کد خبر 1113875
تاریخ انتشار: ۱۳ شهریور ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۱
بورس نمایه

در شرایطی که شاخص بورس طی روزهای اخیر مجدداً وارد فاز اصلاح شده، کارشناسان اقتصادی پیش‌بینی‌هایی درباره آینده بازار بورس ارائه کردند.

به گزارش مشرق، روز گذشته شاخص بورس تهران با افت قابل ملاحظه ۵۳ هزار واحدی، دوباره در کانال یک میلیون و ۶۰۰ هزار واحدی  قرار گرفت. این در حالی است که پس از اصلاح قابل توجه شاخص بورس از اواخر مرداد تا اوایل شهریورماه (از رقم دو میلیون و ۷۸ هزار واحد به یک میلیون و ۶۰۸ هزار واحد) برای چند روز روند صعودی بورس آغاز شده بود.

به عبارتی، هفته کاری جاری که بعد از تعطیلات و از روز دوشنبه آغاز شده بود نمایانگر اصلاح «مجدد» شاخص بورس بود؛ بر همین اساس، ریزش‌های اخیر بورس این سؤال را به‌وجود آورد که وضع بازار سرمایه چرا این‌گونه شده و تا کی دوام خواهد آورد؛ سؤالی که پاسخ آن را باید در اتفاقاتی که طی شش‌ماهه در بورس افتاد، جست‌وجو کنیم.

بیشتر بخوانید:

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بازار سهام +عکس

بالاترین و پایین‌ترین رشد قیمت امروز در بورس

از ابتدای سال جاری تا اواخر مردادماه، یعنی در کمتر از پنج ماه شاخص بورس ناگهان از ۵۰۰ هزار واحد تا دو میلیون واحد افزایش یافت (یعنی چهار برابر شد) در شرایطی که اتمسفر اقتصاد ایران اصلا چنین چیزی را اقتضا نمی‌کرد، به‌عنوان نمونه، رشد اقتصادی کشور طبق آمارهای جدید مرکز آمار، در فصل بهار منفی ۳/۵ درصد بوده است!

از سوی دیگر، اگر معیار رشد بورس را هم نرخ تورم در نظر بگیریم، باز هم حدود ۳۰ درصد باید روی قیمت سهم‌ها اثر می‌گذاشت، نه ۳۰۰ درصد! با توجه به این رشد سرسام‌آور - که با حمایت و تلاش دولت رخ داده بود - می‌شد انتظار چنین روزهایی را داشت، چراکه چنین رشدی در قیمت سهم‌ها با هیچ منطقی جور در نمی‌آمد.

پوست موز دولت زیر پای سهامداران

در همین زمینه، محمد کاویانی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس اظهار داشت: رشد شتابان بازار در سه ماه اردیبهشت، خرداد و تیر سال جاری که بیشتر در سهام‌های دولتی شاهد آن بودیم، سبب رشد بسیار بالای شاخص کل بورس شد. اگر دولت رشدهای این چند ماه را کنترل می‌کرد، شاید شاهد ریزش‌های مردادماه نبودیم.

وی افزود: نباید طی چهار ماه ابتدای سال این حجم از رشد در بازار سرمایه رخ می‌داد. دولت می‌توانست این رشد را طی یک سال در بازار ایجاد کند و به‌اصطلاح بازار را کنترل کند. سرعت رشد شاخص کل در بورس طی این مدت می‌توانست در زمان بیشتری اتفاق بیفتد و این مسئله اصلاح نیز با قدرت کمتری رخ می‌داد.

همچنین، حسین صمصامی، سرپرست وزارت اقتصاد در دولت نهم در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد گفت: شوربختانه تبلیغات زیادی در رابطه با بازار بورس شد مبنی بر اینکه مردم وارد بورس شوید سرمایه‌گذاری در بورس فلان و بیسار است. این تبلیغات و مباحثی که مطرح شد متأسفانه یک مسیر نادرست و غلطی را برای مردم فراهم کرد.

وی افزود: از همان ابتدا کارشناسان به مردم هشدار می‌دانند خیلی مراقب باشید چون این بازار هیچ تناسبی با بخش واقعی اقتصاد ندارد و طبیعی است که ریزش داشته باشد. وقتی قیمت سهام در بازار به سمت بالا حرکت می‌کند خیلی از مردم برای سرمایه‌گذاری وارد بازار می‌شوند غافل از اینکه بدانند در پشت این پرده چه اتفاقاتی در حال رخ دادن است.

به‌نظر می‌رسد دولت می‌بایستی در همان ماه‌های اول سال از رشد بی‌رویه بازار سهام جلوگیری می‌کرد و با این اقدام مانع از روند نامتعادل بازار می‌شد. یعنی همان‌طور که الان به حقوقی‌ها گفته ‌شده بفروشند یا نخرند ‌ای‌کاش این اقدامات در همان روزهای نخست سال انجام می‌شد تا هیجان بیجا در بازار شکل نمی‌گرفت. به هر حال سازمان بورس به‌عنوان نهاد ناظر بازار وظیفه داشت نسبت به رشد بی‌رویه بازار اقدام منطقی می‌کرد. اما آنچه که مسلم است اینکه رشد سه برابری شاخص طی سه ماه واقعاً قابل توجیه نبود و الان شاخص نیاز به اصلاح دارد.

تازه‌واردان ریسک نکنند

هرچند گمانه‌های مختلفی درباره ادامه روند شاخص بورس وجود دارد، اما اکثر کارشناسان اقتصادی اعتقاد دارند لازمه سود کردن در بورس، نگاه بلندمدت است و نگاه سهامدار نباید به چند روز منفی شدن شاخص باشد. این توصیه هم برای کسانی است که تازه می‌خواهند به بورس وارد شوند و هم برای کسانی که تاکنون در بازار متضرر شدند.

در واقع، اگر کسانی که در بورس متضرر شدند از بازار خارج شوند، به‌طور قطعی دچار زیان شده‌اند اما اگر با صبر و حوصله به‌دنبال سود منطقی باشند، به احتمال بسیار بالا سود خوبی خواهند کرد. کما اینکه باتجربه‌ها حتی در این بازار هم همچنان در سود هستند. بنابراین مهم‌ترین توصیه در شرایط کنونی بازار، پرهیز از رفتار هیجانی و عجله است.

در این‌باره، روح‌ا... دهقان، مدیرعامل شرکت فناوری بورس تهران اظهار داشت: به کسانی که تازه وارد بازار سرمایه شده‌اند و دانش کافی از بازار سرمایه ندارند و یا وقت کافی ندارند توصیه می‌شود بهترین راهکار ورود از طریق صندوق‌های سرمایه‌گذاری است و از سهامداری مستقیم در شرکت‌ها که دارای خطرات زیادی است، پرهیز کنند.

وی با بیان اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری دارای مجوز سازمان بورس، در سامانه شرکت مدیریت فناوری بورس تهران اعلام شده و مشکل سوخت پول مردم را ندارد، گفت: این صندوق‌ها تحت نظارت سازمان بورس قرار دارند و برای سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها نیاز به کد بورسی هم نیست.

احتمال تعادل بازار سرمایه در مهرماه

با تمام این اوصاف، سؤال دیگری که بسیاری از سهامداران با آن روبه‌رو هستند این است که آینده بازار سرمایه - حداقل تا پایان سال-  چگونه خواهد بود. هرچند تاکنون در گزارش‌های متعددی‌ اشاره کردیم که اگر سهامداران صبور باشند، با احتمال بالا سود خوبی خواهند کرد، اما برخی کارشناسان در این‌باره به‌طور دقیق‌تری هم جواب داده‌اند.

در همین زمینه، بهزاد صمدی، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌وگو با خبرگزاری ایسنا، اظهار داشت: همچنان وضعیت شاخص خوب نیست. حمایت موقت دستوری مبنی بر جمع کردن صف فروش‌ها اتفاق می‌افتد اما حمایت دستوری در بازار نزولی محکوم به شکست است و یک‌جور فرصت خروج برای بازار ایجاد می‌کنند.  وی افزود: بازار همچنان در پروسه اصلاح است و فعلا علائمی ‌مبنی بر بهبود اوضاع شاخص کل مشاهده نمی‌شود. احتمالا بازار در مهرماه به تعادل می‌رسد. زیرا در آن زمان فروش‌های تابستان تمام شده و اواخر مهرماه سودهای محقق‌شده تابستان را شاهد هستیم که می‌تواند به بازار جهت بدهد.

این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: در حال حاضر شاخص یک میلیون و ۶۰۷ هزار واحد کف است و اگر از این پایین‌تر رود باید برای اصلاح عمیق‌تر آماده شویم. فعلا هیچ علائم تکنیکالی خوبی مبنی بر بازگشت پرقدرت برای جذب نقدینگی در بازار سرمایه وجود ندارد. در حالی که همه عوامل از جمله قیمت دلار برای رشد بازار فراهم است.

به گزارش رادار اقتصاد، همچنین، سعید راسخی، استاد دانشگاه اظهار داشت: به‌نظر می‌رسد اگر شوک منفی رخ ندهد، بازار بورس و اوراق بهادار به روند صعودی بلندمدت خود ادامه خواهد داد ولی در مسیر با نوسانات متعددی مواجه خواهد شد. البته ریزش بازار چندین بار در گذشته و طی سال‌های ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۲ اتفاق افتاده است و موضوع عجیبی نیست.

منبع: کیهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 25
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 9
 • غلامرضا IR ۰۱:۳۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  65 1
  خدا دولت وثروتمندان را سلامت بدار وما قشرضعیف را ازبین ببر.
 • IR ۰۵:۵۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  36 0
  خدا وکیلی این تحلیل آبدوخیاریست ! یکی به نعل زده و یکی به میخ
 • IR ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  16 3
  بورس از تورم خیلی عقب مانده و حتی این افت شاخص هم یک دور خیز است برای یک رشد ناگهانی دیگر به حرف این رسانه های دشمن نباید گوش داد که می خواهند سرمایه را از تولید بیرون بکشند.
  • adel IR ۱۲:۰۵ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
   4 4
   این دقیقا حربه ای است که دولت با آن مردم را فریفت و سرمایه های آنها را به نابودی کشید. هرچه سریعتر از بورش خارج شوید این هشداری صدها بار جدی تر از بانک های خضوصی و مالی اعتباری است.صبر حتی یک روز هم جایز نیست .
 • یونس IR ۰۹:۰۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  11 8
  دولت مجبور هست از بورس حمایت کند جای نگرانی نیست حالا دیرو یا زود دارد سوخت و سوز ندارد یا علی
 • IR ۰۹:۲۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  8 1
  این اصلاح تمام نشد خوب تمام سرمایه پرید سود پیشکش
 • IR ۰۹:۲۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  8 0
  این کارنشناسان را از کجا می آرید نمی دونم...دلیل واضحه رفتار هیجانی مردم ناشی از بیسوادی و بی صبری و دستورالعمل های متناقض سازمان بورس و سواستفاده حقوقی ها از شرایط موجود.این هفته فقط مفت خری کردن..یک کلیپ از مجمع شرکت پترول هستش که مدیر عامل راحت میگه هر چقدر بتونم میفروشم چون تامین مالی باید بکنم...حالا این با کدوم حمایت تناسب داره من نمی دونم...ولی هیچکی پول مفت رو دست این صندوق های دوزاری نمی ده که 500 درصد سود کنند و با تاخیر 20 درصد جلوی آدم بندازن...
 • IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  30 0
  1-باید پرسید چرا اصلاح اینقدر طول کشید 4 هفته؟ 2-باید بررسی بشه واقعا سرمایه ها به سمت تولید رفته یا نه 3- چرا اینقدر کد بورسی دادید 4-چرا هر کسی میاد بعنوان کارشناس واقتصاد دان چرندیات تحویل می دهد 5- تا الان 40 درصد سرمایه ها پرید..... 6- چرا هیچکس کاری نمیکنه ....پس در موقع سبز شدن هم هیچکس حرف وکاری نکنه تا خودبازار به تعادل برسه 7- در آخر لطفا اقتصادانان چرندیات نگن
  • کامران IR ۱۰:۵۶ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
   24 0
   احسنت این بهترین کار ممکنه که بعیده انجام بشه
  • IR ۲۳:۱۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
   0 0
   دمت گرم.
 • مهرداد IR ۰۹:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  18 0
  واقعا یه گزارش چرت گذاشتین اخه لامصب شما زدید تورم 30 درصد واقعا بود؟؟؟؟بعدشم پراید 30 تومنی شده 100 تومن یا طلا گرمی 1 میلیون یا خونه چند برابر شده اینارو نمیگید اگه اونی که این گزارش تهیه کرده یکم فهم داشت میرفت تو بورس بررسی میکردد میدید که خیلی از شرکت ها زیر ارزش زاتی دارن معامله میشن
 • ح اسدز IR ۰۹:۵۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  26 0
  روزی مالانصیر ازهمسایه یک دیگ گرفت وموقع برگردان یک دیگ کوچک هم دادگفتند مالااین دیگرچیست گفت دیگ زائید ویک روز دیگرهم ازهمسایه همان دیگ را گرفت ودرموقع گرفتن دیگ همسایه به خانه مالا آمد مالادیگ را ندا گفت دیگ مرده است همسایه گفت مگرامکان دارد گفت پس چطور زائیدن امکان داشت مردن امکان ندارد هم بورسی هاکمی صبور باشید
 • milad IR ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  12 0
  همین که خوندم زه تورم 30درصد فهمیدم خیلی کارشناسه تا آخر متنو با دقت تمام موشکافانه خوندم!!!
 • علی IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  27 0
  30 درصد تورم؟!!!!!!!!!!!
 • ح اسدز IR ۱۲:۱۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  0 0
  این همه سیگنا فروش (سیگنال 1011-بنز -به بو)این همه تحلیگراین همه کلید سازغافل ازیک کلید
 • فلاح IR ۱۲:۴۰ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  2 0
  یک سوال ایا جمع کردن بازاربورس قبل از عاشورا و تاسوا برای خروج آقازاده ها بود وگرنه هیچ تحیلی پشت ان نیست
 • ف IR ۱۲:۴۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  11 0
  برادر هرجنسی را نگاه کنید ازاول سال تا حالا شده ۴ برابر یعنی ۴۰۰ درصد مثلا شیرپاکتی بود ۲۵۰۰ شده ۱۰۷۰۰ و... حالا استاد اقتصاد چقدر پول گرفتی دروغ بگی
 • ميثم IR ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  4 1
  بنظر منم الان مفت خري حقوقيهاست . بازار داره دور خيز ميكونه براي يك پرش ديگه . دلارم دسته خودشونه .
 • Hn IR ۱۲:۴۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  2 0
  این بنده خدا خودش مسئول صندوق نیست؟
 • IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  0 0
  گفته شده که شاخص از اول سال 400 درصد رشد کرده،این قمار نیست پس چی هست؟ در کشوری که دم از این و مذهب میزنه، با رشد اقتصادی به قول خودشان هشت درصدی چرا اجاره دادند که شاخص 400درصد رشد کنه و توقع سرمایه گذاران را این قدر بالا برود. سود روزانه 5 درصد تمام زنان خانه دار را هم وسوسه کرد که طلای نامزدی خودشان را هم که شده بفروشند تا پول پارو کنند. مسوولین لطفا با مردم روراست باشیده تا اعتماد مردم را به نظام از این هم که هست پایین نیاورید.سود روزانه 5درصد در کجای دنیا هست که کشور عقب افتاده جهان آخر ما هم باشد.
 • علی IR ۱۶:۴۲ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  5 0
  اول دون پاشیدن بعد که سرمایه همه را کشوندن به بورس جیبشونو زدن
 • IR ۱۶:۴۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  2 0
  صد رحمت به دزدهای سر گردنه
 • نقی IR ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  0 2
  اصلاح شاخص ! تا رقم ۹۵۰ هزار ادامه خواهد یافت و بعد از آن نزولی میشود ‌
 • IR ۲۰:۰۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  0 0
  وقتی شما همین الان بخواهید یک کارخانه تاسیس کنید قیمت تمام شده ی احداث آن دو برابر قیمتی هست که از بورس می خرید خیال خام هست اگر فکر کنیم بورس زیاد رشد کرد. بورس فقط به قیمت واقعی خودش نزدیک شده.
 • داود IR ۲۱:۵۹ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۳
  1 0
  حالا باید اینا را بگین اونوقت که میگفتید. بورس به تولید کمک میکنه چی شد فقط میخواستید گردن کلفتها گردنشون سایز بزرگ شود.

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس