کد خبر 1121332
تاریخ انتشار: ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۲:۴۴
کارت‌های ملی کارت عقد و عروسی نیستند!

ظاهراً دستان معاونت امور زنان ریاست‌جمهوری بعد از چهارسال، چنان خالیست که پیشنهاد پیش‌پاافتاده «قرار گرفتن نام مادر در کارت‌های ملی» به وزارت کشور را یکی از اقدامات‌شان معرفی می‌کنند.

به گزارش مشرق، ظاهراً دستان معاونت امور زنان ریاست‌جمهوری بعد از چهارسال، چنان خالی است که معصومه ابتکار نامه پیشنهاد پیش‌پاافتاده و غیرضروری «قرار گرفتن نام مادر در کنار نام پدر در کارت‌های ملی» به وزارت کشور را به عنوان یکی از اقدامات این معاونت کرده‌است! ضرورت‌ها، کارکردهای حقوقی یا فضلیت چنین اقدامی برای زنان کشور ما چیست؟ آیا این تقلیل مطالبات زنان جامعه نیست؟

در روزهای گذشته معصومه ابتکار در صفحه توئیتری خود نوشت: «طی مکاتبه‌ای حدود دو هفته قبل از وزیر کشور درخواست کردم همانطور که در شناسنامه نام مادر کنار نام پدر آمده، در کارت ملی هم از این به بعد نام مادر درج شود تا هر ایرانی به نام پدر و مادر، هر دو، شناخته شود.» در این‌باره ذکر چند نکته ضروری است:

۱. بهتر بود سرکار خانم ابتکار (یا ارائه دهندگان چنین پیشنهادی) ابتدا نمونه کارت‌های ملی کشورهای دیگر را هم مشاهده می‌کردند! در کدام کشورها نام پدر یا مادر به عنوان یک مقوله مستقل (تاکید می‌کنم به عنوان یک مقوله مستقل) در کارت ملی آورده می‌شود؟ بهتر است بدانیم اساساً درج نام پدر هم در کارت ملی، یک کار ضروری نیست؛ کارت‌های شناسایی ملی (National ID card) یا کارت‌های تعیین هویت ملی دیجیتال/ هوشمند ابزارهای جدید شناسایی هویت هستند که از پروتکل‌ها و قواعد مشخصی پیروی می‌کنند.

کارت ملی یک مدرک هویتی است که بر اساس یک شماره ملی، هویت شما را ثبت و شناسایی می‌کند! در واقع کد ملی شما بر اساس سایر فاکتورهای هویتی شما پیش از این در بانک‌های اطلاعاتی مادر کشور (در کشور ما ثبت احوال) تعریف شده است. وقتی شما به بانک، اداره ثبت و… مراجعه می‌کنید نه اسم پدر شما مهم است نه اسم مادر شما، شما با یک کد ملی شناخته می‌شوید؛ این کد ملی است که مهم است. از طریق کد ملی است که چهره شما، سال تولد، محل تولد، محل سکونت، شماره تلفن شما، نام پدر و مادر شما و… مشخص می‌شود!

۲. این اگر کج‌سلیقگی نباشد یا ناشی از بی‌ایده‌بودن است یا یک شاهکار ایده‌پردازی و فعال‌نمایی سازمانی که درخواست شده‌است اسم مادر هم در کنار نام پدر آورده شود؟ که چه بشود؟ کارکردهای این اسم حتی اسم پدر در کارت ملی چیست؟ مگر کارت ملی، کارت عقد و عروسی است که بخواهیم در آن این نوآوری‌ها و صحنه‌پردازی‌های رمانتیک را انجام بدهیم؟ ارزش این پیشنهاد به همان اندازه ارزشمند است که شما پیشنهاد کنید از این به بعد در کارت‌های عقد و عروسی نام مادر عروس و داماد هم آورده شود! که البته جای چنین کاری اگر چه در کارت عروسی بامزه است اما در کارت ملی هوشمند شهروندان هیچ توجیهی ندارد و همان طور که پیشتر اشاره شد اساساً وجود اسم پدر هم در کارت ملی ضرورتی ندارد! کاش خانم دکتر ابتکار توضیح داده بودند که چه کارکردهای حقوقی یا فضائلی در این پیشنهاد نهفته است؟ و کاش می‌فرمودند که بر اساس کدام کار کارشناسی چنین پیشنهادی ارائه شده‌؟ بعد از چهار سال سکانداری معاونت امور زنان ریاست جمهوری ارائه چنین پیشنهادی صرفاً نشان دهنده دست‌های خالی این معاونت و عملاً بی‌فایده بودن چنین معاونتی در نهاد ریاست جمهوری است!

۳. چرا نامه یک پیشنهاد (که فقط پیشنهاد است و آن هم در حد ارسال یک نامه به وزارت کشور) رسانه‌ای می‌شود؟ اگر چنین باشد بعد از این همه وزرا و مسئولان می‌توانند صرفاً پیشنهادات‌شان را بدون اینکه عملیاتی شده یا به نتیجه‌ای رسیده باشد به عنوان رزومه و عملکرد کاری خودشان معرفی کنند!

۴. این‌که آیا نهادی به اسم معاونت زنان ریاست جمهوری اساساً چه قدر اختیارات قانونی (یا حتی اجرایی) دارد بحث دیگری است. اگر چنین معاونتی اختیاراتی ندارد حتی در حد طرح مطالبات جدی زنان کشور و آن هم با این نوع از مدیریت و عملکرد، فسلفه وجودی آن چیست؟ می‌توانست در حد یک دفتر باشد در نهاد ریاست جمهوری دفتر امور زنان. و اگر هم صرفاُ جنبه‌ای نمایشی و نمادین دارد، وجود فعلی را حتی در حد کارکردهای نمادین و نمایشی هم نمی‌توان پذیرفت.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 20
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 1
 • IR ۰۴:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  7 0
  بنده خدا هنوز تو فضای محیط زیسته و فکر کرده آدما خرس و پلنگن و باید ردیاب روشون نصب کرد!
 • DE ۰۴:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  5 13
  حالا اسم مادر هم بیاد اشکالی داره ؟ چرا براشفتید ؟؟؟؟؟
  • IR ۰۶:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
   3 0
   اگر هزینه ی این فرمایشات رو به جای این که از جیب مردم یا از بودجه که باز هم پول مردم است، از ثروت شخصی خودتان میدهید؟ ما هم موافقیم. چه اشکالی دارد. چون مردم هزینه های مهمتر از تغییر کارت ملی به خاطر درج نمایشی نام مادر دارند.
  • IR ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
   9 0
   بعله خیلی هم اشکال داره و من خودم صد درصد مخالفم!! در این وانفسای تحریم، کرونا، فشار اقتصادی و غیره این کار تعویض کارتهای ملی چقدر هزینه رو دست مردم و دولت میزاره؟ چقدر ملت باید علاف دریافت کارت جدید بشن که قبلیهاشم هنوز ندادن؟ به نظر من این فقط یه خودشیرینی این خانم برای غربی‌ها و فمینیست‌ها هست که ان شاء الله با عقل سلیم بقیهٔ دولتمردان منتفی میشه.
  • IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
   2 0
   چون هر انسانی رو با اصل و نسب و اسم و فامیل پدرش میشناسن. حتی در کشورهای خارجی هم نام خانوادگی مادر رو روی فرزند نمیذارن. هر کار بی اشکالی که مفید نیست! ضمنا خانم ابتکار بهتره پیگیری بفرمایند برای ما که بیشتر از دو ساله کارت ملی ثبت نام کردیم کارت صادر کنن بعدش کارتهایی که صادر شده رو از صاحبانش بگیرن و کارت جدید با درج نام مادر بهشون تحویل بدن!!!!!
  • IR ۰۸:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
   0 0
   اصلا چرا کار نارس و ناقص انجام داده اید -
 • IR ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  1 0
  وقتی در این شرایطی که نوبخت برای ندادن بودجه طرح های عمرانی یا ندادن معوقات حقوقی کادر درمانی، معلمان و باز نشستگان، کمبود بودجه را بهانه میکند. هزینه تراشی برای مملکت و مردم، از یک مدیر بی کارکرد که چهار سال حقوق مفت از دولت گرفته، آن هم برای یک طرح نمایشی و بی خاصیت، شرم آور است. چهار سال بیکاری و حقوق گیری نتیجه اش، این است.
 • IR ۰۶:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  0 0
  موریانه چربی مغز سران اصلاحات را خیلی دوست داره گاهی به جای چوب می زنه به مخ بعضی ها!
 • IR ۰۷:۵۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  2 0
  فعلن کارت ملی مردمو بدن تا مسایل لاکچری
 • IR ۰۸:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  1 0
  اگر مهم نیست، اسم پدر هم حذف کنید! چطوره؟
 • ندا US ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  1 0
  شماحالا همون کارت ملی که دوسه سال همه ثبت نام کردن و صادرکنید اسم مادرپیشکش والا دیگه الان ازکی اقدام کردیم
 • IR ۰۸:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  1 0
  خدایا کمک کن نام مادر در کارت ملی ثبت شود و ملت از این مصیبت بزرگ رهایی یابند. کل اصلاح طلب ها را جمع کنید یک نفر درست و حسابی از نظر کاری داخلشان نیست. اعتقادشان هم که بیشتر به کدخدا است تا خود خدا. اصلاح طلب ها کی تمام میشوند؟
 • IR ۰۸:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  0 3
  مرد حسابی چرا ضعف عملکرتان را آسمان ریسمان می کنید صحیح گفته اند باید نام مادرها هم در کارت ملی اضافه شود کار ناقص انجام شده مقصر هم باید مجازات و جریمه شود - نمی شود ضعفهای عملکردی یک اداره را با آسمام و ریسمان توجیه کرد - مگر اعتبارات مالی مهریه و ارث از مادرانتان است که طرح هارا باری بهر جهت و ناقص اعمال می کنید
  • IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
   0 1
   مگه از مادر ارث به فرزندان نمی رسه؟؟؟؟!!! یاللعجب !!!! من که اینقدر از مادرم ارث بردم از پدر نبردم.اما در خصوص اعتبارات مهریه که آقایان بندگان خدا چه موقع قراردادن مهریه چه موقع پرداخت مهریه به حیل مختلف و حتی سالهای اخیر با پشتوانه قوانین مرد سالار کشورهای عقب افتاده (۱۱۰ سکه حداکثر مهریه قانونی) حق زنان را پایمال کرده اند.
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  0 0
  حالا یه مسئله را بیخودی با مخالفت الکی بزرگ نکنید که بخوان سو استفاده سیاسی کنن. آوردن اسم مادر در کنار اسم پدر نه ضربه ای به دین و شریعت میزنه نه ضربه به نظام اسلامی. فقط مخالفت با ایده شون باعث میشه جنجال به پاکنن و بهره برداری سیاسی بکنند
 • طلا IR ۰۸:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  0 0
  خنده دار است!
 • بابایی IR ۰۹:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۲
  2 0
  با سلام . مطالب درج شده در جواب پیشنهاد خانم ابتکار خیلی منطقی و هوشمندانه است . اما شما فکر میکنید که خانم ابتکار بخاطر این نظر نابخردانه عذر خواهی میکند که این پیشنهاد پوچ را داده ایشان متخصص فرا فکنی هستند .
 • IR ۱۱:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
  0 0
  خخخخخخخخه ازخنده روده بر شدم
 • IR ۱۳:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
  0 0
  ما که بعد از سه سال هنوز کارت ملی مون آماده نشده چه با پدر چه بی پدر
 • محسن IR ۱۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۳
  0 0
  وای بر سر دولت بی تدبیر

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس