرافی ها راببندند یک ماهه قیمت ارز به نصف می رسه. سر فرصت هم به حساب و کتاب صراف ها برسند - هم از صراف ها مالیات بگیرند و هم از اون پول پرست هایی که به امید افزایش قیمت ارز - دلار و یورو خریده اند مالیات بگیرند.
 • IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  17 16
  احمدی نژاد به معیشت قشر آسیب پذیر کمک میکرد و این کار مطمئنا کمتر از اختلاص های میلیاردی به اقتصاد ضربه میزنه...
 • ناشناس IR ۰۹:۳۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  13 1
  بی کفایتی خودتون را به دوره قبل ربط ندید.
 • mehdi2531 IR ۱۰:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  13 0
  در ضمن احمدی نژاد دوران تحریمها طوری عمل کرده بود امریکا دنبال توافق بود و ناامید شده بود قرار بود در عمان مذاکره از موضع اقتدار انجام بشه که فتنه ۸۸ که باعثش دارو دسته روحانی و اشراف پولدار بود امریکا و عرب را امیدوار کرد باید این قوم اشرافی افساد طلب محاکمه و اسخگویی اعمال ننگین خود باشند
 • سعید IR ۱۰:۳۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  6 1
  بابا بسه دیگه این همه دروغ یک بار یه حرفی بزنید که عملی بشه
 • IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  11 0
  متاسفانه همتی آدرس گرانی ها را داد وگفت که روزهای سختی داریم. چرا باید چنین حرف هایی زده شود
 • IR ۱۰:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  14 0
  مشتی غرب گرا درراس دولت قرار گرفته اند خون مردم می مکنند
 • علی IR ۱۱:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  13 15
  شایدآقای همتی نمی دانددرزمان احمدی نژادباوجودتحریمهای سازمان ملل وآمریکاقیمت دلار فقط سه ونیم برابر شد. ولی در دولت 11و12 قیمت دلار11 برابرشده و بیشتر مردم ایران مخصوصا"کارمندان و کارگران زیرخط فقر زندگی میکنند.و ... مردم ایران فقط به عشق رهبر همه این مصائب را تحمل میکنند.
 • IR ۱۱:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  12 0
  اینگونه در چاه خود کنده گرفتار می شوید
 • karimi IR ۱۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  8 0
  در بسیاری جوامع توسعه یافته و البته درجامعه اسلامی پسندیده است تا نقادانه و کارشناسانه بررسی واظهار نظر و گفتگو نماییم و از مسیر مستقیم انصاف نیز خارج نباشیم. اشاره می شود شاید آقای همتی جزء معدود مدیرانی در نظام اسلامی باشند که ازابتدای تصدی گری های مختلف با رویکرد کارشناسی ، بیمه ، بانک و اقتصاد و نیز سیاست در تمامی دولتها حضور موثر خادمانه داشته و با اصرار علما به پذیرش تصدی بانک مرکزی هم در زمانی که هیچکس جرئت آنرا نداشت تمام سرمایه های اجتماعی خود را پای کار اجرایی سختی آورد تا درکنار مردم عزیز باشد. بروید و دقیق تر جستجو کند.ان شاءا...
 • عبد الحمید IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  7 1
  متاسفانه هر دولتی که سرکار می آید. بجای حل مشکلات مردم شروع به عیب یابی دولت گذشته میکند تا عیوب خود را بپوشاند. آیا واقعا این دولت بی تدبیر و ناامید و امثال آقای همتی اگر به فکر مردم نیستند لا اقل از خدا بترسند.
 • ایمان IR ۱۴:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  0 7
  علت افزایش قیمت دلار در واقع افزایش نرخ بهره بانکی بود. افزایش سود بانکی اگر چه توانست مقداری ناچیزی سپرده جذب بانکها کند. ولی چند ده هزار میلیارد از بازار سرمایه خارج شد. ومستقیما وارد بازار سکه کدلار شد.
 • اکرم IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  6 11
  این فرق آدمها باسیاستهاشونه موقعی که میگفتند اوبا، باترامپ فرقی نداره اینه فرقش اون انسانیت براش مهمترازسیاست بود وگرنه وگرنه منگنه کردن بلدبود.
 • یزدان قاسمی IR ۲۰:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۶
  10 0
  جهنمی ها میگن خدایا شیطان باعث شد ما جهنم ی بشیم شیطان هم که خودش توی جهنمه میگه خدایا تو شاهدی من فقط این رو وسوسه کردم انتخاب با خودشون بود حالا ملت خودش انتخاب کرده که کسی که شیطان رو کد خدا میدونه بیاد راس کار ایشاالله ملت بیدار شن به دنیا طلب ها رای ندن
 • IR ۱۷:۰۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۷
  0 1
  محمود دلار ۷۰۰ تومنی تحویل گرفت ۴هزار تومنی تحویل داد روحانی ۴هزار تومنی تحویل گرفت ۱۲هزار تومنی تحویل مجلس جهادی داد الانم تو ۴ ماه مجلس جهادی تا ۳۲ تومن اومده بالا.خدا به خیر بگذرونه ۴ سال این مجلسو.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس