به گزارش مشرق، محسن مهدیان، فعال رسانه‌ای در کانال تلگرامی خود نوشت: رهبر انقلاب فرمودند آتش بس هم تدبیر بود. این جمله ساده پاسخ به کسانی بود که از حضرت امام تصویری مسلوب الاختیار در جنگ ساخته بودند و ماجرای آتش بس را پروژه ای توطئه آمیز و ناشی از فشار اطرافیان می دانستند. گوئی امام آنقدر بی اطلاع وساده اند که عده ای با اطلاعات غلط و فشار مکرآلود می توانند وی را مجبور به کاری کنند که اکراه دارد.

رهبر انقلاب در پاسخ به این افراد فرمودند اتفاقا همان تصمیم تدبیر بود و اگر نبود امام زیر بار نمی رفتند.

اما جمع ایندو چگونه است؟ این بحث برای این روزهای ما نیز بسیار کلیدی است. تحلیل برجام نیز خارج از فهم دقیق از این برهه تاریخی نیست. جمع تدبیر و جام زهر و مصلحت.

امام در همان پیام آتش بس می فرمایند مصلحت در همین جام زهر است. اما این مصلحت چه بود که هم تدبیر بود و هم جام زهر؟

برخلاف تصور غلط رایج کسی امام را تحت فشار قرار نداد. اطلاعات غلط هم به امام ندادند. اساسا چنین وجود سیاسی مقابل هیبت معنوی و مدیریتی امام وجود نداشت  که بخواهد در این سطح خدعه آمیز رفتار کند.

مصلحت آنروز کشور توقف جنگ بود. اقتصاد کشور توان بیشتر نداشت و جنگ به جهات مختلف قابل تداوم نبود. از همه مهمتر مردم بودند که بیش از این تاب آوری نداشتند. حضرت امام مراعات مردم را کردند و اساسا نقش ولی در همین فهم دقیق از زمانه و تاب و توان مردم است. مصلحت آنروز در همین مدارا بود.

چرا جام زهر؟ چون باب بسته شدن فیض و مسیر و جریان پرقدرت و پرسرعت معنویت در جامعه بود. جهان اسلام نیز صدمه می دید. رشد مادی و معنوی یک جامعه در بستر این وقفه متوقف می شد و دهها دلیل دیگر.

اما تدبیر همان بود که شد. بهترین تصمیم در آن زمان همان مراعات مردم بود. همان رعایت مصلحت جامعه بود. مصلحت دقیقا همان عقلانیت بود و تدبیر.

فهم این مهم برای تحلیل امروز ماست. امام جامعه به امت نگاه می کند. امت همراه شود می ایستد و به هر دلیل کسر بیاورند باز هم می ایستد اما مراعات حال مردم می کند و با این مدارا مسیر جایگزینی را برای ایستادگی انتخاب می کند. این مسیر اما در همان زمان بهترین و مدبرانه ترین مسیر است. تدبیر رهبری انقلاب برای برجام نیز از همین جنس بود. فرمود به مذاکره بدبینم اما به بستر جامعه نگاه کرد و تاکتیک نرمش قهرمانانه را برگزید تا یک ملت در یک مسیر طبیعی تجربه و رشد کند و از غیر دل برکند و آگاهانه روی پای خود بایستد. اساسا نقش امام در همین تربیت اجتماعی امت است.


*بازنشر مطالب شبکه‌های اجتماعی به منزله تأیید محتوای آن نیست و صرفا جهت آگاهی مخاطبان از فضای این شبکه‌ها منتشر می‌شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 11
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • محسن CA ۰۲:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۱
  1 3
  پس چرا تا امروز از این تحلیل ها نمی نوشتید؟ امروز که رهبری گفتند، شما هم یکدفعه همۀ حقایق برایتان مکشوف شد؟ از همین فردا شاهد ده ها و صدها تحلیل از همین نوع خواهیم بود. اما بنده از همۀ آن تحلیل نویسانِ احتمالی همین سؤال را دارم: چرا تا حالا ننوشتید؟
 • IR ۰۵:۲۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۱
  3 2
  دليل نويسنده در خصوص اينكه چرا حضرت امام فرمودن جام زهر ؛ زياد مناسب يا قابل استناد نيست و بيشتر احساسي است بهتر است افرادي كه مستقيما در بطن جنگ بوده اند مثل حاج حسين يكتا و امثال اايشان اظهار نظر كنند كه دقيق تر وقابل استناد تر است نه فردي كه دهه شصتي است و اساسا در بطن موضوع نبوده كما اينكه دليلش هم زياد قابل استناد نيست
  • محمد اگر جانباز حق ،،،،،،،،، IR ۱۰:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
   0 0
   سوال یکتا لشگر حق چرا بی ریا بود.؟ زیرا حرب خدا می دانست ریاکاری خودنمایی بدی بود و هنرنمایی کار لشگر خدا بود
 • IR ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۱
  1 1
  مهدیان خودت به این نتیجه رسیدی یا کسی بهت گفت ؟
  • گرگ زخمی IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
   0 0
   نتیجه گیجه برای کسی که از نظر خدا و حرف خدا در باره دفاع مقدس و حقیقت جام زهر غفلت کند خدا می‌گوید ادامه جنگ با نپذیرفتن 598 خطا بود زیرا بدخواهان خارجی و داخلی ادعا می کردند حق ایران را قبول دارند و فقط با گذشت زمان دروغ آنان ثابت می شد که ثابت شد.،،،،،،،،،،،،
 • IR ۰۸:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۱
  2 2
  دقیقا. یاشاسین رهبر
 • محمدمعصومی IR ۰۹:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۱
  0 1
  روح الله غیرتمند و با شرف عدالت را می خواست که حرف خداست او آتش بس را قبول کرد زیرا ادامه جنگ موافق حکمت نبود و نیت او جنگ نبود عدالت بود و آتش بس هرگز به معنی صلح با دزد ناموس نبود که حزب خدا درایران حرفش عدالت بود غیرتمندی و جام زهر آبرومندی حزب خدا بود
  • گرگ زخمی IR ۰۹:۱۹ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۵
   0 0
   خدای یکتا عدالت را حق می‌دانست و حرف خدا درست بود
 • محمدعلی IR ۰۹:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۱
  2 5
  این تحلیل یک ایراد داره اونم اینه که اتفاقا مردم کم نیاورده بودند. کما اینکه الان هم مردم برای رویارویی با آمریکا کم نیاوردن. نشون به اون نشون که وقتی قرار شد انتقام حاج قاسم رو از آمریکا بگیریم مردم یکصدا شعار انتقام دادند یا الان که مردم زیر بار فشارهای طاقت سوز داخلی و خارجی محکم پشت نظام ایستادند. مساله اینجاست که امام راحل هم مثل امام حاضر میدید که در نخبگان جامعه و رجال سیاسی و اقتصادی و فرهنگی کشور جریانی شکل گرفته که دیگه تاب مقاومت رو نداره و کارش به ناله و دلسرد کردن مردم کشیده. بهمین خاطر برای جلوگیری از خطر بزرگتر که ایجاد شکاف عمیق در وحدت بدنه ی ملته امامان انقلاب راضی به این نرمش شدند.
  • جانبازحق IR ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
   0 0
   دفاع مقدس حق عدالت حق ایران بود حرف خدا چنین بود و هرکس کلام خدا را شنید با گفتن جام زهر خداپرستی خود را ثابت کرد
  • محمدمعصومی گرگ دو پا IR ۰۶:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۷/۰۶
   0 0
   حکمت بود و نرمش نبود نرمش نبود و حکمت بود حزب خدا که داناست ،،،،،،،،،، مرد خدا که با خداست داناست

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس