کد خبر 1113449
تاریخ انتشار: ۱۱ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۳:۳۰
سید عباس عراقچی

معاون وزیر خارجه گفت: همه اعضای برجام اراده خود را یک بار دیگر اعلام ‌کردند که می‌خواهند برجام را حفظ کنند و ارزش آن را می فهمند و با هرگونه تضعیف آن موافق نیستند.

به گزارش مشرق، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان پس از نشست کمیسیون مشترک برجام در خصوص نتایج این نشست،  اظهار داشت: مهمترین موضوع مربوط می شد به اقدامی که آمریکا در نیویورک و در شورای امنیت انجام داده است؛  یعنی تقاضا برای بازگرداندن قطعنامه‌های گذشته یا به اصطلاح همان استفاده از مکانیسم ماشه.

بیشتر بخوانید:

تخت روانچی: آمریکا صلاحیتی برای استفاده از مکانیسم ماشه ندارد

وی افزود: این تحول بسیاری مهمی است. اعضای برجام و اکثریت اعضای شورای امنیت مواضع قاطعی را در نیویورک گرفته بودند؛  زمانی هم که قطعنامه تحریم تسلیحاتی را آمریکا معرفی کرد یکپارچه رای منفی دادند و زمانی هم که سعی کرد این مکانیسم را فعال کند با ارسال نامه یکپارچه مخالفت کردند.

عراقچی گفت: طبیعتاً در این جلسه این موضوع مهم‌ترین محور بحث بود و یک بار دیگه همه اعضای برجام تاکید کردند بر اینکه آمریکا را به عنوان عضو برجام و کشور مشارکت کننده در برجام نمی شناسند و حقی برای این کشور قائل نیستند که از ساز و کارهای درون برجام یا درون قطعنامه ۲۲۳۱ که مرتبط با برجام است، بتواند استفاده کند؛ بنابراین تلاش این کشور را در نیویورک غیرقانونی می دانند و تقاضای این کشور برای شروع این مکانیسم را بلااثر می‌دانند و معتقدند نمی‌تواند موثر واقع شده و جلو برود.

معاون وزیر خارجه با بیان اینکه این موضعی یکپارچه بود که  اعضا به شکل یکپارچه به جهانیان دادند که همه بدانند موضع کشورهای عضو برجام چیست، گفت: این موضوع موضع قاطع اکثریت جامعه بین‌الملل است. در داخل شورای امنیت نیز وضعیت به همین گونه است.

اعضای برجام با هرگونه تضعیف آن موافق نیستند

عراقچی ادامه داد: در جلسه کمیسیون مشترک روی مسائل مختلف بحث شد؛ درباره اقداماتی که ممکن است آمریکا در آینده انجام دهد بحث و بررسی صورت گرفت و همه اعضا متفق القول هستند که برجام یک دست آورد دیپلماسی است و باید حفظ شود و همه اعضا اراده خود را یک بار دیگر اعلام ‌کردند که می‌خواهند برجام را حفظ کنند و ارزش آن را می فهمند و با هرگونه تضعیف آن موافق نیستند.

وی با تاکید بر اینکه اعضای برجام خواهان اجرای کامل برجام بودند، گفت: طبیعی است که ما خواهان این هستیم که آنها به تعهداتشان در خصوص رفع تحریم ها به طور کامل عمل کنند و هم آنها در خصوص کاهش اقدامات و تعهداتی که در پنج گام صورت داده‌ایم نکته ای دارند که اختلاف نظر طبیعی است. در جلسه امروز تصمیم بر این شد که وارد این مباحث نشده و به موضوع اصلی که برجام است بپردازیم و الحمدالله موضع بسیار خوبی هم گرفته شد.

عراقچی در خصوص توصیه ها یا پیشنهادات برای مقابله با اقدامات یکجانبه امریکا، گفت: همه اعضای برجام و تقریبا قاطبه اعضای جامعه بین الملل مخالف یکجانبه گرایی آمریکا هستند و مخالف سیاست آمریکا برای تضعیف چندجانبه‌گرایی و تضعیف سازمان‌های بین‌المللی هستند. مخالف تضعیف رویکردهای چند جانبه در روابط بین‌الملل هستند. همه از اقداماتی که آمریکا در نهادهای بین‌المللی انجام می‌دهد شاکی هستند و آمریکا فقط از برجام خارج نشد؛ آمریکا از سازمان بهداشت جهانی اخیراً خارج شد. از یونسکو که موسسه فرهنگی است خارج شد. از پیمان آب و هوایی پاریس خارج شد. از پیمان موشکی دوجانبه با روسیه خارج شد.

وی گفت: اینطور تضعیف نهادها تضعیف چند جانبه گرایی در جامعه بین الملل و تضعیف حل و فصل مسائل بین‌المللی از طریق همفکری و تصمیمات دسته جمعی است که آمریکا خلاف همه اینها رفتار می‌کند و اراده خود را می‌خواهد به کل دنیا تحمیل کند. همه کشورها با این روند مخالف هستند. در قضیه برجام هم این مسئله به شکل دیگری خود را نشان داده است.

معاون وزیر خارجه گفت: موضع یکپارچه اعضای برجام در مخالفت با آنچه آمریکا به عنوان کشوری خارج از برجام می‌خواهد تحمیل کند به کشورهای داخل برجام همه با آن مخالفت کردند و در خصوص اینکه در ادامه مسیر چگونه باید هماهنگ شود،  ایده هایی مطرح و مشورت‌هایی صورت گرفت.

هیچ اتکا و اعتمادی به اروپایی‌ها، اینستکس و اینها نداریم

عراقچی افزود: اعضای دائم چین و روسیه و انگلیس و فرانسه یک جور با هم در تماس هستند به اضافه آلمان که جور دیگری باهم رایزنی و مشورت دارند، باقی اعضای شورای امنیت به شکل دیگری رایزنی دارند و با ما به عنوان عضو برجام رایزنی های خاص خود را داریم. همه مصمم هستند که اجازه ندهند آمریکا اراده خود را تحمیل کند و توافقی که مورد حمایت جامعه بین المللی و شورای امنیت هست را بتواند یکجانبه از بین ببرد.

وی در خصوص دیدار خود با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی افزود: یکی از بحث‌هایی که در داخل کمیسیون مشترک داشتیم همین همکاری اخیر ایران با آژانس بود و بیانیه مشترکی بعد از سفر آقای گروسی به تهران صادر شد؛ همه از این بیانیه تقدیر کردند و از اینکه ایران و آژانس موفق شدند در یک راه‌حل مورد توافق دوجانبه که رضایت هر دو طرف را جلب کند مشکلاتی که اخیراً پیش آمده را حل کنند. همه اعضا قدردانی کردند و از آن به عنوان یک تحول مثبت نام بردند. تحولی که به نوعی آمریکا را در نیویورک خلع سلاح کرد از اینکه بتواند حجمه بیشتری را علیه برجام و ایران صورت بدهد.

عراقچی تصریح کرد: در تهران مذاکرات مفصلی را با آقای گروسی داشتیم و دیدارهای خوبی را داشتند و بیانیه مشترکی که امضا شد راهنمای عمل ما برای حل اختلافات موجود است و برای بازگشت به یک رابطه عادی و معمولی مثل بقیه اعضای پیمان عدم اشاعه با آژانس هستیم. امروز یک بار دیگر توافقاتی که با هم در تهران داشتیم را مرور کردیم؛ هم آقای گروسی و مجموعه آژانس از این توافق راضی هستند و هم ما راضی هستیم. خواسته‌های ما بر آورده شده است که شرح مفصلی دارد که دوستان جای دیگری گفته اند.

معاون وزیر خارجه افزود: روی قدم‌های بعدی مروری داشتیم فهم جدیدی بین ایران و آژانس به وجود آمده و در حال تقویت است و امیدوارم موضوعی که پیش آمده و الان داریم همکاری می‌کنیم را بتوانیم به سرعت حل و فصل کرده و یک رابطه عادی مجدد با آژانس برقرار کنیم.

عراقچی ادامه داد: یک مکانیزم ساز و کاری بود که اروپایی‌ها ایجاد کردند برای اینکه بتوانند با تحریم‌های آمریکا علیه ایران به شکلی مقابله کنند و تجارت بین ایران و اروپا را تسهیل کنند. دو سال از شروع آن گذشته است و اینستکس وجود دارد. اولین تبادل مالی صورت گرفته و چند تبادل مالی دیگر نیز در دستور کار است. اما واقعیت این است که بسیار کمتر از انتظارات ما است که بتواند موثر واقع شود. خود اروپایی‌ها هم این را قبول دارند.

وی گفت: برای اینکه تاثیرگذاری اینتکس را بیشتر کنند چند ایده دارند یکی هم اینکه اینستکس را به روی چین و روسیه باز کنند تا این دو کشور هم بتوانند تبادلاتشان آن را از این طریق انجام دهند. یکی دیگر هم این هست که تعداد سهامداران را بیشتر کرده و موانع اداری را  رفع ‌کنند و حتی بتوانند منابع مالی جدید برای آن تعریف کنند که خواسته ما هم هست که بتوانند فعال‌تر به نقش خود عمل کنند. ما امیدواریم که اینستکس بتواند به آن مرحله برسد؛ البته هیچ حسابی روی آن باز نکرده و هیچ اتکا و اعتمادی به اروپایی‌ها، اینستکس و اینها نداریم و سیستم تجاری و بازرگانی کشور کار خود را به روش‌هایی که بلد هستند و می‌دانند انجام می‌دهند و اگر بتوانیم از طریق اینستکس هم کمکی بکنیم، انجام خواهیم داد اما هیچ اعتمادی به این سیستم نیست.

منبع: مهر

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • انتشار یافته: 4
 • در انتظار بررسی: 0
 • غیر قابل انتشار: 0
 • FR ۰۰:۰۷ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
  1 0
  جسارتا شما به دلالیت تو فوتبال برس بذار وزارت امورخارجه کارش رو بکنه!!!
 • IR ۰۰:۳۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
  1 0
  یکپارچه علیه تحریم تسلیحاتی رای دادند؟؟ خیر فقط روسیه و چین علیه تحریم تسلیحاتی رأی دادند، اما سوگلی‌های شما رأی ممتنع دادند!
 • IR ۰۲:۵۸ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
  1 0
  این عراقچی همان کسی است که به ملکه انگل استان تبریک گفت و ترفی گرفت
 • ناشناس IR ۰۹:۳۱ - ۱۳۹۹/۰۶/۱۲
  1 0
  دروغ میگید والا سر این قبر بی مرده برجام این همه نوحه سرایی نمی کردید .

این مطالب را از دست ندهید....

فیلم برگزیده

برگزیده ورزشی

برگزیده عکس