کم هزینه‌ترین روش برای جبران کسری بودجه کدام است؟

رئیس‌جمهور در حالی فروش اوراق سلف نفتی را کم هزینه‌ترین روش برای جبران کسری بودجه می‌داند که بررسی‌ها نشان می‌دهد هزینه انتشار اوراق نفتی ۴ برابر بیشتر از هزینه انتشار اوراق مالی است.

به گزارش مشرق، نخستین بار طرح گشایش اقتصادی را حسن روحانی در جمع هیأت دولت اعلام کرد، او گرچه جزئیاتی از طرح را بیان نکرد اما همین نامگذاری کافی بود تا حرف و حدیث‌های زیادی پیرامون جزئیات این طرح به وجود بیاید. چندی بعد محسن زنگنه، نماینده مجلس به گمانه زنی‌ها پایان داد و از فروش اوراق سلف نفتی به مردم در قالب طرح گشایش اقتصادی خبر داد.

بر اساس این طرح پیشنهادی که دولت آن را به شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه فرستاده است، قرار است ۲۲۰ میلیون بشکه نفت به شکل پیش فروش به سرمایه گذران عرضه شود و در موعد سررسید نیز دولت به صورت تضمینی این اوراق را به قیمت روز نفت و قیمت روز ارز از صاحبان آن خریداری کند.

بیشتر بخوانید

جزئیات اقدامات کنترل تورم در مردادماه

ابراز نگرانی نمایندگان از بدهی طرح گشایش اقتصادی برای دولت بعدی

نمایندگان مجلس اما در مقابل این طرح دولت واکنش‌های مختلفی نشان دادند اما واکنش مشترکی که میان اکثر نمایندگان دیده می‌شد، ابراز نگرانی آن‌ها از بدهی‌های سنگین طرح گشایش اقتصادی برای دولت بعدی بود زیرا دولت با فروش اوراق سلف نفتی حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان عایدی کسب می‌کند اما در عوض بدهی سنگین ارزی را به دولت بعدی تحمیل می‌نماید.

همان طور که گفته شد بر اساس طرح گشایش اقتصادی، دولت موظف است که اوراق را در موعد سررسید با توجه به قیمت روز ارز و نفت بازخرید کند. در این میان پیش بینی‌ها نشان می‌دهد که احتمال افزایش قیمت ارز و نفت در طی ۲ سال آینده وجود دارد و این بدان معناست که هر دو مؤلفه مؤثر بر میزان بدهی دولت بعدی، روندی افزایش خواهند داشت که همین امر موجب سنگین‌تر شدن بدهی دولت بعدی خواهد شد.

به عنوان مثال اگر در سال ۱۴۰۱ قیمت نفت به ۵۰ دلار و نرخ دلار نیز افزایش یابد، حداقل ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بدهی ایجاد خواهد شد که پرداخت آن‌ها همه بر عهده دولت بعدی است.

پاسخ روحانی به نمایندگان: ما هم تعهدات دولت قبلی را انجام دادیم!

روحانی اما چندی بعد در پاسخ به نگرانی‌های نمایندگان مجلس و رسانه‌ها، فروش اوراق سلف نفتی را بهترین روش برای جبران کسری بودجه نامید و انتقال تعهدات دولت‌ها به یکدیگر را امری طبیعی دانست و گفت: «اینکه بحث می‌شود با فروش نفت دولت بعدی متعهد می‌شود، درست است و دولت بعدی باید تعهدات دولت قبل را انجام دهد، ما هم تعهدات دولت قبلی را انجام دادیم و هر کاری که دولت قبلی کرد ما متعهد بودیم انجام بدهیم».

این پاسخ رئیس جمهور در شرایطی ارائه شد که حرف اصلی منتقدان نه اصل ایجاد بدهی برای دولت بعدی، بلکه سنگین و پرهزینه بودن بدهی حاصل از فروش اوراق سلف نفتی برای دولت بعدی است. بر همین اساس هم بود که مجلس در بودجه ۹۹ اجازه انتشار کم هزینه‌ترین روش برای جبران کسری بودجه یعنی فروش اوراق مالی اسلامی به میزان ۵۰ هزار میلیارد تومان را به دولت داد.
علاوه بر آن، در اردیبهشت امسال نیز شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه مجدداً اجازه فروش ۱۵۰ هزار میلیارد تومان اوراق مالی جدید را به دولت داد تا کسری بودجه ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت جبران شود.

هزینه ۴ برابری اوراق نفتی نسبت به اوراق مالی

با وجود اجازه‌های قانونی مجلس و شورای هماهنگی سران سه قوه برای جبران کسری بودجه از طریق انتشار اوراق مالی اسلامی، حسن روحانی اصرار دارد که فروش اوراق سلف نفتی بهترین روش برای پوشش دادن کسری بودجه دولت است در حالی که محاسبات کارشناسی خلاف ادعای رئیس جمهور را اثبات می‌کند.

بر اساس بررسی‌های کارشناسی، متوسط هزینه انتشار سالانه اوراق مالی تنها ۱۷.۴ درصد است اما متوسط هزینه انتشار سالانه اوراق سلف نفتی با توجه به محتمل بودن افزایش قیمت نفت و ارز تا ۷۶ درصد نیز خواهد رسید.

دولت کم هزینه‌ترین روش برای جبران کسری بودجه را انتخاب کند

به طور کلی جبران کسری بودجه نیاز به ایجاد منابع جدید درآمدی برای دولت و حذف هزینه‌های اضافی آن دارد اما با این حال استفاده از روش فروش اوراق در کوتاه مدت می‌تواند فرصت لازم برای انجام اصلاحات اساسی ساختار بودجه را فراهم کند. بر همین اساس لازم تا دولت دوازدهم تا زمان انجام اصلاح ساختار بودجه از کم هزینه‌ترین روش برای جبران کسری بودجه استفاده کند و از تحمیل بدهی سنگین برای دولت‌های بعدی که مصداق آینده فروشی است، پرهیز نماید.

منبع: مهر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 10
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 16
 • IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  18 2
  کم هزینه ترین روش کاهش بوجه ، همان بالا کشیدن دلار و قیمت سکه و بعضا بورس می تواند بوجه را تامین کنه مردم هم کنار می آیند مهم اینه که دهک های بالا راضی باشند والا تومردم که زندگی دهک پایین دارند حرفی ندارند می سازند چون بالا تر از مردن که نیست
 • جواد IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  6 1
  بهترین کار نوسان گیری در بورس هس و بالا بردن قیمت دلار و طلا کاری که الان داره میکنه
 • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  7 1
  اینا میخوان دولت بعدی رو طوری بدهکار کنن که نتونه کمر راست کنه، بعد بگن دیدین ما بهتر بودیم
 • IR ۱۳:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  4 0
  افزایش قیمت بنزین و سوخت و دلار
 • IR ۱۷:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  1 0
  حکومت این ۷سالو درنطر میگیره ومطمئن باش حقوق وامتیازات برجاست پس غضه نخور این بقبه عمر دولتتو هرطوری بچرخونی، چرخومدی
 • IR ۲۰:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۴
  0 0
  ازسبک زندگی مسئولین وکارکنان حکومت ودولت ....مردم چیزی حس نمیکنند که دولت وحکومت... کسری بودجه داره!؟واگر ازاین ریخت وپاشهاو...جلوگیری شود هیچگونه کسری بودجه ای نیست
 • IR ۰۰:۳۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  4 0
  اینقدر ازش کفری ام که میخوام عکسشو بزن رو دارت شروع کنم به طور حرفه ای ورزش دارت ادامه بدم
 • IR ۰۹:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  باز هم کلیدش را گم کرده مردم را مقصر میدونه ومیخواهد تلافیش را سر مردم در بیاره خدا بمون رحم کنه
 • شکیبا US ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  به نطر من کم هزینه ترین راه برای جبران دزدیهای ارکان دولت وجبران کسری بودجه را دولت پیدا کرده و به اجرا گداشته . فروش سهام عدالت و وارد کردن مردمبه به حوزه بورس و فروش سهام دارا اول و دارادوم و فریب مردم به سپردن سرمایه های خودشان دربورس بی پشتوانه . راستی برام یک سوال پیش آمده که در تمام این سالها دولت جطوری با فروش و سود بری از سهام عدالت مردم سود این سالهارا بالا کشید و کسی نفهمید؟؟؟
 • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۵
  0 0
  تا دراین کشور واقعا سریع وصریح جلوی انواع فساد گرفته نشه،هزکاری به بن بست میخوره

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس