کد خبر 1116243
تاریخ انتشار: ۱۹ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۰
نازنین زاغری

همزمان با صدور کیفرخواست جدید برای نازنین زاغری، جاسوس انگلیسی وزیر خارجه انگلیس از تلاش فعالانه این کشور برای پرداخت بدهی 42 ساله به ایران به خاطر نقض قرارداد خرید تانک‌های چیفتن خبر داد.

به گزارش مشرق، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی صبح دیروز نازنین زاغری را به همراه وکیل تعیینی‌اش احضار و کیفرخواست پرونده جدیدی را به وی ابلاغ کرد. به گزارش «وطن امروز»، یک منبع آگاه در گفت‌وگو با خبرگزاری صداوسیما گفت: شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی صبح دیروز نازنین زاغری را به همراه وکیل تعیینی‌اش (وکیلی که متهم برای خود انتخاب می‌کند) احضار و کیفرخواست پرونده جدیدی را به وی ابلاغ کرد. بنا بر این گزارش، نازنین زاغری که با حکم محکومیت جاسوسی تحت نظر دستگاه قضایی و سازمان زندان‌های ایران است با اتهام جدیدی مواجه شده است.

بیشتر بخوانید:

اقدام خیرخواهانه انگلیس برای آزادی نازنین زاغری!

ارتباط بین سیاست جاسوسی و گروگانگیری انگلیس چیست؟

خطیب‌زاده: بدهی انگلیس ربطی به آزادی زاغری ندارد

این منبع آگاه گفت: پس از حضور زاغری در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی و ابلاغ کیفرخواست پرونده جدید به او، وکیل تعیینی وی ضمن حضور در دادگاه انقلاب در حال مطالعه پرونده جدید وی است. خبرگزاری صداوسیما جزئیات بیشتری از اتهام جدید نازنین زاغری منتشر نکرده است اما به نظر می‌رسد موارد اتهامی وی مربوط به اقداماتی است که وی در زمان مرخصی خود از زندان انجام داده است. قوه‌قضائیه پس از شیوع کرونا نازنین زاغری را به مرخصی فرستاد و مرخصی او ۳ بار تمدید شد. نازنین زاغری تبعه ایرانی- انگلیسی است که ۱۵ فروردین ۹۵ توسط نیروهای سازمان اطلاعات سپاه کرمان در فرودگاه امام خمینی(ره) دستگیر و به کرمان منتقل شد.

سپاه ثارالله کرمان ۲۶ خرداد سال ۹۵ طی اطلاعیه‌ای از این فرد به عنوان «یکی از سرشبکه‌های اصلی وابسته به بیگانگان که مأموریت‌های مختلفی در راستای تحقق اهداف شوم دشمنان نظام» انجام داده بود، یاد کرد و در این باره توضیح داد: «وی با عضویت در شرکت‌ها و مؤسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی مشارکت داشته است. نامبرده یکی از سرشبکه‌های اصلی مؤسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه، فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است».

پرونده زاغری برای ادامه رسیدگی‌ها به دادستانی تهران انتقال یافت و پس از انجام تحقیقات با صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب ارسال شد و شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب، زاغری را به ۵ سال حبس محکوم کرد که این محکومیت در دادگاه تجدیدنظر تأیید شد. ۲۵ مهر سال ۹۶ عباس جعفری‌دولت‌آبادی، دادستان وقت تهران درباره نازنین زاغری گفته بود: شوهر وی تبعه انگلیس و خود وی نیز دارای تابعیت مضاعف از انگلیس بوده و در سیستم آن کشور فعالیت می‌کرده است. وی مسؤول آموزش خبرنگاری آنلاین بی‌بی‌سی فارسی بوده که با هدف جذب و آموزش افرادی برای فعالیت تبلیغی علیه ایران اقدام کرده است. چگونگی استفاده از ایمیل‌ مستعار، پسوردهای پیچیده و طولانی، ذخیره‌سازی پسوردها و استفاده از نرم‌افزارهای رمزنگاری مطالب و اطلاعات، از جمله مواردی است که در این آموزش‌ها لحاظ می‌شده است و اساتید این دوره، افرادی همچون مهدی یحیی‌نژاد (مدیر سایت بالاترین)، اردوان روزبه (رادیو کوچه) و محمود عنایت (مدیر گروه اسمال مدیا) هستند. جعفری دولت‌آبادی همچنین ارسال نامه از سوی دیوید کامرون، نخست‌وزیر سابق انگلیس برای نازنین زاغری را موید ارتباط وی با دولت انگلیس و اهمیت این متهم برای آن کشور دانسته بود. خردادماه سال ۹۷، مسؤولان قضایی از مفتوح بودن بخش دوم پرونده زاغری خبر دادند.

نازنین زاغری اواخر اسفند سال ۹۸ به دنبال بخشنامه رئیس قوه‌قضائیه برای اعطای مرخصی به زندانیان، به مرخصی رفت. اما موضوع نازنین زاغری این بار پس از اظهارات روز شنبه وزیر دفاع انگلیس بار دیگر مورد توجه قرار گرفت. بن ‌والاس، وزیر دفاع انگلیس گفت «فعالانه» به دنبال پرداخت بدهی کشورش به دولت ایران است که در نهایت می‌تواند به آزادی شهروندان دوتابعیتی بریتانیا از جمله «نازنین زاغری-راتکلیف» کمک کند. دولت انگلیس برای نخستین‌بار به طور رسمی بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی خود به ایران را پذیرفته و تلویحا ادعا کرده زندانی ‌شدن نازنین زاغری در ایران، با این بدهی مرتبط است. والاس در نامه‌ای به وکلای زاغری گفته دولت در صدد پرداخت این بدهی است.

در واکنش به این اظهارات وزیر دفاع انگلیس، سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت موضوع خانم نازنین زاغری ربطی به پرداخت بدهی ایران توسط انگلیس ندارد و اضافه کرد: «او بخشی از محکومیت خود را در ایران گذرانده و آزادی مشروط هم داشته است که پروسه قضایی خودش را دارد و هیچ فرقی بین وی و سایر زندانیان نیست». پیش از این محمدجواد ظریف در حاشیه اجلاس عمومی سال گذشته سازمان ملل در نیویورک به خبرنگاران گفته بود که قرار بوده برای آزادی نازنین زاغری، شهروند ایرانی- انگلیسی به ازای تسویه بدهی ۴۰ ساله لندن به تهران پادرمیانی کند. ظریف گفته بود این پیشنهاد نخستین مرتبه از سوی فیلیپ هاموند، وزیر وقت خارجه مطرح شد اما او چندی بعد در ژوئیه ۲۰۱۶ وزارت خارجه را ترک کرد. پیشنهاد این بوده که انگلیس ۴۰۰ میلیون پوند بدهکاری به ایران را بپردازد و ظریف متقابلا برای آزادی نازنین زاغری- راتکلیف از زندان تلاش کند.

ظریف به خبرنگاران گفت این پیشنهاد حتی تا وقتی که بوریس جانسون وزیر خارجه بود، مطرح بود اما با آمدن جرمی هانت، وزیر خارجه بعدی منتفی شد: «جرمی می‌گفت شما می‌خواهید باج بگیرید. من هم گفتم خیر، این را من شروع نکردم بلکه فیلیپ بود». ظریف ادامه داد جرمی هانت چون می‌خواست نخست‌وزیر شود، دنبال کار را نگرفت. ظریف بیان کرد پرداخت بدهی لندن به تهران به معنای باج نبود و افزود به عنوان وزیر خارجه هیچ نقشی در تصمیمات قضایی برای یک شهروند ایرانی ندارد: «اما من می‌توانم برای فرد خارجی متهم به جاسوسی، مداخله کنم و به دادگاه پیشنهاد مبادله بدهم».

در همین زمینه «دومینیک راب» وزیر خارجه انگلیس روز گذشته با اشاره به اینکه برای آزادی تبعه‌های انگلیسی گفت‌وگوهایی با ظریف داشته، بدهی «۴۰۰ میلیون پوندی» این کشور به تهران در پرونده مربوط به خریدهای تسلیحاتی قبل از انقلاب اسلامی ایران را «یک موضوع جدا» از موضوع زندانیان دوتابعیتی دانست.بدهی ۴۰۰ میلیون پوندی انگلیس به اختلاف تهران و لندن بر سر قرارداد خرید تانک‌های چیفتن به دوران قبل از انقلاب اسلامی بازمی‌گردد. ایران سال ۱۳۵۱ تا ۱۳۵۷ در مجموع ۹۰۰ دستگاه از این تانک‌ها را از بریتانیا خریداری کرد و تحویل گرفت. در ادامه ایران قرارداد دیگری برای خرید ۱۵۰۰ فروند از مدل پیشرفته‌تر این تانک را با لندن امضا کرد که بعد از امضای قرارداد، بریتانیا ۱۵۰ تانک را به ایران تحویل داد و به ‌دنبال انقلاب اسلامی دولت انگلیس به بهانه مسائل مالی و با وجود پرداخت چند صد میلیون پوند از سوی ایران، از تحویل این تانک‌ها خودداری کرد و نمونه‌های آماده‌شده بر اساس طراحی مورد ‌علاقه و متناسب با ایران را به دیگر کشورها از جمله اردن فروخت.

منبع: روزنامه وطن امروز

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 26
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 4
 • IR ۰۱:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  8 51
  چرا خود 1350 عراده تانک را نمی گیرند اگر زرنگ باشیم می توانیم بیشتر از این نقدار تجهیزات از انگلیس بگیریم یک جاسوس در مقابل حداقل 1350 تانک معامله خوبی هست یا خیر؟
  • IR ۰۵:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   57 9
   آن تانک های چیفتن فرسوده مال تاریخ هستند و همان زمان هم که نو بودند در مقابل تی 72 آشغال صادراتی شوروی به عراق حرفی برای گغتن نداشتند. واقعا خرید چیفتن از انگلیس خیانت بود آنهم وقتی که بدانیم هیچ مشتری نداشت و روی دست آنها مانده بود و کارخانه اش داشت ورشکست می شد. قدرت توپ و زره چیفتن که دایم به آن می نازیدند در کنار موتور افتضاح آن فقط به درد رژه در خیابان می خورد. در حالی که با کمی پول بیشتر می توانستند لئوپارد آلمان غربی را بخرند که از هر جهت از چیفتن بهتر بود.
  • IR ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   3 12
   جیگری. رفت لئوپارد بخره ندادند.اظهارنظر نکن.
  • IR ۰۹:۵۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   9 18
   اره اینا فرسوده هستن تی 72 های روسی خوبن خخخخخخخخخخخخ. راست میگه خریدها خیانت بودن نباید میخرید تا الان چوب و سنگ دستمون بگیریم . اسکل اگه اون خریدها انجام نشده بود که الان داشتی به صدام میگفتی دایی. یه سریایه جوری مزخرف میگن که انگار همین الان از پای بساط بلند شدن
  • حیدر صالح IR ۱۰:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   6 4
   این ظریف دایه دلسوز تر از مادر شده! هم ظریف و هم زاغری را بازداشت کنید
 • IR ۰۲:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  35 5
  مسئولان قضایی و وزارت خارجه حواسشون باشه توی تله انگلیسی ها میفتن. بدهی انگلیس به ما ربطی به جاسوس بازیهاش نداره. تازه سود تمام این سالها را زیر بارش نمیرن که هیچ پس فردا ازاد که شد مثل اون جاسوس خبیث امریکایی که تازه بعد از ازادیش مشخص شد چقدر جاسوس که سهله تو سیستم ضد ایرانی فعال بوده، نره شکایت کنه ادعای توقیف اموال ایران را هم بکنه؟ حتما باید مراقبت کرد و از لحاظ حقوقی همه چیز را محکم فراهم کرد.
  • IR ۰۶:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   4 25
   اقای کارشناس طرح نه تره سوادت نم داره کارشناس جاسوسی
  • IR ۰۷:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   32 0
   02:01 احسنت، دقيقأ میخواستم همین‌ها رو بنویسم شما زحمت کشیدین. طرفو آزاد کردین فرداش میره با کمک دولت انگلیس ده برابر همین 400 میلیون پوند رو ادعای غرامت میکنه و دولت های غربی هم هرجا پول داشته باشین مصادره میکنه میده به دولت انگلیس و درصدی هم میرسه به این جاسوسه!!!
 • IR ۰۲:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  31 4
  معادل یک کیسه کود هم نیست از وادادگی دیپلماسی دولت زبان دنیا بلد در احقاق حقوق مردم اینقدر قیمتی شده
  • IR ۰۹:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   2 7
   به نکته خوبی اشاره کردی از قدرت بهترین دولت تاریخ نظام انقدر قیمتی شده تا برای ازادیش مبلغ بیشتری دریافت شه.اگه اون 8 سال بود احتمالا به نشانه حسن نیت تا الان 200بار ازاد شده بود.یا شاید مثل اون جاسوس لبنانی که ازاد شد توسط سید فقرا ازاد میشد
  • IR ۱۲:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   9 1
   اون روهم دولت التماسی شما خواست که آزاد بشن لااقل اینقدر شرافت داشته باشید تاریخ این دولت تحقیر امید رو تحریف نکنید
 • اهوازی IR ۰۴:۲۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  32 1
  این خانم جاسوس به محض آزادی به دادگاه انگلیس شکایت خواهد نمود و بیش از این 400 میلیون هم دادگاه به نفعش حکم خواهد داد...باید در مذاکره آزادی این خانم عدم حق شکایت قید شود
 • محمد تقی خیری IR ۰۵:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  13 2
  جالبه وزیر امور خارجه استعمار پیر پرداخت بدهی خود آنهم پس از گذشت چهل و چندسال را باج خواهی عنوان داشته و جواب دستگاه دیپلماسی ایران نیز از جواب ندادن بهتر بود.
 • احمد IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  9 2
  400 میلیون دلار و چهل و دو سال تاخیر.
 • سجاد IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  9 0
  متن بالابیشتر نشان دهنده نوع نگرش به حقوق شهروندی از طرف مقامات دو کشور است،مخصوصا آقای دولت آبادی که پیگیری وضعیت شهروندان را نشانه ارتباط خاص می داند.
 • IR ۰۸:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  17 5
  بعیده که دستگاه قضایی ایران حرف راست نزنه
 • IR ۰۸:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  14 0
  چند تا جنگنده هم باید بدهند ویک کشتی جنگی علاوه بر تانکها.....یادتون باشه اول بگیرید بعد آزاد کنید مثل برجام نشه
 • IR ۰۹:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  8 10
  نامردا پول واسه اختلاص کم اوردینا که دارین جاسوسهارو میفروشین باز بگین سپاه بده اگه اینا رو نمیگرفت که شما چیزی واسه فروش نداشتین
 • کامران IR ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  10 0
  تا آنجایی که بنده میدانم این کار را اگر انجام دهیم حماقت تاریخی ای رخ داده!! قیمت هر تانک 290 هزار پوند متعلق به زمانیست که گرانترین جنگنده های دنیا زیر 5 میلیون دلار قیمت داشتند!!و چیفتن 2بی که می فرمایید گرانترین تانک زمان خودش بود و چیفتن اولیه که داریم خیلی فرق داره و چیزی در حد همین چلنجر بود که الان انگلیس هر چلنجر را بالای 3 میلیون پوند می فروشد! و حداقل این 1350 تانک قیمت معادل الانش بالای 4 میلیارد دلاره! نباید دولت بخاطر مشکل مالی و ارزی این زورگویی را قبول کند دادگاه عالی لندن غلط کرده که میگوید غرامت نیاز نیست چرا شکایت دزد رو به خودش کردیم!!؟
 • NL ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  7 0
  ندید این این روحانی همش حیف میل میکنه
 • قاصدک IR ۱۰:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  0 2
  اگه این پول رو با احتساب سودش بگیریم ، بهتر از اینه که در قبالش بخوایم با اتمام مدت تحریم تسلیحاتی ایران خرید نظامی داشته باشیم اون هم از کی ، روباه پیر . همون تانکهای چیفتنی رو هم که خریده بودیم در جنگ ایران و عراق معلوم شد تو پاچمون رفته چون موتور میسوزوندن و ازکار می افتادند .
 • IR ۱۰:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  3 0
  چرا تو کشور ما اینقدر جاسوس و وطن فروش داریم. دلیلش چیه که اینقدر وابستگی و ادادگی به کشورهای دیگه توکشور ما اینقدر زیاد هست.؟
 • هومن FR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  2 3
  بهترین تانک جهان لئوپارد آلمانی هست . هم از لحاظ چابکی و هم از لحاظ زره
  • IR ۲۰:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
   0 1
   مهندسان المانی اریایی بهترین بوده و خواهند بود
 • DE ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۹
  0 0
  حالا این تانک ها طبق قرارداد 40 سال پیش 40 سال پیش ساخته شدند؟؟ و 40 سال از تکنولوژی عقب هستند یا نه جاسوس جدید در مقابل تانک جدید. خوش بحال انگلیس این تانکها را به ایران میفروشد و حداقل 40 سال از قطعات یه دکی بگیر تا قطعات دودکی و سه دکی ..... دکی موشی ..گرفتمت .
 • بهمن CA ۰۸:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۷/۲۳
  0 0
  باید همون 1350 تا تانک رو بده چون ارزش 400 میلیون پوند 50 سال پیش از الان خیلی بیشتر بوده. اگر طلا رو معیار بگیریم قیمت اونس طلا اون موقع 15 پوند بوده و حالا 1500 پوند هست یعنی صد برابر. پولش رو که بعیده به ارزش امروزی زمان خودش بده ولی لااقل همون تعداد تانک رو باید بده. دو اینکه تحریم دفاعی ایران هم برطرف شده و بهانه ی مشکل بانکی و انتقال پول هم نداره چون پول رو قبلا گرفته.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس