کد خبر 1114050
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۶:۱۹
آمریکا عراق

گروه‌های سیاسی عراق واکنش تندی به اظهارات مشاور نخست‌وزیر این کشور درباره حضور نیروهای آمریکایی نشان دادند.

به گزارش مشرق، «عدنان فیحان» رئیس فراکسیون پارلمانی صادقون وابسته به جنبش عصائب اهل الحق در گفتگو با سایت المعلومه تاکید کرد که این فراکسیون در انتخابات آینده یک شگفتی رقم زده و ۲۰ کرسی را به دست خواهد آورد.

بیشتر بخوانید:

انفجار بمب در مسیر کاروان نظامی آمریکا در جنوب عراق

آیا سلاح آمریکا در عراق، خارج از کنترل نیست؟

فیحان همچنین در ادامه اشاره کرد که آمریکا همچنان به تهدیدات خود ضد «شیخ قیس خزعلی» دبیر کل عصائب اهل الحق ادامه می دهد.

«ثامر ذیبان» نماینده فراکسیون صادقون نیز گفت که اظهارات «هشام داوود» مشاور نخست وزیر عراق درباره حضور نیروهای آمریکایی بسیار عجیب بوده و به معنای مداخله آشکار در کار قوه قضاییه است.

بیشتر بخوانید:

آیا سلاح آمریکا در عراق، خارج از کنترل نیست؟

وی اظهار داشت که اظهارات هشام داوود اشتباه و غیر دقیق بوده و به پارلمان و مرجعیت دینی آسیب می‌زند.

ذبیان با تاکید بر اینکه اجرای مصوبه پارلمان در اخراج آمریکایی‌ها از سوی دولت لازم‌الاجراست اشاره کرد که اظهارات این مشاور نخست وزیر دال بر عدم مهارت و درایت او و به معنای تجاوز از قوه قضاییه و مداخله در اموری که تخصص وی نیست٬ است.

بیشتر بخوانید:

تقلای آمریکا برای عادی‌سازی روابط بغداد با تل‌آویو

«حسن شاکر الکعبی» رئیس فراکسیون پارلمانی بدر نیز امروز خواستار برکناری فوری هشام داوود به دلیل اهانت وی به پارلمان شده و گفت که اظهارات مشاور نخست وزیر و تصمیمات آن غیر ضرروی بوده و در تناقض با مبانی ملی است.

مشاور نخست‌وزیر عراق روز سه‌شنبه در گفتگو با رسانه‌ها مدعی شده بود که مصوبه اخراج نظامیان اشغالگر، از لحاظ قانونی الزام‌آور نیست زیرا همه طیف‌های سیاسی عراق در پارلمان روی آن اجماع نکرده‌اند! همچنین در ادعایی عجیب، مرجعیت را حامی بقای اشغالگران در عراق خوانده بود.

در همین راستا مهندس نصر الشِمَّری خطاب به هشام داوود نوشت: شما حتی یک‌ بند هم در قانون اساسی یا قوانین پارلمان عراق پیدا نمی‌کنید که مشارکت همه طیف‌ها در تصویب یک قانون را الزامی بداند یا دال بر آن باشد که استعفای یک دولت، تاثیری بر عملکرد پارلمان دارد.

الشِمَّری همچنین ادعای مشاور مصطفی الکاظمی مبنی بر مخالفت مرجعیت با خروج اشغالگران را رد کرد و خاطرنشان ساخت: این سخن نه یک مانور سیاسی، بلکه دروغی صریح است که مرجعیت را به‌عنوان حامی اصلی وحدت و حاکمیت و آزادی عراق، هدف قرار می‌دهد.

منبع: تسنیم

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس