کد خبر 1113654
تاریخ انتشار: ۱۲ شهریور ۱۳۹۹ - ۱۲:۱۷
سعید اسلامی بیگدلی

عضو شورای عالی بورس گفت: رفتار حقوقی‌ها به عنوان سیگنال بازار قلمداد می‌شود و در ایجاد جو و رفتار هیجانی بازار اثرگذار هستند.

به گزارش سرویس بورس مشرق، سعید اسلامی بیگدلی درباره خروجی جلسات شورای عالی بورس برای حمایت از بازار، اظهار کرد: شورای عالی بورس اساسا دخالتی در بازار انجام نمی‌دهد و فقط بازار را رصد و سیاست‌های کلی را تعیین می‌کند، عمده اختیارات ریزساختارها در اختیار سازمان بورس قرار دارد.

عضو شورای عالی بورس افزود: کار شورا تعیین خط مشی است و نهاد مشورتی برای سازمان بورس به شمار می‌آید.

بیشتر بخوانید:

۸۰ درصد ارزش بورس در اختیار ۲۵ درصد بنگاه‌ها

وی درباره حمایت از بازار گفت: حمایتی که مدنظر بنده از بازار است با حمایت برخی‌ها متفاوت است اینکه به گونه ای کار انجام شود که ارزش سهم‌ها افزایش یابد، حمایت محسوب نمی شود.

اسلامی بیگدلی بیان کرد: بخشی از رفتارهای هیجانی که شاهد آن هستیم به دلیل رشدهای هیجانی است که اتفاق افتاده است.

عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه زمانی که همه خرید و فروش‌ها بر اساس صف در حال انجام است همیشه بازار دارای رفتار هیجانی است، خاطرنشان کرد: مهم‌ترین راهکار حمایتی که نهاد حاکمیتی باید از بازار انجام دهد این است که طرحی اجرا شود تا اثر صف‌ها و خرید و فروش صفی از بین برود که در این مقطع زمانی این مهم‌ترین نیاز بازار است.

وی با بیان اینکه برخی از راهکارها در گذشته راهکارهای درستی نبوده است، تصریح کرد: برخی انتظار دارند حقوقی‌ها فقط خرید کنند این در حالی است که هیچکس اعم از حقیقی یا حقوقی موظف نیست زمانی که سهمی ارزش ندارد آن را خریداری کند، اما سهم‌های با ارزش را هم حقوقی‌ها و هم حقیقی‌ها حتما خریداری می‌کنند.

اسلامی بیگدلی اظهار کرد: بخشی از ریزش بازار که شاهد آن هستیم حاصل رفتار هیجانی گذشته است البته چه در منفی‌ها و چه در مثبت‌ها همیشه رفتارهای هیجانی وجود دارد.

عضو شورای عالی بورس افزود: اصلاح قوانین و مقررات در شرایطی که بازار ملتهب است کار بسیار سختی است بنابراین بازار باید به آرامش برسد تا قانون و مقرراتی که منجر به رفتارهای هیجانی می‌شود اصلاح شود.

وی با بیان اینکه کار سیاستگذار، حفظ نقدشوندگی و شفافیت بازار است، تاکید کرد: در کشور تمام حواس‌ها به فراز و فرود بازار است و سازو کار بازار را نمی‌پذیریم.

اسلامی بیگدلی گفت: البته این موضوع هم قابل درک است که بخش زیادی از سهامداران از قشر متوسط جامعه هستند به همین دلیل حاکمیت، دولت و سازمان بورس به عنوان ناظر خود را مسئول حفظ سرمایه‌های مردم می‌دانند بر این اساس بخشی از سیاستگذار گمان می‌کنند، رشد دائمی شاخص یعنی حمایت از بازار که تعریف اشتباهی است.

عضو شورای عالی بورس با بیان اینکه نقش حقوقی‌ها در بازار به دلیل اینکه هم سهام دار و هم دارای قدرت و توان مالی هستند بسیار پررنگ است، تصریح کرد: رفتار حقوقی‌ها به عنوان سیگنال بازار قلمداد می‌شود و در ایجاد جو و رفتار هیجانی بازار اثرگذار هستند.

وی تاکید کرد: تغییر این رفتار به دو موضوع مربوط است ابتدا ایجاد سازوکارهایی باید برای ورود به بازار سرمایه از طریق غیرمستقیم به نفع سرمایه گذارها باشد، در این زمان عملا سرمایه گذارها از طریق سازوکار حقوقی وارد بازار می‌شوند و موضوع دوم تغییر برخی از قوانین بازار است تا معامله گری صفی از فرایند بازار حذف شود که این دو موضوع نیاز به زمان برای اجرا دارد.

منبع:بورس نیوز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 2
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • IR ۱۲:۵۳ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
  7 0
  سازمان بورس هیچ نقشی ندارد؟؟؟؟نمی توانست هنگام افت زیاد شاخص محدوده نوسان را کم کند مثلا۳درصد کند یا بورس را یک هفته تعطیل کند یا وقتی نمادی بیشتر از ۲۰درصد منفی شده یک ساعت متوقف و ۵۰درصد را تا برگزاری کنفرانس متوقف کند چرا به بهانه مشکل هسته معاملات بورس را دو شیفته کردید چرا وقتی جو بازار منفی بود هسته مشکل نداشت و لی در مثبت شدن بازار مثبت میشد تا امروز آیا سازمان بورس یک تصمیم گرفته که به نفع بازار سرمایه باشد؟؟؟؟؟؟
 • کامران IR ۲۱:۴۴ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
  2 0
  کاش ایران مقدار اموال امثال مسئولین بورس و خانوادشون رو میگرفت اونوقت معلوم میشد که اینها خودشون اصل و ریشه هستن!!

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس